Ψυχαγωγία

Γιώργος Σαμπάνης: "Δεν θέλω ο κόσμος να ξέρει τις πληγές μου..."

Σε μια από τις σπάνιες συνεντεύξεις του, ο Γιώργος Σαμπάνης μίλησε στη δημοσιογράφο Πένυ Θωμοπούλου και το περιοδικό Down Town για τα τραγούδια του και τη σχέση του με τα κοινωνικά δίκτυα. 

 Ο Γιώργος Σαμπάνης είναι ένας από τους πιο ταλαντούχους μουσικούς και τραγουδιστές της νέας γενιάς της ελληνικής δισκογραφίας και με τη μελωδική του φωνή ακουμπούν την καρδιά του κάθε ακροατή. Ανάμεσα σε άλλα ο δημοφιλής καλλιτέχνης αποκάλυψε ότι δεν υπογράφει δικούς του στίχους καθώς στο τραγούδι του "Μεταξύ μας" εκτέθηκε. 

Διαβάστε απόσπασμα από τη συνέντευξη: 

Έχεις εκτεθεί μέσα από τραγούδια σου;

Φυσικά, γι’ αυτό κι εγώ δεν υπογράφω δικούς μου στίχους. Όταν έγραψα το «Μεταξύ μας» εκτέθηκα. Αφορούσε μια κοπέλα η οποία εξ’ αρχής ήξερε ότι έχει γραφτεί για εκείνη και παρερμηνεύτηκαν τα πράγματα. Τους στίχους που γράφω ή τους βάζω στο συρτάρι ή τους χαρίζω. Θαυμάζω πολύ την Ελεάνα Βραχάλη που μπορεί και γράφει για όλα όσα νιώθει ή για όλα όσα συζητάμε μαζί. Δεν θέλω ο κόσμος να ξέρει τις πληγές μου ούτε να με βλέπει διαφορετικά.

Τα τραγούδια σου μιλούν, όμως, για «πληγές» και «μαχαίρια που κόβουν». Πες μου μια σου «πληγή» που έχει επουλωθεί και πλέον μπορείς να την αγγίξεις.

Τις αγγίζω τις πληγές μου κάθε μέρα – ενίοτε και τις ξύνω. Γράφουμε βιωματικά, άρα δεν γίνεται αλλιώς. Μια μεγάλη μου πληγή που γιατρεύτηκε ήταν ο χωρισμός των γονιών μου. Χώρισαν όταν ήμουν έξι ετών και ήταν δύσκολο να το διαχειριστώ. Νιώθω πολύ τυχερός γιατί δεν έζησα έναν άσχημο χωρισμό – οι γονείς μου ήταν πάντα δίπλα μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Παρόλα αυτά ένας χωρισμός για ένα παιδί δεν αποτελεί εύκολο μονοπάτι.

Δεν πιστεύεις στη δύναμη των social media;
Καθόλου. Έχω ένα official account στο Instagram για να προωθώ τη δουλειά μου και μέχρι εκεί. Το διαχειρίζεται ο κολλητός μου και η εταιρία μου. Ο κόσμος θέλω να γνωρίζει μόνο τα τραγούδια μου, όχι την προσωπικότητά μου.

Επόμενο άρθρο

Τζένιφερ Λόπεζ: Η... γούνα και τα επικριτικά σχόλια από φιλόζωους (ΦΩΤΟ)

Περπατούσε στο κόκκινο χαλί και μια ομάδα ακτιβιστών εμφανίστηκε και άρχισε να της φωνάζει
10/09/2019 - 09:51

ΣχετικέςΕιδήσεις

Eurovision...2021: Με νέα τραγούδια στον διαγωνισμό - Όλες οι λεπτομέρειες!

Ετοιμάζεται διαδικτυακό ψυχαγωγικό πρόγραμμα για να τιμήσουν τις φετινές συμμετοχές
21/03/2020 - 11:13

Αυτοί είναι οι στίχοι του performance "ο βιαστής είσαι εσύ" (ΒΙΝΤΕΟ)

Όλες οι λεπτομέρειες για την εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί έξω από το δικαστήριο
28/12/2019 - 13:20

Τα διαμάντια της δισκογραφίας που μελοποίησε ο Γιάννης Σπανός (ΒΙΝΤΕΟ)

Μερικές από τις μεγαλύτερες επιτυχίες και τις σπουδαιότερες συνεργασίες του μουσικοσυνθέτη
31/10/2019 - 18:02

Το έπος του '40 μέσα από τα τραγούδια της εποχής (ΒΙΝΤΕΟ)

Μουσικό αφιέρωμα στην εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940
28/10/2019 - 08:43

Εσείς ξέρετε τί σημαίνει "Mαμά" από το viral τραγούδι που σπάει ρεκόρ;(ΒΙΝΤΕΟ)

Το "ανεξήγητο" τραγούδι που έσπασε κάθε ρεκόρ στην μουσική βιομηχανία
29/04/2019 - 19:54

Δύσκολες ώρες για τον Γιώργο Σαμπάνη

Η εξομολόγηση του τραγουδιστή on stage και το διπλό χτύπημα της μοίρας
10/02/2019 - 10:10

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Πέντε συλλήψεις για το πακέτο με τα δύο κιλά κοκαΐνης στη Λεμεσό

Του έστησαν καρτέρι και τον έπιασαν στα "πράσα" την ώρα που πήγε να τα παραλάβει

"Έσβησε" μόνος και αβοήθητος στο διαμέρισμα του 85χρονος

Ξέσπασε φωτιά στο κρεβάτι και τον βρήκαν αναίσθητο στην τουαλέτα

LIVE: Εννέα νεκρούς και 426 κρούσματα κορωνοϊού μετρά η Κύπρος

Συνεχίζεται η δειγματοληψία σε Πάφο και Αραδίππου για εντοπισμό πιθανών κρουσμάτων
Ελλάδα

Παρατείνεται μέχρι τις 27 Απριλίου η απαγόρευση κυκλοφορίας στην Ελλάδα

Καθ'όλη τη διάρκεια ισχύος των μέτρων δεν θα γίνονται αλλαγές στους τόπους κατοικίας

Στους 67 ο αριθμός των νεκρών από τον Covid-19 στην Ελλάδα

Ποιες περιοχές δεν έχουν καταγράψει επισήμως κρούσμα κορωνοϊού
Διεθνή

Ταξίδεψε στον κόσμο από την άνεση του σπιτιού σου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δέκα προορισμοί χωρίς έξοδα και χωρίς περιττές μετακινήσεις λόγω κορωνοϊού

Τραμπ: «Φτάνουμε σε μια στιγμή που θα είναι πολύ φρικτή»

Προετοίμασε τους Αμερικανούς για μια μεγάλη άνοδο στους θανάτους λόγω του κορωνοϊού

Δρ. Κυπριανού: "Ο κορωνοϊός δεν κάνει διακρίσεις" (ΒΙΝΤΕΟ)

Μεγαλύτερος κίνδυνος επιπλοκών παρά οφέλους από τη χορήγηση φαρμάκων

tv news

Μια δραματική εξέλιξη κλιμακώνει το διαζύγιο Αντιγόνης και Λύσανδρου...

Δείτε αυτή την εβδομάδα τις συγκλονιστικές εξελίξεις της καθημερινής σειράς «Έρωτας μετά»
Alpha TV Κύπρου

«8 Λέξεις» Η Τζουλιάνα κερδίζει όλο και περισσότερο την εμπιστοσύνη του Σωτήρη..

Δείτε στα νέα διπλά συγκλονιστικά επεισόδια της δραματικής σειράς, αυτό το Σαββατοκύριακο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 05/04/2020 - 14:30ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ