Κύπρος

"Βλέπει λεωφορείο και φοβάται, ξυπνά το βράδυ και κλαίει" (ΒΙΝΤΕΟ)

Της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Τέσσερις μέρες έχουν περάσει από την ημέρα που τετραπληγική μαθήτρια τραυματίστηκε εντός λεωφορείου που δεν διέθετε ζώνη ασφαλείας για τροχοκαθίσματα.

Με τρεμάμενη φωνή, η μητέρα της 14χρονης μαθήτριας, ξεσπά και καταγγέλλει ότι ουδείς αρμόδιος ενδιαφέρθηκε για το παιδί της. 

Λούλα Γιακουμή - Μητέρα 14χρονης
"Έχω μεγάλο παράπονο και από το Υπουργείο και από τον Υπουργό, δεν ήρθε ένα άτομο να ρωτήσει για τούτο το μωρό. Τούτο το πράγμα με πείραξει αφάνταστα, αυτοί οι άνθρωποι δεν πήραν ένα τηλέφωνο έστω και να μου πουν είναι εντάξει το μωρό; Έστω πέντε λεπτά να ενδιεφερθεί"

Ο δύσκολος δρόμος μιας μητέρας που μεγαλώνει παιδί με αναπηρία, φαίνεται πως δεν ήταν ικανός να αγγίξει τους αρμόδιους φορείς, ούτε και έπειτα από το ατύχημα που υπέστη η  κόρη της . Η 14χρονη μαθήτρια επέστρεφε από εκδρομή με το σχολείο της όταν έγινε το ατύχημα. 

Λούλα Γιακουμή - Μητέρα 14χρονης
"Κανένας δεν ήρθε...εγώ ξέρω τι τραβώ...κανένας δεν ήρθε ούτε ένα τηλέφωνο να με πάρουν αν χρειαζόταν το παιδί μου ψυχολόγο ή οτιδήποτε".

Η 14χρονη που τραυματίστηκε στον ώμο και τα πόδια, είναι αντιμέτωπη πλέον και με το φόβο που της έχει προκαλέσει το ατύχημα.

Λούλα Γιακουμή - Μητέρα 14χρονης
"Βλέπει λεωφορείο και φοβάται...νιώθει ανασφάλεια το βράδυ ξυπνά και κλαίει θέλει να είμαι δίπλα της...την παίρνω συνέχεια γιατρό, ορθοπεδικό...το μωρό είχε ζαλάδες, την πήρα για αξονικό, το βράδυ κλαίει".

Γεμάτη αξιοπρέπεια αλλά και ευαισθησία, το μόνο που ζητάει η μητέρα της 14χρονης είναι τα αυτονόητα που οφείλει το κράτος να πράξει απέναντι σε ένα παιδί με αναπηρία. Τις συνθήκες του ατυχήματος της 14χρονης διερευνά η Αστυνομία.

Επόμενο άρθρο

Ενώπιον δικαστηρίου καταχωρείται η υπόθεση "Ορέστης" (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα επόμενα βήματα των αρχών για τις έρευνες στις δυο λίμνες θανάτου
18/05/2019 - 20:30

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτόν ψάχνει η Αστυνομία για διαρρήξη και κλοπή στη Λεμεσό (ΦΩΤΟ)

Δίνει στη δημοσιότητα φωτογραφίες του 20χρονου
24/06/2019 - 12:58

Για άλλες έξι ημέρες υπό κράτηση οι τέσσερις ύποπτοι για το φόνο του Λεωνίδη

Η Αστυνομία συνεχίζει τις έρευνες για τον εντοπισμό των υπόλοιπων καταζητούμενων
22/06/2019 - 10:20

Κινηματογραφική καταδίωξη καταζητούμενου 29χρονου στους δρόμους της Λεμεσού

Προσπάθησε να διαφύγει από τον αστυνομικό κλοιό και συγκρούστηκε με περιπολικό
22/06/2019 - 08:16

Χειροπέδες στον δράστη που έβαλε φωτιά σε γραφεία ιδιωτικής εταιρείας στη Λεμεσό

Ο 30χρονος τελεί υπό κράτηση και για άλλη υπόθεση εμπρησμού
21/06/2019 - 10:01

Μέλη της Ποδηλατικής Αστυνόμευσης Λάρνακας εντόπισαν 31χρονη ελλείπουσα

Έλειπε από το χώρο διαμονής της στη Λεμεσό εδώ και 5 ημέρες
20/06/2019 - 19:40

Ήρθε στην Κύπρο για γάμο φίλης της και ελλείπει εδώ και πέντε ημέρες (ΦΩΤΟ)

Δείτε τη φωτογραφία της και βοηθήστε την Αστυνομία να εντοπίσει τα ίχνη της
20/06/2019 - 10:24

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Μου είχε γίνει εμμονή, ήθελα να σκοτώσω κι άλλες" (ΒΙΝΤΕΟ)

Φρίκη προκαλούν τα όσα ακούστηκαν σήμερα ενώπιον Δικαστηρίου

Ένας φίλος και συνεργάτης του Δημήτρη Χριστόφια θυμάται… (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο κ. Βάσος Γεωργίου μιλά για τον πρώην Πρόεδρο της Δημοκρατίας

Τον γύρο του κόσμου κάνει η καταδίκη του 35χρονου Κύπριου serial killer

Εκτενή δημοσιεύματα στα ηλεκτρονικά πρωτοσέλιδα του ξένου τύπου
Ελλάδα

Δωδεκάχρονος έπεσε από τρακτέρ και τραυματίστηκε θανάσιμα

Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο των Σερρών όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του

19χρονος "έσβησε" ενώ έπαιζε μπάσκετ

Φως στα αίτια θανάτου του θα ρίξει η νενομισμένη νεκροτομή επί της σορού του

Συναγερμός στις αρχές για την εξαφάνιση 15χρονης (ΦΩΤΟ)

Η Αστυνομία δίνει στη δημοσιότητα φωτογραφία της
Διεθνή

Κυρώσεις Τραμπ στον ηγέτη του Ιράν Αλί Χαμενεΐ

«Νούμερο ένα χρηματοδότης της τρομοκρατίας στον κόσμο το Ιράν»

Συναγερμός μετά τον εντοπισμό ύποπτου πακέτου κοντά στο Λευκό Οίκο

Σε κινητοποίηση οι Αρχές - Απαγορεύτηκε η διακίνηση πεζών

Βρυξέλλες: Συνέλαβαν άνδρα που ετοίμαζε τρομοκρατική επίθεση

Φέρεται ότι θα χτυπούσε στην Πρεσβεία των ΗΠΑ

tv news

Η Λίλιαν παροτρύνει την Κάτια να πει στην Μαρίνα την όλη την αλήθεια...

Η Μαρίνα εξακολουθεί να φοβάται την Κάτια... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα»Τρίτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

«To Τατουάζ» Όλοι περιμένουν στην εκκλησία την εμφάνιση της Όλγας...

Η αστυνομία ξεκινά επιχείρηση για τη σύλληψη του Ορφέα... Δευτέρα Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 24/06/2019 - 21:15Η ΦΑΜΙΛΙΑ