Ελλάδα

Ιερέας έδιωξε 74χρονη από τη Θεία Λειτουργία γιατί δεν ήθελε καρναβάλια...

Ένα πρωτοφανές περιστατικό σημειώθηκε το πρωί της Κυριακής στην ιερά μονή Αγίας Παρασκευής Μηλοχωρίου της Εορδαίας με «πρωταγωνιστή» έναν ιερομόναχο που φέρεται να διέκοψε τη λειτουργία για να αποδοκιμάσει μια πιστή που φορούσε μάσκα.

Σύμφωνα με το kozanimedia.gr, ο ιερομόναχος διέκοψε τη λειτουργία και είπε σε 74χρονη γυναίκα που φορούσε μάσκα προστασίας για τον κορωνοϊό (η μοναδική εντός του γεμάτου πανηγυρίζοντα ιερού ναού) «δε θέλω καρναβάλια μέσα στην εκκλησία μου». Η 74χρονη αρνήθηκε να αποχωρήσει, παρά και τη σχετική προτροπή του επιτρόπου, ενώ εντύπωση προκαλεί η στάση των υπόλοιπων πιστών, καθως δεν υπήρξε καμία αντίδραση στα απίστευτα λεγόμενα του συγκεκριμένου ιερομόναχου.

Όπως επισημαίνει το ρεπορτάζ του ιστότοπου, η συγκεκριμένη μονή έχει εδώ και χρόνια «αποσχιστεί» από τη Μητρόπολη Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας, με τους εκεί μοναχούς να χαρακτηρίζονται ως «φανατικοί αντιπατριαρχικοί».

Σε ανάρτησή της στο Facebook η κόρη τη 74χρονης, σημειώνει: 

«Σε αυτόν λοιπόν τον “ιερέα” που με περισσή αγένεια και αλαζονεία αποκάλεσε καρναβάλι την 74χρονη μητέρα μου επειδή επέλεξε ούσα σκεπτόμενη και υπεύθυνη, να φορά μάσκα στην σημερινή λειτουργία, ας του πει κάποιος πως τον πληρώνω και εγώ δουλεύοντας κοπιωδως και αποδίδοντας με συνέπεια τις φορολογικές μου υποχρεώσεις και υπάρχει εκεί για να μεταλαμπαδευσει την αγάπη του Θεού στις ψυχές και στις ζωές μας. Και πείτε του επίσης πως ο οίκος του Θεού από τον οποίον έδιωξε σήμερα την μητέρα μου, είναι χώρος που ψυχές, μυαλά και χαρακτήρες σαν τον δικό του δεν θα έπρεπε να πλησιάζουν….μόνο ντροπή και θλίψη… μεσαίωνας».

λλλλ

Πηγή
Πρώτο Θέμα
Επόμενο άρθρο

Στον λαιμό και δίπλα στην καρδιά τα παρολίγον φονικά πυρά που έπληξαν τον Χίο

Σε πλήρη εξέλιξη οι έρευνες της ΕΛΑΣ για την απόπειρα φόνου κατά του δημοσιογράφου
27/07/2020 - 09:47

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ανιχνευτικά σκυλιά εντοπίζουν τον κορωνοϊό μέσω...της όσφρησης

Έναν διαφορετικό τρόπο ανίχνευσης του ιού εφαρμόζουν οι Αρχές της Φινλανδίας
26/09/2020 - 22:00

Δρ. Κολιού: Υπάρχει μια έξαρση που μπορεί να εξελιχθεί σε δεύτερο κύμα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι λέει η Καθηγήτρια Λοιμωξιολογίας για τα περιστατικά απειθαρχίας από πολίτες
26/09/2020 - 21:15

Πάλεψε νοσηλευόμενη για 115 ημέρες με τον κορωνοϊό και βγήκε νικήτρια (ΒΙΝΤΕΟ)

«Αν δεν το βιώσεις δεν καταλάβεις ότι υπάρχει» λέει η Αγλαΐα Γερασίμου στον Alpha
26/09/2020 - 20:46

«Βροχή» προστίμων σε οικογενειακό τραπέζι και γαμήλιο πάρτι (ΒΙΝΤΕΟ)

«Καμπάνα» 1.500 ευρώ σε ιδιοκτήτη υποστατικού για καλεσμένους που χόρευαν σε πίστα
26/09/2020 - 20:27

Χιλιάδες διαδήλωσαν στο κέντρο του Λονδίνου κατά των μέτρων για τον κορωνοϊό

Κρατούσαν πινακίδες με συνθήματα «Δεν συναινούμε»
26/09/2020 - 19:50

Εθνικός: «Όλα τα μέλη της ομάδας είναι καλά στην υγεία τους»

Η επίσημη θέση από την ομάδα της Άχνας για τα νέα κρούσματα που εντοπίστηκαν
26/09/2020 - 19:42

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ρίχθηκαν στη θάλασσα της Πάφου και καθάρισαν τον βυθό από τα πλαστικά

Βρήκαν τενεκεδάκια, πλαστικά ποτήρια, καλαμάκια μέχρι και λάστιχα αυτοκινήτου

ΦΩΤΟ: Χάθηκαν τα ίχνη της 38χρονης Ντορίνας από τη Λεμεσό

Η έκκληση των Αρχών για τον εντοπισμό της

Σε τεντωμένο σχοινί οι σχέσεις ΟΚΥπΥ και διευθύνσεων των δημοσίων νοσηλευτηρίων

Ζητά παρέμβαση Γενικού Εισαγγελέα και Ελεγκτή ο Γιώργος Καροτσάκης
Ελλάδα

"Ας δώσουμε μια ευκαιρία στη διπλωματία" δήλωσε ο Μητσοτάκης στη Γ.Σ του ΟΗΕ

«Ενώ η Ελλάδα επέλεξε τον δρόμο του διαλόγου, η Τουρκία επέλεξε αυτό της αδιαλλαξίας»
Διεθνή

Ανιχνευτικά σκυλιά εντοπίζουν τον κορωνοϊό μέσω...της όσφρησης

Έναν διαφορετικό τρόπο ανίχνευσης του ιού εφαρμόζουν οι Αρχές της Φινλανδίας

tv news

Η γέννηση των διδύμων γεμίζει χαρά τον Οδυσσέα και την Έρση...

«8 Λέξεις» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά νέα επεισόδια του 2ου Κύκλου αυτή την εβδομάδα!
Alpha TV Κύπρου

Η είδηση ότι η Δανάη είναι υιοθετημένη πέφτει σαν βόμβα στο σπίτι των Αργυρών...

Δείτε εδώ όλες οι εξελίξεις της νέας δραματικής σειράς του Alpha «Αγγελική»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 27/09/2020 - 06:00Η ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ