Ψυχαγωγία

"Διάβαζα από τις 5 το πρωί, πρόσεχα τα εγγόνια μου και είχα και άντρα παράλυτο"

Η Δέσποινα Τσικούρη, ηλικίας 82 ετών είναι η γηραιότερη φοιτήτρια του Πανεπιστημίου Κύπρου, η οποία πέρασε στο τμήμα Φιλοσοφίας. Η ίδια μίλησε στην εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα" για τους στόχους της και την επιτυχία στις εξετάσεις 

Δε σταμάτησα ποτέ τη μελέτη, πάντα έκανα μαθήματα. Έκανα Γαλλικά, Ιταλικά, Φιλοσοφία, Κοπτική-Ραπτική, Υπολογιστές, Επιμορφωτικά και πρόσεχα παράλληλα τα παιδιά και τα εγγόνια μου καθώς και άντρα παράλυτο εφτά χρόνια.

Τελείωσα το σχολείο το 1956. Τα παιδιά μου χάρηκαν και τα δυο και μου είπαν να προχωρήσω. Πήγαινα στο φροντιστήριο και οι συμμαθητές μου ήταν 17 ετών και με φώναζαν σούπερ-γιαγιά. Με υποδέχθηκαν με επιφυλακτικότητα αλλά γίναμε φίλοι στο τέλος.

Ήμουν αγχωμένη την προηγούμενη των εξετάσεων. Δεν έκλεισα μάτι. Σηκωνόμουν 5 η ώρα το πρωί και διάβαζα ως τις 9 το πρωί. Δεν κάναμε παλιά Λατινικά και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ γιατί δεν είχα ιδέα.

Κοίταξε η κόρη μου στο ίντερνετ και μου είπε "Μάμα επέρασα". Έβαλα τα κλάματα... Οι φίλοι μου γελούσαν και με περίπαιζαν, νόμιζαν ότι θα τα παρατούσα. Θα βρω σπίτι στη Λευκωσία και θα έρθω από Λεμεσό να σπουδάσω.

Δείτε όλα όσα δήλωσε στην εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα" για την πορεία της και την επιτυχία στις Παγκύπριες.

 

Επόμενο άρθρο

Χριστιάνα Αριστοτέλους:"Θα κάνουμε κάτι που δεν έχει ξαναγίνει στην Κύπρο..."

Όλες οι λεπτομέρειες του νέου show και οι πρώτες δηλώσεις της παρουσιάστριας
05/07/2019 - 17:31

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ανδρέας Γεωργίου: Η πρώτη συνάντηση μετά την "καραντίνα" με την... γιαγιά του

Τα πρώτα συγκινητικά δευτερόλεπτα της συνάντησης
23/05/2020 - 12:21

Ο Αντώνης Ρέμος φωτογραφίζει πρώτη φορά τη μητέρα και την κόρη του μαζί (ΦΩΤΟ)

Ευχήθηκε στα κορίτσια του με αφορμή την ονομαστική τους εορτή
22/05/2020 - 08:04

Θλίψη για τον Λουκά Φουρλά: "Έφυγε" από τη ζωή αγαπημένο του πρόσωπο (ΦΩΤΟ)

Το τελευταίο αντίο και όσα θέλησε να μοιραστεί δημόσια
17/05/2020 - 13:32

Ρομπότ αντικατέστησαν φοιτητές σε τελετή αποφοίτησης

Το πρόσωπο του καθενός εμφανιζόταν σε τάμπλετ όταν ακούγονταν το όνομά του
13/05/2020 - 15:44

Προστατεύω το Μέλλον μου, Επιλέγω Βρετανικό Πανεπιστήμιο, Μένω Κύπρο.

Το Πανεπιστήμιο UCLan παρουσιάζει τις νέες διαδικτυακές συνεδρίες πληροφοριών
10/05/2020 - 10:01

Yolanda Hadid: Μιλάει πρώτη φορά για την φημολογούμενη εγκυμοσύνη της κόρης της

Η δημόσια τοποθέτηση μετά την ευχάριστη είδηση, τα πρώτα λόγια και το φύλο του μωρού
30/04/2020 - 07:53

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ρητές οδηγίες Αναστασιάδη για εις βάθος διερεύνηση των βανδαλισμών σε τζαμί

Καταδικάζουν το περιστατικό Κυβέρνηση, Ακιντζί και θρησκευτικοί ηγέτες του τόπου

"Έσβησαν" στην άσφαλτο τα όνειρα του 35χρονου Γιώργου (ΦΩΤΟ)

Όχημα ανέκοψε την πορεία της μοτοσικλέτας του και εκτινάχθηκε στην άσφαλτο

"Δεν αλλάζουν την καλή εικόνα" τα πέντε νέα κρούσματα κορωνοϊού

"Να τηρείτε τα υγειονομικά πρωτόκολλα και να είστε προσεκτικοί"
Ελλάδα

Ελληνικό ΥΠΕΞ προς Άγκυρα: Είμαστε έτοιμοι και για αυτή την πρόκληση

Η απάντηση στις νέες προθέσεις για έρευνες εντός της ελληνικής υφαλοκρηπίδας

Le Figaro: Η Ακρόπολη είναι οπλισμένη για έναν τουρισμό συμβατό με τον κορωνοϊό

"Η Ελλάδα κέρδισε το στοίχημα της για καλή διαχείριση της κρίσης του Covid-19"

Τραγωδία στην Ηγουμενίτσα: Δίχρονο κοριτσάκι πνίγηκε στα κάγκελα της κούνιας του

Το μικρό παιδί βρέθηκε το πρωί από τους γονείς του νεκρό

tv news

Η Κάτια συλλαμβάνεται για το φόνο του Νίκου κι ο Αστυνόμος την ανακρίνει...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

Έξι μήνες πριν το ατύχημα, ο Χρήστος έρχεται αντιμέτωπος με ένα δικαστικό θέμα..

«Έρωτας Μετά» Δείτε τις εξελίξεις στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας εδώ!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 01/06/2020 - 19:30ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ