Ψυχαγωγία

Συναγερμός στο Instagram! Στον "αέρα" προσωπικά δεδομένα εκατομμυρίων χρηστών

Μια από τις μεγαλύτερες διαρροές προσωπικών δεδομένων που καταγράφηκε μέχρι σήμερα στα κοινωνικά δίκτυα. 

Όπως αναφέρουν τα διεθνή μέσα μια τεράστια βάση δεδομένων με προσωπικές πληροφορίες εκατομμυρίων χρηστών του Instagram, εντοπίστηκε χωρίς κανένα επίπεδο ασφαλείας στο διαδίκτυο.  Η βάση δεδομένων περιείχε προσωπικά στοιχεία όπως, τηλεφωνικούς αριθμούς, email, διευθύνσεις και έγινε αντιληπτή από τον ειδικό ασφαλείας δικτύων Ανουραγκ Σεν.

Όπως αποδείχθηκε λίγο αργότερα, η τεράστια λίστα ανήκε στην Chtrbox, μία εταιρεία μάρκετινγκ στα social media με έδρα τη Βομβάη. Εκπροσωπος του Facebook, στο οποίο ανήκει τo Instagram δήλωσε: 

Εξετάζουμε το πρόβλημα για να κατανοήσουμε αν τα δεδομένα που αναφέρονται - συμπεριλαμβανομένων των e-mail και των τηλεφωνικών αριθμών - προέρχονταν από το Instagram ή από άλλες πηγές. Ζητάμε επίσης από την Chtrbox να διαπιστώσει από πού προέρχονται αυτά τα δεδομένα και πώς έγιναν διαθέσιμα στο κοινό.

Επόμενο άρθρο

Κυκλοφόρησε το νέο trailer του La Casa de Papel! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η έκπληξη που κρύβει και οι ηθοποιοί από άλλες σειρές του Netflix
22/05/2019 - 13:53

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μέγκαν Φοξ: Η selfie που προκάλεσε σχόλια περί... πλαστικής επέμβασης!(ΦΩΤΟ)

Η επιστροφή της στο Instagram και η κριτική που δέχτηκε
19/08/2019 - 09:03

Μπρίτνεϊ Σπίαρς: Η φωτογραφία που ανάρτησε και εξόργισε τους followers της

Την κατηγορούν για επίδειξη πλούτου και αναισθησία
18/08/2019 - 09:28

Ελένη Μενεγάκη: Οι φωτογραφίες χωρίς μακιγιάζ και ρετούς από τις διακοπές της!

Οι νέες αναρτήσεις της παρουσιάστριας από τις διακοπές της
13/08/2019 - 12:26

Θέκλα Πετρίδου: Τα συγκινητικά λόγια για τα γενέθλια του γιου της! (ΦΩΤΟ)

Η εξομολόγηση της γνωστής ψυχολόγου: "Δεν ήταν εύκολη πορεία, αλλά άξιζε τον κόπο..."
13/08/2019 - 11:46

Αντίνοος Αλμπάνης: Η εξέλιξη στην υγεία του και η συγκινητική ανάρτηση (ΦΩΤΟ)

Παραμένει θετικός και αισιόδοξος στη μάχη του με τον καρκίνο
13/08/2019 - 10:16

Αυτοί είναι οι διάσημοι με τους περισσότερους... ψεύτικους followers!

Απίστευτα ποσοστά ψεύτικων λογαριασμών "ακολουθούν" τους διάσημους
13/08/2019 - 09:26

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Νεκρή ανασύρθηκε από τα συντρίμμια του οχήματος 72χρονη μοναχή (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Σε κρίσιμη κατάσταση η συνοδηγός - Έρευνες για τα αίτια της νέας τραγωδίας

Έρευνες από αέρα, θάλασσα και στεριά για τον εντοπισμό του 44χρονου Πολωνού

Βούτηξε στη θάλασσα και έκτοτε τα ίχνη του αγνοούνται

Άφαντος για 7η μέρα ο 33χρονος Γιώργος Αγγελίνας (ΦΩΤΟ)

Νέα έκκληση της Αστυνομίας για τον εντοπισμό του
Ελλάδα

"Έσβησε" 66χρονος από φωτιά σε γηροκομείο

Η οικογένειά του αναμένει το πόρισμα του ανακριτικού τμήματος της Πυροσβεστικής

Τραγωδία στον Πόρο: Ανθρώπινο λάθος ή μηχανική βλάβη;

Εν αναμονή του πορίσματος της Επιτροπής Διερεύνησης Αεροπορικών Ατυχημάτων

"Το έβλεπαν να πετά χαμηλά και φώναζαν για να το δείξουν στα παιδιά τους" (VID)

Συγκλονιστική μαρτυρία δημοσιογράφου για την μοιραία πτώση του ελικοπτέρου στον Πόρο
Διεθνή

Εμπόριο, οικονομία και επενδύσεις στη συνάντηση Πούτιν - Νιινίστο

Επίσκεψη εργασίας στο Ελσίνκι πραγματοποιεί ο Ρώσος Πρόεδρος

Ρομπότ ταξιδεύει στη θέση του κυβερνήτη σε διαστημικό σκάφος

Ονομάζεται Skybot F-850 και αποτελεί την πλέον μοντέρνα έκδοση ρωσικών ρομπότ

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 21/08/2019 - 22:00Η ΦΑΜΙΛΙΑ