Κύπρος

Λευκωσία ή αλλιώς ... λαβύρινθος (ΒΙΝΤΕΟ)

Της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Λευκωσία...αλλιώς λαβύρινθος! Έτσι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η πρωτεύουσα που εξαιτίας των οδικών έργων έχει μετατραπεί σε ένα απέραντο εργοτάξιο.

Οι εργασίες για την ανάπλασή της λεωφόρου Κυριάκου Μάτση έχουν ήδη αρχίσει.

Οι αναπόφευκτες εργασίες θα γίνονται τμηματικά με την πρώτη φραγή να αρχίζει από την συμβολή με την οδό Στέλιου Μαυρομμάτη μέχρι και την οδό Κρατίνου. Η ταλαιπωρία για τους διερχόμενους οδηγούς και κατοίκους της περιοχής...μόλις ξεκίνησε.

Δηλώσεις πολιτών
"Αυτό είναι πρόβλημα...υπάρχουν ένοικοι, ηλικιωμένοι, εγώ έχω κάποιον σε αναπηρικό...έχουμε κλείσει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι"
"Θα δυσκολευτούμε όπως όλοι...δε θα μπορούμε να παρκάρουμε ούτε στα σπίτια μας"
"Ασφαλώς και θα έχουμε πρόβλημα στη δουλειά...έχουμε προμηθευτές που μεταφέρουν βαριά πράγματα πως θα γίνεται".

Επί ποδός τέθηκε και η Αστυνομία Κύπρου προκειμένου να διοχετεύσει όσο καλύτερα γίνεται τα διερχόμενα οχήματα δίνοντας εναλλακτικό πλάνο κυκλοφορίας.

Επόμενος σταθμός μας η οδός Στασικράτους. Ακόμη μία ανάπλαση...δίχως τέλος!

Οι εργασίες για την αναβάθμιση του εμπορικού τριγώνου των οδών Μακαρίου – Ευαγόρου – Στασικράτους άρχισαν τον Σεπτέμβριο του 2018 με το χρονοδιάγραμμα να λέει πως θα ολοκληρωθούν το 2022! Κάτι που παρατίνει το μαρτύριο των καταστηματαρχών, οι οποίοι βρίσκονται σε απόγνωση.

Δηλώσεις καταστηματαρχών
"Περνάμε ένα μαρτύριο με τη σκόνη στο δρόμο, οι πελάτες δυσκολεύονται να έρχονται".
"Υπάρχει μια δυσκολία πρόσβασης...δε ξέρω καν πότε τετλειώνουν"
"Όλοι θα δυσκολεύονται με την κατάσταση την σημερινή"
"Είναι όντως δύσκολο αλλά πρέπει να κάνουμε υπομονή...υποφέρουμε...δεν είναι εύκολοι οι καιροί".

Δεν ξεχνάμε φυσικά και το πολύπαθο κέντρο της πόλης. Μια Πλατεία Ελευθερίας που δε λέει να τελειώσει αλλά και μια οδό Ομήρου που έχει κόψει μία από τις κεντρικότερες οδικές αρτηρίες στη μέση.

Από το κέντρο της πόλης φτάσαμε στην οδό Καλλιπόλεως σε περίπου 25 λεπτά. Μια απόσταση που υπό κανονικές συνθήκες και χωρίς την κυκλοφοριακή συμφόρηση που προκαλούν τα οδικά έργα θα ήταν σε πολύ λιγότερο χρόνο.

Σύμφωνα και με ανακοίνωση του Δήμου Λευκωσίας αυτό που σίγουρα θα χρειαστούν οι δημότες είναι...απεριόριστη υπομονή!
 

Επόμενο άρθρο

"Ζούμε στην αβεβαιότητα, κουραστήκαμε", φωνάζουν οι Λαρνακείς (ΒΙΝΤΕΟ)

Μετρούν τις πληγές τους οι κάτοικοι μετά τις πλημμύρες στην πόλη του Ζήνωνα
16/09/2019 - 20:39

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτός καταζητείται για υπόθεση εμπρησμού στη Λευκωσία (ΦΩΤΟ)

Οι Αρχές καλούν οποιοσδήποτε γνωρίζει κάτι να συνδράμει στον εντοπισμό
08/04/2020 - 18:16

100 καταγγελίες για παραβίαση περιοριστικών μέτρων σε ένα βράδυ

Διενεργήθηκαν περίπου 3.800 έλεγχοι σε όλες τις επαρχίες
05/04/2020 - 09:32

Σε κρίσιμη κατάσταση ο 48χρονος, θύμα της απόπειρας φόνου στον Μαθιάτη

Οδηγείται ενώπιον του Επαρχιακού Δικαστηρίου Λευκωσίας ο φερόμενος δράστης
01/04/2020 - 08:30

Απόπειρα φόνου κατά γνωστού προσώπου στην επαρχία Λευκωσίας (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Προηγήθηκε λογομαχία μεταξύ θύτη και θύματος
31/03/2020 - 19:05

Υπό αστυνομικό κλοιό η Λευκωσία για εφαρμογή της απαγόρευσης κυκλοφορίας (VID)

Κάποιοι δεν συμμορφώθηκαν με το διάταγμα και βγήκαν πρωϊνή βόλτα στην πλατεία Ελευθερίας
25/03/2020 - 12:13

Νοσηλεύτρια στο ΓΝ Λευκωσίας και ασθενής στο ΓΝ Λάρνακας κρούσματα κορωνοϊού

Κλείνουν Θάλαμοι και λαμβάνονται έκτακτα μέτρα στα δύο νοσηλευτήρια με οδηγίες ΟΚΥπΥ
24/03/2020 - 07:23

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Aγώνας δρόμου στις Κεντρικές για ιχνηλάτηση επαφών του κρατούμενου με κορωνοϊό

Οδηγίες σε αστυνομικούς και δεσμοφύλακες να τεθούν σε αυτοπεριορισμό και απολύμανση χώρων

Τους "έκαψε" μαρτυρία ότι έκλεψαν ηλεκτρικές συσκευές και άλλα αντικείμενα

Στη "φάκα" της Αστυνομίας δύο ύποπτοι για διαρρήξεις και κλοπές στη Λευκωσία

Έτσι θα λάβουν οι πιστοί το Άγιο Φώς εν μέσω των περιοριστικών μέτρων (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι λέει ο Μητροπολίτης Πάφου για τον εορτασμό της Απόδοσης του Πάσχα στις 27 Μαϊου
Ελλάδα

"Η ζωή μας θα επανέλθει εκεί που ήταν όταν βγει το εμβόλιο" (BINTEO)

Πιθανό ένα δεύτερο κύμα του κορωνοϊού το φθινόπωρο εκτιμούν οι ειδικοί

Αυστηροποίηση περιοριστικών μέτρων ενόψει Πάσχα ανακοίνωσαν οι ελληνικές Αρχές

Τι θα ισχύει για αεροδρόμια, λιμάνια, σιδηροδρομικούς σταθμούς και ΚΤΕΛ

Με ενιαίο ωράριο η λειτουργία των καταστημάτων τροφίμων στην Ελλάδα ενόψει Πάσχα

Τίθεται σε ισχύ από την ερχόμενη Κυριακή - Πώς θα λειτουργήσουν τη Μεγάλη Εβδομάδα
Διεθνή

Ξεπέρασαν το 1,5 εκ. τα επιβεβαιωμένα κρούσματα κορωνοϊού παγκοσμίως

Ποια είναι η κατάσταση στις χώρες που έχουν πληγεί περισσότερο - Πόσοι αποθεραπεύτηκαν

Πώς μια κηδεία, ένα πάρτι κι ένα δείπνο στοίχισε τη ζωή σε τρεις ανθρώπους

Η ιστορία μιας ασθενούς από τις ΗΠΑ καταδεικνύει την αξία της κοινωνικής αποστασιοποίησης

Κομισιόν: Σταδιακή χαλάρωση περιοριστικών μέτρων με μεγάλα ενδιάμεσα διαστήματα

Η εφημερίδα Die Welt αποκαλύπτει εσωτερικό έγγραφο που τιτλοφορείται "Στρατηγική Εξόδου"

tv news

H Ρενάτα αποκαλύπτει στο σπίτι του Μάρκου φωτογραφία της Σύλβιας & του Δαμιανού

Δείτε κάθε Σάββατο και Κυριακή στα νέα διπλά επεισόδια της σειράς "Έλα στη Θέση μου"
Alpha TV Κύπρου

Μια δραματική εξέλιξη κλιμακώνει το διαζύγιο Αντιγόνης και Λύσανδρου...

Δείτε αυτή την εβδομάδα τις συγκλονιστικές εξελίξεις της καθημερινής σειράς «Έρωτας μετά»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 09/04/2020 - 11:00ALPHA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ