Ψυχαγωγία

Λευτέρης Σαλωμίδης: Άφησε την Κύπρο και το επάγγελμα του για ένα καλύτερο αύριο

Ο Λευτέρης Σαλωμίδης μίλησε στην εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα" για την απόφαση του να φύγει από την Κύπρο και να πάει στην Γερμανία μαζί με την οικογένεια του ως οικονομικός μετανάστης. Ο γνωστός ηθοποιός αναφέρθηκε στις δυσκολίες που αντιμετώπισε στην Γερμανία, τις δουλειές που έκανε αλλά και αν σκέφτεται να επιστρέψει πίσω στην Κύπρο. Ο ίδιος δήλωσε: 

Οικονομικά δεν μπορούσαμε να επιβιώσουμε μόνο με το θέατρο, ήταν επιλογή μου να μείνω μακριά από την τηλεόραση, έπρεπε να βρούμε μια άλλη λύση ή να βρούμε μια άλλη δουλειά ή να φύγουμε. υπήρχε το σπίτι στην Γερμανία και θεωρήσαμε ότι ήταν η καλύτερη επιλογή.

Δυσκολεύομαι ακόμη. Δεν μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα που μου αρέσει λόγω της γλώσσας. Είναι μια δύσκολη γλώσσα τα Γερμανικά. Τώρα καλυτερεύουν τα πράγματα…

Αναγκάστηκα επειδή δεν ήξερα την γλώσσα έκανα ότι έβρισκα. Γνώρισα 1-2 Έλληνες, δούλεψα ως καθαριστής, σε εργοστάσια, δεν έκανα καμιά δουλειά κάτι που θα το επέλεγα αλλά ήταν επιλογή ανάγκης. Δούλεψα σε μια εταιρεία και μετά αποφάσισα να κάνω μια μετεκπαίδευση και για 6 μήνες έκανα εκπαίδευση ως οδηγός βαρέων οχημάτων αλλά δεν ήταν κάτι που με ικανοποιούσε. Τους τελευταίους μήνες έκανα μια αίτηση και με την προϋπηρεσία που είχα και έγινα δεχτός για να είμαι συνοδός για παιδιά με ειδικές ανάγκες.

Δεν είχα και πολλές επιλογές, έπρεπε να προσαρμοστώ. Θεωρώ ότι αν έμενα θα μπορούσα να βρω δουλειά αλλά ανησυχούσα για το μέλλον του παιδιού.

Στις σκέψεις υπάρχει πάντα να επιστρέψουμε. Ήμουν στην Κύπρο 25 χρόνια αλλά επιστροφή στο άμεσο μέλλον δεν νομίζω…

Τους τελευταίους 4 μήνες αισθάνομαι ότι γεμίζω σαν άνθρωπος οπότε μπορώ να πω ΄τοι έχω βρει ένα αντίδοτο στην «αρρώστια του θεάτρου".

Δείτε ολόκληρη τη συνέντευξη του ηθοποιού στο «Με αγάπη Χριστιάνα»:

 

Επόμενο άρθρο

Το "Με αγάπη Χριστιάνα" μας δείχνει τις φωτογραφίες στις ταυτότητες τους!-ΒΙΝΤΕΟ

Ποιος από την ομάδα ήταν αγνώριστος και ποιος δεν άλλαξε καθόλου;
25/03/2019 - 16:08

ΣχετικέςΕιδήσεις

Όταν ο Μιχάλης Χατζηγιάννης... υπηρέτησε τη μητέρα πατρίδα! (ΦΩΤΟ)

Δείτε πως ήταν ο τραγουδιστής στο στρατό
19/04/2019 - 12:07

Σταυριανή Κωνσταντίνου:"Βίωσα την κακία στην δουλειά μου - Δεν θα άλλαζα κανάλι"

Όσα δήλωσε στην Αριστοτέλους για την οικογένεια της και την δουλειά της
18/04/2019 - 17:45

Νάτια Χαραλάμπους: "Ένιωσα ότι έχω αδικηθεί στον χώρο" (ΒΙΝΤΕΟ)

Όσα δήλωσε η γνωστή ηθοποιός στην Αριστοτέλους
17/04/2019 - 18:00

Ναταλία Γερμανού: "Πλέον τα προσωπικά μου τα κρατάω για εμένα..." (ΒΙΝΤΕΟ)

Σχολιάζει την δήλωση που είχε κάνει στο παρελθόν για το σεξ σε... δημόσιο χώρο στην Κύπρο
16/04/2019 - 18:00

Ευρυδίκη Βαλαβάνη: Ο γάμος, το παιδί και η πρόταση που απέρριψαν με τον Βασάλο

Όσα δήλωσε η παρουσιάστρια στο "Με αγάπη Χριστιάνα"
16/04/2019 - 17:42

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Κατάλευκο τοπίο στα ορεινά και...βαρυχειμωνιά τέλη Απριλίου (ΦΩΤΟ)

Ποιοι δρόμοι είναι ανοιχτοί μόνο για οχήματα με αντιολισθητικές αλυσίδες

Η άγνωστη Αφρικανή που πόζαρε στον φωτογραφικό φακό του 35χρονου υπόπτου (ΦΩΤΟ)

Ετοίμαζε διάλεξη ο αξιωματικός της ΕΦ με θέμα τη φωτογραφία για τα μέλη group στο Facebook

Στο μεροκάματο "έσβησε" 60χρονος στη Λάρνακα

Στη δημοσιότητα τα στοιχεία του άτυχου άνδρα που ξεψύχησε μετά από πτώση 9 μέτρων
Ελλάδα

Η απάντηση της Αθήνας στις δηλώσεις Ακάρ περί αποστρατικοποίησης του Αιγαίου

Προκλητικές οι δηλώσεις του Τούρκου Υπουργού Άμυνας

Ξεψύχησε στην άσφαλτο 20χρονη μετά από τροχαίο

Νέο θανατηφόρο δυστύχημα στην Κρήτη σημειώθηκε τα ξημερώματα

Αλέξης Γεωργούλης και Ρος Ντέιλι στο ψηφοδέλτιο για τις Ευρωεκλογές

Με ποιο κόμμα κατεβαίνουν οι δύο καλλιτέχνες ως υποψήφιοι στις εκλογές του Μαΐου
Διεθνή

Ματωμένο Πάσχα στη Σρι Λάνκα με μπαράζ εκρήξεων σε εκκλησίες και ξενοδοχεία

Δεκάδες νεκροί και εκατοντάδες τραυματίες μετά τις εκρήξεις

Έτοιμη να επιδείξει τον νέο στόλο πολεμικών πλοίων η Κίνα

Πυρηνικά υποβρύχια και καταδρομικά στην καθιερωμένη παρέλαση

Γιούνκερ: Υπάρχει ακόμη κίνδυνος αποχώρησης του ΗΒ από ΕΕ χωρίς συμφωνία

"Ουδείς γνωρίζει πώς θα τελειώσει το Brexit" λέει ο Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

tv news

Ο Χάρης Κκολός σ’ ένα αλλιώτικο “performance” που θα μείνει αξέχαστο...

«Παράδοση Κατ’ Οίκον» με την Βασιλική Χατζηαδάμου αυτή την Κυριακή στον Alpha (BΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

Χρ.Αρτεμίου & Μ.Ιωάννου εισβάλλουν στο «ΚΑΡΜΑ»...όπου η ζήλια οδηγεί σε έγκλημα!

Δύο γυναίκες,ένας άνδρας και ένα αιχμηρό «μαχαίρι» στη μέση... Αυτή την Κυριακή στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 21/04/2019 - 13:00ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ