Ψυχαγωγία

Ε. Μενεγάκη: Η εξομολόγηση για τον θάνατο του πατέρα της και τις σκέψεις της

Για τις σκέψεις που έκανε ως παιδί μετά τον χαμό του πατέρα της μίλησε η Ελένη Μενεγάκη.

Αφορμή ήταν ένα θέμα που είχαν στην εκπομπή «Ελένη»  για «τα παιδιά δεν μπορούν να ανοίξουν τα φτερά τους όταν ο γονιός είναι μόνος» και μίλησε για τον εαυτό της, όταν ήταν παιδί και ο πατέρας της «έφυγε» και η μητέρα της τη μεγάλωσε μόνη της. Συγκεκριμένα η αγαπημένη παρουσιάστρια ανέφερε:

Έτυχε όπως και σε εμένα που ο πατέρας μου δεν είναι εν ζωή, θέλω να σας πω ότι σκέφτεται ένα παιδί όταν είναι μικρό, δεν έχει τις ίδιες σκέψεις όταν μεγαλώνει. Το λέω και από προσωπική εμπειρία. Το παιδί ως παιδί… φοβάται μήπως κάτι γίνει, μήπως κάποιος το πάρει και μήπως αλλάξει η ισορροπία μέσα στο σπίτι. Το παιδί όταν μεγαλώνει… αισθάνεται όταν ο γονιός του είναι μόνος μεγάλη ευθύνη, αισθάνεται ανασφάλεια «εγώ που προχωράω τη ζωή μου, μου επιτρέπεται να πάω παρακάτω»! Επίσης το κάθε παιδί αισθάνεται βάρος για τον έναν γονέα του, τον μοναδικό που τον έχει μεγαλώσει, αφού δεν έχει τον άλλον και δε φαντάζεστε με πόσες ανασφάλειες μεγαλώνει. Σας το λέω γιατί κανείς από εσάς δεν έχει μεγαλώσει σε οικογένεια αντίστοιχη σαν την δική μου… Τις ανασφάλειες που έχει ένα παιδί δεν διανοείστε… Σκέφτεσαι αν πάθει κάτι ο ένας μου γονιός τι γίνεται; Το βλέπεις μία μέρα να μην είναι καλά… Τα παιδιά τα βλέπουν και τα νιώθουν όλα… Υπάρχει κάτι πιο υγιές από ένα παιδί να βλέπει τη μαμά ή τον μπαμπά του όποιον έχει να είναι καλά; 

 

Επόμενο άρθρο

H 25χρονη Κύπρια που υπέγραψε δισκογραφικό συμβόλαιο με Αμερικανική Εταιρεία!

Η Γεωργία Χ”Κωνσταντίνου γνωστή ως Narcissus A-Ngel γράφει ιστορία
20/02/2019 - 14:49

ΣχετικέςΕιδήσεις

H Eλένη Μενεγάκη μας αποκαλύπτει το ...καμαρίνι της (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Γεμάτο ρούχα και παπούτσια το "Παλάτι" της Ελένης
23/03/2019 - 14:29

Ελένη Μενεγάκη: Η Καθαρα Δευτέρα με τη κόρη της και η τρυφερή φωτογραφία

Η βόλτα με το ποδήλατο και το φιλί της κόρης στη μανούλα
11/03/2019 - 15:19

Ελένη Μενεγάκη: Μας δείχνει (άθελά της) την φωτογραφία με το γιο της... (ΦΩΤΟ)

Selfie με duck face που δεν έχει δημοσιευτεί και την έχει φόντο στο τάμπλετ της
05/03/2019 - 11:12

H Μενεγάκη ξέχασε την... Τσικνοπέμπτη και δείτε τι κανόνισε! (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα σχέδια της για την Τσικνοπέμπτη, ο διάλογος με τον Ματέο και όσα είπε on air
28/02/2019 - 14:23

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τροχαίο ατύχημα στη Λευκωσία (ΦΩΤΟ)

Ασθενοφόρο στη σκηνή και αυξημένη τροχαία κίνηση

Αυτοί οι δρόμοι θα κλείσουν για τις παρελάσεις της 25ης Μαρτίου

Δείτε σε ποιους χώρους μπορείτε να σταθμεύσετε για να αποφύγετε την ταλαιπωρία

Τι απέγιναν τα ενοικιαζόμενα ποδήλατα στους Δήμους της μείζονος Λευκωσίας;

Το πολυδιαφημιζόμενο πρόγραμμα που κατέρρευσε και οι αποχωρήσεις από την εταιρεία
Ελλάδα

Ταξιτζής σε ρολό... μαιευτήρα στο κέντρο της Αθήνας (ΦΩΤΟ)

Ξεγέννησε ένα υγιέστατο κοριτσάκι και έκοψε τον ομφάλιο λώρο

Κρατούμενοι στον Κορυδαλλό κάνουν πάρτι με ποτά, τηλεοράσεις και Live Video

Διαμένουν σε κελιά-σουίτες με ηχοσυστήματα και πετούν επιδεικτικά χιλιάδες ευρώ
Διεθνή

Aπειλούν να σκοτώσουν την Κύπρια που άρχισε τη συλλογή υπογραφών κατά του Brexit

Δέχεται υβριστικά τηλεφωνήματα και μηνύματα κατά της ζωής της στα social media

Για "συνωμοσία δολοφονίας" καταγγέλει ο Μαδούρο τον Γκουαϊδό

Προειδοποίησε ότι θα τον στείλει στη φυλακή και τον χαρακτήρισε "διαβολική μαριονέτα"

Θρίλερ με τη διάσωση των 1,300 επιβατών από το κρουαζιερόπλοιο Viking Sky

Με σύμμαχο τον καιρό θα επιχειρήσουν τα συνεργεία να ολοκληρώσουν την επιχείρηση εκκένωσης

tv news

Η Βασιλική υποδέχεται τον Κούλλη Νικολάου σε μια αλλιώτικη τηλεοπτική συνάντηση!

Οι αυθόρμητες ατάκες θα έχουν την τιμητική τους την Κυριακή στην «Παράδοση Κατ'Οίκον»
Alpha TV Κύπρου

«ΚΑΡΜΑ» Τα ναρκωτικά και ένας αιφνίδιος θάνατος μέσα από μία πραγματική ιστορία

O Μιχάλης Σοφοκλέους σε ένα συγκλονιστικό ρόλο την Κυριακή στον Alpha Kύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 24/03/2019 - 17:50ALPHA NEWS