Ψυχαγωγία

Ελένη Φουρέιρα:"Ένιωσα όπως ένα coming out ενός γκέι παιδιού που φοβάται"

 

Η Ελένη Φουρέιρα μίλησε στο περιοδικό In Style για την απόφαση της να αποκαλύψει την καταγωγή της, την αποδοχή από τους γκέι, την σύγκριση με την Beyonce αλλά η τακτική που ακολουθούν οι άνδρες και μισεί. Η ίδια ανέφερε για τη σύγκρισή της με την Beyoncé

Στη Eurovision µε φώναζαν «Mediterranean Beyoncé». ∆εν ένιωθα καθόλου παράξενα. Ίσα ίσα, το έβρισκα πολύ τιµητικό. Γιατί η Beyoncé είναι η µεγαλύτερη ποπ σταρ στον κόσµο. Είναι queen για εµένα. Η σύγκριση αυτή µε κάνει να πιστεύω ότι κάτι κάνω καλά.

 Η ίδια αναφέρθηκε για τα χρόνια σιωπής για την καταγωγή της.

Τα χρόνια αυτά ήταν από το 2011 µέχρι το 2014. Ήταν πολύ λίγα και ειλικρινά τα έχω ξεχάσει, γιατί έχει περάσει πολύς καιρός. Ένιωσα πολύ ωραία όταν το είπα. Είναι ακριβώς όπως το coming out ενός γκέι παιδιού που φοβάται, για κοινωνικούς λόγους, να πει την αλήθεια του. Ήταν πολύ σηµαντικό να δώσω κι ένα µήνυµα σε όλους τους ανθρώπους που καταπιέζονται. Χαίροµαι που η δική µου προσωπική ιστορία έγινε παράδειγµα για πολλά παιδιά που βιώνουν παρόµοιες ιστορίες και κατάφεραν να ταυτιστούν. ∆εν µπορείς να φανταστείς πόσα µηνύµατα πήρα από γκέι παιδιά, τα οποία, αφού άκουσαν την ιστορία µου, βρήκαν δύναµη και κουράγιο να µιλήσουν στους γονείς τους για τη σεξουαλικότητά τους. Αυτό για µένα είναι το πιο σηµαντικό.

φουρε

 

Η Ελένη Φουρέιρα μίλησε και για την πρακτική των αγοριών που μισεί

Με ενοχλεί όταν ακούω για αγόρια που κάνουν ghosting (σ.σ. φαινόµενο που κάποιος εξαφανίζεται ξαφνικά από µία σχέση). Πιστεύω ότι στις µέρες µας οι πιο πολλοί άνθρωποι δεν πιστεύουν στη µονογαµία και η κοινωνία δεν είναι πια τόσο συντηρητική, οπότε και οι άντρες και οι γυναίκες πρέπει να είναι ανοιχτοί µε αυτά που θέλουν και χωρίς κόµπλεξ να λένε ότι δεν ταιριάζουν. Το ghosting νοµίζω πως έχει σχέση µε την ανασφάλεια, ενώ είναι τόσο απλό να είσαι ειλικρινής και να πεις σε κάποιον πώς νιώθεις πραγµατικά.

Όσο για το μέλλον της στην μουσική;

Όλα φθίνουν και αλλάζουν. Όλοι παίρνουµε σύνταξη κάποια στιγµή. Όµως, υπάρχει πάντα τρόπος για να εκφράζεσαι καλλιτεχνικά. Πρέπει να αποδεχτούµε ότι τίποτα δεν κρατάει για πάντα. Είναι απλό και δεν είναι καθόλου αγχωτικό για εµένα. Πρέπει να κάνουµε χώρο για τα νέα παιδιά και το σηµαντικό είναι να έχουµε την αξιοπρέπεια να το αποδεχόµαστε όταν έρθει η ώρα. Σηµασία έχει να προσπαθούµε να καταφέρνουµε πράγµατα που µας γεµίζουν και µας κάνουν περήφανους όσο δουλεύουµε.

Επόμενο άρθρο

Γεννήθηκε ο Παντελής Παντελίδης Junior;... (ΦΩΤΟ)

Ο αδερφός του έγινε μπαμπάς με μια αγαπημένη ηθοποιό από το...παρελθόν
22/07/2018 - 11:57

ΣχετικέςΕιδήσεις

Το νέο τατουάζ της Ελένης Φουρέιρα κάπου το έχεις ξαναδεί! (ΦΩΤΟ)

Το νέο - πρωτότυπο τατουάζ που "χτύπησε" η τραγουδίστρια στο χέρι της
19/03/2019 - 11:31

Άλεξ Παναγή: "Η Φουρέιρα έχει μέτρια φωνή. Δεν είναι και η Αλεξίου" (ΒΙΝΤΕΟ)

Όσα δήλωσε στο "Με αγάπη Χριστιάνα" για την πορεία του και τη φετινή μας συμμετοχή
14/03/2019 - 18:17

Φαίη Σκορδά: «Για μένα ήταν λάθος που η Φουρέιρα και η Τάμτα πήγαν με την Κύπρο»

Όλα όσα ανέφερε η παρουσιάστρια και τί δήλωσε για την ελληνική συμμετοχή
07/03/2019 - 11:49

Ελένη Φουρέιρα: Εκρηκτική εμφάνιση στον τελικό της Eurovision στην Ισλανδία!

Μάγεψε το κοινό για ακόμα μια φορά η εντυπωσιακή τραγουδίστρια...
03/03/2019 - 16:03

Ελένη Φουρέιρα: Όλες οι λεπτομέρειες για την εμφάνιση της στη φετινή Eurovision!

Με συνεργασία "έκπληξη" στη σκηνή του φετινού διαγωνισμού...
21/02/2019 - 12:10

H Eλενη Φουρέιρα... ξανθιά (ΦΩΤΟ)

Δείτε την μεταμφίεση που έκανε και έπεισε και τους πιο απαιτητικούς
11/02/2019 - 11:39

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στο κελί οδηγός που οδηγούσε τύφλα στο μεθύσι στον αυτοκινητόδρομο

Οδηγούσε αλόγιστα και επικίνδυνα και αρνήθηκε να προβεί σε τελικό έλεγχο αλκοτέστ

Έχασε το αυτοκίνητο του στη Λεμεσό και το βρήκε να καίγεται στη Λάρνακα

Χειροπέδες σε ένα πρόσωπο για κλοπή και εμπρησμό οχήματος

Ποιοι δρόμοι επηρεάζονται λόγω των παρελάσεων για την επέτειο της 25ης Μαρτίου;

Αναλυτικά τα ωράρια και όλες οι τροχαίες διευθετήσεις σε όλες τις επαρχίες
Ελλάδα

Σε "Τζαμί Αγία Σοφία" μετονομάζει την Αγία Σοφιά ο Ερντογάν

Μετατρέπει τον ναό σε τζαμί και θα επιτρέπει πλέον τις δωρεάν επισκέψεις

Γιατί καθιερώθηκε η 25η Μαρτίου ως εθνική επέτειος;

Τι πραγματικά συνέβη την 25η Μαρτίου 1821 και τη γιορτάζουμε με τιμές και παρελάσεις;

Ταξιτζής σε ρολό... μαιευτήρα στο κέντρο της Αθήνας (ΦΩΤΟ)

Ξεγέννησε ένα υγιέστατο κοριτσάκι και έκοψε τον ομφάλιο λώρο
Διεθνή

Σχεδόν 5 εκατομμύρια υπογραφές, μαζεύτηκαν για να σταματήσει το Brexit (ΒΙΝΤΕΟ)

Φανατικοί απειλούν πως θα σκοτώσουν την Κύπρια που ξεκίνησε να μαζεύει υπογραφές

Ο Τραμπ θα υπογράψει την αναγνώριση της ισραηλινής κυριαρχίας στο Γκολάν

Ο ΟΗΕ θεωρεί ότι το Γκολάν που ελέγχεται από το Ισραήλ αποτελεί κατεχόμενο έδαφος

Ερντογάν: Όσοι περιμένουν πτώση της λίρας θα πληρώσουν «βαρύ τίμημα»

Στοιχεία έδειξαν πως οι καταθέσεις ξένου συναλλάγματος έφθασαν σε επίπεδο ρεκόρ

tv news

Η Πιλάρ επισκέπτεται τον Νικόλα με σκοπό να μιλήσει για όλους και για όλα...

Oι πληροφορίες που του δίνει τον αφήνουν άφωνο... «To Τατουάζ» Δευτέρα Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Θα ανακαλύψει η Κάτια το σχέδιο της Μαρίνας και τη σχέση της με τον Γιάννη;

Ο Κωστής αρχίζει να υποψιάζεται την Λίλιαν... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τρίτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 25/03/2019 - 09:30DEAL