Κύπρος

ΒΙΝΤΕΟ: Τραγουδά μέσα από το δωμάτιο νοσοκομείου για τη μάχη του με τον καρκίνο

Ρίγη συγκίνησης προκαλεί το τραγούδι "Για λίγο ναυαγός", ένα τραγούδι αφιερωμένο στους συνανθρώπους μας που δίνουν μάχη με τον καρκίνο. Ένα τραγούδι που ερμηνεύει ακαπέλα μέσα από το δωμάτιο του νοσοκομείου στο οποίο νοηλεύεται στη Γερμανία ο Θανάσης Αθανασίου που δίνει τη δική του μεγάλη μάχη με τον καρκίνο.

Το τραγούδι περιγράφει όλα εκείνα τα συναισθήματα που κατακλύζουν κάποιον που έχει μόλις διαγνωστεί με καρκίνο και γράφτηκε για τον Αντικαρκινικό Σύνδεσμο Κύπρου.

Τους στίχους έγραψε η δημοσιογράφος Χριστιάνα Διονυσίου, μελοποίησε και ερμηνεύει η ταλαντούχα νεαρή τραγουδίστρια Μαρία Βαρδάκη.

«Ξαφνικά βρέθηκα σε ένα άλλο νησί,
δεν είχε φως, δεν ακουγόταν ο ωκεανός,
ένιωσα αδύναμος, τρωτός,
με κυρίευσε ο φόβος, ο πανικός.

Θεέ μου φώναξα πως θα αντέξω όλο αυτό;
Τόση δύναμη που θα βρω;

Μα καρδιά μου είπα δεν φοβάμαι, είμαι δυνατός,
θα υπάρξω μόνο για λίγο ναυαγός.
Γιατί έχω για πυξίδα μου του Θεού το φως,
μα καρδιά μου είπα δεν φοβάμαι, είμαι δυνατός.
Δύναμη και αγάπη θα χρειαστώ
και σίγουρα νικητής θα βγω»

Επόμενο άρθρο

Αυτά είναι τα 56 σημεία που μπορείς να κάνεις αύριο δωρεάν rapid test (ΠΙΝΑΚΑΣ)

Η αλφαβητική ομαδοποίηση και όλες οι πληροφορίες για τα ωράρια ανά επαρχία
04/02/2021 - 16:24

ΣχετικέςΕιδήσεις

"Ματώνει η ψυχή σου να βλέπεις" καρκινοπαθείς να κάνουν έρανο... (ΒΙΝΤΕΟ)

Φουρλάς και Αδάμου για τη μάχη στην Ευρώπη και τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν στην Κύπρο
25/02/2021 - 10:07

Συγκλονίζει ο Δάκης για τον καρκίνο: “Μου είπαν ότι έχω 6 μήνες ζωής..."

Η δύσκολη περίοδο που αντιμετώπισε και η "μάχη" που έδωσε και βγήκε νικητής
24/02/2021 - 11:45

"Η έγκαιρη διάγνωση σώζει ζωές" (ΒΙΝΤΕΟ)

Η εκστρατεία του ΠΑΣΥΚΑΦ για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας
20/02/2021 - 21:49

Κύπριες ερευνήτριες ανέπτυξαν στρατηγική που σταματά τη μετάσταση του καρκίνου

Αυτή τη στιγμή γίνονται προκλινικές μελέτες σε ποντίκια - Η ανακάλυψη και σημασία της
16/02/2021 - 15:15

“Τhe Chase”: 8000 Ευρώ στον Αντικαρκινικό Σύνδεσμο (ΒΙΝΤΕΟ)

Το ποσό που κατάφεραν να μαζέψουν οι Αριστοτέλους, Πατσαλίδης, Αρτεμίου και Δημητρίου
16/02/2021 - 11:44

Φουρλάς: Έφυγαν από τη ζωή παιδιά με καρκίνο περιμένοντας πιστοποιητικά (ΒΙΝΤΕΟ)

Πλήρης χρηματοδότηση από την Ευρώπη για να μην ανησυχεί καμιά οικογένεια για τα οικονομικά
15/02/2021 - 15:10

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Δεν είμαστε ούτε φαγάδικα, ούτε μπεκρουλιάδικα" διαμηνύει ο Λεβέντης (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποφασισμένοι να μην δεχτούν αυστηρά περιοριστικά μέτρα οι ιδιοκτήτες χώρων εστίασης

Κολιού: Να περιμένουν οι χώροι εστίασης, η κατάσταση δεν είναι σταθερή (ΒΙΝΤΕΟ)

"Πρέπει να αντέξουμε άλλες τέσσερις βδομάδες για να μεταβούμε στον Απρίλιο με ασφάλεια"

Αναμένουν αίτημα των Αθηνών για να ερευνήσουν το "παρελθόν" Λιγνάδη στην Κύπρο

Ηθοποιοί εμφανίζονται έτοιμοι να καταθέσουν γραπτώς ισχυρισμούς για σεξουαλική παρενόχληση
Ελλάδα

Στα ύψη και σήμερα τα ημερήσια κρούσματα στην Ελλάδα

1.913 τα νέα επιβεβαιωμένα περιστατικά μέσα σε μόλις 24ωρες

Παράταση του lockdown προανήγγειλε ο Μητσοτάκης

Η αναφορά στην απότομη αύξηση των κρουσμάτων και ειδικά στην Αττική

Υπόθεση Λιγνάδη: Κατατέθηκε ένσταση ακυρότητας της διαδικασίας

Μεταφέρθηκε στο γραφείο της ανακρίτριας συνοδευόμενος από ισχυρή αστυνομική δύναμη
Διεθνή

Απόπειρα πραξικοπήματος σε βάρος του καταγγέλλει ο πρωθυπουργός της Αρμενίας

Κάλεσε τους υποστηρικτές του να συγκεντρωθούν στο κέντρο της πρωτεύουσας Γιερεβάν

«Ήθελα πάντα να βρω την οικογένειά μου. Ήταν δύσκολη η παιδική μου ηλικία»

Εξαφανίστηκε για 32 ολόκληρα χρόνια "εξαιτίας" μιας καραμέλας που του πρόσφεραν

Κρίσιμη συνάντηση Ευρωπαϊκού Συμβουλίου με επίκεντρο τα διαβατήρια εμβολιασμού

Η επιτάχυνση των εμβολιασμών στην ΕΕ στο επίκεντρο της συζήτησης των αρχηγών κρατών της ΕΕ

tv news

Η εξέλιξη του χειρουργείου του Οδυσσέα στην Ελβετία τούς ταράζει όλους!

«8 Λέξεις» Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια του 2ου κύκλου
Alpha TV Κύπρου

O Παύλος στο οικογενειακό τραπέζι των Αργυρών απειλεί να αποκαλύψει τα πάντα...

Δείτε εδώ όλες οι εξελίξεις της δραματικής σειράς του Alpha Κύπρου «Αγγελική»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 25/02/2021 - 13:50ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ