Ψυχαγωγία

Βάσω Λασκαράκη: Η ψυχανάλυση και τα μηνύματα που δέχτηκε μετά τον χωρισμό της

Η Βάσω Λασκαράκη σε πρόσφατη συνέντευξη της μίλησε μεταξύ άλλων για το διαζύγιο της με τον Γιάννη Τσιμιτσέλη, την ψυχανάλυση αλλά και για τα μηνύματα που έλαβε από πολλές γυναίκες οι οποίες βρισκόντουσαν σε συναισθηματικό αδιέξοδο στον γάμο τους. 

Διαβάστε απόσπασμα από την συνέντευξη της ηθοποιού: 

Πιστεύεις ότι η δημοσιοποίηση της δικής σου ιστορίας βοήθησε άλλες γυναίκες που βίωναν την ίδια κατάσταση;

Μου έκανε τρομερή εντύπωση! Έλαβα πάρα πολλά μηνύματα από γυναίκες που βρισκόταν σε συναισθηματικό αδιέξοδο και ήθελαν να μοιραστούν μαζί μου την ιστορία τους. Ήθελαν τόσο πολύ να μου πουν «Βρίσκομαι κι εγώ στην ίδια φάση μ’ εσένα και με κάνεις να αισθάνομαι καλύτερα» ή «Μου δίνεις κουράγιο»! Χαίρομαι, όχι επειδή βρίσκονται σε δύσκολη φάση οι άνθρωποι, αλλά γιατί μπορεί πράγματι από κάτι που είδαν σ’ μένα να σκεφτούν ξανά πως τίποτα δεν τελειώνει και πως με αισιοδοξία όλα μπορούν να αλλάξουν. Πραγματικά, όμως, έχω σοκαριστεί με το πόσα προβλήματα υπάρχουν στα ζευγάρια και με το πόσο δύσκολες είναι οι σχέσεις των ανθρώπων.

Κάνεις ψυχανάλυση πάνω από πέντε χρόνια. Πόσο πιστεύεις ότι σε βοήθησε να διαχειριστείς τον χωρισμό;

Έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Βλέπω πια διαφορετικά τα πράγματα, έχω μια άλλη οπτική. Είναι λάθος να είμαστε απόλυτοι. Όταν τσακώνονται δύο άνθρωποι, φταίνε και οι δύο. Σε αυτό βοηθάει η ψυχανάλυση: Δεν βλέπεις μόνο τα λάθη του άλλου, αλλά και τα δικά σου. Και, φυσικά, με βοήθησαν με τον τρόπο τους και οι φίλοι μου, που ήταν συνεχώς κοντά μου και στήριξαν τις επιλογές μου

Επόμενο άρθρο

Αλέξανδρος Ρήγας: Η εξομολόγηση για το σοβαρό πρόβλημα υγείας που πέρασε

Όσα δήλωσε ο γνωστός ηθοποιός και σκηνοθέτης...
25/03/2019 - 13:22

ΣχετικέςΕιδήσεις

Βάσω Λασκαράκη: Μιλά πρώτη φορά για τον γάμο της με τον Λευτέρη Σουλτάτο!

Όσα αποκάλυψε η ηθοποιός και πότε θα γίνει ο γάμος της
16/04/2019 - 10:38

Βάσω Λασκαράκη: Μιλά για την σχέση της με τον Γιάννη Τσιμιτσέλη μετά τον χωρισμό

Όσα ξεχωρίζει στον μέλλοντα σύζυγο της, Λευτέρη Σουλτάτο
14/04/2019 - 11:42

Αυτή είναι η πρώην σύζυγος του Λευτέρη Σουλτάτου (ΦΩΤΟ)

Την θέση της θα πάρει σύντομα η Βάσω Λασκαράκη
09/04/2019 - 10:59

Η αποκάλυψη της Μενεγάκη για τον γάμο Λασκαράκη-Σουλτάτου! (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι δήλωσε η παρουσιάστρια μετά την δημοσίευση της αναγγελίας του γάμου του ζευγαριού
05/04/2019 - 09:45

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

LIVE: Έρευνες σε δύο μέτωπα για εξιχνίαση του εγκλήματος στο Μιτσερό

Συνέχεια εξελίξεων μια εβδομάδα μετά τον εντοπισμό της σορού της Mary Rose

Κατάλευκο τοπίο στα ορεινά και...βαρυχειμωνιά τέλη Απριλίου (ΦΩΤΟ)

Ποιοι δρόμοι είναι ανοιχτοί μόνο για οχήματα με αντιολισθητικές αλυσίδες

Η άγνωστη Αφρικανή που πόζαρε στον φωτογραφικό φακό του 35χρονου υπόπτου (ΦΩΤΟ)

Ετοίμαζε διάλεξη ο αξιωματικός της ΕΦ με θέμα τη φωτογραφία για τα μέλη group στο Facebook
Ελλάδα

Η απάντηση της Αθήνας στις δηλώσεις Ακάρ περί αποστρατικοποίησης του Αιγαίου

Προκλητικές οι δηλώσεις του Τούρκου Υπουργού Άμυνας

Ξεψύχησε στην άσφαλτο 20χρονη μετά από τροχαίο

Νέο θανατηφόρο δυστύχημα στην Κρήτη σημειώθηκε τα ξημερώματα

Αλέξης Γεωργούλης και Ρος Ντέιλι στο ψηφοδέλτιο για τις Ευρωεκλογές

Με ποιο κόμμα κατεβαίνουν οι δύο καλλιτέχνες ως υποψήφιοι στις εκλογές του Μαΐου
Διεθνή

Ματωμένο Πάσχα στη Σρι Λάνκα με μπαράζ εκρήξεων σε εκκλησίες και ξενοδοχεία

Δεκάδες νεκροί και εκατοντάδες τραυματίες μετά τις εκρήξεις

Έτοιμη να επιδείξει τον νέο στόλο πολεμικών πλοίων η Κίνα

Πυρηνικά υποβρύχια και καταδρομικά στην καθιερωμένη παρέλαση

Γιούνκερ: Υπάρχει ακόμη κίνδυνος αποχώρησης του ΗΒ από ΕΕ χωρίς συμφωνία

"Ουδείς γνωρίζει πώς θα τελειώσει το Brexit" λέει ο Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

tv news

Ο Χάρης Κκολός σ’ ένα αλλιώτικο “performance” που θα μείνει αξέχαστο...

«Παράδοση Κατ’ Οίκον» με την Βασιλική Χατζηαδάμου αυτή την Κυριακή στον Alpha (BΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

Χρ.Αρτεμίου & Μ.Ιωάννου εισβάλλουν στο «ΚΑΡΜΑ»...όπου η ζήλια οδηγεί σε έγκλημα!

Δύο γυναίκες,ένας άνδρας και ένα αιχμηρό «μαχαίρι» στη μέση... Αυτή την Κυριακή στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 21/04/2019 - 13:00ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ