Κύπρος

Λευκωσία ή αλλιώς ... λαβύρινθος (ΒΙΝΤΕΟ)

Της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Λευκωσία...αλλιώς λαβύρινθος! Έτσι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η πρωτεύουσα που εξαιτίας των οδικών έργων έχει μετατραπεί σε ένα απέραντο εργοτάξιο.

Οι εργασίες για την ανάπλασή της λεωφόρου Κυριάκου Μάτση έχουν ήδη αρχίσει.

Οι αναπόφευκτες εργασίες θα γίνονται τμηματικά με την πρώτη φραγή να αρχίζει από την συμβολή με την οδό Στέλιου Μαυρομμάτη μέχρι και την οδό Κρατίνου. Η ταλαιπωρία για τους διερχόμενους οδηγούς και κατοίκους της περιοχής...μόλις ξεκίνησε.

Δηλώσεις πολιτών
"Αυτό είναι πρόβλημα...υπάρχουν ένοικοι, ηλικιωμένοι, εγώ έχω κάποιον σε αναπηρικό...έχουμε κλείσει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι"
"Θα δυσκολευτούμε όπως όλοι...δε θα μπορούμε να παρκάρουμε ούτε στα σπίτια μας"
"Ασφαλώς και θα έχουμε πρόβλημα στη δουλειά...έχουμε προμηθευτές που μεταφέρουν βαριά πράγματα πως θα γίνεται".

Επί ποδός τέθηκε και η Αστυνομία Κύπρου προκειμένου να διοχετεύσει όσο καλύτερα γίνεται τα διερχόμενα οχήματα δίνοντας εναλλακτικό πλάνο κυκλοφορίας.

Επόμενος σταθμός μας η οδός Στασικράτους. Ακόμη μία ανάπλαση...δίχως τέλος!

Οι εργασίες για την αναβάθμιση του εμπορικού τριγώνου των οδών Μακαρίου – Ευαγόρου – Στασικράτους άρχισαν τον Σεπτέμβριο του 2018 με το χρονοδιάγραμμα να λέει πως θα ολοκληρωθούν το 2022! Κάτι που παρατίνει το μαρτύριο των καταστηματαρχών, οι οποίοι βρίσκονται σε απόγνωση.

Δηλώσεις καταστηματαρχών
"Περνάμε ένα μαρτύριο με τη σκόνη στο δρόμο, οι πελάτες δυσκολεύονται να έρχονται".
"Υπάρχει μια δυσκολία πρόσβασης...δε ξέρω καν πότε τετλειώνουν"
"Όλοι θα δυσκολεύονται με την κατάσταση την σημερινή"
"Είναι όντως δύσκολο αλλά πρέπει να κάνουμε υπομονή...υποφέρουμε...δεν είναι εύκολοι οι καιροί".

Δεν ξεχνάμε φυσικά και το πολύπαθο κέντρο της πόλης. Μια Πλατεία Ελευθερίας που δε λέει να τελειώσει αλλά και μια οδό Ομήρου που έχει κόψει μία από τις κεντρικότερες οδικές αρτηρίες στη μέση.

Από το κέντρο της πόλης φτάσαμε στην οδό Καλλιπόλεως σε περίπου 25 λεπτά. Μια απόσταση που υπό κανονικές συνθήκες και χωρίς την κυκλοφοριακή συμφόρηση που προκαλούν τα οδικά έργα θα ήταν σε πολύ λιγότερο χρόνο.

Σύμφωνα και με ανακοίνωση του Δήμου Λευκωσίας αυτό που σίγουρα θα χρειαστούν οι δημότες είναι...απεριόριστη υπομονή!
 

Επόμενο άρθρο

"Ζούμε στην αβεβαιότητα, κουραστήκαμε", φωνάζουν οι Λαρνακείς (ΒΙΝΤΕΟ)

Μετρούν τις πληγές τους οι κάτοικοι μετά τις πλημμύρες στην πόλη του Ζήνωνα
16/09/2019 - 20:39

ΣχετικέςΕιδήσεις

Νέα κίτρινη προειδοποίηση από την Μετεωρολογική Υπηρεσία (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποκοπές δέντρων και πλημμυρισμένα υποστατικά στη Λεμεσό
23/10/2019 - 17:26

Διακοπές ρεύματος στη Λευκωσία λόγω κακοκαιρίας

Αναμένεται άμεση αποκατάσταση των βλαβών
23/10/2019 - 09:02

Πιάστηκαν στα χέρια 30 άτομα στο κέντρο της Λευκωσίας

Άμεση επέμβαση της Αστυνομίας - Δύο συλλήψεις και τραυματισμός Αστυνομικού
20/10/2019 - 23:06

"Βενετία" με πολλά προβλήματα η Λευκωσία (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

"Ποτάμια" οι δρόμοι σε Στρόβολο και Λακατάμεια, "κατέβηκε" και ο Πεδιαίος
20/10/2019 - 15:31

Εντοπίστηκε η 16χρονη που αγνοούνταν από τη Λευκωσία

Απουσίαζε από την οικία της 3 μέρες
19/10/2019 - 18:21

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τις πληγές της μετρά η Λεμεσός μετά το πέρασμα της καταιγίδας

Κίτρινη προειδοποίηση μέχρι τα μεσάνυχτα της Τετάρτης εξέδωσε η Μετεωρολογική Υπηρεσία

Κατήγγειλε κλοπή αυτοκινήτου αλλά...είχε ξεχάσει που πάρκαρε (ΒΙΝΤΕΟ)

Είχε μεταβεί στη Λεμεσό σε μπαράκι με φίλους όπου διασκέδαζε καταναλώνοντας αλκοόλ

Χειροπέδες σε αστυφύλακα από τους "Αδιάφθορους" (ΒΙΝΤΕΟ)

Ξεσκέπασαν συνάδελφο τους αστυνομικό και του φόρεσαν χειροπέδες
Ελλάδα

Σύγκρουση λέμβου με πρόσφυγες και σκάφους του Λιμενικού στην Κω

Αγνοούνται ένα ανήλικο παιδί και δύο άντρες - Συνεχίζονται οι έρευνες

Ποινικές διώξεις για την ταινία «Τζόκερ» στην Ελλάδα

Άγνοια για την αστυνομική επέμβαση στους κινηματογράφους είχε το Υπουργείο Πολιτισμού
Διεθνή

ΗΒ: Χωρίς απάντηση το ερώτημα περί εκλογών ή προώθησης του νομοσχεδίου Brexit

Τουσκ: Θα εισηγηθεί στους Ευρωπαίους ηγέτες να αποδεχθούν το αίτημα για αναβολή

Έσεξ: Πολλά τα ερωτηματικά που καλείτε να λύση η Βρετανική Αστυνομία

Βρέθηκαν 39 πτώματα μεταξύ τους και ένας ανήλικος σε φορτηγό

Άρση όλων των κυρώσεων που επιβλήθηκαν στην Τουρκία ανακοίνωσε ο Τραμπ

"Ορισμένοι Αμερικανοί στρατιώτες θα παραμείνουν στη Συρία"

tv news

Ο Μάξιμος σε αναμονή των αποτελεσμάτων της εξέτασης DNA δεν μπορεί να πει τίποτα

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Η Μαρίνα σε μια αμήχανη συνάντηση με Ιωάννα και Μιχάλη, που θα την περιπλέξει...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 24/10/2019 - 06:00KITCHEN LAB