Κύπρος

"Όταν έμαθα ότι έχω AIDS έπαθα σοκ, πλέον δεν κάνω όνειρα για το αύριο" (ΒΙΝΤΕΟ)

"Έχω HIV/AIDS, το έμαθα πριν 9 χρόνια, το 2010"

Η Μαρία (όνομα που δίδεται λόγω ανωνυμίας) πάσχει από τον ιό του Aids εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια. Η ίδια όπως εξομολογείται στο Alphanews.live, δεν ήξερε καν τί σημαίνει η συγκεκριμένη αρρώστια και δεν περίμενε ποτέ ότι θα νοσήσει.

Μετά από πόνους στο λαιμό και βήχα επισκέφτηκε το Νοσοκομείο και μετά από εξετάσεις που έκανε και διαπιστώθηκε ο ιός έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της. Όπως δηλώνει χαρακτηριστικά:

"Όταν έμαθα ότι είχα AIDS έπαθα σοκ"

Η Μαρία δέχθηκε τον ρατσισμό από νωρίς τόσο από την μεριά των ιατρών όσο και από το κοντινό της περιβάλλον.

"Ο γιατρός έλεγε βάλτε μάσκες και γάντια. 

Μια φίλη μου όταν άκουσε ότι έπρεπε να κάνω HIV τεστ, σταμάτησε να με κάνει παρέα και είπε σε φίλους μου να μην έρχονται να με βλέπουν"

Η ίδια ισορροπεί σε μια δύσκολη καθημερινότητα, με οικονομικά προβλήματα και μοναδική στήριξη τον ΚΥΦΑ. Μόνη, χάνοντας το μεγαλύτερο όνειρο που είχε από μικρή...την οικογένεια.

Δεν έχω φίλους, ούτε σχέση. Είμαι μόνη. Σκεφτόμουν να κάνω οικογένεια τώρα δύσκολο. Ζω μέρα με τη μέρα δεν σκέφτομαι το αύριο.

Το μήνυμα της, μονόδρομος για εξέταση, πρόληψη και προφύλαξη σε κάθε σεξουαλική πράξη.

Επόμενο άρθρο

Σχημάτισαν με κόκκινα λουλούδια την μεγαλύτερη...κόκκινη κορδέλα κατά του AIDS

Στα γραφεία του ΚΥΦΑ του Παλαιού Νοσοκομείου Λεμεσού, εθελοντές έστειλαν μήνυμα ζωής
01/12/2019 - 14:32

ΣχετικέςΕιδήσεις

Πώς μεταδίδεται ο ιός του HIV

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις...
26/01/2020 - 17:33

Στοματικό σεξ: «Μπορεί να κολλήσω AIDS»;

Η απάντηση από ειδικό και η αιτιολόγηση σε μια συνηθισμένη απορία
05/01/2020 - 16:46

"Θυμάμαι που μοίραζα με τη μαμά μου προφυλακτικά και φυλλάδια ενημέρωσης"

Συγκινεί η Χρύση Μιχαηλίδου με το δημόσιο "σ'αγαπώ" στη μητέρα της
08/12/2019 - 12:26

Επαναστατική ανακάλυψη δίνει ελπίδες στους ασθενείς με AIDS (ΒΙΝΤΕΟ)

Ομάδα επιστημόνων από την Ισπανία ίσως φέρει την επανάσταση στην έρευνα για τον ιό
01/12/2019 - 20:45

Εμείς κάναμε το τεστ για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα... Εσείς; (ΒΙΝΤΕΟ)

Το 1/3 των Κυπρίων που κάνει το τεστ πάσχει από...σύφιλη
01/12/2019 - 17:24

Εφιαλτικές στιγμές έζησαν οι ένοικοι του "Ελπίδα" όταν ξέσπασε η φωτιά (ΒΙΝΤΕΟ)

Η μαρτυρία για τη φονική πυρκαγιά που στοίχισε τη ζωή σε 66χρονο από τη Σωτήρα
26/11/2019 - 20:33

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Έτοιμα ειδικά δωμάτια απομόνωσης για τυχόν κρούσματα κορωναϊού στην Κύπρο (VID)

Αυστηρά τα μέτρα σε αεροδρόμια και λιμάνια, πονοκέφαλος τα σημεία εισόδου

Η ώρα του πορίσματος για τα θύματα του Μεταξά (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι εισηγήσεις που περιλαμβάνει το πόρισμα το οποίο καταλογίζει ευθύνες σε 20 αστυνομικούς

"Μόνο για αυτήν την αλήθεια ζω για 15 χρόνια, τι έγινε το παιδί μου" (BINTEO)

Ο Θανάσης ήταν θύμα bullying από άλλους εθνοφρουρούς, καταγγέλλει η μητέρα του στον Alpha
Ελλάδα

Mε το βλέμμα στραμμένο στην τουρκική προκλητικότητα η συνάντηση Μακρόν-Μητσοτάκη

Στη Γαλλική πρωτεύουσα συναντώνται αυτή την ώρα οι δύο ηγέτες

Σεισμός 5,1 Ρίχτερ σημειώθηκε νότια της Ρόδου

Η σεισμική δόνηση είχε επίκεντρο 85χλμ νοτιοανατολικά της Καρπάθου

«Έπεσαν» Instagram, Messenger και Facebook

Προβλήματα αναφέρουν οι χρήστες των μέσων και στην Ελλάδα
Διεθνή

Το σχέδιο του Τραμπ για την ειρήνη που προκαλεί "πόλεμο" (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Παλαιστίνη απορρίπτει, ο Νετανιάχου πανηγυρίζει, διχασμένη η διεθνής κοινότητα

Με το βρετανικό εθνικό ύμνο το αντίο Ηνωμένου Βασιλείου-Ευρωκοινοβουλίου(ΒΙΝΤΕΟ)

Brexit στις 31 Ιανουαρίου και με τη "βούλα" του Ευρωκοινοβουλίου

"Το πόσο στενή θα είναι η μελλοντική σχέση θα εξαρτηθεί από το Ηνωμένο Βασίλειο"

Τι δήλωσε η Ούρσουλα Φον Ντερ Λάιεν λίγο πριν την τελική ψηφοφορία για το Brexit

tv news

Το πόρισμα του ιατροδικαστή για τον φόνο της Δέσποινας, ξαφνιάζει την οικογένεια

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Μια συμμαχία και ένα διαφορετικό, σκοτεινό σχέδιο αλλάζει τις ζωές όλων...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 29/01/2020 - 22:108 ΛΕΞΕΙΣ