Κύπρος

Βίντεο ντοκουμέντο από τις άθλιες συνθήκες όπου διέμεναν οι άστεγοι στη Λεμεσό

της Ραφαέλας Στυλιανού

Δεν το χωράει ο ανθρώπινος νους. Σκουπίδια παντού. Μυρωδιά ανυπόφορη... Σε άθλιες συνθήκες ζούσαν μέχρι σήμερα άστεγοι στο χώρο που τους οδήγησαν οι αρμόδιες υπηρεσίες του κράτους... 

O Alpha εξασφάλισε ντοκουμέντα από το εσωτερικό του χώρου όπου φιλοξενήθηκαν εκατοντάδες άστεγοι... στις πλάτες των οποίων στήθηκε η κομπίνα χιλιάδων ευρώ στην Λεμεσό. Μια από αυτούς, η Μαρία σπάει τη σιωπή της και καταγγέλλει στον Alpha τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αναγκαζόταν να ζει -μαζί με τη μέχρι πρότινος ανήλικη κόρη της, για έξι και πλέον μήνες. 

"Είχαμε κατσαρίδες είχαμε σκουπίδια στους διαδρόμους που δεν τα άδειαζε κανένας  τα σεντόνια οι ττόροι όλοι ήταν έξω από το δωμάτιο μου ακριβός  μπορούσα να ανοίξω παράθυρο μύριζε πολύ.. Οι γάτοι έμπαιναν στα δωμάτια στους διαδρόμους έσχιζαν τα σκουπίδια."

Αδιανόητο.. όπως ισχυρίζεται η ίδια με τον τρόπο τους δεν τους άφηναν να κάνουν μπάνιο.

"Είχα κάνει αρκετά παράπονα. Ζεστό νερό δεν μας παρείχαν και όταν μας το παρείχαν το βάζαν στο φουλ για να αναγκαζόμαστε εμείς να μην μπορούμε να κάνουμε μπάνιο..."

Όπως η ίδια καταγγέλλει, η κατάσταση χειροτέρευσε από την ημέρα που το ΤΑΕ Λεμεσού ξεσκέπασε την απάτη. 

"Η τελευταία βδομάδα ήταν πολύ άσχημη έρχονται συνεχώς και μας λένε να φύγουμε... Εγώ έπιανα να κάμω τα παράπονα μου και η απάντηση του ιδιοκτήτη ήταν θα τα διευθετήσω ενώ τις τελευταίες μέρες μου έλεγε αν δεν σου αρέσει εδώ φύγετε εγώ δεν πληρώνομαι για σας πλέον..."

Απορίας άξιο είναι το γεγονός του ότι οι αρμόδιες αρχές έστελναν τα άτομα αυτά σε χώρους φιλοξενίας, κατέβαλλαν χρήματα για τη διαμονή τους εκεί και δεν έμπαιναν στον κόπο να επιθεωρούν τις συνθήκες διαβίωσης.

Σήμερα η ίδια και η κόρη της μετακινήθηκαν σε άλλο ξενοδοχείο... ωστόσο το κονδύλι που εγκρίθηκε -όπως μας ανέφερε- φτάνει μέχρι το τέλος του μήνα... 

Επόμενο άρθρο

Πως σχολιάζουν πολίτες τα νέα παγκάκια της πλατείας Ελευθερίας (BINTEO)

Άλλοι "σαν κανό", άλλοι "σαν υποβρύχιο" κι άλλοι κάνουν... παράπονα
16/10/2019 - 20:13

ΣχετικέςΕιδήσεις

Τον χτύπησαν στο κεφάλι με μπουκάλι και τράπηκαν σε φυγή

Χειροπέδες σε δύο αλλοδαπούς για τον ξυλοδαρμό ομοεθνή τους - Ψάχνουν άλλους τρεις
16/12/2019 - 07:34

Έκρηξη σήκωσε στο πόδι τη Λεμεσό

Επί ποδός η Αστυνομία ώστε να εντοπιστεί η προέλευση του δυνατού κρότου
15/12/2019 - 23:17

Λεμεσός: Αυτόν καταζητούν οι αρχές για υπόθεση βαριάς σωματικής βλάβης (ΦΩΤΟ)

Η αστυνομία καλεί οποιονδήποτε γνωρίζει κάτι να βοηθήσει στον εντοπισμό
15/12/2019 - 09:28

Χάθηκαν τα ίχνη 43χρονης στη Λεμεσό (ΦΩΤΟ)

Η Αστυνομία ζητά τη βοήθεια των πολιτών για τον εντοπισμό της
13/12/2019 - 21:31

Εξήλθε από την οικία που διέρρηξε και τον περίμεναν έξω οι αστυνομικοί

Πληροφορία στις αρχές "έκαψε" 28χρονο που ξάφρισε σπίτι στη Λεμεσό
13/12/2019 - 20:55

Αυτόν καταζητεί η Αστυνομία για διάρρηξη οικίας και κλοπή στη Λεμεσό (ΦΩΤΟ)

Οι αρχές καλούν οποιονδήποτε γνωρίζει κάτι να συνδράμει στον εντοπισμό
13/12/2019 - 12:33

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Δεν αναγνωρίζουν το κατηγορητήριο οι τέσσερις νεαροί για το θάνατο του Παναγιώτη

Προδικαστικές ενστάσεις προτίθενται να καταθέσουν οι δικηγόροι που τους εκπροσωπούν

Αρχιεπίσκοπος: Δεν ντρέπονται οι Μητροπολίτες Λεμεσού, Κύκκου, Ταμασού

Δριμεία επίθεση για τη μη τήρηση της απόφασης της Ιεράς Συνόδου για το Ουκρανικό

Ξεκινάει η δίκη για το θάνατο του Παναγιώτη Στεφανή (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι τέσσερις νεαροί θα παρουσιαστούν σήμερα ενώπιον του Επαρχιακού Δικαστηρίου Λάρνακας
Ελλάδα

Αθήνα: Συνέλαβαν άστεγο για πυρκαγιά στην οδό Ερμού

Ήθελε να μείνει στο εγκαταλελειμμένο κτήριο και είχε ανάψει κεριά για να ζεσταθεί

Θεσσαλονίκη: Κουκουλοφόροι έριξαν 30 σφαίρες δίπλα σε πολυσύχναστη πλατεία

Σκηνές από αστυνομική ταινία θυμίζουν όσα εκτυλίχτηκαν τα ξημερώματα στα Λαδάδικα
Διεθνή

Ερντογάν: Αν χρειαστεί θα κλείσουμε τη βάση των Αμερικανών στο Ιντσιρλίκ

"Ίσως και η Άγκυρα θα έπρεπε να αναγνωρίσει την "γενοκτονία των ιθαγενών Αμερικανών"

Την αποχώρηση 4.000 στρατιωτών από το Αφγανιστάν θα ανακοινώσει η Ουάσινγκτον

Σε αντάλλαγμα θα έπρεπε να δεσμευθούν ότι δεν θα αφήνουν πλέον να δρουν "τρομοκράτες"

tv news

Η Αλεξία προχωρά στο να αναλάβει εξ ολοκλήρου την διαχείριση της περιουσίας της

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο»
Alpha TV Κύπρου

Μια απρόσμενη αποκάλυψη για τη Μαρίνα και το σκοτεινό σχέδιο του Νίκου...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 16/12/2019 - 11:00ALPHA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ