Κύπρος

Τάση στις Κυπριακές παραλίες το διασκεδαστικό SUP (BINTEO)

SUP

Της Κατερίνας Ιωάννου

Από τους σταρ του Χόλιγουντ, στις κυπριακές παραλίες!
 
Είναι η σανίδα όρθιας κωπηλασίας, το γνωστό sup, το οποίο ολοένα και αποκτά περισσότερους λάτρεις και στο νησί μας. Έχει εξελιχθεί σε τάση, με αρκετούς να προσπαθούν να ισορροπήσουν πάνω σε πλατιές σανίδες, κρατώντας ένα κουπί. 

Παναγιώτης Ζέφκας - Εκπαιδευτής SUP,
«Εν πολλά καλή γυμναστική και διασκεδαστικό.. Δεν είναι επικίνδυνο σαν σπορ γιατί εν  κάτι πολλά απλό, απλώς στέκεσαι και κάμνεις το κουπί σου. Δεν υπάρχει περίπτωση να τραυματιστείς εκτός αν πας στους βράχους που είναι κάτι αδύνατο».

Με το θαλάσσιο αυτό σπορ πετυχαίνει κανείς διασκέδαση, ηλιοθεραπεία και ταυτόχρονα ... εκγύμναση!

Παναγιώτης Ζέφκας - Εκπαιδευτής SUP,
«Είναι 600 θερμίδες νομίζω για κάθε μισή ώρα»

Ενώ... όπως φαίνεται τον τελευταίο καιρό έχει εξελιχθεί και σε αγαπημένο άθλημα για τους χρήστες του instagram.

Παναγιώτης Ζέφκας - Εκπαιδευτής SUP,
«Παραπάνω οι γυναίκες γιατί θέλουν να βγάλουν σέλφις, φωτογραφίες, να ποστάρουν στο ίνσταγκραμ.. παραπάνω την ώρα του ηλιοβασιλέματος γιατί θέλουν περισσότερο τις φωτογραφίες. Είναι για όλες τις ηλικίες, απλώς κάποιος που είναι αρχάριος πρέπει να προσέχει από τη θάλασσα, τον αέρα και να μένει κοντά στην ακτή και πάντα παράλληλα».

Το σπορ εφευρέθηκε στην Πολυνησία στις αρχές της δεκαετίας του 5ο, οπότε και εκπαιδευτές του surf στη Hawaii αλλά και σε άλλα μέρη ξεκίνησαν να χρησιμοποιούν κουπιά!

Επόμενο άρθρο

Οδοιπορικό στην Πιτσιλιά: «Μάχη» από τους ντόπιους για κατοχύρωση των αλλαντικών

Από την κρασάτη λούντζα, μέχρι το χοιρομέρι και το λουκάνικο Πιτσιλιάς
05/07/2020 - 21:41

ΣχετικέςΕιδήσεις

Για βουτιές η Αριστοτέλους! Στη παραλία μαζί με τον Εφραίμ και τα παιδιά τους

Απολαμβάνει τις καλοκαιρινές διακοπές της η παρουσιάστρια
12/08/2020 - 17:22

Σύνδεσμος Θαλάσσιων Αθλημάτων: Κινδυνεύουν οι επιχειρήσεις μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πραγματοποίησαν διαμαρτυρία έξω από τα Υπουργεία Οικονομικών και Εσωτερικών
10/08/2020 - 21:09

Ελένη Μενεγάκη: Ποζάρει με νάζι στο σκάφος λίγο πριν...αρχίσει τις βουτιές(ΦΩΤΟ)

Μας καλημερίζει από τα καταγάλανα νερά του Αιγαίου
10/08/2020 - 11:26

Ο... διακαής πόθος του Σωφρόνη, η εναλλακτική λύση και η... βόλτα στη θάλασσα

Ευκαιρία να ξεσκάσουν από την καθημερινότητα είχαν άπαντες στον ποδοσφαιρικό Απόλλωνα
06/08/2020 - 15:52

"Ματώνει" η Αγία Νάπα: Τουρίστες με το... σταγονόμετρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Η αύξηση κρουσμάτων έφερε νέο κύκλο ακυρώσεων στα ξενοδοχεία της περιοχής
03/08/2020 - 21:18

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τι λέει η CYTA για τη σύλληψη 48χρονου υπαλλήλου, ύποπτου για κλοπή καλωδίων

"H υπόθεση έχει ήδη πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης" υποδεικνύει ο Εκπρόσωπος Τύπου

Εκκενώθηκε η παραλία Μακένζυ λόγω βλάβης σε σωλήνα του αποχετευτικού (ΒΙΝΤΕΟ)

Προσωρινά θα παραμείνει κλειστή λέει ο Δήμαρχος Λάρνακας

Αξιωματικός του κατοχικού στρατού και η σύζυγος του, θετικοί στον κορωνοϊό

Ήρθαν στα κατεχόμενα από την Τουρκία στις 6 Αυγούστου - Ιχνηλατούν επαφές σε στρατόπεδο
Ελλάδα

Ελληνο-γαλλικό "τόξο" στο Αιγαίο και ηχηρό μήνυμα προς την Τουρκία (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Κοινή στρατιωτική άσκηση Αθηνών-Παρισίου στη θαλάσσια περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου

Μακραίνει η λίστα των νεκρών από κορωνοϊό στην Ελλάδα

Ανακοινώθηκαν δυο νέοι θάνατοι - Ηλικιωμένοι από τη Θεσσαλονίκη

Ανεξέλεγκτη πυρκαγιά στην Ικαρία: Εκκενώθηκαν έξι οικισμοί

Ενισχύθηκαν οι δυνάμεις πυρόσβεσης - Ισχυροί άνεμοι δυσχεραίνουν το έργο των Πυροσβεστών
Διεθνή

Ερντογάν: Οι αξιώσεις της Αθήνας για Καστελλόριζο δεν εξηγούνται με κοινή λογική

"Tο Ορούτς Ρέις θα συνεχίσει τις σεισμικές έρευνες έως τις 23 Αυγούστου"

Επαφές Ερντογάν με Μέρκελ και Μισέλ για την κατάσταση στην Α. Μεσόγειο

Θα συνομιλήσει με την Γερμανία Καγκελάριο και τον Πρόεδρο του Ε. Συμβουλίου

Ιαχές πολέμου από την "Yeni Safak": Πρώτος στόχος τα νησιά του Αιγαίου

Προκλητικό πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της εφημερίδας για την περιβόητη λίστα «EGAYDAAK»

tv news

Οι κορυφαίες στιγμές του 1ου κύκλου μέσα από 5 συναρπαστικές τηλεταινίες

«8 Λέξεις» Μια συναρπαστική ιστορία αγάπης γεμάτη διλήμματα, μυστικά και αποκαλύψεις...
Alpha TV Κύπρου

Ο Γιώργος Τσούλης κάνει τη μαγειρική, διασκέδαση καθημερινά στον Alpha Κύπρου!

Έρχεται να αποδείξει ότι όλοι μπορούν να τα καταφέρουν στην...κουζίνα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 13/08/2020 - 16:30ΜΗ ΜΑΣΑΣ