Ψυχαγωγία

Θοδωρής Μαραντίνης: To πρόβλημα υγείας,οι ψυχοθεραπείες και τα λάθη ως...πατέρας

Ο Θοδωρής Μαραντίνης μίλησε στο περιοδικό People και μεταξύ άλλων, αναφέρθηκε στο άγχος που τον κατέβαλε, τα προβλήματα υγείας που αντιμετώπισε στο παρελθόν.

Πάνω σε ποια κομμάτια του εαυτού σου δουλεύεις τώρα;

Η δουλειά μού δημιουργεί τεράστιο άγχος, εξαιτίας της τελειομανίας μου. Ένιωσα κάποια στιγμή όλο αυτό το άγχος να με καταβάλλει. Οπότε τώρα προσπαθώ να το ελέγξω.

Σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα υγείας;

Όχι σε μεγάλο βαθμό. Είχα κάποια θέματα με το μεταβολισμό μου, το στομάχι μου… Αυτό με ταρακούνησε. Είχα περάσει μια περίοδο υπερκόπωσης, κυρίως ψυχολογικής, όχι τόσο σωματικής.

Έκανες εξετάσεις;

Ναι. Είδαμε, λοιπόν, πως το «μηχάνημα» έχει ζοριστεί. Δουλεύω από μικρός στην οικογενειακή επιχείρηση και υπήρχε ένα μακροχρόνιο σερί όπου δεν ξεκουραζόμουν. Και είπα, τώρα που μεγαλώνουν τα παιδιά μου, πρέπει να οριοθετήσω καλύτερα τα πράγματα.

Συνήθως οι εργασιομανείς έχουν ενοχές όταν τύχει να ξεκουραστούν.

Ναι. Ένας βασικός λόγος που ξεκίνησα να ψάχνω πράγματα για μένα ήταν αυτός. Υπήρχαν ημέρες που δεν είχα να κάνω κάτι για τη δουλειά και αισθανόμουν άσχημα. Όταν έκανα τυπικά πράγματα για τον εαυτό μου, όπως να ξεκουραστώ ή να κοιμηθώ λίγο παραπάνω, αισθανόμουν τύψεις. Επειδή αυτό δεν είναι φυσιολογικό, σημαίνει πως υπάρχει κάτι μέσα μου που έχει μπερδευτεί. Τότε άρχισα να δουλεύω για τον εαυτό μου. Ο άλλος λόγος που ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία αφορούσε την πατρότητα. Επειδή θεωρώ ότι δεν πρέπει από γενιά σε γενιά να μεταφέρουμε τα ίδια λάθη, όπου κάθε γονιός περνάει κάποια πράγματα ασυναίσθητα. Εγώ είπα ότι θέλω όσο μπορώ να το σπάσω αυτό, προσπαθώντας να δώσω στα παιδιά μου τα καλά που έχω πάρει από την οικογένειά μου και κάποια νέα πράγματα, καλύτερα.

Είναι αυτό που λένε οι Άγγλοι ότι κάποια στιγμή «γίνεσαι ο πατέρας σου». Το έχεις νιώσει;

Ναι, πολλές φορές το ένιωσα και με σόκαρε. Επίσης, έχω νιώσει και το ακριβώς αντίθετο, όπου επίσης σοκαρίστηκα. Προσπαθώ όσο μπορώ να γίνομαι παρατηρητής του εαυτού μου και να βλέπω τι γίνεται και γιατί.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η ερώτηση για τα χλαμύδια και το σεξ που δεν θες να είναι...θετική!

Τί είναι, πώς μεταδίδονται, πώς κολλάς και πώς μειώνεις τον κίνδυνο
13/07/2019 - 19:13

Ήξερες ότι υπάρχουν....breatharians και τρέφονται (μόνο) με αέρα;

Η νέα νηστεία που έχει γίνει μόδα, ο τρόπος και οι κίνδυνοι
13/07/2019 - 18:44

Προκήρυξε 35 νέων θέσεων ιατρών διαφόρων ειδικοτήτων ο ΟΚΥπΥ

Αναζητούνται παθολόγοι, ρευματολόγοι, καρδιολόγοι, γυναικολόγοι, γαστρεντερολόγοι
12/07/2019 - 10:12

Μάθε το μυστικό - Σβήστε τις ρυτίδες στο μέτωπό σας χωρίς ....botox!

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για να διατηρηθείς νέα και λαμπερή
11/07/2019 - 13:14

Σίσσυ Χρηστίδου-Θοδωρής Μαρνατίνης: Ξανά μαζί... - Όλες οι λεπτομέρειες

Οι κοινές διακοπές στη Μεσσηνία, η αποκάλυψη και η σχέση τους
06/07/2019 - 14:18

Υπ. Υγείας για ΓεΣΥ: Υπερ - εκμετάλλευση του συστήματος από τους δικαιούχους

Έκκληση στους πολίτες να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες του ΓεΣΥ μόνο όταν έχουν ανάγκη
04/07/2019 - 20:38

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

H NASA επιστρέφει στο φεγγάρι με γυναίκα αστροναύτη (BINTEO)

Απόψε, η σελήνη θα προσφέρει το θέαμα μιας μερικής έκλειψης ορατής από την Κύπρο

Στα χέρια της Ζέτας ο κώδικας της σεξουαλικής παρενόχλησης στην εργασία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενσωματώνεται στις συλλογικές συμβάσεις μεταξύ εργοδοτών - εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα

ΠΑΣΙΝ: Δεν μπορούμε να πάμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα (ΒΙΝΤΕΟ)

"Κούφιες υποσχέσεις" χαρακτηρίζουν τα δεδομένα για ενδεχόμενο ένταξής τους στο ΓεΣΥ
Ελλάδα

Άνδρας επιτέθηκε με τσεκούρι σε γυναίκα στη Θεσσαλονίκη (ΦΩΤΟ)

Τον καταδίωξαν πολίτες και κατάφεραν να τον ακινητοποιήσουν

Ενημέρωσε το Μητσοτάκη ο Δένδιας για τα μέτρα κατά της Τουρκίας

Πρωθυπουργός και ΥΠΕΞ συναντήθηκαν σήμερα το πρωί

Μοιραίο μπάνιο για 42χρονο σε παραλία στη Μεσσηνία

Είχε πάει για κανό το απόγευμα της Κυριακής
Διεθνή

Τι συμβαίνει τελικά με την υγεία της Άγκελα Μέρκελ;

Ξανά καθιστή σε επίσημη τελετή, η Γερμανίδα Καγκελάριος

Ρωσία - Ουκρανία έδωσαν τα χέρια για ανταλλαγή αιχμαλώτων

Δεν έχει προσδιοριστεί ακόμη ο αριθμός

Tραμπ: «Δεν πρόκειται να πουλήσουμε τα F-35 στην Τουρκία»

Το ηχηρό μήνυμα του Αμερικανού Προέδρου στον Τούρκο ομόλογό του

tv news

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

Ο Ηλίας μένει μόνος στο σπίτι,όταν ξαφνικά εισβάλλει μια γνωριμία απ’το παρελθόν

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 17/07/2019 - 06:3024 ΩΡΕΣ