Κύπρος

ΣΚΤ: Καταθέτες "σήκωσαν" μέχρι το μεσημέρι 70 εκατομμύρια ευρώ (ΒΙΝΤΕΟ)

ΣΠΕ

Της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Μεγάλη ανησυχία έχουν προκαλέσει οι τελευταίες εξελίξεις στον Συνεργατισμό με τους καταθέτες να σπεύδουν από νωρίς το πρωί στα ταμεία για να μάθουν τι μέλλει γενέσθαι με τις καταθέσεις τους.

Έπειτα και από τις αναφορές εκπροσώπου της Κεντρικής Τράπεζας και του Υπουργού Οικονομικών για καταστροφικές συνέπειες στον Συνεργατισμό εάν δεν εγκριθεί η συμφωνία με την Ελληνική Τράπεζα, πολίτες σχημάτησαν ουρές σε υποκαταστήματα της Συνεργατικής αφενός για να ενημερωθούν και αφετέρου για να σηκώσουν καταθέσεις.  

Δηλώσεις πολιτών
-Έχω καταθέσεις θέλω να τις πιάσω όλες...είναι λεφτά μιας ζωής.
-Μια ζωή φυλάς χρήματα και τώρα να τα χάσεις;
-Ανησηχούμε μην μας τα φάνε δεξιά και αριστερά.
-Εμείς φυλάξαμε λίγα λεφτά...για τα εγγόνια μας, είμαστε πρόσφυγες.`
-Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

Και ενώ συνέβαιναν όλα αυτά, με επίσημο τρόπο η Κεντρική Τράπεζα έσπευσε να αναχαιτίσει το κακό κλίμα που έχει δημιουργηθεί ξεκαθαρίζοντας την κατάσταση σε ότι αφορά τουλάχιστον τις καταθέσεις μέχρι 100 χιλιάδες ευρώ. 

Αλίκη Στυλιανού – Εκπρόσωπος Τύπου Κεντρικής Τράπεζας
"Όσες καταθέσεις είναι μέχρι 100.000 ευρώ είναι διασφαλισμένες...δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Η Κ.Τ επιθυμεί να το διευκρινίσει αυτό".

Σημειώνεται ωστόσο ότι σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται το Κυπριακό Πρακτορείο Ειδήσεων, οι καταθέτες μέχρι το μεσημέρι σήκωσαν από τον συνεργατισμό 70 εκατομμύρια ευρώ. Ανάμεσα σε αυτούς που καταβάλλονται από τον φόβο είναι και αυτοί που αφήνουν τις εξελίξεις να ορίσουν την κατάσταση δίχως να ανησυχούν.

Δηλώσεις πολιτών
-Καθόλου, δεν με αγγίζουν αυτά...είναι ψιθυρολογία.
-Ας ελπίσουμε πως οι καταθέσεις μας θα μείνουν.
-Όχι, όχι δεν νομίζω.

Την ίδια ώρα η προσπάθεια κάποιων πολιτών να πάρουν τις συνολικές τους καταθέσεις απέβη άκαρπη.

Δήλωση πολίτη
"Έφερα το γραμμάτιό μου εδώ και δεν μου τα δίνουν...να λήξει το γραμμάτιο λένε...εγώ θέλω να πάρω τα λεφτά μου".

Πέραν των μέσων ενημέρωσης, οι εικόνες με τις ουρές πολιτών στα Συνεργατικά έκαναν τον γύρο του διαδικτύου και συγκεκριμένα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.  

Επόμενο άρθρο

Στρόβολος: Στις φλόγες τυλίχθηκε βοηθητικό υποστατικό

Η άμεση επέμβαση της Πυροσβεστικής, απέτρεψε τα χειρότερα
29/06/2018 - 19:52

ΣχετικέςΕιδήσεις

Πόσο κινδυνεύουν οι μικροκαταθέτες από την επιβολή αρνητικών επιτοκίων; (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Μάριος Κληρίδης εξηγεί γιατί οι τράπεζες προσπαθούν με μετακυλίσουν το πρόστιμο της ΕΚΤ
23/01/2020 - 13:59

Θύελλα αντιδράσεων μετά τη δήλωση Χάρη για τον Συνεργατισμό (BINTEO)

Η κυβέρνηση νίπτει τας χείρας της λέει το ΑΚΕΛ, για σόου λαϊκισμού κάνει λόγο ο Υπουργός
19/09/2019 - 21:03

ΥΠΟΙΚ: "Δεν αποχωρώ λόγω του Συνεργατισμού"

"Είχα πει στον ΠτΔ ότι θα ήμουν πρόθυμος να υπηρετήσω για ακόμα κάποιο διάστημα"
19/09/2019 - 11:30

Ένα πλέον οι πελάτες του Συνεργατισμού και της Ελληνικής Τράπεζας

Ολοκληρώθηκε σήμερα η διαδικασία ενσωμάτωσης του Συνεργατισμού στην Ελληνική Τράπεζα
16/09/2019 - 14:18

Τι αλλάζει για τους πελάτες του Συνεργατισμού μετά την πλήρη ενσωμάτωση;(ΒΙΝΤΕΟ)

Ολοκληρώνεται τη Δευτέρα η πλήρης ενσωμάτωση του Συνεργατισμού στην Ελληνική Τράπεζα
13/09/2019 - 21:33

Τέλος Σεπτεμβρίου ολοκληρώνεται η ενσωμάτωση του Συνεργατισμού στην Ελληνική

Κύριοι στόχοι της τράπεζας είναι η επιτάχυνση της αποσυμφόρησης των “κόκκινων” δανείων
28/08/2019 - 21:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ημέρα μνήμης των 6 εκατομμυρίων θυμάτων της γενοκτονίας των Εβραίων (ΒΙΝΤΕΟ)

Αύριο ηγέτες και επιζώντες θα βρεθούν στο Άουσβιτς, για να αποτίσουν φόρο τιμής

Εφιαλτικές στιγμές για 31χρονη που έδεσαν και λήστεψαν στην Πάφο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ποιες είναι οι εκτιμήσεις των Αρχών για το δράστη της επίθεσης

Ώρες αγωνίας για την 17χρονη Άννα που αγνοείται από τη Λεμεσό (ΦΩΤΟ)

Οι Αρχές καλούν οποιονδήποτε γνωρίζει κάτι να συνδράμει στον εντοπισμό
Ελλάδα

Τρένο παρέσυρε παιδί στη Λάρισα

Στο σημείο βρέθηκαν μέλη της Αστυνομία, του ΕΚΑΒ και της Πυροσβεστικής

Ο τυφλός αθλητής που κατέκτησε το Κιλιμάντζαρο

"Oταν βρίσκομαι στο βουνό φαντάζομαι ότι δεν έχω καμία αναπηρία"

Μιλούσαν ελληνικά οι δράστες της ένοπλης ληστείας εναντίον Γαρμπή-Σχοινά(ΒΙΝΤΕΟ)

Σοκαρισμένοι δηλώνουν οι δύο γνωστοί τραγουδιστές για τον εφιάλτη που έζησαν
Διεθνή

Μάχη με το χρόνο δίνουν στην Τουρκία τα σωστικά συνεργεία για επιζώντες (ΒΙΝΤΕΟ)

Στους 38 ανήλθε ο αριθμός των θυμάτων του φονικού σεισμού

Ανεξέλεγκτος ο νέος κοροναϊός με τους νεκρούς να ανέρχονται στους 56 (ΒΙΝΤΕΟ)

Δραματική προειδοποίηση του Πεκίνου για επιτάχυνση της εξάπλωσης του ιού

Στο Πεκίνο μεταβαίνει ο Γενικός Διευθυντής του ΠΟΥ για τον νέο κοροναϊό

Δείτε σε «ζωντανό χρόνο» την εξάπλωση του ιού ανά το παγκόσμιο σε χάρτη

tv news

Το πόρισμα του ιατροδικαστή για τον φόνο της Δέσποινας, ξαφνιάζει την οικογένεια

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Μια συμμαχία και ένα διαφορετικό, σκοτεινό σχέδιο αλλάζει τις ζωές όλων...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 27/01/2020 - 06:00DIVIDED