Ψυχαγωγία

Λευτέρης Σαλωμίδης: Άφησε την Κύπρο και το επάγγελμα του για ένα καλύτερο αύριο

Ο Λευτέρης Σαλωμίδης μίλησε στην εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα" για την απόφαση του να φύγει από την Κύπρο και να πάει στην Γερμανία μαζί με την οικογένεια του ως οικονομικός μετανάστης. Ο γνωστός ηθοποιός αναφέρθηκε στις δυσκολίες που αντιμετώπισε στην Γερμανία, τις δουλειές που έκανε αλλά και αν σκέφτεται να επιστρέψει πίσω στην Κύπρο. Ο ίδιος δήλωσε: 

Οικονομικά δεν μπορούσαμε να επιβιώσουμε μόνο με το θέατρο, ήταν επιλογή μου να μείνω μακριά από την τηλεόραση, έπρεπε να βρούμε μια άλλη λύση ή να βρούμε μια άλλη δουλειά ή να φύγουμε. υπήρχε το σπίτι στην Γερμανία και θεωρήσαμε ότι ήταν η καλύτερη επιλογή.

Δυσκολεύομαι ακόμη. Δεν μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα που μου αρέσει λόγω της γλώσσας. Είναι μια δύσκολη γλώσσα τα Γερμανικά. Τώρα καλυτερεύουν τα πράγματα…

Αναγκάστηκα επειδή δεν ήξερα την γλώσσα έκανα ότι έβρισκα. Γνώρισα 1-2 Έλληνες, δούλεψα ως καθαριστής, σε εργοστάσια, δεν έκανα καμιά δουλειά κάτι που θα το επέλεγα αλλά ήταν επιλογή ανάγκης. Δούλεψα σε μια εταιρεία και μετά αποφάσισα να κάνω μια μετεκπαίδευση και για 6 μήνες έκανα εκπαίδευση ως οδηγός βαρέων οχημάτων αλλά δεν ήταν κάτι που με ικανοποιούσε. Τους τελευταίους μήνες έκανα μια αίτηση και με την προϋπηρεσία που είχα και έγινα δεχτός για να είμαι συνοδός για παιδιά με ειδικές ανάγκες.

Δεν είχα και πολλές επιλογές, έπρεπε να προσαρμοστώ. Θεωρώ ότι αν έμενα θα μπορούσα να βρω δουλειά αλλά ανησυχούσα για το μέλλον του παιδιού.

Στις σκέψεις υπάρχει πάντα να επιστρέψουμε. Ήμουν στην Κύπρο 25 χρόνια αλλά επιστροφή στο άμεσο μέλλον δεν νομίζω…

Τους τελευταίους 4 μήνες αισθάνομαι ότι γεμίζω σαν άνθρωπος οπότε μπορώ να πω ΄τοι έχω βρει ένα αντίδοτο στην «αρρώστια του θεάτρου".

Δείτε ολόκληρη τη συνέντευξη του ηθοποιού στο «Με αγάπη Χριστιάνα»:

 

Επόμενο άρθρο

Το "Με αγάπη Χριστιάνα" μας δείχνει τις φωτογραφίες στις ταυτότητες τους!-ΒΙΝΤΕΟ

Ποιος από την ομάδα ήταν αγνώριστος και ποιος δεν άλλαξε καθόλου;
25/03/2019 - 16:08

ΣχετικέςΕιδήσεις

Λούης Γεωργίου: "Περιμένω την μεγάλη ευκαιρία μου...τη στιγμή μου"(ΒΙΝΤΕΟ)

Όσα δήλωσε για την συνεργασία του με την Ελένη Φουρέιρα και την Άννα Βίσση και το "Story"
18/06/2019 - 18:46

Ντόρα Μακρυγιάννη:"Με προβληματίζει αυτή η ανασφάλεια του επαγγέλματος"(ΒΙΝΤΕΟ)

Όσα δήλωσε για την παράσταση "Μουχτάρης Ποσπαστός"
18/06/2019 - 17:40

Η... παρέμβαση της Χριστιάνας Αριστοτέλους on air! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο λόγος που "διέκοψε" την εκπομπή και το μήνυμα που έστειλε στον συνεργάτη της
18/06/2019 - 16:47

Αλέξια:Το απόλυτο ποπ είδωλο των 80s που έγινε η ντίβα της τζαζ μουσικής(ΒΙΝΤΕΟ)

Όλες οι λεπτομέρειες για την μεγάλη συναυλία με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Προσφύγων
14/06/2019 - 17:38

Παναγιώτης Πολεμίτης: Όσα δήλωσε για την εμπειρία του στο ταξίδι φιλίας(ΒΙΝΤΕΟ)

Η εμπειρία που ξεχώρισε μέχρι στιγμής στις εξήντα δύο ημέρες ταξιδιού
11/06/2019 - 17:32

Βαρβάρα Χριστοφή: "Δε συμβιβάζομαι... Μου αρέσουν οι προκλήσεις" (ΒΙΝΤΕΟ)

Όσα δήλωσε η ηθοποιός στο "Με αγάπη Χριστιάνα"
11/06/2019 - 17:21

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Πάφος: Αίσιος τέλος στην επιχείρηση διάσωσης άνδρα που έπεσε σε χαράδρα

Ανασύρθηκε τραυματισμένος από γκρεμό στην περιοχή λουτρών της Αφροδίτης

Επιχείρηση διάσωσης άνδρα που έπεσε σε γκρεμό στα λουτρά της Αφροδίτης

Σε συναγερμό Πυροσβεστική Υπηρεσία και Αστυνομία

Το μέλλον και η λειτουργία του ΑΞΙΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Και πτυχίο Πανεπιστημιακού επιπέδου θα προφέρει από το 2021
Ελλάδα

Σε κρίσιμη κατάσταση αγοράκι που κάηκε με βραστό νερό στον Ασπρόπυργο

Έριξε πάνω του κατσαρόλα με νερό ενώ βρισκόταν υπό την επιμέλεια φίλης της μητέρας του

Δεν αποκλείει "θερμό επεισόδιο" με την Τουρκία ο Έλληνας Υπουργός Άμυνας

Σε πλήρη συντονισμό Αθήνα και Λευκωσία για αναχαίτιση των απειλών της 'Αγκυρας

Αίσιο τέλος στην εξαφάνιση 20χρονου φοιτητή στην Κρήτη (ΦΩΤΟ)

Εντοπίστηκε μετά από δυο μέρες σε αγροτική τοποθεσία του Καβροχωρίου στο Ηράκλειο
Διεθνή

Ισχυρή σεισμική δόνηση στη Δυτική Παπούα

Oι ινδονησιακές αρχές δήλωσαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος για τσουνάμι.

Ο ανατριχιαστικός διάλογος λίγα λεπτά πριν τη δολοφονία του Κασόγκι

Στο "φως" αποσπάσματα ηχογραφήσεων από την ημέρα του φόνου

Εκτός του αγώνα διαδοχής της Μέι ο Ρόρι Στιούαρτ

Συγκέντρωσε 27 ψήφους στην 3η ψηφοφορία μεταξύ των βουλευτών του Συντηρητικού Κόμματος

tv news

Ο Ορφέας παραφυλάει μέσα στο ιατρείο της Μίνας με σκοπό να της επιτεθεί...

Ο κλοιός γύρω από τη Μαργκώ στενεύει... «To Τατουάζ» Πέμπτη: Νέο Επεισόδιο στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

Η Μελίτη το σκάει και η Λίλιαν τη βρίσκει! Η Μαρίνα είναι πλέον αποφασισμένη...

Θα πάει στο αστυνομικό τμήμα να ομολογήσει; «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Πέμπτη:Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 20/06/2019 - 06:00ΑΝ Μ’ ΑΓΑΠΑΣ