Ψυχαγωγία

Παραδοσιακό Κερκυραϊκό Σοφρίτο από τον Πάνο Λευκιμμιάτη (ΦΩΤΟ)

Σοφρίτο...

Όσοι το έχουν δοκιμάσει έχουν νιώσει την απόλυτη γευστική ηδονή στον ουρανίσκο τους. Ένα κερκυραϊκό παραδοσιακό φαγητό που λίγοι τον γνωρίζουν στον τόπο μας αλλά όσοι το δοκίμασαν δεν μπορούν να αντισταθούν.

Ο Πάνος Λευκιμμιάτης, διακεκριμένος σεφ στην Ελλάδα με προϋπηρεσία στον χώρο άνω των 14 ετών και έχοντας δουλέψει σε πολλά εστιατόρια ανά τον κόσμο (κάποια από τα οποία είναι βραβευμένα με Μichelin), μας "προδίδει" τα γευστικά μυστικά του για ένα λαχταριστό παραδοσιακό σοφρίτο.

Για το παραδοσιακό σοφρίτο της Κέρκυρας και για ποσότητα πέντε πιάτων χρειαζόμαστε

Υλικά

  • 1000 gr. μοσχαρίσιο νουά σε φέτες

  • 100 gr. μαϊντανό

  • 7-10 σκελίδες σκόρδο

  • 85 ml. λευκό ξίδι

  • 50 ml.κόκκινο ξύδι

  • 300 ml. ζωμό βοδινού

  • 5 κουταλιές της σούπας αλεύρι

  • 2 κουταλιές της σούπας βούτυρο

  • Πιπέρι, αλάτι, ελαιόλαδο

  • 3 κ.σ ξύδι

Οδηγίες

  1. Λίγο πριν ξεκινήσουμε την παρασκευή του φαγητού, χτυπάμε με το ειδικό εργαλείο ελαφρά το κάθε κομμάτι κρέατος, ώστε να σπάσουμε τις ίνες του, κάτι που θα κάνει το κρέας ιδιαίτερα τρυφερό, απλά όταν χτυπάμε το κρέας πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι το μαγειρεύουμε άμεσα!
    Φροντίζουμε το κρέας να έχει το ίδιο πάχος όταν το χτυπήσουμε.

yy

 

2.Αλατίζουμε το κρέας και το πασπαλίζουμε με φρεσκοτριμμένο πιπέρι και από τις 2 πλευρές.Καθαρίζουμε τα σκόρδα, αφαιρούμε το πράσινο φύτρο και τα κόβουμε σε φέτες.Ψιλοκόβουμε τον μαϊντανό. Αλευρώνουμε καλά το κρέας.

μπιφτεκιθ

 

3.Σε μια πλατιά κατσαρόλα ή σε ένα τηγάνι, ρίχνουμε 1 κουταλιά της σούπας βούτυρο και ελαιόλαδο και το αφήνουμε να κάψει καλά!
Τινάζουμε καλά το κρέας να φύγει το περιττό αλεύρι.
Τηγανίζουμε τα φιλέτα, όχι όλα μαζί αλλά 2-3 κάθε φορά, ώστε να μην πέσει η θερμοκρασία και δεν τηγανιστούν σωστά!
Τα τηγανίζουμε και από τις 2 πλευρές ώστε να πάρουν ωραίο καφέ χρώμα.


mpiftei

4. Τοποθετούμε τα φιλέτα σε μια μεγάλη, πλατιά κατσαρόλα το ένα δίπλα στο άλλο.
Προσθέτουμε το ξύδι, τον μαϊντανό, τα σκόρδα, τον ζωμό, αλάτι και πιπέρι.


piperi

5. Σιγοβράζουμε το φαγητό για περίπου 40 λεπτά, λίγο πριν αποσύρουμε το φαγητό από την φωτιά, προσθέτουμε την άλλη μια κουταλιά βούτυρο, παγωμένο  κομμένο σε κομματάκια , το ξύδι και ανακινούμε την κατσαρόλα.


κατσα

6. Σερβίρουμε το φαγητό αμέσως!
Ταιριάζει κυρίως με πουρέ αλλά και με τηγανιτές ή φούρνου πατάτες!


εξι

 

Επόμενο άρθρο

Έγκυος η Κέιτ Μίντλετον - Η αποκάλυψη, οι αντιδράσεις και η σιγή ιχθύος...(ΦΩΤΟ)

Η παγκόσμια αποκλειστικότητα για τέταρτη εγκυμοσύνη που κάνει τον γύρο του κόσμου
22/09/2018 - 12:48

ΣχετικέςΕιδήσεις

Εύκολα και...Σπιτικά! Μαγειρεύουμε νόστιμα...με την Αθηνά Λοϊζίδου

Η Αθηνά Λοϊζίδου ανοίγει την όρεξη των τηλεθεατών κάθε Σaαββατοκύριακο στις 9:30 το πρωί
03/10/2019 - 17:06

Η "μεταμεσονύχτια επιδρομή" με τα παιδιά της και η...αργοπορία(ΦΩΤΟ)

Όλα όσα μοιράστηκε η παρουσιάστρια στα social media
10/06/2019 - 09:03

Σύλληψη πέντε ατόμων σε κουζίνα εστιατορίου που εργοδοτούνταν παράνομα

Οι δύο από αυτούς βρίσκονταν παράνομα στο έδαφος της Κυπριακής Δημοκρατίας
02/02/2019 - 11:34

Μαγειρέψαμε τταβά με την πρώτη κουζίνα - ρομπότ στην Κύπρο (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Πως λειτουργεί, τι φαγητά φτιάχνει, πότε θα βγει στην αγορά και πόσα θα κοστίζει
21/09/2018 - 14:54

Η απόλυτη καλοκαιρινή συνταγή από την Μαριέλλα Χρίστου

Το γλυκό που ξετρελαίνει μικρούς και μεγάλους
06/08/2018 - 15:08

Ακολούθησε τις διατροφικές συνήθειες των super models!

Οι τροφές που πρέπει να έχουμε στη κουζίνα μας
22/02/2018 - 10:52

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά αναφορικά με τον νεκρό 70χρονο στη θάλασσα

Γιατί ανησυχούν τα μέλη του ΤΑΕ Λεμεσού που διερευνούν την υπόθεση;

70χρονος νεκρός ανασύρθηκε από την θάλασσα του Μολου στη Λεμεσό

Εντοπίστηκε από πολίτη να επιπλέει στο νερό φορώντας τα ρούχα του

Κίτρινη προειδοποίηση για ισχυρές καταιγίδες και χαλάζι από την Μετεωρολογική

Ποιό θα είναι το σκηνικό του καιρού το Σαββατοκύριακο σύμφωνα με τις προβλέψεις
Ελλάδα

Στις ΗΠΑ καταλήγει ο τζιχαντιστής που ήταν στη νεκρή ζώνη Τουρκίας-Ελλάδας

"Οι ΗΠΑ δεσμεύτηκαν να τον αποδεχτούν και ξεκίνησαν οι σχετικές διαδικασίες"

Ξεκίνησε το ταξίδι της ελπίδας στη Βοστόνη για τον μικρό Παναγιώτη-Ραφαήλ

"Χάρη στην αστείρευτη αγάπη σας κάνουμε το όνειρο μας πραγματικότητα!!! "

Ελλάδα: Στις φλόγες δύο σκάφη στη μαρίνα Γλυφάδας (ΒΙΝΤΕΟ)

Στην κατάσβεση της φωτιάς συμμετέχουν 6 πυροσβεστικά οχήματα 1πλοιάριο της πυροσβεστικής
Διεθνή

Αναγεννιέται, μετά από 15 χρόνια, το εμβληματικό Motorola Razr (ΦΩΤΟ)

Έρχεται ανανεωμένο, με αναδιπλούμενη οθόνη και Android λειτουργικό σύστημα

Σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης η Βενετία

Μετά την πλημμύρα έβγαλαν στον ήλιο διάφορα αντικείμενα για να στεγνώσουν

tv news

Ένα συγκλονιστικό οδοιπορικό, με πλούσιο υλικό από εικόνες και συναισθήματα!

Οι «24 Ώρες» ταξιδεύουν στην Ουγκάντα της Αφρικής. Αυτό το Σάββατο το Μέρος Α' (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

Η Αριάδνη ετοιμάζεται για αποκαλύψεις για κάποιο γνωστό πρόσωπο του νησιού...

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 15/11/2019 - 09:30ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ