Ψυχαγωγία

Θοδωρής Μαραντίνης: To πρόβλημα υγείας,οι ψυχοθεραπείες και τα λάθη ως...πατέρας

Ο Θοδωρής Μαραντίνης μίλησε στο περιοδικό People και μεταξύ άλλων, αναφέρθηκε στο άγχος που τον κατέβαλε, τα προβλήματα υγείας που αντιμετώπισε στο παρελθόν.

Πάνω σε ποια κομμάτια του εαυτού σου δουλεύεις τώρα;

Η δουλειά μού δημιουργεί τεράστιο άγχος, εξαιτίας της τελειομανίας μου. Ένιωσα κάποια στιγμή όλο αυτό το άγχος να με καταβάλλει. Οπότε τώρα προσπαθώ να το ελέγξω.

Σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα υγείας;

Όχι σε μεγάλο βαθμό. Είχα κάποια θέματα με το μεταβολισμό μου, το στομάχι μου… Αυτό με ταρακούνησε. Είχα περάσει μια περίοδο υπερκόπωσης, κυρίως ψυχολογικής, όχι τόσο σωματικής.

Έκανες εξετάσεις;

Ναι. Είδαμε, λοιπόν, πως το «μηχάνημα» έχει ζοριστεί. Δουλεύω από μικρός στην οικογενειακή επιχείρηση και υπήρχε ένα μακροχρόνιο σερί όπου δεν ξεκουραζόμουν. Και είπα, τώρα που μεγαλώνουν τα παιδιά μου, πρέπει να οριοθετήσω καλύτερα τα πράγματα.

Συνήθως οι εργασιομανείς έχουν ενοχές όταν τύχει να ξεκουραστούν.

Ναι. Ένας βασικός λόγος που ξεκίνησα να ψάχνω πράγματα για μένα ήταν αυτός. Υπήρχαν ημέρες που δεν είχα να κάνω κάτι για τη δουλειά και αισθανόμουν άσχημα. Όταν έκανα τυπικά πράγματα για τον εαυτό μου, όπως να ξεκουραστώ ή να κοιμηθώ λίγο παραπάνω, αισθανόμουν τύψεις. Επειδή αυτό δεν είναι φυσιολογικό, σημαίνει πως υπάρχει κάτι μέσα μου που έχει μπερδευτεί. Τότε άρχισα να δουλεύω για τον εαυτό μου. Ο άλλος λόγος που ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία αφορούσε την πατρότητα. Επειδή θεωρώ ότι δεν πρέπει από γενιά σε γενιά να μεταφέρουμε τα ίδια λάθη, όπου κάθε γονιός περνάει κάποια πράγματα ασυναίσθητα. Εγώ είπα ότι θέλω όσο μπορώ να το σπάσω αυτό, προσπαθώντας να δώσω στα παιδιά μου τα καλά που έχω πάρει από την οικογένειά μου και κάποια νέα πράγματα, καλύτερα.

Είναι αυτό που λένε οι Άγγλοι ότι κάποια στιγμή «γίνεσαι ο πατέρας σου». Το έχεις νιώσει;

Ναι, πολλές φορές το ένιωσα και με σόκαρε. Επίσης, έχω νιώσει και το ακριβώς αντίθετο, όπου επίσης σοκαρίστηκα. Προσπαθώ όσο μπορώ να γίνομαι παρατηρητής του εαυτού μου και να βλέπω τι γίνεται και γιατί.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Χρηστίδου-Μαραντίσης: Η μεγάλη δυσκολία στο γάμο τους και η τελευταία φωτογραφία

Ένα χρόνο πριν αγόραζαν σπίτι, ένα μήνα πριν έκαναν δημόσια ερωτική εξομολόγηση
23/04/2019 - 23:00

Χρηστίδου-Μαραντίνης: Ένα παθιασμένο love story που κράτησε 13 χρόνια...

Ο χωρισμός που "έπεσε σαν βόμβα" στον κόσμο της showbiz
23/04/2019 - 19:32

Xώρισαν ο Θοδωρής Μαραντίνης και η Σίσσυ Χρηστίδου - Η επίσημη ανακοίνωση(ΦΩΤΟ)

Μετά από 9 χρόνια γάμου έδωσαν τέλος στο γάμο τους
23/04/2019 - 18:08

Τι θα πάθω αν μειώσω πολύ την «κακή» χοληστερίνη μου;

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις...
12/04/2019 - 21:52

Η Σίσσυ Χρηστίδου αποκάλυψε το χρόνιο πρόβλημα υγείας του ...Θοδωρή Μαραντίνη

Όλα όσα δήλωσε η γνωστή παρουσιάστρια και ο τρόπος αντιμετώπισης
07/04/2019 - 17:00

Πώς θα μάθω ποιο είναι το ιδανικό βάρος για το ύψος μου;

H απάντηση σε μια συχνή απορία...
07/04/2019 - 12:31

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ξανά ενώπιον δικαστηρίου ο "Ορέστης" για το φόνο της 30χρονης Μαρικάρ

Συνεχίζονται για 12η ημέρα οι έρευνες στο "μεταλλείο της φρίκης"

Αλλάζει ο καιρός το Πάσχα με άνοδο της θερμοκρασίας

Δείτε αναλυτικά την πρόγνωση της Μετεωρολογικής Υπηρεσίας

Τιμήθηκε η μνήμη των θυμάτων της αρμενικής γενοκτονίας στην Λευκωσία

Η Επιτροπή Μνήμης Αρμενικής Γενοκτονίας Κύπρου διοργάνωσε Εκδήλωση Μνήμης με Πεζοπορία
Ελλάδα

Αντιπαράθεση Τσίπρα - Μητσοτάκη με αφορμή τις αναρτήσεις Πολάκη 

Ποιος ο ρόλος υποψηφίου ευρωβουλευτή της Νέας Δημοκρατίας

Η απάντηση της Αθήνας στις δηλώσεις Ακάρ περί αποστρατικοποίησης του Αιγαίου

Προκλητικές οι δηλώσεις του Τούρκου Υπουργού Άμυνας
Διεθνή

Γαλλία: Υπέρ της "παθητικής ευθανασίας" αποφάσισε Δικαστήριο για άντρα σε κώμα

Σε διεθνή δικαστήρια οι γονείς του 42χρονου που βρίσκεται 10 χρόνια σε αυτή τη κατάσταση

Σρι Λάνκα: Τα παιδιά μιας εύπορης οικογένειας πίσω από τις βομβιστικές επιθέσεις

Την ευθύνη για τις επιθέσεις σε τρεις εκκλησίες και τέσσερα ξενοδοχεία ανέλαβε το ΙΚ

Χρονοδιάγραμμα αποχώρησης θα ζητήσουν από τη Μέι οι βουλευτές της

Κατέληξαν στην ξεκάθαρη αποφασιστικότητα ότι οι κανόνες δε θα έπρεπε να αλλάξουν"

tv news

Μία συγκλονιστική εκπομπή που περιγράφει βήμα προς βήμα την πορεία του Χριστού..

Λεπτό προς λεπτό η πορεία του Χριστού από τη ζωή στο θάνατο «24 ΩΡΕΣ» Γ’Μέρος το Μ.Σάββατο
Alpha TV Κύπρου

Σε Α' τηλεοπτική προβολή η συναυλία-αφιέρωμα στον Μεγάλο Κύπριο Μουσικοσυνθέτη

Μάριος Τόκας «Για Πάντα Εδώ» Δευτέρα και Τρίτη του Πάσχα στον Alpha Κύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 25/04/2019 - 07:4560' ΕΛΛΑΔΑ