Κύπρος

"Όταν έμαθα ότι έχω AIDS έπαθα σοκ, πλέον δεν κάνω όνειρα για το αύριο" (ΒΙΝΤΕΟ)

"Έχω HIV/AIDS, το έμαθα πριν 9 χρόνια, το 2010"

Η Μαρία (όνομα που δίδεται λόγω ανωνυμίας) πάσχει από τον ιό του Aids εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια. Η ίδια όπως εξομολογείται στο Alphanews.live, δεν ήξερε καν τί σημαίνει η συγκεκριμένη αρρώστια και δεν περίμενε ποτέ ότι θα νοσήσει.

Μετά από πόνους στο λαιμό και βήχα επισκέφτηκε το Νοσοκομείο και μετά από εξετάσεις που έκανε και διαπιστώθηκε ο ιός έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της. Όπως δηλώνει χαρακτηριστικά:

"Όταν έμαθα ότι είχα AIDS έπαθα σοκ"

Η Μαρία δέχθηκε τον ρατσισμό από νωρίς τόσο από την μεριά των ιατρών όσο και από το κοντινό της περιβάλλον.

"Ο γιατρός έλεγε βάλτε μάσκες και γάντια. 

Μια φίλη μου όταν άκουσε ότι έπρεπε να κάνω HIV τεστ, σταμάτησε να με κάνει παρέα και είπε σε φίλους μου να μην έρχονται να με βλέπουν"

Η ίδια ισορροπεί σε μια δύσκολη καθημερινότητα, με οικονομικά προβλήματα και μοναδική στήριξη τον ΚΥΦΑ. Μόνη, χάνοντας το μεγαλύτερο όνειρο που είχε από μικρή...την οικογένεια.

Δεν έχω φίλους, ούτε σχέση. Είμαι μόνη. Σκεφτόμουν να κάνω οικογένεια τώρα δύσκολο. Ζω μέρα με τη μέρα δεν σκέφτομαι το αύριο.

Το μήνυμα της, μονόδρομος για εξέταση, πρόληψη και προφύλαξη σε κάθε σεξουαλική πράξη.

Επόμενο άρθρο

Σχημάτισαν με κόκκινα λουλούδια την μεγαλύτερη...κόκκινη κορδέλα κατά του AIDS

Στα γραφεία του ΚΥΦΑ του Παλαιού Νοσοκομείου Λεμεσού, εθελοντές έστειλαν μήνυμα ζωής
01/12/2019 - 14:32

ΣχετικέςΕιδήσεις

Βραζιλιάνος φαίνεται να θεραπεύθηκε από τον ιό HIV/AIDS (BINTEO)

Δυο σιαμαίες αδελφές μπορούν να ζήσουν πλέον η κάθε μια τη δική της κανονική ζωή
08/07/2020 - 22:40

Μαρτυρία "έκαψε" 63χρονο για τη ληστεία εις βάρος 66χρονης στη Λεμεσό

Για την ίδια υπόθεση τελούν υπό κράτηση άλλα τρία πρόσωπα
06/07/2020 - 17:39

"Είδα την Μαντλίν να μπαίνει στο βαν" (ΒΙΝΤΕΟ)

Η πολύκροτη υπόθεση ξετυλίγει το κουβάρι και άλλων τραγικών υποθέσεων
07/06/2020 - 22:36

«24 ΩΡΕΣ» με τον Παγκράτιο Μερακλή να απαντά σε ΟΛΑ όσα του καταλογίζουν!

Συνωμοσία και παιχνίδια εξουσίας; φορέας του AIDS ή όχι;
23/05/2020 - 17:50

Συγκινεί ο Bradley: "Είμαι θετικός στον ιό του... HIV" (ΦΩΤΟ)

Η ανακοίνωση του τραγουδιστή και το τεστ στο οποίο υπεβλήθη
06/05/2020 - 17:26

Γιατρός στις ΗΠΑ: «Με ρωτούσαν αν θα πεθάνουμε» (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ογκολόγος Φιορίνα Κυρίτση μίλησε στο Κεντρικό Δελτίο Ειδήσεων του Alpha
26/04/2020 - 22:20

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Δεκαέξι πτήσεις στο αεροδρόμιο Πάφου με τις έξι να αφορούν τη Μεγάλη Βρετανία

Λαμβάνονται όλα τα ενδεικνυόμενα μέτρα ασφαλείας λέει η Hermes Airport

"Έχουμε καταντήσει πίθηκοι σε αυτή τη χώρα και αντιγράφουμε τα πάντα" (ΒΙΝΤΕΟ)

Δριμύ κατηγορώ από τον Πρόεδρο των Κέντρων Αναψυχής για τα πρόστιμα και τα μέτρα

Νέα κίτρινη προειδοποίηση για 40αρια το μεσημέρι της Τρίτης

Περαιτέρω άνοδος αναμένεται από την Τετάρτη - Αναλυτικά το δελτίο καιρού
Ελλάδα

Έλληνας Υπουργός Τουρισμού: Λανθασμένη η απόφαση της Κύπρου για την Ελλάδα

"Είναι μια απόφαση την οποία δεν κατανοώ...δεν ξέρω σε ποια κριτήρια ακριβώς στηρίχτηκε"

Σε επιφυλακή το Μαξίμου λόγω της ραγδαίας αύξησης κρουσμάτων

Ανοιχτό το ενδεχόμενο για νέα μέτρα - Νέα τηλεδιάσκεψη υπό τον Έλληνα Πρωθυπουργό
Διεθνή

ΠΟΥ: Η χρήση μάσκας να γίνει σύμβολο αλληλεγγύης σε ολόκληρο τον κόσμο

Προειδοποιεί ότι πιθανόν να μην υπάρξει ποτέ πανάκεια για την COVID-19

Με έκπτωση 50% απολαμβάνουν τα γεύματά τους σε χώρους εστίασης οι Βρετανοί

«Φάτε έξω για να βοηθήσετε», λέει η Βρετανική Κυβέρνηση στους πολίτες

Ένα σχολείο για τα παιδιά που δεν είχαν κανένα!

Ο κόσμος μας αλλάζει μέσα από τη γνώση και την εκπαίδευση.

tv news

Η Άννα καταλαβαίνει πως θα χρειαστεί χρόνος να επιστρέψει σε μια κανονικότητα...

Δείτε το τελευταίο συγκλονιστικό επεισόδιο της σειράς «Έρωτας Μετά»
Alpha TV Κύπρου

Ο Γιώργος Τσούλης κάνει τη μαγειρική, διασκέδαση καθημερινά στον Alpha Κύπρου!

Έρχεται να αποδείξει ότι όλοι μπορούν να τα καταφέρουν στην...κουζίνα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 03/08/2020 - 18:00ALPHA NEWS