Κύπρος

Τέταρτη ημέρα ΓεΣΥ και...όλο και καλύτερα (ΒΙΝΤΕΟ)

ΓΕΣΥ ΓΙΑΤΡΟΣ

της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Ομαλότερα φαίνεται πως κύλησε η τέταρτη ημέρα εφαρμογής του γεσυ στα κρατικά νοσηλευτήρια. Οι πολίτες δείχνουν αρκετά ικανοποιημένοι από τα μέχρι στιγμής δεδομένα της μεγαλύτερης μεταρρύθμισης που έγινε στην υγεία.

Δηλώσεις πολιτών:
"Πολύ καλά είμαι πολύ ικανοποιημένος...σχεδόν τα μάθαμε."
"Ήρθα έχω ραντεβού για τα μάτια μου...θα τα μάθουμε σιγά σιγά."
"Εμείς είμαστε από Λεμεσό...μας ζητούν τον προσωπικό μας ιατρό στο ΓεΣΥ..."
"Γραφτήκαμε...τελειώσαμε από τον ενα γιατρό και πάμε στον άλλο."

Υπήρξαν όμως και αυτοί που ναι μεν είναι θετικοί στο ΓεΣΥ, αναχώρησαν όμως από το νοσοκομείο εκφράζοντας κάποια παράπονα.

Δηλώσεις πολιτών:
"Τα καταλάβαμε εντάξει αλλά...πληρώνουμε 20 ευρώ για μια ακτινογραφία."
"Όλα καλά...αλλά για εμάς είναι αυξημένα τα κόστα."
"Εγώ κάνω 15 με 20 αναλύσεις κάθε τόσο...αν δίνω 20 ευρώ και 20 ευρώ χάπια άρα τι μας κάνει το ΓεΣΥ"
"Μου κλείσανε ραντεβού με τον οφθαλμίατρο το 2020!!!"

Μικρής έκτασης τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν σήμερα και αφορούσαν κυρίως σε ζητήματα εξοικείωσης των λειτουργών υγείας με το νέο λογισμικό του ΓΕΣΥ.

Οργάνωση και συντονισμός

Λίγο δυσκολότερα ήταν τα πράγματα στο νοσοκομείο Λεμεσού αφού σύμφωνα με τον Πρόεδρο της ΠΑΣΥΚΙ Σωτήρη Κούμα εντοπίζεται ζήτημα οργάνωσης και συντονισμού.

Σωτήρης Κούμας, Πρόεδρος ΠΑΣΥΚΙ
"Η μέρα κύλησε με τα προβλήματα της λόγω της έλλειψης της προαπαιτούμενης οργάνωσης συντονισμού αλλά είμαστε όλοι στην πρώτη γραμμή για να εξυπηρετήσουμε πρωτίστως τον ασθενή."

Κόλλησαν στα παραπεμπτικά

Το μεγαλύτερο σημερινό πρόβλημα που προκάλεσε πονοκέφαλο, σύμφωνα με τον Σύνδεσμο Κλινικών Εργαστηρίων, ήταν τα παραπεμπτικά των γιατρών που στέλνονται για αναλύσεις στα κλινικά εργαστήρια.

Μέχρι και τις πέντε το απόγευμα οι αριθμοί του γεσυ έχουν ως εξής:

  • Σύνολο επισκέψεων δικαιούχων σε ιατρούς του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα: 5167 επισκέψεις
  • Παραγγελίες εργαστηριακών εξετάσεων: 1671
  • Συνταγές Φαρμάκων που εκδόθηκαν : 3570
  • Παραπεμπτικά προς ΕΙ: 1296
  • Σύνολο εκτελέσεων συνταγών φαρμάκων: 2064
  • Σύνολο εκτελέσεων εργαστηριακών εξετάσεων: 278
  • Σύνολο απαιτήσεων για επισκέψεις και για άλλες δραστηριότητες από καταλόγους δραστηριοτήτων τους: 1044

Πάντως, Υπουργείο Υγείας και ΟΑΥ βρίσκονται επί ποδός παρέχοντας βοήθεια εκεί και όπου χρειαστεί.

Επόμενο άρθρο

Η πρώτη αντίδραση της μητέρας της Μαρικάρ μετά τον εντοπισμό της σορού της

Τι δηλώνει στον Alpha για την ανάσυρση της τρίτης βαλίτσας από την Κόκκινη Λίμνη
04/06/2019 - 20:40

ΣχετικέςΕιδήσεις

5+1 απαντήσεις για τις κατ' εξαίρεση μετακινήσεις πολιτών από τον Λοϊζο Μιχαήλ

Ο Συντονιστής του Γραφείου του Υπουργού Εσωτερικών εισηγείται λύσεις σε προβλήματα
01/04/2020 - 14:29

Σε εφαρμογή η μη καταβολή πρόσθετης εισφοράς για ΓεΣΥ

Όλες οι πληροφορίες για τους επηρεαζόμενους
30/03/2020 - 10:59

Οι εισφορές στο ΓεΣΥ διατηρούνται στο σημερινό ύψος μέχρι την 30η Ιουνίου

Σε νόμο ψηφίστηκε το νομοσχέδιο που ρυθμίζει την αναβολή της αύξησης
27/03/2020 - 19:46

"Κλέβουν" ασθενείς από προσωπικούς γιατρούς λόγω κορωνοϊού (ΒΙΝΤΕΟ)

Απαγορεύει την αλλαγή γιατρού στο ΓεΣΥ για όσο κρατήσει η πανδημία ο ΟΑΥ
24/03/2020 - 12:59

Η Κυβέρνηση ανακοίνωσε τη ναύλωση πτήσεων για επαναπατρισμό Κύπριων πολιτών

Αυτή είναι η τηλεφωνική γραμμή επικοινωνίας που λειτουργεί από το βράδυ της Πέμπτης
19/03/2020 - 21:45

Για ποιους μήνες δεν θα καταβληθεί η πλήρης εισφορά στο ΓεΣΥ; (ΒΙΝΤΕΟ)

Διευκρινίσεις από τον Αναπληρωτή Διευθυντή του ΟΑΥ για τα μέτρα της Κυβέρνησης
17/03/2020 - 12:01

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Drive through οι στοχευμένες εξετάσεις για κορωνοϊό στον Δήμο Αραδίππου (ΦΩΤΟ)

Άρχισε η λήψη δειγμάτων μετά τη ραγδαία εξάπλωση της πανδημίας στην περιοχή

Συναγερμός στις Αρχές για την εξαφάνιση της 16χρονης Μαρίας στη Λεμεσό (ΦΩΤΟ)

Η Αστυνομία ζητά τη βοήθεια των πολιτών για τον εντοπισμό της

Τον πήγαν για εξέταση σε ψυχίατρο και κατάφερε να αποδράσει

Σε συναγερμό η Αστυνομία στη Λεμεσό που καταζητεί τον 37χρονο Μάριο
Ελλάδα

Δωρεά 15.000 προστατευτικών στολών πραγματοποιεί η Prodea Investments

Για την Prodea Investments, η δωρεά αυτή αποτελεί ηθική υποχρέωση

Στα 1.514 τα επιβεβαιωμένα κρούσματα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Ανακοινώθηκαν 50 νέα περιστατικά - 53 ασθενείς έχουν χάσει τη ζωή τους

Ο Απρίλιος είναι καθοριστικός για τη μάχη κατά του κορωνοϊού, λέει ο Μητσοτάκης

"Οσα έρχονται απαιτούν σταθερή προσήλωση στο στόχο, πειθαρχία και ενότητα"
Διεθνή

Μητέρα και κόρη φτιάχνουν ειδικές μάσκες για κωφούς και συγκινούν (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

"Αν είσαι στο σπίτι σου και δεν δουλεύεις, τότε κάνε κάτι για έναν συνάνθρωπό σου"

Έσπασε το φράγμα των 1.000 νεκρών και η Γερμανία

Δραματική αύξηση καταγράφεται στα επιβεβαιωμένα κρούσματα που ανήλθαν στις 80.000

1,200 θάνατοι από τον κορωνοϊό στις ΗΠΑ μέσα σε ένα μόλις εικοσιτετράωρο

Μακράν η χώρα του κόσμου με τον μεγαλύτερο αριθμό επιβεβαιωμένων κρουσμάτων στον κόσμο

tv news

«Έρωτας μετά» Ένα δυνατό ερωτικό θρίλερ καθημερινά στον Alpha Κύπρου

Ένα παρελθόν γεμάτο μυστικά και πάθη και ένα παρόν που ψάχνει απαντήσεις...
Alpha TV Κύπρου

«8 Λέξεις» Η Τζουλιάνα κερδίζει όλο και περισσότερο την εμπιστοσύνη του Σωτήρη..

Δείτε στα νέα διπλά συγκλονιστικά επεισόδια της δραματικής σειράς, αυτό το Σαββατοκύριακο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 03/04/2020 - 11:00ALPHA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ