Κύπρος

Η ημέρα που έσβησε ο "Ήλιος" και χάθηκαν 121 ψυχές (ΒΙΝΤΕΟ)

ΗΛΙΟΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ

Της Δήμητρας Μακρυγιάννη
Ήταν η μέρα που ο ήλιος έσβησε και μαζί του πήρε εκατόν εικοσιέναν ανθρώπους.

Η 14η Αυγούστου θα ήταν η πρώτη μέρα καλοκαιρινών διακοπών για πολλές οικογένειες.

Λίγο μετά τις 9 το πρωί, οι 115 επιβάτες και το εξαμελές πλήρωμα του Boeing 737 της αεροπορικής εταιρείας ΗΛΙΟΣ, αναχώρησε από το αεροδρόμιο Λάρνακας με προορισμό την Πράγα, με ενδιάμεσο σταθμό το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος στην Αθήνα.

Η ώρα είναι 10.37. Το αεροσκάφος της ΗΛΙΟΣ εισέρχεται στο FIR Αθηνών αλλά δεν υπάρχει καμία επικοινωνία με τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας. Σύντομα ενεργοποιείται το σχέδιο δράσης τέτοιων περιπτώσεων.

Στις 11.05 ακριβώς δύο μαχητικά F16 απογειώνονται προκειμένου να εντοπίσουν το αεροσκάφος της ΗΛΙΟΣ. Μετά από 13 λεπτά τα μαχητικά έρχονται σε οπτική επαφή με το ακυβέρνητο αεροσκάφος.

Τα καύσιμα του Boeing τελειώνουν. Η μοιραία πτήση έχει παραδοθεί στον θάνατο. Οι κινητήρες του αεροσκάφους σταματάνε να λειτουργούν.

Ηχητικό ντοκουμέντο
``Αθήνα αυτή τη στιγμή το αεροσκάφος δείχνει πως πάει για το έδαφος!``

``ΜΑΥ DAY MAY DAY...έχουμε πρόσκρουση πολιτικού αεροσκάφους...έχει προσκρούσει σε κορφή βουνού.``

121 ψυχές χάνονται. Η ορεινή περιοχή του Γραμματικού στην βόρεια Αττική γεμίζει με τα συντρίμια του αεροσκάφους της ΗΛΙΟΣ. Δεκάδες οικογένειες βυθίζονται στο πένθος.

Δεκατέσσερα χρόνια έχουν περάσει από εκείνο το μαύρο μεσημέρι. Όσοι έμειναν πίσω μετρούν πληγές, κουβαλάνε σταυρό που όλο και μεγαλώνει, ποτέ δε θα ξεχάσουν.

Δηλώσεις συγγενών

``Σαν να ήταν χτες...σήμερα λες και το ζω, είναι μες τη μνήμη σου 14 χρόνια!``

``Το να ξεχάσω δεν υπάρχει περίπτωση...εγώ είμαι ψυχικά άρρωστος από εκείνη την ημέρα.``

``Οι πληγές δεν γιατρεύονται ότι και να πω...δεν ξεχνιέται τούτο το πράγμα.``

``Δε θα ξανάρθουν, διαπιστώνουμε όσο περνάνε τα χρόνια ότι όντως είναι νεκροί.``

Κάθε χρόνο τέτοια μέρα, η κυπριακή κοινωνία θυμάται αυτούς που χάθηκαν τόσο άδικα και αναπάντεχα. Κανείς δεν πρόκειται να ξεχάσει, κανείς δεν μπορεί!

Επόμενο άρθρο

Τα δάκρυα της προσφυγιάς για την κατάληψη της Αμμοχώστου (ΒΙΝΤΕΟ)

45 χρόνια μετά οι καρδιές παραμένουν ραγισμένες και οι πληγές ανοιχτές
14/08/2019 - 20:38

ΣχετικέςΕιδήσεις

Τραγωδία στον Πόρο: Ανθρώπινο λάθος ή μηχανική βλάβη;

Εν αναμονή του πορίσματος της Επιτροπής Διερεύνησης Αεροπορικών Ατυχημάτων
21/08/2019 - 16:13

Κύπρος, 20 Αυγούστου 2019: Ένα νησί, δύο εποχές... (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Στη Λευκωσία καταρρακτώδεις βροχές, στον Πρωταρά ήλιος και θάλασσα
20/08/2019 - 15:15

Τελείται στο Γραμματικό το 14ο μνημόσυνο των θυμάτων της Ήλιος

Περίπου 60 συγγενείς των θυμάτων από την Κύπρο και άλλοι από Ελλάδα
14/08/2019 - 08:22

Η Σοφία και η Ελένη θυμούνται το μαύρο πρωινό της 14ης Αυγούστου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δύο γυναίκες που έχασαν αγαπημένα τους πρόσωπα στην μοιραία πτήση της Helios
14/08/2019 - 08:02

Άσβεστος ο πόνος και ο θρήνος στο Παραλίμνι για τα θύματα της "Ήλιος" (ΦΩΤΟ)

Δεκαέξι ονόματα στη μαύρη λίστα όσων "ταξίδεψαν" στο θάνατο με το μοιραίο Boeing
11/08/2019 - 11:41

121 ονόματα γραμμένα σε πλάκες, στο παρεκκλήσι της Παναγίας Ελευθερώτριας (ΦΩΤΟ)

"Ξύπνησαν" μνήμες από το μαύρο πρωϊνό της 14ης Αυγούστου και τη συντριβή του "Ήλιος"
11/08/2019 - 11:13

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Έκτακτη σύσκεψη στο Αρχηγείο Αστυνομίας για τα αλλεπάλληλα δυστυχήματα

Επί τάπητος μέτρα και προτάσεις για μείωση των θανατηφόρων οδικών συγκρούσεων

Aνθρώπινος παράγοντας ή έλλειψη μέτρων η αιτία των θανατηφόρων; (ΒΙΝΤΕΟ)

Προβληματισμός στις τάξεις της Αστυνομίας για την ραγδαία αύξηση των θυμάτων της ασφάλτου

Nέος "πόλεμος" για την παραλία της Λάρας (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαδήλωση προγραμματίζουν οι κάτοικοι. αντι-διαδήλωση οι περιβαλλοντικές οργανώσεις
Ελλάδα

Εντοπίστηκαν νεκροί οι δύο δύτες που χάθηκαν στην Κάρπαθο

Είχαν καταδυθεί για υποβρύχιες δραστηριότητες σε βάθος 45 μέτρων εντός σπηλιάς

Αγνοούνται δύο δύτες που βούτηξαν στα 45 μέτρα στην Κάρπαθο

Καταδύθηκαν το μεσημέρι του Σαββάτου για υποβρύχιες δραστηριότητες εντός σπηλιάς

Όταν Έλληνες ζούσαν στα...Ιμαλάια (ΒΙΝΤΕΟ)

Επιστήμονες εντόπισαν οστά ανθρώπων που είχαν καταγωγή την Ελλάδα
Διεθνή

Ιδού η αλήθεια για το πόδι του Βρετανού Πρωθυπουργού στο τραπεζάκι του Μακρόν

Δημοσιογράφος του Reuters αποκαλύπτει το παρασκήνιο της επίμαχης φωτογραφίας

"Έσβησε" η Erika Zak, η μητέρα που ενέπνευσε εκατομμύρια ανθρώπους

Η μεγάλη μάχη που έδωσε για να κρατηθεί στη ζωή και το γράμμα που άφησε στην κόρη της

3D σαρωτές αποσκευών βάζουν τέλος στους περιορισμούς υγρών στα αεροπλάνα

Πως λειτουργεί η νέα τεχνολογία, τι προσφέρει και σε ποια αεροδρόμια έχει ήδη εφαρμοσθεί

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 26/08/2019 - 06:20ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ