Κύπρος

ΣΚΤ: Καταθέτες "σήκωσαν" μέχρι το μεσημέρι 70 εκατομμύρια ευρώ (ΒΙΝΤΕΟ)

ΣΠΕ

Της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Μεγάλη ανησυχία έχουν προκαλέσει οι τελευταίες εξελίξεις στον Συνεργατισμό με τους καταθέτες να σπεύδουν από νωρίς το πρωί στα ταμεία για να μάθουν τι μέλλει γενέσθαι με τις καταθέσεις τους.

Έπειτα και από τις αναφορές εκπροσώπου της Κεντρικής Τράπεζας και του Υπουργού Οικονομικών για καταστροφικές συνέπειες στον Συνεργατισμό εάν δεν εγκριθεί η συμφωνία με την Ελληνική Τράπεζα, πολίτες σχημάτησαν ουρές σε υποκαταστήματα της Συνεργατικής αφενός για να ενημερωθούν και αφετέρου για να σηκώσουν καταθέσεις.  

Δηλώσεις πολιτών
-Έχω καταθέσεις θέλω να τις πιάσω όλες...είναι λεφτά μιας ζωής.
-Μια ζωή φυλάς χρήματα και τώρα να τα χάσεις;
-Ανησηχούμε μην μας τα φάνε δεξιά και αριστερά.
-Εμείς φυλάξαμε λίγα λεφτά...για τα εγγόνια μας, είμαστε πρόσφυγες.`
-Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

Και ενώ συνέβαιναν όλα αυτά, με επίσημο τρόπο η Κεντρική Τράπεζα έσπευσε να αναχαιτίσει το κακό κλίμα που έχει δημιουργηθεί ξεκαθαρίζοντας την κατάσταση σε ότι αφορά τουλάχιστον τις καταθέσεις μέχρι 100 χιλιάδες ευρώ. 

Αλίκη Στυλιανού – Εκπρόσωπος Τύπου Κεντρικής Τράπεζας
"Όσες καταθέσεις είναι μέχρι 100.000 ευρώ είναι διασφαλισμένες...δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Η Κ.Τ επιθυμεί να το διευκρινίσει αυτό".

Σημειώνεται ωστόσο ότι σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται το Κυπριακό Πρακτορείο Ειδήσεων, οι καταθέτες μέχρι το μεσημέρι σήκωσαν από τον συνεργατισμό 70 εκατομμύρια ευρώ. Ανάμεσα σε αυτούς που καταβάλλονται από τον φόβο είναι και αυτοί που αφήνουν τις εξελίξεις να ορίσουν την κατάσταση δίχως να ανησυχούν.

Δηλώσεις πολιτών
-Καθόλου, δεν με αγγίζουν αυτά...είναι ψιθυρολογία.
-Ας ελπίσουμε πως οι καταθέσεις μας θα μείνουν.
-Όχι, όχι δεν νομίζω.

Την ίδια ώρα η προσπάθεια κάποιων πολιτών να πάρουν τις συνολικές τους καταθέσεις απέβη άκαρπη.

Δήλωση πολίτη
"Έφερα το γραμμάτιό μου εδώ και δεν μου τα δίνουν...να λήξει το γραμμάτιο λένε...εγώ θέλω να πάρω τα λεφτά μου".

Πέραν των μέσων ενημέρωσης, οι εικόνες με τις ουρές πολιτών στα Συνεργατικά έκαναν τον γύρο του διαδικτύου και συγκεκριμένα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.  

Επόμενο άρθρο

Στρόβολος: Στις φλόγες τυλίχθηκε βοηθητικό υποστατικό

Η άμεση επέμβαση της Πυροσβεστικής, απέτρεψε τα χειρότερα
29/06/2018 - 19:52

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ζήτησε τα ονόματα των ΠΕΠ που χρήζουν διερεύνησης ο Συλλούρης

Πρόεδρος και μέλη της Ad Hoc Επιτροπής έκαναν προετοιμασίες μέχρι την επόμενη συνεδρίαση
19/09/2020 - 14:10

Τρεις εν ενεργεία βουλευτές ανάμεσα στους 14 για διαγραφές δανείων (ΒΙΝΤΕΟ)

Στοιχεία της Ελεγκτικής Υπηρεσίας φαίνεται να αφήνουν εκτεθειμένα 14 Πολιτικά πρόσωπα
10/09/2020 - 21:04

Πόσο κινδυνεύουν οι μικροκαταθέτες από την επιβολή αρνητικών επιτοκίων; (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Μάριος Κληρίδης εξηγεί γιατί οι τράπεζες προσπαθούν με μετακυλίσουν το πρόστιμο της ΕΚΤ
23/01/2020 - 13:59

Θύελλα αντιδράσεων μετά τη δήλωση Χάρη για τον Συνεργατισμό (BINTEO)

Η κυβέρνηση νίπτει τας χείρας της λέει το ΑΚΕΛ, για σόου λαϊκισμού κάνει λόγο ο Υπουργός
19/09/2019 - 21:03

ΥΠΟΙΚ: "Δεν αποχωρώ λόγω του Συνεργατισμού"

"Είχα πει στον ΠτΔ ότι θα ήμουν πρόθυμος να υπηρετήσω για ακόμα κάποιο διάστημα"
19/09/2019 - 11:30

Ένα πλέον οι πελάτες του Συνεργατισμού και της Ελληνικής Τράπεζας

Ολοκληρώθηκε σήμερα η διαδικασία ενσωμάτωσης του Συνεργατισμού στην Ελληνική Τράπεζα
16/09/2019 - 14:18

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εθελοντές μάζεψαν σε μισή ώρα 55 κιλά σκουπίδια σε παραλία στη Λεμεσό

Ο καθαρισμός διοργανώθηκε στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ναυτιλίας

Διαφωνούν για τα κλιματιστικά στα σχολεία ΕΤΕΚ και Υπουργείο Παιδείας (ΒΙΝΤΕΟ)

Εισηγείται την τοποθέτηση ανεμιστήρων οροφής το Επιμελητήριο

Τι έδειξαν τα πρώτα αποτελέσματα έρευνας για την ανοσία στην Κύπρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Μέχρι στιγμής έχουν ληφθεί 250 δείγματα και θα βρίσκεται σε εξέλιξη για ένα περίπου χρόνο
Ελλάδα

«Χρειάζεται συνέχεια και συνέπεια στην αποκλιμάκωση εκ μέρους της Τουρκίας»

Ο κ. Μητσοτάκης τόνισε την ανάγκη παύσης των τουρκικών προκλήσεων στην Κυπριακή ΑΟΖ

358 νέα κρούσματα στην Ελλάδα το τελευταίο εικοσιτετράωρο

73 άτομα νοσηλεύονται σε Μονάδες Εντατικής Θεραπείας

Αναμένεται τηλεδιάσκεψη Ερντογάν - Μητσοτάκη, γράφει η "Χουριέτ"

Σύμφωνα με τον αρθρογράφο ο Ερντογάν “άφησε την πόρτα ανοιχτή για διάλογο”
Διεθνή

Ξεπέρασαν τα 6.000 τα νέα κρούσματα κορωνοϊού στο Ηνωμένο Βασίλειο

Πρόκειται για τον υψηλότερο ημερήσιο απολογισμό από την 1η Μαΐου

Η Συμφωνική Ορχήστρα Δρέσδης ανέβηκε σε ταράτσες για ένα μοναδικό κονσέρτο (VID)

Η δημιουργική ιδέα κέρδισε το κοινό που παρακολουθούσε από μπαλκόνια και δρόμους

Ανακάλυψη επιστημόνων ευελπιστεί να καταστήσει μη μολυσματικό τον ιό (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι ερευνητές του Πανεπιστημίου Bristol την χαρακτηρίζουν ως «φαρμακευτική τσέπη»

tv news

Η μητέρα της Αγγελικής εμφανίζεται ξαφνικά στη φάρμα και προκαλεί προβλήματα...

Δείτε εδώ όλες οι εξελίξεις της νέας δραματικής σειράς του Alpha «Αγγελική»
Alpha TV Κύπρου

Η Ευγενία θα παίξει το τελευταίο της χαρτί και θα εκβιάσει τον Μάρκο...

«8 Λέξεις» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια του 2ου Κύκλου αυτή την εβδομάδα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 24/09/2020 - 06:45ALPHA ΚΑΛΗΜΕΡΑ