Ψυχαγωγία

Φουρέιρα:"Δεν με απασχολεί το συντηρητικό κοινό-Υποστηρίζω ανοιχτά το gay pride"

Η Ελένη Φουρέιρα μίλησε στο περιοδικό Celebrity και στη Μυρτώ Μήτσιου, για τα δύσκολα παιδικά της χρόνια, για την απόφαση της να στηρίζει ανοιχτά τη gay κοινότητα αλλά και για τη γνώμη των άλλων απέναντι της. Ακολουθεί αυτούσιο απόσπασμα από την συνέντευξη 

Υποστηρίζεις ενεργά το Athens Pride και τις gay κοινότητες σε όλη την Ευρώπη. Για ποιο λόγο;

Από το 2012, που έγινε το πρώτο pride στην Ελλάδα, ήμουν εκεί. Και πια όντως αυτό συμβαίνει και στην Ευρώπη. Δεν έχει να κάνει όμως μόνο με την gay κοινότητα. Πάντα στέκομαι στο πλευρό των ανθρώπων που έχουν δεχτεί bullying, που τα δικαιώματά τους δεν είναι αυτονόητα, που πρέπει να παλέψουν για να γίνουν αποδεκτοί. Δεν υποστηρίζω μόνο το pride, αλλά και πολλές οργανώσεις που ο κόσμος δεν ξέρει – και δεν χρειάζεται να μάθει. Απλώς το Pride έχει μια δημοσιότητα, είναι γιορτή, γι’ αυτό το ξέρουν όλοι.

Έχεις σκεφτεί ότι αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει αρνητικά σε ένα πιο συντηρητικό κομμάτι του κοινού;

Δεν με απασχολεί το συντηρητικό κοινό. Επίσης δεν χρειάζεται να ταυτιζόμαστε με όλους σε όλα. Όποιος διαφωνεί μαζί μου δεν έχει κανένα λόγο να με ακούει, να με βλέπει και να με ακολουθεί. Είναι δικαίωμα κάποιων να μη συμφωνούν με την άποψή μου, όπως όμως είναι και δικό μου δικαίωμα να την εκφράζω ελεύθερα και να υποστηρίζω ό,τι θέλω.

Πρόσφατα μίλησες για τις σκηνές που βίωσες στον εμφύλιο στον Αυλώνα. Τι θυμάσαι περισσότερο από εκείνη την περίοδο;

Έχω μια περίεργη ανάμνηση, γιατί δεν ήθελα να φύγω. Γινόταν χαμός, επικρατούσε χάος κι εγώ έκλαιγα πάρα πολύ. Η τελευταία μου εικόνα είναι το κατεστραμμένο από σφαίρες σπίτι μας και η μάνα μου που προσπαθούσε να μαζέψει τέσσερα παιδιά και μερικά πράγματα και να φύγει πριν συμβεί κανένα μεγαλύτερο κακό.

Έχεις επισκεφτεί έκτοτε το μέρος που γεννήθηκες;

Ναι, θα πάω και για συναυλία. Είναι ένα κομμάτι της ζωής μου που στιγμάτισε τα παιδικά μου χρόνια. Μεγαλώνοντας όμως, έχω δεχτεί και έχω αγκαλιάσει ακόμα και τα δυσάρεστα, γιατί και αυτά με έχουν κάνει τον άνθρωπο που είμαι σήμερα.

Επόμενο άρθρο

Baby Boom! Η Ιωάννα Παππά έγινε...μανούλα - Όλες οι λεπτομέρειες(ΦΩΤΟ)

Η πρώτη φωτογραφία από το μαιευτήριο και το φύλο του μωρού
03/08/2019 - 10:08

ΣχετικέςΕιδήσεις

Με δάκρυα στα μάτια ο Πιέρος φεύγει για...Καζακστάν (ΦΩΤΟ)

Καρέ - καρέ το "αντίο" στους συμπαίκτες του και οι συγκινητικές στιγμές που έζησαν
18/02/2020 - 13:12

Θετικός ο Μακρόν στις ενταξιακές διαπραγματεύσεις των Σκοπίων και της Αλβανίας

"Αναμένουμε έκθεση τον Μάρτιο αν τα αποτελέσματα είναι θετικά και εδραιωθεί εμπιστοσύνη"
15/02/2020 - 13:34

Έναρξη διαπραγματεύσεων με Βόρεια Μακεδονία και Αλβανία επιθυμεί η Κομισιόν

Μετά το «ναυάγιο» τον περασμένο Οκτώβρη και το βέτο της Γαλλίας για ένταξη στην Ε.Ε.
11/02/2020 - 09:13

H Ελένη Φουρέιρα απαντά πρώτη φορά αν είναι straight...gay ή bi;

"Στην εποχή μας οι άνθρωποι πρέπει να είναι ελεύθεροι..."
07/02/2020 - 18:23

Eλένη Φουρέιρα: Φόρεσε μπικίνι και μας παρουσίασε την...πίσω όψη της (ΦΩΤΟ)

Με ρόζ μαλλιά και κόκκινο μαγιό ηλιάζεται κάτω από τους φοίνικες του μακρινού L.A.
03/02/2020 - 09:43

Eπιτυχία για την Ελένη Φουρέιρα: Θα συνεργαστεί με τον Justin Timberlake;

"Ανοίγει φτερά" για διεθνή καριέρα η τραγουδίστρια - Στο Λος Άντζελες για συζητήσεις
29/01/2020 - 11:26

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Αλλοδαπός το πρόσωπο που έδωσε τα όπλα στον 38χρονο επίδοξο εκτελεστή (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο οργανωτής ή ο ηθικός αυτουργός του στυγερού εγκλήματος ο Δημήτρης Μαμαλικόπουλος;

Μπήκαμε σε εργαστήριο εξωσωματικής και είδαμε πως παγώνουν ωάρια (ΒΙΝΤΕΟ)

Εμβρυολόγος μας εξηγεί τη διαδικασία αλλά και τους λόγους που υπάρχει αυξημένο ενδιαφέρον

Το πρωί αίθριος καιρός και το απόγευμα βροχές, χιόνια και καταιγίδες

Τι προβλέπει η Μετεωρολογική Υπηρεσία για τον καιρό μέχρι και την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου
Ελλάδα

Γλυφάδα: Ανθρωποκυνηγητό για τον ασυνείδητο οδηγό που σκότωσε 25χρονο

Η δραματική έκκληση του πατέρα για εντοπισμό του ανθρώπου που εγκατέλειψε τον γιο του

Δένδιας: «Η Ελλάδα δεν θα συμμετάσχει σε έναν ανέντιμο συμβιβασμό»

Άμεση ήταν η απάντηση του ΥΠΕΞ Ελλάδος στον Μεβλούτ Τσαβούσογλου
Διεθνή

Δύο νεκροί μέσα σε διάστημα λίγων ωρών στην Ευρώπη από τον θανατηφόρο κορωνοϊό

ΠΟΥ: Κρούσματα από ανθρώπους που δεν έχουν ταξιδέψει στην Κίνα ή ήρθαν σε επαφή με ασθενή

ΒΙΝΤΕΟ: H στιγμή που Συριακές δυνάμεις εξουδετερώνουν εξτρεμιστές στο Ιντλίμπ

Εικόνες από drone που δείχνουν καταστροφές τανκς και φορτηγών μεταφοράς προσωπικού

Ο Αντριάνο Τρεβιζάν είναι ο πρώτος Ευρωπαίος που "έσβησε" από τον κορωνοϊό

Εντείνεται η ανησυχία από τον ΠΟΥ για τη δυσκολία να περιοριστεί η διάδοση της επιδημίας

tv news

«24 Ώρες» Στη Μονή Αγίου Γερασίμου του Ιορδανίτη…στην έρημο των θαυμάτων!

Τα απόκρυφα της Μονής που αποτελεί μία όαση μέσα στην έρημο, αυτό το Σάββατο στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

Mία εκρηκτική ιστορία έρωτα και πάθους που έχασε τον έλεγχο και βάφτηκε με αίμα!

Ένα βίαιο έγκλημα ''ζωντανεύει'' αυτή την Κυριακή στο νέο επεισόδιο του «ΚΑΡΜΑ»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 22/02/2020 - 13:00ΚΑΤΑΣΚΟΠΟΣ ΝΕΛΗ