Ψυχαγωγία

Θοδωρής Μαραντίνης: To πρόβλημα υγείας,οι ψυχοθεραπείες και τα λάθη ως...πατέρας

Ο Θοδωρής Μαραντίνης μίλησε στο περιοδικό People και μεταξύ άλλων, αναφέρθηκε στο άγχος που τον κατέβαλε, τα προβλήματα υγείας που αντιμετώπισε στο παρελθόν.

Πάνω σε ποια κομμάτια του εαυτού σου δουλεύεις τώρα;

Η δουλειά μού δημιουργεί τεράστιο άγχος, εξαιτίας της τελειομανίας μου. Ένιωσα κάποια στιγμή όλο αυτό το άγχος να με καταβάλλει. Οπότε τώρα προσπαθώ να το ελέγξω.

Σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα υγείας;

Όχι σε μεγάλο βαθμό. Είχα κάποια θέματα με το μεταβολισμό μου, το στομάχι μου… Αυτό με ταρακούνησε. Είχα περάσει μια περίοδο υπερκόπωσης, κυρίως ψυχολογικής, όχι τόσο σωματικής.

Έκανες εξετάσεις;

Ναι. Είδαμε, λοιπόν, πως το «μηχάνημα» έχει ζοριστεί. Δουλεύω από μικρός στην οικογενειακή επιχείρηση και υπήρχε ένα μακροχρόνιο σερί όπου δεν ξεκουραζόμουν. Και είπα, τώρα που μεγαλώνουν τα παιδιά μου, πρέπει να οριοθετήσω καλύτερα τα πράγματα.

Συνήθως οι εργασιομανείς έχουν ενοχές όταν τύχει να ξεκουραστούν.

Ναι. Ένας βασικός λόγος που ξεκίνησα να ψάχνω πράγματα για μένα ήταν αυτός. Υπήρχαν ημέρες που δεν είχα να κάνω κάτι για τη δουλειά και αισθανόμουν άσχημα. Όταν έκανα τυπικά πράγματα για τον εαυτό μου, όπως να ξεκουραστώ ή να κοιμηθώ λίγο παραπάνω, αισθανόμουν τύψεις. Επειδή αυτό δεν είναι φυσιολογικό, σημαίνει πως υπάρχει κάτι μέσα μου που έχει μπερδευτεί. Τότε άρχισα να δουλεύω για τον εαυτό μου. Ο άλλος λόγος που ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία αφορούσε την πατρότητα. Επειδή θεωρώ ότι δεν πρέπει από γενιά σε γενιά να μεταφέρουμε τα ίδια λάθη, όπου κάθε γονιός περνάει κάποια πράγματα ασυναίσθητα. Εγώ είπα ότι θέλω όσο μπορώ να το σπάσω αυτό, προσπαθώντας να δώσω στα παιδιά μου τα καλά που έχω πάρει από την οικογένειά μου και κάποια νέα πράγματα, καλύτερα.

Είναι αυτό που λένε οι Άγγλοι ότι κάποια στιγμή «γίνεσαι ο πατέρας σου». Το έχεις νιώσει;

Ναι, πολλές φορές το ένιωσα και με σόκαρε. Επίσης, έχω νιώσει και το ακριβώς αντίθετο, όπου επίσης σοκαρίστηκα. Προσπαθώ όσο μπορώ να γίνομαι παρατηρητής του εαυτού μου και να βλέπω τι γίνεται και γιατί.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτό είναι το φρούτο που πρέπει να αποφεύγετε το... βράδυ!

Σώστε τον ύπνο σας και μάθετε τις τροφές που θα σας βοηθήσουν
15/01/2019 - 22:16

Γιώργος Παμπορίδης: "Δυστυχώς είναι ψέμα"

Τι απαντά στα όσα διαδίδονται από "φίλους γιατρούς" για τους λόγους που έκανε το ΓεΣΥ
15/01/2019 - 17:29

Είσαι άρρωστη; 5 συμβουλές για να κοιμηθείς καλά και να ξυπνήσεις..."περδίκι"!

Για να προωθηθεί η καλή αποκατάσταση του σώματος, είναι απαραίτητο να κοιμηθείτε καλά
13/01/2019 - 21:26

Δέσποινα Βανδή: Τα μυστικά ομορφιάς της και τα "απαγορεύω" στη διατροφή της!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και αξίζει να ακολουθήσεις
11/01/2019 - 19:50

Τόσες φορές πρέπει να εκσπερματώνεις για να αποφύγεις τον καρκίνο του προστάτη!

Είναι θέμα υγείας σύμφωνα με έρευνες... Όλες οι λεπτομέρειες!
11/01/2019 - 19:36

ΠτΔ:Το αίσθημα ευθύνης των γιατρών της Κύπρου θα επιτρέψει να υλοποιηθεί το ΓεΣΥ

Τι σημαίνει για τους κυβερνητικούς γιατρούς το "όχι" του Παγκύπριου Ιατρικού Συλλόγου
11/01/2019 - 12:16

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Μετασχηματιστής της ΑΗΚ αποκόπηκε και έπεσε σε γκρεμό

Πάσσαλοι ξεριζώθηκαν, ξένα αντικείμενα έπεσαν στις γραμμές της ΑΗΚ λόγω των σφοδρών ανέμων

Τι λένε οι Κύπριοι για την εξυπηρέτηση τους στα ταχυδρομεία (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι έδειξε έρευνα του Πανεπιστημιακού Κέντρου Ερευνών Πεδίου

Κατέβηκε από το λεωφορείο και άφησε την 10χρονη κόρη της μόνη της (ΒΙΝΤΕΟ)

Το 10χρονο κοριτσάκι εντοπίστηκε να περιπλανιέται μονάχο του στους δρόμους της Λεμεσού
Ελλάδα

Πιθανόν την άλλη βδομάδα ενώπιον Βουλής η συμφωνία των Πρεσπών

Άγρια μάχη στη διαδικασία για να κερδίσει ψήφο εμπιστοσύνης ο Πρωθυπουργός

Νεκρός κρατούμενος στις Φυλακές Κορυδαλλού μετά από συμπλοκή

Του επιτέθηκαν με αυτοσχέδιο μαχαίρι μπροστά στα μάτια των σοφρωνιστικών υπαλλήλων

Τα καθημερινά καψώνια και οι εξευτελισμοί που ανεχόταν ο Βαγγέλης Γιακουμάκης

Συγκλονίζουν τα περιστατικά που περιλαμβάνει το κατηγορητήριο για την υπόθεση
Διεθνή

Σεισμική δόνηση μεγέθους 6,6 βαθμών στα Βανουάτου

Δεν υπάρχει κίνδυνος για τσουνάμι μετά τον σεισμό

Πανηγυρισμοί έξω από τη Βουλή των Κοινοτήτων για την ήττα του Brexit (ΒΙΝΤΕΟ)

Η στιγμή που ανακοινώνεται το αποτέλεσμα της καταψήφισης της συμφωνίας

Τα έξι πιθανά σενάρια μετά την απόρριψη της συμφωνίας για Brexit

Τι ακολουθεί της συντριπτικής ήττας της Βρετανίδας Πρωθυπουργού;

tv news

Η Τατιάνα «συγκρούεται» με τον Τόνυ και του δίνει τη χαριστική βολή...

Χειροπέδες στον Νικόλα και τον Χάρη «To Τατουάζ» Τετάρτη: Νέο Επεισόδιο στον Αlpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Η Μαρίνα μαθαίνει από τον Κωστή ότι ο Μηνάς παίζει διπλό παιχνίδι στην εταιρεία

Ο Αντρέας για την εγκυμοσύνη της Ρένας... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τετάρτη:Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 16/01/2019 - 06:10ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΘΚΙΑ