Ψυχαγωγία

Το Instagram ανατρέπει όσα ξέραμε για τα stories-"Καρφώνει" τα screenshots(ΦΩΤΟ)

Το Instagram ανανεώνεται και συγχρόνως προστατεύει και προβληματίζει τους εκατομμύρια χρήστες του.

Η δημοφιλής εφαρμογή που έχει επικρατήσει στα social media και τα τελευταία χρόνια η άνοδος της είναι κατακόρυφη στις προτιμήσεις του κοινού προχωρά σε μια ακόμη ανανέωση των δυνατοτήτων της. Αποφάσισε να προειδοποιεί μέσω μηνύματος όσους χρήστες προσπαθούν να «κλέψουν» μέσω screenshot φωτογραφία και καρέ από βίντεο που δημοσιεύονται ως stories στην πλατφόρμα από άλλους χρήστες.

Τα stories στο Instagram είναι από τις πιο δημοφιλείς δυνατότητες της συγκεκριμένης εφαρμογής, με την απόφαση αυτή να προκαλεί ποικίλα σχόλια, αρνητικά και θετικά.

Τα στελέχη του Instagram, εταιρεία που ανήκει στη Facebook στην ουσία, έχουν προβεί σε αυτή την κίνηση σε μία προσπάθεια να αποφύγει την ενίσχυση κρουσμάτων διαδικτυακού εκφοβισμού καθώς πολλά από τα screenshots χρησιμοποιούνται για να φέρουν σε δύσκολη θέση ή να εκθέσουν τους δημιουργούς των stories.

Ήδη οι πρώτες προειδοποιήσεις ξεκίνησαν...

insta

insta

Κατά πάσα πιθανότητα μέσα στο επόμενο διάστημα αυτή η τακτική θα είναι διαθέσιμη σε όλες τις ανανεώσεις της εφαρμογής και για αυτό...προσοχή! Όταν πάτε να κλέψετε ένα καρέ από βίντεο φίλου σας για να σχολιάσετε σκεφτείτε το διπλά,  γιατί το Instagram δε θα σας αφήσει και μπορεί να σας "καρφώσει".

 

 

Επόμενο άρθρο

Ο Ανδρέας Γεωργίου αντικρούει τα πυρά που δέχεται ο Ντάνος από τον Μέμο Μπεγνή

Η αποστομωτική απάντηση του σκηνοθέτη για τη συνεργασία της χρονιάς
21/01/2018 - 17:49

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η Ελένη Μενεγάκη γιορτάζει... τους ένα εκατομμύριο followers! (ΦΩΤΟ)

Το μήνυμα της παρουσιάστριας και η έκπληξη που ετοιμάζει
21/02/2019 - 09:22

Χαλαρός και ευδιάθετος ο Ουζόχο στο .. instagram (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι έρευνες των αρχών για την πολύκροτη υπόθεση συνεχίζονται με εντατικούς ρυθμούς
14/02/2019 - 20:24

Καλημέρα με... live από τον Ουζόχο στο Instagram (ΒΙΝΤΕΟ)

Χαμογελαστός και με διάθεση Αγίου Βαλεντίνου ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης
14/02/2019 - 10:33

Σελένα Γκόμεζ-Αριάνα Γκράντε: Έχασαν εκατομμύρια... followers!

Μάθετε πόσα εκατομμύρια followers έχασαν από τους λογαρισμούς τους στο Instagram
14/02/2019 - 08:35

Αυτό είναι το πιο δημοφιλές hashtag (#) στο Instagram!

Δείτε ποια ακόμη συμπληρώνουν την δεκάδα...
11/02/2019 - 11:15

Το Instagram απειλεί με... φυλάκιση τους διάσημους!

Ο λόγος και όσα πρέπει να κάνουν για να αποφύγουν τη φυλακή
05/02/2019 - 09:46

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ματσάκης: Κακός χειρισμός από τους γιατρούς για το πεντάμηνο βρέφος (ΒΙΝΤΕΟ)

"Θεωρώ πως δεν υπάρχει βιασμός σε αυτή τη περίπτωση" / "Πρέπει να γίνει μια επανεξέταση"

Χειροπέδες σε συνάδελφό τους πέρασαν Αστυνομικοί (ΒΙΝΤΕΟ)

Λοχίας της Αστυνομίας και φιλικό του πρόσωπο τελούν υπό κράτηση

Κλείδωσε συνάντηση ΟΑΥ και ΠΙΣ με παρουσία Υπ. Υγείας (ΒΙΝΤΕΟ)

Η συζήτηση στην Επιτροπή Υγείας της Βουλής δεν προχωρούσε λόγω των μεταξύ τους διαφορών
Ελλάδα

18 θάνατοι μέσα σε μια εβδομάδα λόγω Γρίπης Α στην Ελλάδα

Στους 74 ο συνολικός αριθμός των ατόμων που έχουν χάσει τη ζωή τους

Βρέφος ξεψύχησε στα χέρια της μητέρας του

Φως στα αίτια του θανάτου του, αναμένεται να δώσει η ιατροδικαστική εξέταση

23χρονη Βρετανίδα τυφλώθηκε και έχασε τα νεφρά της από ένα ποτό στη Ζάκυνθο

Η περιπέτεια της Χάνα Πάουελ, το νοθευμένο ποτό και η ζωή της μετά
Διεθνή

Κλείνει τα σύνορα με τη Βραζιλία ο Μαδούρο

Αντικρούει τις απειλές Τραμπ και δρομολογεί να κλείσει τα σύνορα και με τη Κολομβία

Στους 70 οι νεκροί από πυρκαγιά σε πολυκατοικία στο Μπαγκλαντές (ΒΙΝΤΕΟ)

Άλλοι 50 έχουν τραυματιστεί και ο αριθμός των θυμάτων μπορεί να αυξηθεί

Πρώην υπάλληλος πίσω από τις "επιθέσεις" με drone στο Γκάτγουικ

Ανάγκασαν το αεροδρόμιο να καθηλώσει τα αεροπλάνα για μέρες μέσα στα Χριστούγεννα

tv news

Ο βιολογικός γιος της Ελένης της πόρνης στις «24 ΩΡΕΣ» του ALPHA αυτό το Σάββατο

Τα ναρκωτικά, οι φυλακές και η ψυχολογική κατάρρευση σε ηλικία 13 χρόνων... (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

Ο Μιχάλης δεν μπορεί να κρύψει τη λύπη του κάθε φορά που συναντά τη Μαρίνα...

Παράλληλα η Έλλη παρακολουθεί τον Κωστή... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Παρασκευή Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 22/02/2019 - 06:10ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΘΚΙΑ