Κύπρος

Στα "φόρτε" επιδημίες, ιώσεις και άλλες ασθένειες (BINTEO)

ΑΣΘΕΝΕΙΑ

Αυξημένη κίνηση παρατηρείται τα τελευταία εικοσιτετράωρα στο τμήμα επειγόντων περιστατικών ως αποτέλεσμα των καλοκαιρινών ιώσεων.

Δρ. Στέλιος Βουνιώτης, Παθολόγος
"Και τους καλοκαιρινούς μήνες έχουμε ασθένειες που μας ταλαιπωρούν...είναι οι τροφικές δηλητηριάσεις, πόνο στη κοιλιά...ηλιάσεις λόγω θερμοκρασιών. Πρέπει να προστατευόμαστε."

Κόσμος:
"Έχω πόνο στην κοιλιά..."
"Έκανε εμετούς, ζαλίστηκε ο γιος μου τον φέραμε εδώ...δουλεύει στα κτίσματα."
"Έχω άσθμα και είμαι χειρότερα."
"Κάνει εμετό έχει πονοκεφάλους..."

Και αν νομίζετε ότι η γρίπη και ο πονόλαιμος είναι αποκλειστικό προνόμιο του χειμώνα, τότε κάνετε λάθος...

Δρ. Στέλιος Βουνιώτης, Παθολόγος
"Επιπλέον υπάρχουν και κάποιοι ιοί που ευδοκιμούν καλύτερα το καλοκαίρι που προκαλούν πονόλαιμο, ρινική συμφόρησημ, πυρετός, φτέρνισμα."

Οι συνήθεις ιώσεις που παραμονεύουν κατά τους καλοκαιρινούς μήνες για να ``χτυπήσουν`` τον ανθρώπινο οργανισμό είναι η ωτίτιδα, η τροφική δηλητηρίαση, η ηλίαση, η θερμοπληξία ως απόρροια των υψηλών θερμοκρασιών, η γαστρεντερίτιδα, διάφορες ουρολοιμώξεις ακόμη και η επιπεφυκίτιδα που μπορεί να παρουσιαστεί λόγω των υψηλών επιπέδων σκόνης στην ατμόσφαιρα.

Μέτρα πρόληψης και προστασίας του οργανισμού από τις καλοκαιρινές επιδημίες είναι αναμφισβήτητα η αποφυγή έκθεσης στον ήλιο από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 4 το απόγευμα, η φύλαξη τροφών σε θερμοκρασίες που δεν τις αλλοιώνουν και η κατανάλωση άφθονου νερού....Επιπλέον, βαριά πάσχοντες και ευάλωτες ομάδες πρέπει να είναι  ιδιαίτερα προσεκτικοί και να αποφεύγουν να κυκλοφορούν στον ήλιο.

Οι ειδικοί συστήνουν πως αν τα συμπτώματα ιώσης επιμείνουν πάνω από δύο 24ωρα οι ασθενείς θα πρέπει να επισκέπτονται άμεσα τον γιατρό.

Επόμενο άρθρο

Άγρια καταδίωξη με πυροβολισμούς για κλέφτες...κρεοπωλείου στη Λεμεσό (BINTEO)

Συνελήφθη νεαρός ενώ αναζητείται άλλο ένα πρόσωπο
20/08/2018 - 20:48

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ζωτικής σημασίας για την πρόληψη ιώσεων οι εμβολιασμοί (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι πρώτες ιώσεις του χειμώνα, έκαναν την εμφάνιση τους
06/10/2018 - 21:03

Σήμα κινδύνου για τις επιπτώσεις υψηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στη Μεσόγειο

Τι δήλωσε στον Alpha ο Πάνος Χατζηνικολάου για τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής
31/05/2018 - 11:54

Κι όμως η γυμναστική μπορεί να μειώσει τις ρυτίδες

Όλα τα οφέλη από την άσκηση...
06/11/2017 - 10:22

Οι παιδικές, εποχικές ασθένειες και τρόποι πρόληψης και προστασίας (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Δρ. Κυριάκος Χατζηλαμπρής δίνει συμβουλές για γονείς και εκπαιδευτικούς
10/10/2017 - 13:38

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Πράσινο φως" για καλλιέργεια, παραγωγή και χρήση ιατρικής κάνναβης (ΒΙΝΤΕΟ)

Στόχος η προσέλκυση οικονομικά εύρωστων εταιρειών με παγκόσμια εμπειρία στον τομέα

Διορία ένα μήνα στον Υπουργό για κατεδάφιση του κτήματος Μακένζι (ΒΙΝΤΕΟ)

Θα συμμορφωθεί πλήρως με τις αποφάσεις του Δικαστηρίου, δηλώνει ο Κωνσταντίνος Πετρίδης

Ο Alpha στο αντιτορπιλικό Μακφόλ του 6ου Αμερικανικού στόλου (ΒΙΝΤΕΟ)

Το εντυπωσιακό πλοίο έδεσε στο λιμάνι Λεμεσού
Ελλάδα

Αντιμέτωπη με τη δικαιοσύνη πολύτεκνη μάνα που πλαστογράφησε το απολυτήριο της

"Ήθελα τα παιδιά μου να μεγαλώνουν με αξιοπρέπεια" δηλώνει η 50χρονη καθαρίστρια

Κατέρρευσε το μπαλκόνι της και έπεσε στο κενό

Τραγικό θάνατο βρήκε ηλικιωμένη γυναίκα που τραυματίστηκε θανάσιμα
Διεθνή

Σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης κηρύσσει την Αμερική ο Τραμπ

Επιβεβαίωσε τις προθέσεις του που αποσκοπούν στο χτίσιμο του τείχους στα σύνορα

Απαγορεύονται οι γούνες στο Λος Άντζελες από το 2021

Γίνεται η μεγαλύτερη πόλη στις ΗΠΑ που υιοθετεί το σχέδιο ψηφίσματος

Σε πρόωρες βουλευτικές εκλογές οδηγείται η Ισπανία

"Πρότεινα την διάλυση της Βουλής" δήλωσε ο Ισπανός Πρωθυπουργός

tv news

Αγάπη,αγώνας,δύναμη, στοργή δυσκολίες αλλά και ελπίδα το Σάββατο στις «24 Ώρες»

O Γολγοθάς μιας γυναίκας με παιδιά που έχουν ιδιαιτερότητες και ο κοινωνικός αποκλεισμός..
Alpha TV Κύπρου

Η Βασιλική Χατζηαδάμου αυτή την Κυριακή υποδέχεται τον Λούη Πατσαλίδη! (ΒΙΝΤΕΟ)

Μια εκπομπή γεμάτη συγκίνηση, τραγούδι και γέλιο...«Παράδοση Κατ' Οίκον» στον Αlpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 15/02/2019 - 23:40Η ΦΑΜΙΛΙΑ