Κύπρος

"Νιώθουμε αδικημένοι" λένε φίλοι και συγγενείς του άτυχου Νάσου (ΒΙΝΤΕΟ)

Της Ραφαέλας Στυλιανού

Δεύτερος Γολγοθάς για συγγενείς και φίλους του Νάσου Κωνσταντίνου. Το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Θεσσαλονίκης επέβαλε ποινή χάδι στους δύο νεαρούς κατηγορούμενους. Συγκεκριμένα επιβλήθηκε στον καθένα συνολική ποινή κάθειρξης εννέα ετών και οκτώ μηνών...

Αδελφή Νάσου 
"Ο αδελφός μου δεν έρχεται πίσω, το ξέρω αλλά τουλάχιστον μην του συμπεριφέρεστε τόσο άδικα, ακόμα και τώρα που έφυγε!!! Πώς γίνεται η εισαγγελέας να λέει καταδίκη και να φτάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα; Νομίζαμε πως ήταν η αρχή του τέλους , πως με την δική μας δικαίωση άλλες μάνες θα κοιμούνταν πιο ήσυχες τα βράδια". 

Οι δύο καταδικασθέντες βρίσκονται σε καθεστώς προσωρινής κράτησης και ως εκ τούτου κυκλοφορούν ανενόχλητοι στους δρόμους μέχρι την εξέταση έφεσης του. Όσον αφορά τους τρεις συγκατηγορουμένους τους, οι δικαστές αποφάσισαν την αθώωσή τους για το σύνολο των πράξεων που τους αποδίδονταν.

Η απόφαση του δικαστηρίου εξόργισε συγγενείς και φίλους του αδικοχαμένου Νάσου.

Περικλής - φίλος Νάσου
"Νιώθουμε πολύ αδικημένοι, είμαστε αδικημένοι από την απόφαση και ελπίζουμε αυτοί οι δύο έστω και αργά έστω το εφετείο να μπορέσει να δικαιώσει αυτούς τους γονείς που τους λείπει τόσο πολύ και ελπίζω να είναι ο τελευταίος που έφυγε τόσο άδικα"

Μιλώντας στον Alpha, ο Περικλής μνημονεύει τα μαύρα γεγονότα της 27ης Απριλίου του 2017.

Περικλής - φίλος Νάσου
"Είχαν στην αρχή βρεθεί ένοχοι πέντε αγόρια αν μπορούμε να τα πούμε,, αν μπορούμε να τους αποκαλέσουμε ανθρώπους οι οποίοι τον είχαν καταδιώξει στα στενά της Θεσσαλονίκης.. στην προσπάθεια του να τους διαφύγει ο φίλος μας μπήκε στον δρόμο τον κτύπησε αυτοκίνητο και ήρθε το μοιραίο... Εδω και 2 χρόνια η οικογένεια του και οι φίλοι του περιμέναμε όλοι μια δικαίωση .. να δικαιωθεί η ψυχή του εκεί που βρίσκεται".

Δεν θα ξεχάσουν ποτέ το Νάσο οι δικοί του άνθρωποι. Στη μνήμη του διοργανώνουν φιλανθρωπικές εκδηλώσεις και αγώνες mini football. 

Επόμενο άρθρο

"Τα παιδιά μου λυτρώθηκαν" λέει η χαροκαμένη μάνα των θυμάτων (ΒΙΝΤΕΟ)

Το Ανώτατο δικαστήριο άλλαξε την ποινή και επέβαλε τρεις φορές ισόβια στον Χρίστο Θωμά
26/06/2019 - 20:35

ΣχετικέςΕιδήσεις

Δέκα μήνες στη φυλακή 25χρονος για υπόθεση διάρρηξης κατοικίας και κλοπής

Του επιβλήθηκε η ποινή από το Επαρχιακό Δικαστήριο Πάφου
16/07/2019 - 14:09

Παραδέχθηκε δυο κατηγορίες ο Σολωμού και σύντομα ακούει την ποινή του

Ανατροπή στην πολύκροτη υπόθεση του διπλού φονικού στο Στρόβολο
15/07/2019 - 13:14

Δικαιοσύνη για τον Κούρδο αγωνιστή Τσερκέζ Κορκμάζ (ΒΙΝΤΕΟ)

Απορρίφθηκε το αίτημα για έκδοση του στη Γερμανία
12/07/2019 - 22:19

Ποινή φυλάκισης τριών μηνών σε πρώην κοινοτάρχη της Κρήτου Τέρρας

Πιστοποίησε πλαστό έγγραφο για να καταφέρουν να τιτλοποιήσουν ακίνητο
08/07/2019 - 22:31

Λεμεσός: Ποινές φυλάκισης σε 3 πρόσωπα για υποθέσεις ναρκωτικών

Κρίθηκαν ένοχα για εισαγωγή, κατοχή και κατοχή με σκοπό την προμήθεια
05/07/2019 - 20:14

Κακουργιοδικείο: 8 χρόνια φυλάκισης στον μητροκτόνο της Λεμεσού (ΒΙΝΤΕΟ)

" Ο κατηγορούμενος προκάλεσε τον θάνατο της ίδιας του της μητέρας για ασήμαντη αφορμή"
04/07/2019 - 20:50

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Μπήκαν οι κατσίκες στον αυτοκινητόδρομο

Οι οδηγοί καλούνται να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί

Για 2μιση χρόνια στη φυλακή 35χρονος για το θάνατο του Βρετανού στην Πέγεια

Χτύπησε δύο πεζούς με αποτέλεσμα το θάνατο του ενός και τον τραυματισμό του άλλου

Κακομεταχείριση από την Αστυνομία και ξυλοδαρμό απο Βρετανούς καταγγέλουν οι 12

Τι ισχυρίζονται συγγενείς τους που βρέθηκαν στο Επαρχιακό Δικαστήριο Αμμοχώστου
Ελλάδα

Αυτός είναι ο 27χρονος δολοφόνος της Αμερικανίδας βιολόγου στην Κρήτη (ΦΩΤΟ)

"Δεν μπορώ να ελέγξω τη μανία μου" είπε ο  καθ' ομολογίαν δολοφόνος

Αυτός είναι ο νέος Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων

Με ρεκόρ ψήφων εξελέγη στο αξίωμα ο Κώστας Τασούλας
Διεθνή

Νέες προειδοποιήσεις Μπαρνιέ προς Βρετανία για το "no deal" στο Brexit

Θα πρέπει να αντιμετωπίσει τις συνέπειες εφόσον επιλέξει αυτή την οδό.

Δεν αλλάζει στάση ο Σαλβίνι για το μεταναστευτικό (ΒΙΝΤΕΟ)

"Εργαζόμαστε για να δημιουργηθεί ένας σθεναρός μεσογειακός άξονας"

Παραδόθηκε στις φλόγες στούντιο κινουμένων σχεδίων στην Ιαπωνία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένας νεκρός και δεκάδες τραυματίες είναι ο απολογισμός της πυρκαγιάς

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 18/07/2019 - 18:00ALPHA NEWS