Ψυχαγωγία

Ντόρα Μακρυγιάννη: "Έχω υποστεί ψυχολογική και σωματική βία"

Η Ντόρα Μακρυγιάννη βρέθηκε καλεσμένη στην εκπομπή της Φαίης Σκορδά και μεταξύ άλλων αναφέρθηκε στις παλαιότερες δηλώσεις της αναφορικά με την σωματική και ψυχολογική βία που πέρασε. Η ηθοποιός που φέτος πρωταγωνιστεί στην επιτυχημένη σειρά «Γυναίκα χωρίς όνομα» που προβάλλεται από το κανάλι του Alpha Κύπρου άνοιξε την καρδιά της δήλωσε:

Έτυχε να περάσω κάτι ακραίο που μπορεί να συμβεί σε πολλές γυναίκες. Μια ψυχολογική και σωματική βία. Μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε ηλικία. Όλα έχουν μια εξήγηση. Εγώ ακόμα και για αυτό τον άνθρωπο δεν έχω κρατήσει κακία. Μπορεί να βοηθηθεί και ο άλλος και εγώ και οποιοσδήποτε που το περνάει. Ένας λόγος που το ανέφερα και τότε στη συνέντευξη, δεν ήταν για εμένα, αλλά ότι πρέπει αυτό το ταμπού να σταματήσει. Ο κόσμος που μπορεί να αντιληφθεί κάτι τέτοιο, ή οι γυναίκες που το περνάνε, πρέπει να μιλάνε, πρέπει να ζητάνε βοήθεια, πρέπει να μη το γυρνάνε ψυχολογικά μέσα τους. Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Πέρασε αρκετό διάστημα να σταματήσω να παλεύω και με τον ίδιο μου τον εαυτό και να το γυρνάω σε εμένα, να το βγάλω όλο αυτό από πάνω μου και να δω ότι δεν ευθύνομαι εγώ για όλο αυτό. Θέλει σκληρή δουλειά και με τον ίδιο σου τον εαυτό και με τους ανθρώπους που θα έχεις δίπλα σου. Μετά εννοείται πως το έμαθαν στην οικογένεια μου και με βοήθησαν. Αλλά ξεκινάει από εμάς. Να πιστέψεις στον ίδιο σου τον εαυτό, να το προσπεράσεις, να το αφήσεις πίσω. Όλα ξεκινάνε από εμάς. Ακόμα και σε έναν ειδικό να πας, ο ειδικός δεν θα σου φέρει ξαφνικά μια βοήθεια εξ ουρανού, από μέσα σου θα τη βγάλει. Εννοείται ότι πιστεύω πάρα πολύ και σε αυτή τη βοήθεια. Πολλοί άνθρωποι δεν είναι ικανοί εκείνη τη στιγμή να το βρουν. Ήταν η πρώτη μου σχέση. Με επηρέασε για λίγο, αλλά δεν το άφησα πολύ. Εννοείται με επηρέασε πολύ. Ήμουν 17 χρονών, ήμουν παιδί. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν κρατάω κακία. Δεν θεωρώ ότι έγινε επίτηδες. Έχει τελειώσει. Έχει μείνει στο παρελθόν και σου λέω ακόμα και αυτό εμένα με έκανε πιο δυνατή.

Επόμενο άρθρο

Άλκης Χρήστου: Τα πρώτα λόγια μετά το τροχαίο (ΦΩΤΟ)

Η πρώτη ανάρτηση του μέσα από το νοσοκομείο μετά το σοβαρό ατύχημα...
22/11/2018 - 14:50

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η Ντόρα Μακρυγιάννη αποκάλυψε τι δουλειά έκανε πριν ασχοληθεί με την υποκριτκή!

Δεν πάει το μυαλό σας ποιο ήταν το προηγούμενο επάγγελμα της ηθοποιού...
16/02/2019 - 11:39

Ντόρα Μακρυγιάννη: Η απόφαση να κάνει ασφαλιστικά μέτρα σε πρώην σύντροφο της

Η "Γυναίκα χωρίς όνομα" άνοιξε την καρδιά της για τις δύσκολες στιγμές που πέρασε...
14/02/2019 - 10:17

Ντόρα Μακρυγιάννη: "Νιώθω άσχημα που δεν μπορώ να..."

Η αγαπημένη ηθοποιός μιλά για τον ρόλο της, τη δημοσιότητα και την επιτυχία
22/12/2018 - 09:50

Οι συγκλονιστικές μαρτυρίες διάσημων γυναικών που έπεσαν θύματα βίας

Έσπασαν τη σιωπή τους, άνοιξαν την καρδιά τους και έστειλαν το δικό τους μήνυμα...
25/11/2018 - 15:10

Nτόρα Μακρυγιάννη:"Έχω βγει εκτός ορίων για τον έρωτα..."(BINTEO)

Η "Γυναίκα Χωρίς Όνομα" αποκαλύπτει στην Αριστοτέλους τις εξελίξεις στην σειρά
23/10/2018 - 16:54

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Θες να ενταχθείς στο δυναμικό της Αστυνομίας ή της Πυροσβεστικής;

Δες πως να κάνεις αίτηση και να διεκδικήσεις μία από τις 286 θέσεις που άνοιξαν

Έξι χρόνια στη φυλακή 45χρονος για μισό κιλό κοκαΐνης

Συνελήφθη μετά από καταδίωξη στη Λεμεσό τον Αύγουστο του 2017

Βγαίνουν στους δρόμους για το Σπήλαιο της Χρυσοσπηλιώτισσας (ΒΙΝΤΕΟ)

"Αν γίνουν εργασίες στην περιοχή θα καταρρεύσει το σπήλαιο εντελώς"
Ελλάδα

Συναγερμός στη λεωφόρο Βουλιαγμένης μετά από πυροβολισμούς

70χρονος φέρεται να έστρεψε όπλο εναντίον της συντρόφου του

Το πρόγραμμα του Έλληνα Πρωθυπουργού στη Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου

Κυρίαρχο θέμα θα αποτελέσει το ζήτημα της εξόδου του Ηνωμένου Βασιλείου από την ΕΕ
Διεθνή

Μεγάλη έκρηξη σε εργοστάσιο σκόρπισε το θάνατο (ΦΩΤΟ)

Τουλάχιστον 47 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους και 600 τραυματίστηκαν

Σε πολύνεκρη τραγωδία κατέληξε η γιορτή για το Νεβρόζ στον Τίγρη (ΒΙΝΤΕΟ)

Συγκλονίζει το βίντεο με δεκάδες ανθρώπους να παλεύουν στο νερό να σώσουν τη ζωή τους

"Ακυρώστε το Brexit" υπέγραψαν πέραν των 2 εκατομμυρίων πολιτών

Μαζική η συμμετοχή στο υπόμνημα του ιστότοπο του Κοινοβουλίου για ανάκληση του άρθρου 50

tv news

Οι «24 ΩΡΕΣ» συναντούν συγγενείς των θυμάτων της ΗΛΙΟΣ και αποκαλύπτουν...

Ποια μηνύματα ζωής στέλνουν και από πού αντλούν πηγή ζωής; Aυτό το Σάββατο στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

H Μαρίνα συνεχίζει το επικίνδυνο φλερτ αποφασισμένη να φτάσει στα άκρα...

Η Κάτια ζητάει από τον Αντρέα να παγιδέψει το κινητό της Μαρίνας..Παρασκευή Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 22/03/2019 - 15:30ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ