Ψυχαγωγία

Του Αγίου Φανουρίου και της...φανουρόπιτας (ΒΙΝΤΕΟ)

της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Άγιε μου Φανούρη, φανέρωσε μου το…και εγώ θα φτιάξω μια πίτα για την ψυχή της μάνας σου``. Η παράδοση λέει πως η φανουρόπιτα φτιάχνεται όχι για τον ίδιο τον Άγιο αλλά για την σωτηρία της αμαρτωλής μητέρας του. Οι απανταχού ορθόδοξοι γεμίζουν σήμερα τις εκκλησίες κρατώντας στα χέρια την παραδοσιακή γλυκιά νηστίσιμη πίτα.

Οι νοικοκυρές από νωρίς το πρωί μαζεύουν τα...επτά υλικά που σύμφωνα με την παράδοση πρέπει να έχει η φανουρόπιτα καθώς συμβολίζουν τα μυστήρια της εκκλησίας, τις μέρες της δημιουργίας και τα τάγματα των αγγέλων. Εμείς επισκεφθήκαμε την κυρία Ουρανία που μετά χαράς μας έδειξε την συνταγή της πίτας.

"Θέλουμε για αρχή ένα ποτήρι λάδι...βάζουμε αλεύρι...ζάχαρη...κανέλα...χυμό πορτοκάλι"

Η φανουρόπιτα προσφέρεται στους πιστούς σαν ευλογία και δίνεται ανήμερα της γιορτής του Αγίου, το όνομα του οποίου έχει συνδεθεί με πολλά θαύματα. Όπως αυτό που μας εξιστόρησε ο κύριος Νίκος, για κάποιον που ενώ ήταν πολύ σοβαρά άρρωστος του φανερώθηκε ο Άγιος.

"Λαλεί του είμαι κάτω από το εξοχικό σου και ρυώ...κάνε μου ένα σπιτάκι (εκκλησία) και θα γιάνεις...και έζησε αυτός ο άνθρωπος αλλό 22 χρόνια."

Όσοι θέλουν...να τους φανερωθεί κάτι δεν έχουν παρά να φτιάξουν μία φανουρόπιτα προσφέροντάς την στον Άγιο Φανούριο.

Επόμενο άρθρο

Τα δεδομένα στη μεσημβρινή ενημέρωση αλλάζουν...με τον Αντρέα Κημήτρη(ΒΙΝΤΕΟ)

Από Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου και καθημερινά στις 11:00 - 13:00
27/08/2019 - 20:18

ΣχετικέςΕιδήσεις

Με την ίδια τακτική όπως και πέρσι ο Χένινγκ Μπεργκ

Η Ομόνοια θα δώσει δύο φιλικά σε δύο μέρες, όπως έκανε και στην περσινή της προετοιμασία
24/07/2020 - 17:42

Χωρίς εκπλήξεις στην Τούμπα ο Ολυμπιακός

Με τη γνωστή συνταγή θα παρατάξει την ομάδα του ο προπονητής των «ερυθρόλευκων»
04/06/2020 - 09:57

Παράπονα από ασθενείς για μη εκτέλεση συνταγών για φάρμακα τριών μηνών

Καλεί όλους τους αρμόδιους όπως διορθώνουν άμεσα αστοχίες, η Ομοσπονδία Συνδέσμων Ασθενών
29/04/2020 - 17:11

Ο Ρουβάς ως σέξυ μάγειρας σου δείχνει πώς να φτιάξεις...σπιτικά chips (BINTEO)

Μπήκε στη κουζίνα και αποκάλυψε τη πιο νόστιμη συνταγή που θα σε "παρηγορεί" στη καραντίνα
02/04/2020 - 08:03

H Aριστοτέλους φτιάχνει εύκολη κρέμα σοκολάτας και δείχνει την εκτέλεση (ΒΙΝΤΕΟ)

Μένει σπίτι, φοράει ποδιά και μας φτιάχνει λαχταριστά εδέσματα σε χρόνο ντε - τε
27/03/2020 - 12:05

H Σίσσυ Χρηστίδου φτιάχνει κέικ λεμόνι και μας δίνει τη συνταγή (ΒΙΝΤΕΟ)

Πάρε μολύβι και χαρτί και γράψε τη διαδικασία για το σνακ που μπορείς να τρως χωρίς τύψεις
25/03/2020 - 14:36

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Φοβούνται τον Δεκαπενταύγουστο και τα οικογενειακά τραπέζια οι επιδημιολόγοι

Έκκληση προς τους πολίτες να τηρήσουν τα μέτρα από το Δρ. Πέτρο Καραγιάννη

Σύνδεσμος Θαλάσσιων Αθλημάτων: Κινδυνεύουν οι επιχειρήσεις μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πραγματοποίησαν διαμαρτυρία έξω από τα Υπουργεία Οικονομικών και Εσωτερικών

Έκρηξη χημικών στη Λεμεσό: Από θαύμα δεν θρηνήσαμε θύματα (ΒΙΝΤΕΟ)

Στην ατμόσφαιρα απελευθερώθηκαν τοξικά σωματίδια, ενώ η περιοχή εκκενώθηκε άμεσα
Ελλάδα

Συγκλονισμός για το θάνατο του Γιώργου Λιβέρα στις φονικές πλημμύρες της Εύβοιας

Δεκάδες κατεστραμμένα σπίτια - Τι λέει ο άνδρας της ΕΜΑΚ που έσωσε ένα μωράκι

126 νέα κρούσματα στην Ελλάδα και ένας νέος θάνατος

Τα δέκα εντοπίστηκαν στις πύλες εισόδου της χώρας - Τα έκτακτα μέτρα της ελλ. κυβέρνησης
Διεθνή

ΗΠΑ: Λεηλασίες και πυροβολισμοί σε συνοικία με πολυτελή καταστήματα στο Σικάγο

Τουλάχιστον 13 αστυνομικοί έχουν τραυματιστεί - Δεκάδες συλλήψεις

Φωτογραφίες από το Oruc Reis και τα πολεμικά πλοία που το συνοδεύουν

"Οι τουρκικές ένοπλες δυνάμεις έχουν λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα" αναφέρει το ΥΠΑΜ

tv news

Δείτε σε πέντε τηλεταινίες όλα τα επεισόδια της δραματικής σειράς «8 Λέξεις»

Μια συναρπαστική ιστορία αγάπης γεμάτη διλήμματα, ίντριγκες, μυστικά και αποκαλύψεις...
Alpha TV Κύπρου

Ο Γιώργος Τσούλης κάνει τη μαγειρική, διασκέδαση καθημερινά στον Alpha Κύπρου!

Έρχεται να αποδείξει ότι όλοι μπορούν να τα καταφέρουν στην...κουζίνα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 11/08/2020 - 01:00ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ