Ψυχαγωγία

"Επέλεξα να μην μάθω το όνομα του...πατρός του παιδιού μου" (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Σάβια Ορφανίδου βρέθηκε καλεσμένη στην εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα" και μίλησε για την απόφασή της να γίνει μητέρα με τη βοήθεια δωρητή σπέρματος.

Η ίδια εκμυστηρεύτηκε πως πήρε την απόφαση, τους ανθρώπους που ρώτησε αλλά και την διαδικασία που ακολούθησε. Συγκεκριμένα ανέφερε

"Yπάρχουν πολλές γυναίκες που θέλουν να κάνουν το ίδιο πράγμα. Ως κοινωνία τελικά με μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι η κοινωνία είναι έτοιμη για μια ιατρικώς υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Ο λόγος που το δημοσίευσα δεν είναι για να πουλήσω κάποια προσωπική ιστορία αλλά για να αλλάξουν κάποια ταμπού και να ευαισθητοποιήσω την κοινωνία.

Ένιωσα στα 39 την ηλικία μου και όσο μεγαλώνεις μειώνεται η γονιμότητα και η ποιότητα των ωαρίων. Αποφάσισα από την στιγμή που δεν έχω σύντροφο και δεν διαφαινόταν στον ορίζοντα ότι θα έχω, πήρα την απόφαση.

Εγώ έμεινα έγκυος στην δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής και είμαι ευγνώμων. Ο πατέρας μου το πήρε πολύ θετικά και αυτή ήταν η έννοια μου. Ο πατέρας μού είπε ότι αυτό έπρεπε να κάνω. Στους γονείς μου βλέπω όλο τον κόσμο, μόνοι αυτοί με επηρεάζουν .

Διανύω τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Πήγα σε κλινική στο εξωτερικό για να ελένξουν γενετικές παθήσεις κτλ. Υπάρχουν χαρακτηριστικά που διαλέγεις όπως εθνικότητα. Επέλεξα την ανωνυμία να μην μάθω το όνομα του πατρός του παιδιού μου. Αν θέλει το παιδί να μάθει τον πατέρα του, θα το δούμε στο μέλλον.

 

Επόμενο άρθρο

Ο Μάστορας ξεσπά και προειδοποιεί τον Πρωθυπουργό για τους Βορειοηπειρώτες(ΦΩΤΟ)

"Βράζω μέσα μου από θυμό....Διορθώστε το λάθος κύριε Πρωθυπουργέ"
11/02/2020 - 17:32

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η. Παπαγεωργίου: "Σπάει" τη σιωπή της και απαντά πρώτη φορά αν...περιμένει παιδί

Ξεκουμπώνει το παλτό και δείχνει την κοιλιά - Όσα δήλωσε για τη φημολογούμενη εγκυμοσύνη
10/02/2020 - 14:37

Σάβια Ορφανίδου: Μου τηλεφωνούν γυναίκες και μου λένε "έχω γονατίσει" (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα μονήρη άτομα και οι αλλαγές που θέλει να πετύχει
07/02/2020 - 10:30

Πρίγκιπας Χάρι - Μέγκαν Μαρκλ: Περιμένουν το δεύτερο παιδί τους; (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι λεπτομέρειες που αποδεικνύουν πως η Δούκισσα του Σάσεξ μάλλον θα...γίνει ξάνα μανούλα
06/02/2020 - 09:46

Έγκυος η Νικολέττα Ράλλη: Περιμένει το πρώτο της παιδί

Πλέουν σε πελάγη ευτυχίας η παρουσιάστρια και ο γνωστός επιχειρηματίας
24/01/2020 - 17:19

"H Hλιάνα Παπαγεωργίου είναι...έγκυος"-Οι φήμες και όλη η αλήθεια για πρώτη φορά

Ο έρωτας με τον Snik και τα δημοσιεύματα για το επόμενο βήμα στη σχέση τους
05/01/2020 - 15:06

"Με αγάπη Χριστιάνα": Ποιος συνεργάτης της εκπομπής περιμένει παιδί; (ΦΩΤΟ)

Η τρυφερή φωτογραφία που ανακοινώνει την χαρμόσυνη είδηση και οι ευχαριστίες στο...2019
30/12/2019 - 19:51

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στο ΓΝ Λευκωσίας διακομίστηκε ο 14χρονος μαθητής που παρασύρθηκε από όχημα

Σοβαρή η κατάσταση της υγείας του αφού υπέστη θλάση πνεύμονα και κάταγμα κρανίου

Αυτός καταζητείται για την μυστηριώδη εξαφάνιση του 31χρονου Ahmed (ΦΩΤΟ)

Οι Αρχές έφτασαν στα ίχνη του δεύτερου υπόπτου μετά από μαρτυρία

Διπλασιάστηκαν οι τιμές της αναπνευστικής μάσκας την τελευταία εβδομάδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Πότε αναμένεται παραλαβή νέας πατρίδας στην κυπριακή αγορά και τι συστήνουν οι ειδικοί
Ελλάδα

Αυτές είναι οι ... κυρώσεις στους "παραβάτες" καρναβαλιστές

Ματαιώθηκαν οι εκδηλώσεις στην Ελλάδα «λόγω άμεσου κινδύνου δημόσιας υγείας»

Ακύρωση όλων των καρναβαλικών εκδηλώσεων στην Ελλάδα ανακοίνωσε ο Υπ. Υγείας

Συνεδριάζουν τα Δημαρχεία ανά την χώρα - Πώς σχολιάζει την απόφαση το ελληνικό τουίτερ

Δύο Θεσσαλονικείς μιλούν στο AlphaNewsLive για τα κρούσματα κορωνοϊού (ΒΙΝΤΕΟ)

Η κατάσταση που επικρατεί στην ελληνική συμπρωτεύουσα και στα φαρμακεία της πόλης
Διεθνή

Ο Ερντογάν υποστηρίζει ότι το κόμμα του αύξησε το βιοτικό επίπεδο της Τουρκίας

Όσα είπε ο Τούρκος Πρόεδρος για την κατάσταση στη Λιβύη

Ο κορωνοϊός κλείνει τα σχολεία στην Ιαπωνία

Η χώρα μετρά μέχρι στιγμής 8 θανάτους και πέραν των 200 κρουσμάτων

Θετική στον κορωνοϊό η Αντιπρόεδρος του Ιράν

"Καλπάζει" ο ιός στη χώρα με τους νεκρούς να ανέρχονται στους 26

tv news

Η Βέρα και ο Ιάκωβος βρίσκουν στο δωμάτιο την αναίσθητη Αλεξία...

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Η Μαρίνα καταλαβαίνει με το χειρότερο τρόπο το παιχνίδι που παίζει η Μάρθα...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 27/02/2020 - 19:30ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ