Ψυχαγωγία

"Oι συμμαθητές μου με έλεγαν...τράουλλο, άρρωστο και με έβλεπαν σαν σκουπίδι"

Ένα ακόμα συγκλονιστικό επεισόδιο παρακολουθήσαμε μέσα από την εκπομπή "24 Ώρες" του Alpha Κύπρου, σε σκηνοθεσία Γιώργου Νταούλη και αρχισυνταξία-έρευνα, παρουσίαση του Κωνσταντίνου Κωνσταντίνου.

Η εκπομπή συνάντησε τον ταλαντούχο Μιχάλη Μεταξά, ένα πρόσωπο με εκ γενετής παραμόρφωση… ένα νεαρό που πέρασε από 30 εγχειρήσεις, βίωσε το μπούλινγκ στο χειρότερο βαθμό του και σήμερα εξελίσσεται σ’ ένα σπάνιο θαύμα ζωής και σε έναν εξαιρετικό μουσικό.

Γεννήθηκε σχεδόν κωφός και με το σύνδρομο Tourette, μεγάλωσε μέσα σε νοσοκομεία και τώρα μιλά 5 γλώσσες, συμμετέχει σε μπάντα, ορχήστρα και φιλαρμονική, ενώ προκαλεί έκπληξη και το γεγονός πως όταν παίζει μουσική, εξαφανίζονται διά μαγείας όλα τα συμπτώματα του συνδρόμου του. Ο ίδιος μίλησε για τον ρατσισμό που βίωσε στο δημοτικό αναφέροντας:

Ήμουν διαφορετικός...

Δεν μπορούσα να μιλήσω σωστά, είχα καθυστερήσεις στη νοητική μου ανάπτυξη. Στο δημοτικό βίωσα πολύ κοροϊδία και μπούλινγκ από τους συμμαθητές μου. Με αποκαλούσαν άρρωστο και τράγο ή τράουλλο. Με έβλεπαν σαν ένα σκουπίδι λες και ήρθα από άλλο πλανήτη.

Επόμενο άρθρο

Ρόκκος-Σταμάτη: Ο καυγάς στα καμαρίνια, το...ξέσπασμα και το πρωτοφανές σκηνικό

"Που την βρήκατε και την φέρατε;" - Ο λόγος της ρήξης και όλες οι λεπτομέρειες
20/10/2019 - 11:57

ΣχετικέςΕιδήσεις

Καμία σύλληψη για τον θάνατο του 16χρονου Παναγιώτη πριν την έναρξη της δίκης

Όρισαν συνηγόρους υπεράσπισης οι τέσσερις νεαροί που αναμένεται να βρεθούν στο εδώλιο
10/11/2019 - 18:21

Ξύπνησε από κώμα άλλος άνθρωπος και η ιστορία της συγκλονίζει (ΒΙΝΤΕΟ)

"24 Ώρες"... Αύριο στις 21:15 στον Alpha Κύπρου με τον Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου
08/11/2019 - 14:02

Πατέρας του αδικοχαμένου Παναγιώτη Στεφανή: "Να πνάσει λίγο η ψυχή μας" (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι δηλώνει στο AlphaNews για τις διώξεις σε σχέση με το θάνατο του γιου του
06/11/2019 - 18:43

"H Nεφέλη που δεν μιλά, αλλά...τραγουδά και μαγεύει" (ΒΙΝΤΕΟ)

Όλα όσα θα δούμε στην εκπομπή-ντοκιμαντέρ "24 Ώρες"
05/11/2019 - 09:44

"To θύμα περιμένει από εμάς...προσφορά - Εμείς είμαστε οι δυνατοί"(ΒΙΝΤΕΟ)

Πιλότοι και διασώστες της Μ.Α.ΕΠ. Αστυνομίας… εξομολογούνται στις "24 ώρες"
02/11/2019 - 11:28

"24 Ώρες"... με την Μονάδα Αεροπορικών Επιχειρήσεων της Αστυνομίας (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένα δυνατό επεισόδιο με έντονα συναισθήματα και την αδρεναλίνη κυριολεκτικά στα ύψη
31/10/2019 - 14:13

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Η Βία κατά των Γυναικών δεν είναι αστείο"

Μαζεύονται έξω από το Αρχηγείο της Αστυνομίας και απαιτούν προστασία των θυμάτων

Πλήρωσε 1550 ευρώ σε...ισπανικό λογαριασμό για διαμέρισμα στη Λεμεσό

Νέα απάτη στο όνομα της AirBNB, ανεβάζει σε 10 τον αριθμό των υποθέσεων

Ελεύθεροι οι δυο από τους 6 για την απόπειρα φόνου στην Έγκωμη (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενώνουν τα κομμάτια οι ανακριτές, ενώ οι αρχές συνεχίζουν το "σαφάρι" σε νυχτερινά κέντρα
Ελλάδα

Ελλάδα: άντρας συνδεόμενος με τον ISIS στη «νεκρή ζώνη» στις Καστανιές

Μετά από απέλασή του από την Τουρκία η Ελλάδα αρνείται να τον δεχτεί

Αθήνα: Επεισόδια και αντιδράσεις έξω από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο

Προσαγωγές, συλλήψεις και κλειστοί δρόμοι για την απόφαση «σφράγισης» της σχολής

Κρήτη: κακοκαιρία πλήττει τα Χανιά με πλημμύρες και εγκλωβισμένους κατοίκους

Δεκάδες οι κλήσεις στην πυροσβεστική και αποκλεισμένοι τρεις οικισμοί λόγω κακοκαιρίας
Διεθνή

Αστυνομικός σκότωσε τον επικεφαλής του μετά από πάλη σε δωμάτιο ξενοδοχείου

Τον βρήκαν νεκρό κατά τη διάρκεια μιας εκστρατείας αστυνομικής εκπαίδευσης

Δύο κανναβινοειδή στο σύστημα υγείας της Βρετανίας

Τα δύο φάρμακα χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία της επιληψίας και της πολλαπλής σκλήρυνσης

Με επτά θέματα στις αποσκευές του πάει ο Ερντογάν στην Ουάσιγκτον

Τι αναμένεται να συζητήσει με τον Ντόναλτ Τραμπ

tv news

Η Αριάδνη ετοιμάζεται για αποκαλύψεις για κάποιο γνωστό πρόσωπο του νησιού...

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Μια μυστηριώδης γυναίκα μπαίνει στις ζωές των ηρώων μας με έναν κρυφό σκοπό...

Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας, της δραματικής σειράς «8 Λέξεις»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 12/11/2019 - 06:45ALPHA ΚΑΛΗΜΕΡΑ