Ψυχαγωγία

Βάσω Λασκαράκη: Η ψυχανάλυση και τα μηνύματα που δέχτηκε μετά τον χωρισμό της

Η Βάσω Λασκαράκη σε πρόσφατη συνέντευξη της μίλησε μεταξύ άλλων για το διαζύγιο της με τον Γιάννη Τσιμιτσέλη, την ψυχανάλυση αλλά και για τα μηνύματα που έλαβε από πολλές γυναίκες οι οποίες βρισκόντουσαν σε συναισθηματικό αδιέξοδο στον γάμο τους. 

Διαβάστε απόσπασμα από την συνέντευξη της ηθοποιού: 

Πιστεύεις ότι η δημοσιοποίηση της δικής σου ιστορίας βοήθησε άλλες γυναίκες που βίωναν την ίδια κατάσταση;

Μου έκανε τρομερή εντύπωση! Έλαβα πάρα πολλά μηνύματα από γυναίκες που βρισκόταν σε συναισθηματικό αδιέξοδο και ήθελαν να μοιραστούν μαζί μου την ιστορία τους. Ήθελαν τόσο πολύ να μου πουν «Βρίσκομαι κι εγώ στην ίδια φάση μ’ εσένα και με κάνεις να αισθάνομαι καλύτερα» ή «Μου δίνεις κουράγιο»! Χαίρομαι, όχι επειδή βρίσκονται σε δύσκολη φάση οι άνθρωποι, αλλά γιατί μπορεί πράγματι από κάτι που είδαν σ’ μένα να σκεφτούν ξανά πως τίποτα δεν τελειώνει και πως με αισιοδοξία όλα μπορούν να αλλάξουν. Πραγματικά, όμως, έχω σοκαριστεί με το πόσα προβλήματα υπάρχουν στα ζευγάρια και με το πόσο δύσκολες είναι οι σχέσεις των ανθρώπων.

Κάνεις ψυχανάλυση πάνω από πέντε χρόνια. Πόσο πιστεύεις ότι σε βοήθησε να διαχειριστείς τον χωρισμό;

Έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Βλέπω πια διαφορετικά τα πράγματα, έχω μια άλλη οπτική. Είναι λάθος να είμαστε απόλυτοι. Όταν τσακώνονται δύο άνθρωποι, φταίνε και οι δύο. Σε αυτό βοηθάει η ψυχανάλυση: Δεν βλέπεις μόνο τα λάθη του άλλου, αλλά και τα δικά σου. Και, φυσικά, με βοήθησαν με τον τρόπο τους και οι φίλοι μου, που ήταν συνεχώς κοντά μου και στήριξαν τις επιλογές μου

Επόμενο άρθρο

Αλέξανδρος Ρήγας: Η εξομολόγηση για το σοβαρό πρόβλημα υγείας που πέρασε

Όσα δήλωσε ο γνωστός ηθοποιός και σκηνοθέτης...
25/03/2019 - 13:22

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η Βάσω Λασκαράκη μιλά πρώτη φορά για τον γάμο της: "Σε 7 ημέρες στήθηκε ο γάμος"

Η συγκίνηση της όταν αναφέρθηκε στον σύζυγο της και ο λόγος που παντρεύτηκαν νωρίτερα
12/06/2019 - 15:20

Tο παρασκήνιο και οι νέες λεπτομέρειες του μυστικού γάμου της Βάσως Λασκαράκη!

Μάθετε πως ήταν το νυφικό της ηθοποιού και όσα αποκάλυψε η Ναταλία Γερμανού
06/05/2019 - 14:06

Βάσω Λασκαράκη: Η πρώτη ανάρτηση μετά τον γάμο της (ΦΩΤΟ)

Η φωτογραφία που δημοσίευσε και η βέρα της
02/05/2019 - 11:09

Λασκαράκη-Σουλτάτος: Οι πρώτες εικόνες από το... μυστικό γάμο τους(ΒΙΝΤΕΟ)

Η εκπομπή του Alpha παρουσίασε αποκαλυπτικό ρεπορτάζ
30/04/2019 - 10:38

Παντρεύτηκαν η Βάσω Λασκαράκη και ο Λευτέρης Σουλτάτος!

Όλες οι πρώτες λεπτομέρειες του γάμου και οι κουμπάρες
29/04/2019 - 21:25

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Η ανάγκη θεσμοθέτησης της πολιτικής κηδείας στην Κύπρο (BINTEO)

Τα κενά στη νομοθεσία σύμφωνα με τον θεολόγο Θεόδωρο Κυριακού

Για έκτροπα στα γήπεδα αν ανασταλεί η κάρτα φιλάθλου προειδοποιεί ο Σαββίδης

Ο Υπ. Δικαιοσύνης καλεί τη Βουλή να επανεξετάσει το θέμα

Θέματα παιδείας στο επίκεντρο συνάντησης ΠτΔ - εκπαιδευτικών οργανώσεων

"Κλείδωσε" συνάντηση στις 9 Ιουλίου με ΟΕΛΜΕΚ και ΟΛΤΕΚ και οργανωμένους γονείς
Ελλάδα

Φόβοι για μπλακ άουτ στην Ελλάδα λόγω του καύσωνα

Τα δίκτυα της ΔΕΗ δεν είναι συντηρημένα και ένα τέτοιο σενάριο δεν είναι απομακρυσμένο

Δωδεκάχρονος έπεσε από τρακτέρ και τραυματίστηκε θανάσιμα

Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο των Σερρών όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του

19χρονος "έσβησε" ενώ έπαιζε μπάσκετ

Φως στα αίτια θανάτου του θα ρίξει η νενομισμένη νεκροτομή επί της σορού του
Διεθνή

Η Μαρία Πεϊτσίνοβιτς Μπούριτς στη θέση του ΓΓ του Συμβουλίου της Ευρώπης

Η πενταετής θητεία τηςαρχίζει στς 18 Σεπτεμβρίου του 2019

Δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι θα επιβάλουν κυρώσεις λόγω S400, λέει ο Ερντογάν

"Ο συνεταιρισμός μας με την Αμερική προχωρά στο πλαίσιο μιας στρατηγικής συνεργασίας"

Το "πορτρέτο απόγνωσης" που σόκαρε τον Πάπα Φραγκίσκο (ΦΩΤΟ)

Η φωτογραφία του Όσκαρ και της κόρης του Βαλέρια έκανε τον γύρο του κόσμου

tv news

Ένας μεγάλος κύκλος που περιέλαβε ευτυχισμένες αλλά και δύσκολες στιγμές κλείνει

Δείτε την Πέμπτη στο τελευταίο διπλό επεισόδιο του «Τατουάζ» στον Alpha Κύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

Ένας άγνωστος παρακολουθεί τον Φώτη και πειράζει τη μηχανή του αυτοκινήτου του..

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε την Πέμπτη στο προτελευταίο επεισόδιο στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 27/06/2019 - 06:00ΑΝ Μ’ ΑΓΑΠΑΣ