Ελλάδα

Κοτζιάς: Το δικό μου στόμα δεν κλείνει, ούτε εκβιάζω ούτε εκβιάζομαι (ΒΙΝΤΕΟ)

ΝΙΚΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ

Την πρώτη του δημόσια παρέμβαση, μετά την παραίτησή του από το Υπουργείο Εξωτερικών της Ελλάδας πραγματοποίησε από το Ηράκλειο της Κρήτης αργά το απόγευμα της Δευτέρας, ο Νίκος Κοτζιάς. 

Αφού έκανε έναν απολογισμό της θητείας του, ο κ. Κοτζιάς αναφέρθηκε και στην παραίτηση του.

Το δικό μου στόμα δεν κλείνει

"Η Δημοκρατία υπονομεύεται όταν δεν παλεύεις ενάντια στην διαφθορά. Υπονομεύεται όταν ανοίγεις το στόμα σου για να πουλήσεις ομορφιά και εξυπνάδα. Ο πατριωτισμός όμως απαιτεί υπευθυνότητα και σοβαρότητα και χρειάζεται ένα κίνημα ενάντια στον εκφυλισμό και σε όσους απειλούν και εκβιάζουν.. 

Εκμαυλίζεται ο δημόσιος βίος με fake news...

Το δικό μου στόμα και το στόμα του «Πράττω» δεν κλείνει. Οι απειλές ζωής, οι σφαίρες και οι σακούλες με αίματα δεν είναι Δημοκρατία. Προσωπικά ούτε εκβιάζω ούτε εκβιάζομαι.

Θέλουμε ενα πολιτικό σύστημα ενάντια στην διαφθορά και τους εκβιαστές. Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ ήταν κυβέρνηση σωτηρίας, τώρα όμως ήρθε η ώρα για άλλες συμμαχίες."

Δεν ήξερα ότι ο Καμμένος είναι το "εμείς"

Απαντώντας σε ερώτηση για τους λόγους της παραίτησης του είπε:

"Υπερασπίστηκα την αξιοπρέπεια την δική μου και της κυβέρνησης. Λένε κάποιοι στον ΣΥΡΙΖΑ ότι ο Κοτζιάς έβαλε πάνω από το εμείς το εγώ. Και τους απαντώ: Δεν ήξερα ότι ο Καμμένος είναι το εμείς. Μόνο σε σταλινικό καθεστώς δεν μετράνε η αξιοπρέπεια και η τιμή."

"Με έφτυναν στο δρόμο..."

Επεσήμανε επίσης:

"Οταν βλέπω ότι υπονομεύεται η κυβέρνηση και η εξωτερική πολιτική, κατά τη γνώμη μου, παίρνω τις ευθύνες μου και στέκομαι απέναντι. Οταν έγινε η συγκυβέρνηση της Αριστεράς με τον Μητσοτάκη με έφτυναν επί μήνες στο δρόμο. Ξέρετε τί έχω περάσει εγώ; Και με λένε και καρεκλάκια. Ο Χαρίλαος Φλωράκης μου είπε "πού πας ρε Νίκο; Σε έχουμε έτοιμο για υπουργό". Και του είπα ότι εγώ δεν μπήκα στην Αριστερά για να συγκυβερνήσω με τον Μητσοτάκη".

Η επιστολή παραίτησης

Αναφέρθηκε επίσης στην επιστολή παραίτησης του.

"Εγώ δεν θα είχα πει καν ότι υπάρχει επιστολή. Ομως την περασμένη Πέμπτη, βγαίνοντας από την Πολιτική Γραμματεία του ΠΡΑΤΤΩ, μαθαίνω ότι ο γραμματέας του ΣΥΡΙΖΑ είπε ότι η παραίτηση Κοτζιά είναι ακατανόητη όπως και ο εκπρόσωπος της κυβέρνησης –ένα πολύ έξυπνο παιδί – ο Δημήτρης Τζανακόπουλος είπε το ίδιο. Και όταν με ρώτησαν οι δημοσιογράφοι απάντησα πως αν με προκαλούν δημοσίως ότι δεν έχω λόγο να παραιτηθώ, διαβάστε την επιστολή μου. Στην ουσία τους είπα πως “αφού δεν την έχετε διαβάσει πώς ξέρετε ότι δεν έχει πολιτική αιτιολόγηση;”

Επόμενο άρθρο

Πέθανε ο δήμαρχος Νέας Ζίχνης, μετά από πτώση από σκάλα

Νοσηλευόταν σε κρίσιμη κατάσταση στο νοσοκομείο από το Σάββατο
22/10/2018 - 21:10

ΣχετικέςΕιδήσεις

ΕΔΕΚ: Παραίτηση στον απόηχο της διαγραφής Παπαδάκη

Μέλος της Κεντρικής Επιτροπής της ΕΔΕΚ έφυγε πυροβολώντας
11/02/2020 - 09:20

Μετά τον πρόεδρο, παραιτήθηκε όλο το ΔΣ του Άρη

Αλυσιδωτές εξελίξεις στην ομάδα της Λεμεσού - Πιθανή η αποχώρηση από το πρωτάθλημα
30/01/2020 - 22:16

Νέα παραίτηση στο Κυπριακό ποδόσφαιρο με «φόντο» τα στημένα και τις βόμβες

Ο αντιπρόεδρος του Άρη λέει για γνωστούς άγνωστους που λυμαίνονται το Κυπριακό ποδόσφαιρο
30/01/2020 - 12:18

Ουκρανία: Την παραίτησή του υπέβαλε ο Πρωθυπουργός Οντσαρούκ

«Μην σπεύδετε να βγάλετε συμπεράσματα», δήλωσε στο Reuters
17/01/2020 - 11:18

Ραγδαίες εξελίξεις μετά την παραίτηση της ρωσικής κυβέρνησης (ΒΙΝΤΕΟ)

Το διάγγελμα Πούτιν και ο "εκλεκτός" για την Πρωθυπουργία της χώρας
15/01/2020 - 22:42

10+1 λόγοι που οδήγησαν Χάρι και Μέγκαν να πετάξουν το...πριγκιπικό στέμμα(ΦΩΤΟ)

Το Πρωτόκολλο, η συνέντευξη που κλόνισε τις σχέσεις τους και όλο το παρασκήνιο
08/01/2020 - 21:50

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Πέτρες και απειλητικό σημείωμα σε κουτί έθεσαν σε συναγερμό τις Αρχές

Τηλεφώνημα για ύποπτο αντικείμενο σε όχημα ξεσήκωσε ολόκληρη γειτονιά

Ιωνάς για εμπλοκή Ισπανών: "Δεν είχα ενημέρωση από την Αστυνομία" (ΒΙΝΤΕΟ)

Έμμεση παραδοχή Αρχηγού ότι έπρεπε να ενημερωθεί εγκαίρως ο Υπουργός

Διαδικτυακή εκστρατεία κατά της παράνομης στάθμευσης στα πεζοδρόμια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πολίτες δημοσιοποίησαν μέχρι στιγμής πάνω από 300 φωτογραφίες αυτοκινήτων
Ελλάδα

«Έσβησε» ξαφνικά 5χρονο κοριτσάκι στη Λάρισα που νοσηλευόταν με πυρετό

Αναμένονται τα αποτελέσματα νεκροτομής ώστε να διευκρινιστούν τα ακριβή αίτια θανάτου

Τουρκική ακταιωρός συνόδευσε μετανάστες σε νησίδα του Καστελόριζου

Οι πρόσφυγες και μετανάστες μεταφέρθηκαν από τις Ελληνικές αρχές στο Καστελόριζο

Εξαιτίας του Brexit θα επιστραφούν τα γλυπτά του Παρθενώνα;

Τι αναφέρει το προσχέδιο διαπραγματεύσεων Βρυξελλών-Λονδίνου
Διεθνή

Η Συρία εξουδετέρωσε πυραύλους στις ακτές της Μεσογείου

Τι μεταδίδει το τηλεοπτικό δίκτυο Al Ekhbariya

"Θερίζει" ο κορωνοϊός: "Έσβησαν" οι δυο ασθενείς στο Ιράν

Η κατάσταση της υγείας τους τις τελευταίες μέρες είχε επιδεινωθεί

Τέλος στο θρίλερ με τους "εγκλωβισμένους" επιβάτες του "Westerdam"

Αποβιβάστηκαν όλοι από το κρουαζιερόπλοιο - Θα "δέσει" τελικά στο λιμάνι της Σιχανούκβιλ

tv news

Η συμμορία της απαγωγής του Μάξιμου έχει έναν απρόσμενο αρχηγό...

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο»
Alpha TV Κύπρου

Η Μάρθα συναντιέται με έναν εκτελεστή και τα σχέδια όλων ανατρέπονται...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 20/02/2020 - 06:00DIVIDED