Ψυχαγωγία

"Διάβαζα από τις 5 το πρωί, πρόσεχα τα εγγόνια μου και είχα και άντρα παράλυτο"

Η Δέσποινα Τσικούρη, ηλικίας 82 ετών είναι η γηραιότερη φοιτήτρια του Πανεπιστημίου Κύπρου, η οποία πέρασε στο τμήμα Φιλοσοφίας. Η ίδια μίλησε στην εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα" για τους στόχους της και την επιτυχία στις εξετάσεις 

Δε σταμάτησα ποτέ τη μελέτη, πάντα έκανα μαθήματα. Έκανα Γαλλικά, Ιταλικά, Φιλοσοφία, Κοπτική-Ραπτική, Υπολογιστές, Επιμορφωτικά και πρόσεχα παράλληλα τα παιδιά και τα εγγόνια μου καθώς και άντρα παράλυτο εφτά χρόνια.

Τελείωσα το σχολείο το 1956. Τα παιδιά μου χάρηκαν και τα δυο και μου είπαν να προχωρήσω. Πήγαινα στο φροντιστήριο και οι συμμαθητές μου ήταν 17 ετών και με φώναζαν σούπερ-γιαγιά. Με υποδέχθηκαν με επιφυλακτικότητα αλλά γίναμε φίλοι στο τέλος.

Ήμουν αγχωμένη την προηγούμενη των εξετάσεων. Δεν έκλεισα μάτι. Σηκωνόμουν 5 η ώρα το πρωί και διάβαζα ως τις 9 το πρωί. Δεν κάναμε παλιά Λατινικά και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ γιατί δεν είχα ιδέα.

Κοίταξε η κόρη μου στο ίντερνετ και μου είπε "Μάμα επέρασα". Έβαλα τα κλάματα... Οι φίλοι μου γελούσαν και με περίπαιζαν, νόμιζαν ότι θα τα παρατούσα. Θα βρω σπίτι στη Λευκωσία και θα έρθω από Λεμεσό να σπουδάσω.

Δείτε όλα όσα δήλωσε στην εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα" για την πορεία της και την επιτυχία στις Παγκύπριες.

 

Επόμενο άρθρο

Χριστιάνα Αριστοτέλους:"Θα κάνουμε κάτι που δεν έχει ξαναγίνει στην Κύπρο..."

Όλες οι λεπτομέρειες του νέου show και οι πρώτες δηλώσεις της παρουσιάστριας
05/07/2019 - 17:31

ΣχετικέςΕιδήσεις

Κολύμπησαν 90km από την Μερσίνα μέχρι την κατεχόμενη Κερύνεια (ΦΩΤΟ)

Φοιτητές πανεπιστημίου της Άγκυρας διένυσαν την απόσταση μέσα σε 24 ώρες
02/09/2019 - 18:30

Η Μέρκελ ενδέχεται να επιστρέψει στην ακαδημαϊκή ζωή

"Τα Πανεπιστήμια θα έχουν νέα μου όταν δεν θα είμαι πια Καγκελάριος"
31/08/2019 - 17:42

Όχημα χτύπησε γιαγιά και βρέφος και τους εκσφενδόνισε 10 μέτρα

Συγκλονιστικό τροχαίο ατύχημα στο Αίγιο λόγω υπερβολικής ταχύτητας
26/08/2019 - 09:07

Αντζελίνα Τζολί: Πηγαίνοντας τον γιο της στο...Πανεπιστήμιο(ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Μάντοξ μεγάλωσε και πήγε στο Πανεπιστήμιο Yonsei
23/08/2019 - 17:02

Τουλάχιστον δύο νεκροί από έκρηξη βόμβας σε Πανεπιστήμιο στην Καμπούλ

Άλλοι 10 τραυματίες ο μέχρι στιγμής απολογισμός
19/07/2019 - 08:04

Πως η 82χρονη Δέσποινα εξασφάλισε μια θέση στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)

Η συμβουλή της γιαγιάς-φοιτήτριας που έκανε το όνειρο της πραγματικότητα στους νέους
03/07/2019 - 20:57

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Αίσιο τέλος στην εξαφάνιση ανήλικης στη Λεμεσό

Απουσίαζε από το σπίτι της από το πρωί της Πέμπτης

Αυτός ο κάδος σκουπιδιών έχει να αδειάσει από τις 26 Αυγούστου (ΦΩΤΟ)

Τι καταγγέλλουν κάτοικοι της περιοχής και πως απαντά ο Δήμος στο AlphaNewsLive

Πρόσω ολοταχώς για στάση εργασίας οι εκπαιδευτικοί

"Ετοιμοπόλεμοι" για οριστική επίλυση του θέματος των κλιματιστικών
Ελλάδα

Μέχρι τις 27 Σεπτεμβρίου οι ηλεκτρονικές εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών

Δεν χρειάζεται η κατάθεση δικαιολογητικών ή η φυσική παρουσία των επιτυχόντων

Υπ. Παιδείας: Καταργεί την αναγραφή θρησκεύματος στα πιστοποιητικά σπουδών

Η Υπουργός δήλωσε ότι στόχος είναι να καλλιεργεί ένα περιβάλλον χωρίς αποκλεισμούς

"Κλείδωσε" η συνάντηση Μητσοτάκη - Τραμπ στη Νέα Υόρκη

Θα συναντηθούν στο περιθώριο της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ
Διεθνή

Πέθανε στην εξορία ο πρώην Πρόεδρος της Τυνησίας

Ήταν εξόριστος από το 2011 στη Σαουδική Αραβία, μετά το πραξικόπημα στη χώρα του

Ο Τζάστιν Τριντό απολογήθηκε που ντύθηκε Αλαντίν πριν δύο δεκαετίες

Η φωτογραφία προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων περί ρατσιστικής συμπεριφοράς

Ιρανικά ΜΜΕ: Οι ΗΠΑ δεν έβγαλαν βίζα στον Πρόεδρο μας

Ενδέχεται να ακυρωθεί η συμμετοχή Ρουχανί στη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών

tv news

«Η Φαμίλια» Β’ Κύκλος με...μαφία, νονά και κουφέτα γάμου, έρχεται στον Alpha!

Το αψυχολόγητο ζεύγος «Χατζηβασιλείου» παντρεύεται ξανά...Πρεμιέρα Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Στείλτε και εσείς τη δική σας ιστορία, για να ετοιμάσουμε μία μοναδική έκπληξη!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 19/09/2019 - 18:10ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ