Κύπρος

Λευκωσία ή αλλιώς ... λαβύρινθος (ΒΙΝΤΕΟ)

Της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Λευκωσία...αλλιώς λαβύρινθος! Έτσι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η πρωτεύουσα που εξαιτίας των οδικών έργων έχει μετατραπεί σε ένα απέραντο εργοτάξιο.

Οι εργασίες για την ανάπλασή της λεωφόρου Κυριάκου Μάτση έχουν ήδη αρχίσει.

Οι αναπόφευκτες εργασίες θα γίνονται τμηματικά με την πρώτη φραγή να αρχίζει από την συμβολή με την οδό Στέλιου Μαυρομμάτη μέχρι και την οδό Κρατίνου. Η ταλαιπωρία για τους διερχόμενους οδηγούς και κατοίκους της περιοχής...μόλις ξεκίνησε.

Δηλώσεις πολιτών
"Αυτό είναι πρόβλημα...υπάρχουν ένοικοι, ηλικιωμένοι, εγώ έχω κάποιον σε αναπηρικό...έχουμε κλείσει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι"
"Θα δυσκολευτούμε όπως όλοι...δε θα μπορούμε να παρκάρουμε ούτε στα σπίτια μας"
"Ασφαλώς και θα έχουμε πρόβλημα στη δουλειά...έχουμε προμηθευτές που μεταφέρουν βαριά πράγματα πως θα γίνεται".

Επί ποδός τέθηκε και η Αστυνομία Κύπρου προκειμένου να διοχετεύσει όσο καλύτερα γίνεται τα διερχόμενα οχήματα δίνοντας εναλλακτικό πλάνο κυκλοφορίας.

Επόμενος σταθμός μας η οδός Στασικράτους. Ακόμη μία ανάπλαση...δίχως τέλος!

Οι εργασίες για την αναβάθμιση του εμπορικού τριγώνου των οδών Μακαρίου – Ευαγόρου – Στασικράτους άρχισαν τον Σεπτέμβριο του 2018 με το χρονοδιάγραμμα να λέει πως θα ολοκληρωθούν το 2022! Κάτι που παρατίνει το μαρτύριο των καταστηματαρχών, οι οποίοι βρίσκονται σε απόγνωση.

Δηλώσεις καταστηματαρχών
"Περνάμε ένα μαρτύριο με τη σκόνη στο δρόμο, οι πελάτες δυσκολεύονται να έρχονται".
"Υπάρχει μια δυσκολία πρόσβασης...δε ξέρω καν πότε τετλειώνουν"
"Όλοι θα δυσκολεύονται με την κατάσταση την σημερινή"
"Είναι όντως δύσκολο αλλά πρέπει να κάνουμε υπομονή...υποφέρουμε...δεν είναι εύκολοι οι καιροί".

Δεν ξεχνάμε φυσικά και το πολύπαθο κέντρο της πόλης. Μια Πλατεία Ελευθερίας που δε λέει να τελειώσει αλλά και μια οδό Ομήρου που έχει κόψει μία από τις κεντρικότερες οδικές αρτηρίες στη μέση.

Από το κέντρο της πόλης φτάσαμε στην οδό Καλλιπόλεως σε περίπου 25 λεπτά. Μια απόσταση που υπό κανονικές συνθήκες και χωρίς την κυκλοφοριακή συμφόρηση που προκαλούν τα οδικά έργα θα ήταν σε πολύ λιγότερο χρόνο.

Σύμφωνα και με ανακοίνωση του Δήμου Λευκωσίας αυτό που σίγουρα θα χρειαστούν οι δημότες είναι...απεριόριστη υπομονή!
 

Επόμενο άρθρο

"Ζούμε στην αβεβαιότητα, κουραστήκαμε", φωνάζουν οι Λαρνακείς (ΒΙΝΤΕΟ)

Μετρούν τις πληγές τους οι κάτοικοι μετά τις πλημμύρες στην πόλη του Ζήνωνα
16/09/2019 - 20:39

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μπακογιάννης στον Alpha:"Σημασία δεν έχει το όνομα αλλά το περιεχόμενο…"(ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Δήμαρχος Αθηνών μιλά αποκλειστικά στον Alpha για Αθήνα, Λευκωσία και τα..."τζάκια"
25/01/2020 - 20:51

Κλείδωσαν την υπεύθυνη στην κουζίνα και ξάφρισαν το χρηματοκιβώτιο

Γκανγκστερική ληστεία με μαχαίρι πρωί-πρωί σε ενεχυροδανειστήριο στη Λευκωσία
25/01/2020 - 19:22

Χάθηκαν τα ίχνη 48χρονου από τη Λευκωσία (ΦΩΤΟ)

Οι Αρχές καλούν οποιονδήποτε γνωρίζει κάποια πληροφορία να συνδράμει στον εντοπισμό
25/01/2020 - 13:55

Όχημα ανετράπη μετά από σύγκρουση στη Λεωφόρο Λεμεσού

Τι αναφέρουν οι μέχρι τώρα πληροφορίες
25/01/2020 - 13:05

Καραμπόλα τεσσάρων οχημάτων προκάλεσε κυκλοφοριακό "έμφραγμα" στο Στρόβολο

Γυναίκα μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας
24/01/2020 - 21:15

Έντονες βροχοπτώσεις, χαλαζόπτωση, σφοδροί άνεμοι και τσουχτερό κρύο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σε ισχύ κίτρινη προειδοποίηση ενώ η θερμοκρασία πέφτει κατακόρυφα και καταγράφει νέο ρεκόρ
23/01/2020 - 21:24

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Σκάνδαλο στο Τ.Ο.Μ: Άδειες οδήγησης με...φακελάκι (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι δήλωσε αποκλειστικά στον ALPHA o Υπ. Μεταφορών για όσα είδαν το φως της δημοσιότητας

Αποκαλυπτικό:Στην Ασία δεκάδες «στημένοι» αγώνες του κυπριακού ποδοσφαίρου (VID)

Όσα λέχθηκαν στη σημερινή κρίσιμη συνεδρίαση σύμφωνα με πληροφορίες του ALPHA

Mήπως έχετε δει τον 20χρονο Vieversys και τον 23χρονο Gecas; (ΦΩΤΟ)

Καταζητούνται από την Αστυνομία για υπόθεση συνωμοσίας προς διάπραξη κακουργήματος
Ελλάδα

Σεισμός 5,1 Ρίχτερ σημειώθηκε νότια της Ρόδου

Η σεισμική δόνηση είχε επίκεντρο 85χλμ νοτιοανατολικά της Καρπάθου

«Έπεσαν» Instagram, Messenger και Facebook

Προβλήματα αναφέρουν οι χρήστες των μέσων και στην Ελλάδα

Κοροναϊός, κορονοϊός ή κορωνoϊός: Ποια είναι η ορθογραφία του νέου ιού;

Ο Γεώργιος Μπαμπινιώτης εξηγεί τη γλωσσική διαμάχη αναφορικά με την ονομασία
Διεθνή

«Καλπάζει» ο κοροναϊός με ανεξέλεγκτη αύξηση των κρουσμάτων (ΒΙΝΤΕΟ)

Μετά τη Γαλλία, το πρώτο επιβεβαιωμένο κρούσμα καταγράφηκε και στη Γερμανία

Λύση δύο κρατών προτείνει ο Τραμπ για Ισραήλ-Παλαιστίνη

Η Ιερουσαλήμ "αδιαίρετη πρωτεύουσα" του Ισραήλ, η Ανατολική Ιερουσαλήμ της Παλαιστίνης

Κορωναϊός: Η τρομακτική εξάπλωση του μέσα από χάρτες και γραφικά

Ψυχραιμία συστήνει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας

tv news

Το πόρισμα του ιατροδικαστή για τον φόνο της Δέσποινας, ξαφνιάζει την οικογένεια

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Μια συμμαχία και ένα διαφορετικό, σκοτεινό σχέδιο αλλάζει τις ζωές όλων...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 28/01/2020 - 21:15Η ΦΑΜΙΛΙΑ