Ψυχαγωγία

Παραδοσιακό Κερκυραϊκό Σοφρίτο από τον Πάνο Λευκιμμιάτη (ΦΩΤΟ)

Σοφρίτο...

Όσοι το έχουν δοκιμάσει έχουν νιώσει την απόλυτη γευστική ηδονή στον ουρανίσκο τους. Ένα κερκυραϊκό παραδοσιακό φαγητό που λίγοι τον γνωρίζουν στον τόπο μας αλλά όσοι το δοκίμασαν δεν μπορούν να αντισταθούν.

Ο Πάνος Λευκιμμιάτης, διακεκριμένος σεφ στην Ελλάδα με προϋπηρεσία στον χώρο άνω των 14 ετών και έχοντας δουλέψει σε πολλά εστιατόρια ανά τον κόσμο (κάποια από τα οποία είναι βραβευμένα με Μichelin), μας "προδίδει" τα γευστικά μυστικά του για ένα λαχταριστό παραδοσιακό σοφρίτο.

Για το παραδοσιακό σοφρίτο της Κέρκυρας και για ποσότητα πέντε πιάτων χρειαζόμαστε

Υλικά

  • 1000 gr. μοσχαρίσιο νουά σε φέτες

  • 100 gr. μαϊντανό

  • 7-10 σκελίδες σκόρδο

  • 85 ml. λευκό ξίδι

  • 50 ml.κόκκινο ξύδι

  • 300 ml. ζωμό βοδινού

  • 5 κουταλιές της σούπας αλεύρι

  • 2 κουταλιές της σούπας βούτυρο

  • Πιπέρι, αλάτι, ελαιόλαδο

  • 3 κ.σ ξύδι

Οδηγίες

  1. Λίγο πριν ξεκινήσουμε την παρασκευή του φαγητού, χτυπάμε με το ειδικό εργαλείο ελαφρά το κάθε κομμάτι κρέατος, ώστε να σπάσουμε τις ίνες του, κάτι που θα κάνει το κρέας ιδιαίτερα τρυφερό, απλά όταν χτυπάμε το κρέας πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι το μαγειρεύουμε άμεσα!
    Φροντίζουμε το κρέας να έχει το ίδιο πάχος όταν το χτυπήσουμε.

yy

 

2.Αλατίζουμε το κρέας και το πασπαλίζουμε με φρεσκοτριμμένο πιπέρι και από τις 2 πλευρές.Καθαρίζουμε τα σκόρδα, αφαιρούμε το πράσινο φύτρο και τα κόβουμε σε φέτες.Ψιλοκόβουμε τον μαϊντανό. Αλευρώνουμε καλά το κρέας.

μπιφτεκιθ

 

3.Σε μια πλατιά κατσαρόλα ή σε ένα τηγάνι, ρίχνουμε 1 κουταλιά της σούπας βούτυρο και ελαιόλαδο και το αφήνουμε να κάψει καλά!
Τινάζουμε καλά το κρέας να φύγει το περιττό αλεύρι.
Τηγανίζουμε τα φιλέτα, όχι όλα μαζί αλλά 2-3 κάθε φορά, ώστε να μην πέσει η θερμοκρασία και δεν τηγανιστούν σωστά!
Τα τηγανίζουμε και από τις 2 πλευρές ώστε να πάρουν ωραίο καφέ χρώμα.


mpiftei

4. Τοποθετούμε τα φιλέτα σε μια μεγάλη, πλατιά κατσαρόλα το ένα δίπλα στο άλλο.
Προσθέτουμε το ξύδι, τον μαϊντανό, τα σκόρδα, τον ζωμό, αλάτι και πιπέρι.


piperi

5. Σιγοβράζουμε το φαγητό για περίπου 40 λεπτά, λίγο πριν αποσύρουμε το φαγητό από την φωτιά, προσθέτουμε την άλλη μια κουταλιά βούτυρο, παγωμένο  κομμένο σε κομματάκια , το ξύδι και ανακινούμε την κατσαρόλα.


κατσα

6. Σερβίρουμε το φαγητό αμέσως!
Ταιριάζει κυρίως με πουρέ αλλά και με τηγανιτές ή φούρνου πατάτες!


εξι

 

Επόμενο άρθρο

Έγκυος η Κέιτ Μίντλετον - Η αποκάλυψη, οι αντιδράσεις και η σιγή ιχθύος...(ΦΩΤΟ)

Η παγκόσμια αποκλειστικότητα για τέταρτη εγκυμοσύνη που κάνει τον γύρο του κόσμου
22/09/2018 - 12:48

ΣχετικέςΕιδήσεις

Σύλληψη πέντε ατόμων σε κουζίνα εστιατορίου που εργοδοτούνταν παράνομα

Οι δύο από αυτούς βρίσκονταν παράνομα στο έδαφος της Κυπριακής Δημοκρατίας
02/02/2019 - 11:34

Μαγειρέψαμε τταβά με την πρώτη κουζίνα - ρομπότ στην Κύπρο (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Πως λειτουργεί, τι φαγητά φτιάχνει, πότε θα βγει στην αγορά και πόσα θα κοστίζει
21/09/2018 - 14:54

Η απόλυτη καλοκαιρινή συνταγή από την Μαριέλλα Χρίστου

Το γλυκό που ξετρελαίνει μικρούς και μεγάλους
06/08/2018 - 15:08

Ακολούθησε τις διατροφικές συνήθειες των super models!

Οι τροφές που πρέπει να έχουμε στη κουζίνα μας
22/02/2018 - 10:52

Eλένη Μενεγάκη: Αποκάλυψε την μεγάλη της συνήθεια με το... κρασί (ΒΙΝΤΕΟ)

Όταν μπαίνει στην κουζίνα έχει πάντα μαζί της και ένα ποτηράκι κρασάκι
21/02/2018 - 14:38

Η Πρώτη Κυρία... στην κουζίνα! Δείτε την να φτιάχνει παραδοσιακά ραβιόλια(ΦΩΤΟ)

Η Άντρη Αναστασιάδη βοήθησε στην παρασκευή παραδοσιακών ραβιολών στην κουζίνα του ΚΕΠΑ
14/02/2018 - 11:41

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χειροπέδες σε 28χρονο για ληστεία περιπτέρου στη Λευκωσία

Μπούκαρε στο κατάστημα και χτύπησε τον υπάλληλο στο πρόσωπο

Άγνωστοι νυχτοβάτες "έζωσαν" με εύφλεκτη ύλη ατμοκαθαριστήριο στο Αυγόρου (ΦΩΤΟ)

Εκτεταμένες ζημιές στις κτιριακές εγκαταστάσεις και τον εξοπλισμό της επιχείρησης

Η "Ωκεανίς" οδήγησε σε εκτροπή πτήσης από τη Λάρνακα προς τη Θεσσαλονίκη

Καθυστερήσεις στις αφίξεις αεροπορικών πτήσεων σημειώνονται στο αεροδρόμιο "Μακεδονία"
Ελλάδα

Πανελλήνιος Θρήνος-Εύζωνας "έσβησε" μετά από σκοπιά στον Άγνωστο Στρατιώτη(ΦΩΤΟ)

To χρονικό του θανάτου του 24χρονου στρατιώτη με άγνωστα τα ακριβή αίτια θανάτου του

Ξανά στα λευκά ο Λευκός Πύργος (ΦΩΤΟ)

Καθυστερήσεις και ακυρώσεις πτήσεων λόγω της σφοδρής χιονόπτωσης

Συναγερμός στο Κολωνάκι μετά τον εντοπισμό ύποπτου χαρτοφύλακα

Στο σημείο έσπευσαν μέλη του Τμήματος Εξουδετέρωσης Εκρηκτικών Μηχανισμών
Διεθνή

Τηλεφώνησε στην αστυνομία γιατί της πούλησαν...καστανή ζάχαρη αντί για κοκαΐνη

Διαβάστε τον διάλογο με τον αστυνομικό και το...ανοιχτόμυαλο σχόλιο της Αστυνομίας

Έκλεισε το μεγαλύτερο εργοστάσιο Nutella στον κόσμο

Ο λόγος που έκλεισε και το...μέλλον της εταιρείας και των προϊόντων

Εβδομήντα άτομα έχασαν τη ζωή τους λόγω...αλκοολούχου ποτού (ΦΩΤΟ)

Τι δηλώνει ένα από τα περισσότερα από 200 άτομα που νοσηλεύονται για το περιστατικό

tv news

«Πάμε Πακέτο» Tρεις νέες ιστορίες που θα συγκλονίσουν αυτό το Σάββατο (ΒΙΝΤΕΟ)

Mπροστά σε ποια μεγάλη ανατροπή θα βρεθεί η αποστολέας; Ποια θα είναι η εξέλιξη;
Alpha TV Κύπρου

Ο βιολογικός γιος της Ελένης της πόρνης στις «24 ΩΡΕΣ» του Alpha αυτό το Σάββατο

Τα ναρκωτικά, οι φυλακές και η ψυχολογική κατάρρευση σε ηλικία 13 χρόνων... (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 23/02/2019 - 17:50ALPHA NEWS