Ψυχαγωγία

"Oι συμμαθητές μου με έλεγαν...τράουλλο, άρρωστο και με έβλεπαν σαν σκουπίδι"

Ένα ακόμα συγκλονιστικό επεισόδιο παρακολουθήσαμε μέσα από την εκπομπή "24 Ώρες" του Alpha Κύπρου, σε σκηνοθεσία Γιώργου Νταούλη και αρχισυνταξία-έρευνα, παρουσίαση του Κωνσταντίνου Κωνσταντίνου.

Η εκπομπή συνάντησε τον ταλαντούχο Μιχάλη Μεταξά, ένα πρόσωπο με εκ γενετής παραμόρφωση… ένα νεαρό που πέρασε από 30 εγχειρήσεις, βίωσε το μπούλινγκ στο χειρότερο βαθμό του και σήμερα εξελίσσεται σ’ ένα σπάνιο θαύμα ζωής και σε έναν εξαιρετικό μουσικό.

Γεννήθηκε σχεδόν κωφός και με το σύνδρομο Tourette, μεγάλωσε μέσα σε νοσοκομεία και τώρα μιλά 5 γλώσσες, συμμετέχει σε μπάντα, ορχήστρα και φιλαρμονική, ενώ προκαλεί έκπληξη και το γεγονός πως όταν παίζει μουσική, εξαφανίζονται διά μαγείας όλα τα συμπτώματα του συνδρόμου του. Ο ίδιος μίλησε για τον ρατσισμό που βίωσε στο δημοτικό αναφέροντας:

Ήμουν διαφορετικός...

Δεν μπορούσα να μιλήσω σωστά, είχα καθυστερήσεις στη νοητική μου ανάπτυξη. Στο δημοτικό βίωσα πολύ κοροϊδία και μπούλινγκ από τους συμμαθητές μου. Με αποκαλούσαν άρρωστο και τράγο ή τράουλλο. Με έβλεπαν σαν ένα σκουπίδι λες και ήρθα από άλλο πλανήτη.

Επόμενο άρθρο

Ρόκκος-Σταμάτη: Ο καυγάς στα καμαρίνια, το...ξέσπασμα και το πρωτοφανές σκηνικό

"Που την βρήκατε και την φέρατε;" - Ο λόγος της ρήξης και όλες οι λεπτομέρειες
20/10/2019 - 11:57

ΣχετικέςΕιδήσεις

"24 ΩΡΕΣ" με τον Μητροπολίτη Μόρφου Νεόφυτο σε μία εφ’ όλης της ύλης συνέντευξη

Οι κατηγορίες για ρητορική μίσους και τις τοποθετήσεις για τα "σαρκικά αμαρτήματα"
01/06/2020 - 16:38

Κραυγή απόγνωσης από μία μονογονιό: "Η μόνη μου οικογένεια είναι το παιδί μου"

Η ρατσιστική αντιμετώπιση, οι κλειστές πόρτες και ο κίνδυνος να μείνει άστεγη
29/05/2020 - 09:20

"Καλύτερα... σκοτώστε με, παρά να το δώσω σε ίδρυμα" (ΒΙΝΤΕΟ)

Η συγκλονιστική εξομολόγηση ενός μονογονιού με τετραπληγικό παιδί στην εκπομπή "24 ώρες"
26/05/2020 - 09:56

Η συγκλονιστική ιστορία του γιατρού Α. Δημητρίου που νόσησε από κορωνοϊό

«Υπήρχαν στιγμές που ένιωθα ότι έφευγα, ότι δεν έχω οξυγόνο…»
11/05/2020 - 18:25

"Έτσι καιρό η Αγία Νάπα ήταν γεμάτη από κόσμο τώρα είναι... άδεια από κόσμο"

Οι "24 ώρες" σε ένα οδοιπορικό στις πόλεις - φαντάσματα
09/05/2020 - 16:08

"Ζούμε στο 86' που δεν είχε δρόμους, τώρα έχει δρόμους και τίποτα άλλο" (ΒΙΝΤΕΟ)

"24 ΩΡΕΣ" στoν Πρωταρά και Αγία Νάπα που θυμίζουν πόλεις - φαντάσματα λόγω του COVID-19
08/05/2020 - 13:26

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Καμία παράβαση από τους 439 ελέγχους σε υποστατικά παγκύπρια

Με εντατικούς ρυθμούς συνεχίζονται οι έλεγχοι της Αστυνομίας

LIVE: Το Υπουργικό "σφραγίζει" τις ημερομηνίες για την επόμενη φάση

Με "όπλο" την καλή επιδημιολογική εικόνα η Κύπρος οδεύει προς την 3η φάση χαλαρώσεων
Ελλάδα

"Έφυγε" από τη ζωή η Αμαλία Μεγαπάνου, πρώην σύζυγος του Κωνσταντίνου Καραμανλή

Οι "διαφορετικοί κόσμοι" της ταλαντούχας συγγραφέως και του Έλληνα Πρωθυπουργού

Tραγωδία στη Βούλα: Νεκρή γυναίκα από πυρκαγιά σε διαμέρισμα στην οδό Σερρών

Μεγάλη επιχείρηση της Πυροσβεστικής για απεγκλωβισμό τεσσάρων προσώπων
Διεθνή

Ταραχών συνέχεια στις ΗΠΑ: 1.600 στρατιώτες μεταφέρθηκαν στην Ουάσινγκτον

Οι στρατιωτικοί έχουν τεθεί σε "υψηλό επίπεδο συναγερμού"

Γαλλία: Για πρώτη φορά μετά από 13 ημέρες «μετρά» πάνω από 100 νέους θανάτους

Η χώρα προχωρά σε περαιτέρω χαλάρωση των μέτρων καραντίνας

Όγδοη μέρα οργής και διαδηλώσεων στις ΗΠΑ: «Δε μπορούμε να ζούμε άλλο έτσι»

Έξι άνθρωποι έχουν χάσει μέχρι στιγμής τη ζωή τους

tv news

Η Κάτια συλλαμβάνεται για το φόνο του Νίκου κι ο Αστυνόμος την ανακρίνει...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

Έξι μήνες πριν το ατύχημα, ο Χρήστος έρχεται αντιμέτωπος με ένα δικαστικό θέμα..

«Έρωτας Μετά» Δείτε τις εξελίξεις στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας εδώ!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 03/06/2020 - 10:15ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ