Ψυχαγωγία

Πλήρωσαν ακριβά οι Βρετανοί το... νέο Παλάτι της Μέγκαν και του πρίγκιπα Χάρι

Η ανακαίνιση της νέας κατοικίας του Δούκα και της Δούκισσας του Σάσεξ, Χάρι και Μέγκαν, κόστισε 2,4 εκατομμύρια λίρες, λεφτά που προήλθαν από την κρατική επιχορήγηση της βασιλικής οικογένειας.

Όπως αποκαλύπτεται από τους ετήσιους βασιλικούς λογαριασμούς που δόθηκαν σήμερα στη δημοσιότητα, οι φορολογούμενοι επιβαρύνθηκαν με αυτό το ποσό για τις εργασίες που έκαναν στο Frogmore Cottage στο Ουίνδσορ ο πρίγκιπας Χάρι και η Μέγκαν Μαρκλ. Οι εργασίες διήρκεσαν έξι μήνες πριν το πριγκιπικό ζευγάρι μετακομίσει εκεί από το Παλάτι του Κένσιγκτον, λίγους μήνες πριν από τη γέννηση του πρώτου τους παιδιού, του Άρτσι Μαουντμπάτεν-Ουίνδσορ.

Η αποκάλυψη του κόστους έχει προκαλέσει αντιδράσεις. Εκπρόσωπος αντιμοναρχικής οργάνωσης σημείωσε στο Twitter ότι ακριβώς τα ίδια χρήματα δόθηκαν πρόσφατα από οργάνωση αρωγής σε κέντρο αποκατάστασης βετεράνων στρατιωτών που υποφέρουν από μετατραυματικό στρες. Ο διαχειριστής των βασιλικών κονδυλίων σερ Μάικλ Στίβενς δήλωσε ότι το Frogmore Cottage, που βρίσκεται εντός του βασιλικού κτήματος στο Ουίνδσορ, είχε μετατραπεί σε πέντε ξεχωριστές κατοικίες, οπότε χρειάστηκαν εκτενείς εργασίες για να γίνει ένα ενιαίο σπίτι.
 

Πρόσθεσε ότι ούτως ή άλλως προγραμματίζονταν εργασίες ανακαίνισης στο οίκημα. Συνολικά η μοναρχία στοίχισε στους Βρετανούς φορολογούμενους 67 εκατομμύρια λίρες κατά το οικονομικό έτος 2018-2019, ποσό αυξημένο κατά σχεδόν 20 εκατομμύρια σε σχέση με το προηγούμενο οικονομικό έτος. Ένα μεγάλο μέρος αυτών των χρημάτων δόθηκαν για αναγκαίες εργασίες ανακαίνισης στο Παλάτι του Μπάκιγχαμ.

Επόμενο άρθρο

"Ο Δημήτρης μας δίδαξε αγάπη, κοινωνική δικαιοσύνη και...σταυρώθηκε"(ΒΙΝΤΕΟ)

Ο καλλιτεχνικός κόσμος αποχαιρετά τον Δημήτρη Χριστόφια με τα πιο συγκινητικά λόγια
25/06/2019 - 16:15

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η Μέγκαν και ο Χάρι ανάμεσα στους... κορυφαίους Influencers!

Ο ρόλος που έπαιξε η δημιουργία του λογαριασμού τους στο Instagram
17/07/2019 - 14:03

Το βίντεο από τη συνάντηση της Μέγκαν με την Μπιγιονσέ που έγινε viral! (ΒΙΝΤΕΟ)

Δείτε πως χαρακτήρισε η τραγουδίστρια την δούκισσα και όσα της είπε για τον γιο της
16/07/2019 - 11:15

Η Μέγκαν και ο Χάρι συνάντησαν την... Μπιγιονσέ και τον Τζέι Ζι! (ΦΩΤΟ)

Ο λόγος συνάντησης και οι συμβουλές που αντάλλαξαν για τα παιδιά τους
15/07/2019 - 09:06

Η κοινή εμφάνιση Μέγκαν και Κέιτ που έβαλε τέλος στις φήμες περί τσακωμού!(ΦΩΤΟ)

Τι φόρεσαν οι δυο δούκισσες και ποια κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις
14/07/2019 - 09:01

Οι απαιτήσεις της Μέγκαν που εξόργισαν χιλιάδες άτομα και το νέο της ψευδώνυμο!

Μάθετε τι ζήτησε η Δούκισσα και το νέο παρατσούκλι που της έδωσαν οι Βρετανοί
13/07/2019 - 09:19

Μέγκαν Μαρκλ-Κέιτ Μίντλετον:Έτσι διέψευσαν τις φήμες ότι δεν μιλιούνται...(ΦΩΤΟ)

H κίνηση από τις πριγκίπισσες και η αληθινή σχέση τους
11/07/2019 - 09:35

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

40ήμερο πένθος από τον Δήμο Αμμοχώστου μετά το θάνατο του Αλέξη Γαλανού

Τη Δευτέρα 22 Ιουλίου οδηγείται στην τελευταία του κατοικία ο Δήμαρχος Αμμοχώστου

Σάλος για τη στέγαση του Εφετείου και του Εμπορικού Δικαστηρίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενάντια στην υλοποίηση του σχεδίου τάχθηκαν τα μέλη της Επιτροπής Ελέγχου της Βουλής

Πτώση της θερμοκρασίας και βροχές στο σκηνικό του καιρού (ΒΙΝΤΕΟ)

Κεραυνός χτύπησε αεροπλάνο που πετούσε προς Πάφο
Ελλάδα

Άνδρας επιτέθηκε με τσεκούρι σε γυναίκα στη Θεσσαλονίκη (ΦΩΤΟ)

Τον καταδίωξαν πολίτες και κατάφεραν να τον ακινητοποιήσουν

Ενημέρωσε το Μητσοτάκη ο Δένδιας για τα μέτρα κατά της Τουρκίας

Πρωθυπουργός και ΥΠΕΞ συναντήθηκαν σήμερα το πρωί

Μοιραίο μπάνιο για 42χρονο σε παραλία στη Μεσσηνία

Είχε πάει για κανό το απόγευμα της Κυριακής
Διεθνή

Νέο κύμα καύσωνα την επόμενη εβδομάδα στην Γαλλία 

Θα διαρκέσει αρκετές ημέρες και θα επιδεινώσει την ξηρασία που πλήττει τη χώρα

Μέι: Ανησυχώ για τη σημερινή κατάσταση της πολιτικής στη Βρετανία και διεθνώς 

"Ανικανότητα να συνδυάζουμε αρχές με ρεαλισμό και να κάνουμε συμβιβασμούς όπου απαιτείται"

Σε ισόβια κάθειρξη καταδικάστηκε ο βαρόνος ναρκωτικών "Ελ Τσάπο"

Κρίθηκε ένοχος για ανθρωποκτονίες, εισαγωγή και εμπόριο ναρκωτικών και ξέπλυμα χρήματος

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 18/07/2019 - 06:3024 ΩΡΕΣ