Ψυχαγωγία

Ντίτα φον Τίιζ: Από στριπτιζέζ... τραγουδίστρια!

Την Ντίτα φον Τίιζ την ξέρουμε ως χορεύτρια του μπουρλέσκ, ως μοντέλο, ως ντιζάινερ μόδας.

Σήμερα λοιπόν, δίπλα στο όνομά της προστίθεται και η ιδιότητα της... τραγουδίστριας. Μόλις πριν από δύο ημέρες, 16 Φεβρουαρίου,η Ντίτα κυκλοφόρησε το πρώτο σόλο μουσικό της άλμπουμ.

Τη φον Τίιζ, που το πραγματικό της όνομα είναι Χίδερ Σουίτ,  τη μάθαμε ως στριπτιζέζ το 1992.

Έγινε ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα του μπουρλέσκ (ήταν guest star στο CSI, ως burlesque performer). Στην επαγγελματική της διαδρομή, βάδισε στην πασαρέλα για οίκους όπως οι Marc Jacobs και Louis Vuitton, ενώ αργότερα, έγινε η ίδια σχεδιάστρια μόδας, σχεδιάζοντας πολλές κολεξιόν.

Ωστόσο , δεν περιορίστηκε σε αυτά. Κατά τη διάρκεια της πορέιας της και χάρην στην εντυπωσιακή της εμφάνιση, συμμετείχε σε σιγκλάκια: με τους Monarchy στο «Disintegration» το 2013, με τους Die Antwoord στο «Gucci Coochie» το 2016.

Τώρα, ο τραγουδιστής-τραγουδοποιός Σεμπαστιέν Τελιέ έγραψε και ανάλαβε παραγωγός του πρώτου της σόλο LP (με δέκα τραγούδια). Η Ντίτα περιγράφει το άλμπουμ ως «εγώ, με λιγότερο μέικαπ» και δίνει έμφαση «στην τρωτότητα που έρχεται σε αντίθεση με τη (δική της) εικόνα στη σκηνή, εικόνα μιας σίγουρης και λαμπερής γυναίκας».

DITA VON DEEZE

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Θοδωρής Μαραντίνης: Όλη η αλήθεια για το νέο του "έρωτα" με νεαρή τραγουδίστρια

Τα Μad βραβεία, η μελαχρινή εκκεντρική καλλιτέχνης και η σχέση μεταξύ τους
21/07/2019 - 11:20

Γιόρτασαν την άνοδο με μια... στριπτιζέζ στα αποδυτήρια (ΒΙΝΤΕΟ)

Ομάδα στην Ισπανία γιόρτασε με έναν αλλόκοτο τρόπο την άνοδο
30/05/2019 - 15:21

H Lana Del Ray έγινε... ποιήτρια! Όλες οι λεπτομέρειες

Έτοιμη να εκδώσει την πρώτη τηλεοπτική συλλογή
03/01/2019 - 18:13

Νίκη Δραγούμη: Το νέο της επαγγελματικό βήμα σε ρόλο... τραγουδίστριας!

"Έκλαιγα και μετά έβγαινα στην σκηνή..." - Όσα αποκάλυψε στην Χριστιάνα Αριστοτέλους
07/11/2018 - 17:02

Έφυγε απο τη ζωή η αγαπημένη τραγουδοποιός και ερμηνεύτρια Αρλέτα (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαβάστε τα όσα είπε στην τελευταία συνέντευξη που παραχώρησε τον περασμένο Νοέμβριο
08/08/2017 - 18:10

«Έφυγε» η Ζωή Φυτούση στα 84 της χρόνια

«Για χατίρι σου ξημερώνει», με το τραγούδι αυτό θα μείνει στις καρδιές όλων
24/07/2017 - 12:06

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χειροπέδες σε 19χρονο για κλοπές οχημάτων στη Λεμεσό

Συνελήφθη για αυτόφωρο αδίκημα της κατοχής διαρρηκτικών εργαλείων

Διπλό φονικό: H ώρα της ποινής για τον Λευτέρη Σολωμού

Ανοιχτό το ενδεχόμενο να καταθέσει ως μάρτυρας κατηγορίας

Τυλίχθηκαν στις φλόγες δυο οχήματα στο Κάβο Γκρέκο

Άγνωστα μέχρι στιγμής τα αίτια της φωτιάς που ξέσπασε τα ξημερώματα
Ελλάδα

Οδοιπορικό στο Μάτι: 365 μέρες από την μεγάλη τραγωδία (ΒΙΝΤΕΟ)

Η φονική πυρκαγιά άφησε πίσω της 102 θύματα και 58 εγκαυματίες

Υπό έλεγχο η φωτιά που ξέσπασε στη Ραφήνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Μάχη με τις φλόγες έδωσαν επίγεια και εναέρια μέσα

O πύρινος "εφιάλτης" ξύπνησε στη Ραφήνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποκλειστικές εικόνες - Διακοπή κυκλοφορίας στη Λεωφόρο Μαραθώνος
Διεθνή

Επιστολή δημοκρατικών μελών της επιτροπής Εξωτερικών Σχέσεων σε Τραμπ για S-400

Εκφράζουν την πεποίθηση ότι πρέπει να δοθεί μια ισχυρή απάντηση στην απόφαση Ερντογάν

Τραγικός θάνατος για τέσσερα παιδιά σε κατασκήνωση στη ρωσική Άπω Ανατολή

Κάηκαν σε πυρκαγιά - Συλλήψεις για τη μεγάλη τραγωδία

Αυτός είναι ο νέος υπουργός Άμυνας των ΗΠΑ (ΦΩΤΟ)

Τον διορισμό του ενέκρινε η Γερουσία με 90 ψήφους υπέρ

tv news

Οι «24 ΩΡΕΣ» μεταβαίνουν στο Μάτι Αττικής, ένα χρόνο μετά την πύρινη τραγωδία

Μαρτυρίες, εικόνες και αποκαλύψεις που θα συγκλονίσουν, εκτάκτως το Σάββατο 27 Ιουλίου
Alpha TV Κύπρου

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 24/07/2019 - 09:30ΘΑ ΣΕ ΔΩ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ