Ψυχαγωγία

Φουρέιρα:"Δεν με απασχολεί το συντηρητικό κοινό-Υποστηρίζω ανοιχτά το gay pride"

Η Ελένη Φουρέιρα μίλησε στο περιοδικό Celebrity και στη Μυρτώ Μήτσιου, για τα δύσκολα παιδικά της χρόνια, για την απόφαση της να στηρίζει ανοιχτά τη gay κοινότητα αλλά και για τη γνώμη των άλλων απέναντι της. Ακολουθεί αυτούσιο απόσπασμα από την συνέντευξη 

Υποστηρίζεις ενεργά το Athens Pride και τις gay κοινότητες σε όλη την Ευρώπη. Για ποιο λόγο;

Από το 2012, που έγινε το πρώτο pride στην Ελλάδα, ήμουν εκεί. Και πια όντως αυτό συμβαίνει και στην Ευρώπη. Δεν έχει να κάνει όμως μόνο με την gay κοινότητα. Πάντα στέκομαι στο πλευρό των ανθρώπων που έχουν δεχτεί bullying, που τα δικαιώματά τους δεν είναι αυτονόητα, που πρέπει να παλέψουν για να γίνουν αποδεκτοί. Δεν υποστηρίζω μόνο το pride, αλλά και πολλές οργανώσεις που ο κόσμος δεν ξέρει – και δεν χρειάζεται να μάθει. Απλώς το Pride έχει μια δημοσιότητα, είναι γιορτή, γι’ αυτό το ξέρουν όλοι.

Έχεις σκεφτεί ότι αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει αρνητικά σε ένα πιο συντηρητικό κομμάτι του κοινού;

Δεν με απασχολεί το συντηρητικό κοινό. Επίσης δεν χρειάζεται να ταυτιζόμαστε με όλους σε όλα. Όποιος διαφωνεί μαζί μου δεν έχει κανένα λόγο να με ακούει, να με βλέπει και να με ακολουθεί. Είναι δικαίωμα κάποιων να μη συμφωνούν με την άποψή μου, όπως όμως είναι και δικό μου δικαίωμα να την εκφράζω ελεύθερα και να υποστηρίζω ό,τι θέλω.

Πρόσφατα μίλησες για τις σκηνές που βίωσες στον εμφύλιο στον Αυλώνα. Τι θυμάσαι περισσότερο από εκείνη την περίοδο;

Έχω μια περίεργη ανάμνηση, γιατί δεν ήθελα να φύγω. Γινόταν χαμός, επικρατούσε χάος κι εγώ έκλαιγα πάρα πολύ. Η τελευταία μου εικόνα είναι το κατεστραμμένο από σφαίρες σπίτι μας και η μάνα μου που προσπαθούσε να μαζέψει τέσσερα παιδιά και μερικά πράγματα και να φύγει πριν συμβεί κανένα μεγαλύτερο κακό.

Έχεις επισκεφτεί έκτοτε το μέρος που γεννήθηκες;

Ναι, θα πάω και για συναυλία. Είναι ένα κομμάτι της ζωής μου που στιγμάτισε τα παιδικά μου χρόνια. Μεγαλώνοντας όμως, έχω δεχτεί και έχω αγκαλιάσει ακόμα και τα δυσάρεστα, γιατί και αυτά με έχουν κάνει τον άνθρωπο που είμαι σήμερα.

Επόμενο άρθρο

Baby Boom! Η Ιωάννα Παππά έγινε...μανούλα - Όλες οι λεπτομέρειες(ΦΩΤΟ)

Η πρώτη φωτογραφία από το μαιευτήριο και το φύλο του μωρού
03/08/2019 - 10:08

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ελένη Φουρέιρα: Η έκπληξη που της ετοίμασαν μόλις έφτασε στην Κύπρο (ΦΩΤΟ)

Ο ενθουσιασμός της και οι φωτογραφίες που δημοσίευσε η εκρηκτική τραγουδίστρια
31/08/2019 - 12:25

"Κόλαση" η Ελένη Φουρέιρα: Η σέξι πόζα στα...κύματα με μικροσκοπικό μαγιό(ΦΩΤΟ)

Δείτε την φωτογραφία που αναστάτωσε τους followers της
27/08/2019 - 13:31

Η Ελένη Φουρέιρα έσπασε ρεκόρ με το "Loquita" και το γιορτάζει! (ΒΙΝΤΕΟ)

Μέσα σε ενάμιση μήνα κατάφερε με το τραγούδι της να ξεπεράσει τα 10 εκατομμύρια views
20/08/2019 - 16:29

Ο "κανόνας" της Ελένης Φουρέιρα και οι σέξι φωτογραφίες από τις διακοπές της!

H εκρηκτική τραγουδίστρια "έριξε" το Instagram με τις αναρτήσεις της
16/08/2019 - 16:28

Η Ελένη Χατζίδου κάνει "Loquita Challenge"...λίγο πριν γεννήσει (ΒΙΝΤΕΟ)

Στον όγδοο μήνα της εγκυμοσύνης λικνίζεται στους ρυθμούς της Φουρέιρα
05/08/2019 - 10:59

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εμπρησμό βλέπουν οι αρχές πίσω από τη φωτιά σε όχημα στα Πολεμίδια

Διαπιστώθηκε ότι τέθηκε κακόβουλα με τη χρήση εύφλεκτης ύλης

Αίσιος τέλος στην εξαφάνιση 39χρονης από το Ακάκι

Εντοπίστηκε και είναι καλά στην υγεία της, σύμφωνα με ανακοίνωση της Αστυνομίας

Σε αναβρασμό ο εκπαιδευτικός κόσμος (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν κάνουν πίσω και προχωρούν με μέτρα - Μαίνεται η κόντρα Κυριάκου Νικηφόρου - ΟΕΛΜΕΚ
Ελλάδα

Μέχρι τις 27 Σεπτεμβρίου οι ηλεκτρονικές εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών

Δεν χρειάζεται η κατάθεση δικαιολογητικών ή η φυσική παρουσία των επιτυχόντων

Υπ. Παιδείας: Καταργεί την αναγραφή θρησκεύματος στα πιστοποιητικά σπουδών

Η Υπουργός δήλωσε ότι στόχος είναι να καλλιεργεί ένα περιβάλλον χωρίς αποκλεισμούς

"Κλείδωσε" η συνάντηση Μητσοτάκη - Τραμπ στη Νέα Υόρκη

Θα συναντηθούν στο περιθώριο της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ
Διεθνή

Το τετ - α- τετ Τραμπ με Ζούκερμπεργκ στο Λευκό Οίκο

Στο επίκεντρο της συνάντησης οι μελλοντικοί ρυθμιστικοί κανόνες του διαδικτύου

Την πολιτική της για το κλίμα παρουσιάζει η γερμανική Κυβέρνηση

Εκτιμάται ότι θα επενδυθούν περί τα 40 δισεκατομμύρια ευρώ τα επόμενα τέσσερα χρόνια

ΗΠΑ: 530 ασθενείς και 7 νεκροί στις ΗΠΑ από το άτμισμα

Πάνω από το 50% των ασθενών είναι ηλικίας μικρότερης των 25 ετών

tv news

Στα άδυτα της άνοιας και του Αλτσχάιμερ σε ένα επεισόδιο που θα συγκλονίσει...

Οι «24 ΩΡΕΣ» στον Σύνδεσμο στήριξης ατόμων με άνοια "Ιθάκη", αυτό το Σάββατο στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

«Η Φαμίλια» Β’ Κύκλος με...μαφία, νονά και κουφέτα γάμου, έρχεται στον Alpha!

Το αψυχολόγητο ζεύγος «Χατζηβασιλείου» παντρεύεται ξανά...Πρεμιέρα Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 20/09/2019 - 09:30ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ