Ψυχαγωγία

Ντίτα φον Τίιζ: Από στριπτιζέζ... τραγουδίστρια!

Την Ντίτα φον Τίιζ την ξέρουμε ως χορεύτρια του μπουρλέσκ, ως μοντέλο, ως ντιζάινερ μόδας.

Σήμερα λοιπόν, δίπλα στο όνομά της προστίθεται και η ιδιότητα της... τραγουδίστριας. Μόλις πριν από δύο ημέρες, 16 Φεβρουαρίου,η Ντίτα κυκλοφόρησε το πρώτο σόλο μουσικό της άλμπουμ.

Τη φον Τίιζ, που το πραγματικό της όνομα είναι Χίδερ Σουίτ,  τη μάθαμε ως στριπτιζέζ το 1992.

Έγινε ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα του μπουρλέσκ (ήταν guest star στο CSI, ως burlesque performer). Στην επαγγελματική της διαδρομή, βάδισε στην πασαρέλα για οίκους όπως οι Marc Jacobs και Louis Vuitton, ενώ αργότερα, έγινε η ίδια σχεδιάστρια μόδας, σχεδιάζοντας πολλές κολεξιόν.

Ωστόσο , δεν περιορίστηκε σε αυτά. Κατά τη διάρκεια της πορέιας της και χάρην στην εντυπωσιακή της εμφάνιση, συμμετείχε σε σιγκλάκια: με τους Monarchy στο «Disintegration» το 2013, με τους Die Antwoord στο «Gucci Coochie» το 2016.

Τώρα, ο τραγουδιστής-τραγουδοποιός Σεμπαστιέν Τελιέ έγραψε και ανάλαβε παραγωγός του πρώτου της σόλο LP (με δέκα τραγούδια). Η Ντίτα περιγράφει το άλμπουμ ως «εγώ, με λιγότερο μέικαπ» και δίνει έμφαση «στην τρωτότητα που έρχεται σε αντίθεση με τη (δική της) εικόνα στη σκηνή, εικόνα μιας σίγουρης και λαμπερής γυναίκας».

DITA VON DEEZE

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

H Lana Del Ray έγινε... ποιήτρια! Όλες οι λεπτομέρειες

Έτοιμη να εκδώσει την πρώτη τηλεοπτική συλλογή
03/01/2019 - 18:13

Νίκη Δραγούμη: Το νέο της επαγγελματικό βήμα σε ρόλο... τραγουδίστριας!

"Έκλαιγα και μετά έβγαινα στην σκηνή..." - Όσα αποκάλυψε στην Χριστιάνα Αριστοτέλους
07/11/2018 - 17:02

Έφυγε απο τη ζωή η αγαπημένη τραγουδοποιός και ερμηνεύτρια Αρλέτα (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαβάστε τα όσα είπε στην τελευταία συνέντευξη που παραχώρησε τον περασμένο Νοέμβριο
08/08/2017 - 18:10

«Έφυγε» η Ζωή Φυτούση στα 84 της χρόνια

«Για χατίρι σου ξημερώνει», με το τραγούδι αυτό θα μείνει στις καρδιές όλων
24/07/2017 - 12:06

Taylor Swift: Αποκαλύπτει τις συνήθειες που της χαρίζουν τέλειο κορμί

Χρήσιμες συμβουλές από ένα κορμί...λαμπάδα
22/07/2017 - 12:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Κλειστός ο δρόμος στο γεφύρι Τζιελεφού στην Πάφο

Προσοχή στους οδηγούς συστήνει η Αστυνομία

Στο κελί για 8 ημέρες 34χρονος για υπόθεση κλοπής αυτοκινήτου και εμπρησμού

Οδηγήθηκε σήμερα ενώπιον του Επαρχιακού Δικαστηρίου Λάρνακας

Χιονόπτωση στο Τρόοδος ή ηλιοφάνεια στην Αγία Νάπα; (ΦΩΤΟ)

Εσείς τι θα επιλέγατε για μία εξόρμηση σας; 
Ελλάδα

Διαψεύδει την παρενόχληση του ελικοπτέρου του Τσίπρα η Άγκυρα

"Τα τουρκικά μαχητικά άσκησαν τα συνήθη καθήκοντά τους"

Παυλόπουλος: Η Ελλάδα θα υπερασπιστεί τα σύνορα και την ΑΟΖ της

"Με αποκλειστικό γνώμονα την Ιστορία, το Διεθνές και το Ευρωπαϊκό Δίκαιο"

Η έπαρση της ελληνικής σημαίας στην Ακρόπολη (ΒΙΝΤΕΟ)

Εντυπωσιακές εικόνες στον Ιερό Βράχο ανήμερα της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου
Διεθνή

Αγοράκι σε αναπηρικό καροτσάκι κάνει τραμπολίνο και γίνεται viral (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Στέλνει μηνύματα υπομονής και επιμονής σε όλα τα παιδιά με κινητικά προβλήματα

Προετοιμάζεται για Brexit χωρίς συμφωνία η Κομισιόν

"Αυξάνονται οι πιθανότητες να συμβεί αυτό"

Η Ρουμανία ανακοίνωσε από τις ΗΠΑ ότι μεταφέρει την πρεσβεία της στην Ιερουσαλήμ

Η χώρα κατέχει αυτή την περίοδο την εκ περιτροπής προεδρία της Ευρωπαϊκής Ένωσης

tv news

Η Πιλάρ επισκέπτεται τον Νικόλα με σκοπό να μιλήσει για όλους και για όλα...

Oι πληροφορίες που του δίνει τον αφήνουν άφωνο... «To Τατουάζ» Δευτέρα Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Θα ανακαλύψει η Κάτια το σχέδιο της Μαρίνας και τη σχέση της με τον Γιάννη;

Ο Κωστής αρχίζει να υποψιάζεται την Λίλιαν... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τρίτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 25/03/2019 - 18:00ALPHA NEWS