Ελλάδα

O Kωνσταντίνος έζησε δέκα μήνες σε καραντίνα και δεν έπαψε στιγμή να ονειρεύεται

Με μια συγκλονιστική ανάρτηση στον προσωπικό λογαριασμό που διατηρεί στο Facebook, ο Κωνσταντίνος Ράικος στέλνει το δικό του μήνυμα σε όσους αρνούνται να υπακούσουν στις οδηγίες και συστάσεις των Αρχών για περιορισμό στο σπίτι, με στόχο την αντιμετώπιση της εξάπλωσης της πανδημίας του κορωνοϊού. 

Ο Διευθύνων Σύμβουλος λογιστικής εταιρείας αποκαλύπτει την μάχη που εδωσε πριν από τρία χρόνια με τον καρκίνο από την οποία βγήκε νικητής και τους δύσκολους δέκα μήνες που πέρασε σε αυτοπεριορισμό για θεραπεία και ανάρρωση από την ασθένεια.

Καλεί τους συμπολίτες του να σεβαστούν τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού και επισημαίνει ότι σε αυτές συγκαταλέγονται άτομα που δεν έχουν περάσει τα εβδομήντα έτη της ζωής τους, όπως οι καρκινοπαθείς.

"Πριν 3 χρόνια ξεκινούσα μια δύσκολη δοκιμασία- ο καρκίνος ήταν ήδη μέσα μου και σαν σήμερα έκανα την πρώτη χημειοθεραπεία!
Πέρασα σχεδόν 10 μήνες σε καραντίνα- πάλεψα με εμμονές, κλεισμένος σε 4 τοίχους έχτιζα- δημιουργούσα και εξέλισσα την εταιρεία μου! Παράλληλα ήμουν διευθύνων σύμβουλος σε μια εταιρεία ( οι συνάδελφοι μου θυμούνται εκείνη την περίοδο). Δεν λύγισα ούτε μια στιγμή- πάντα χαμογελουσα και ονειρευόμουν την επόμενη μέρα- έχτιζα!
Τώρα είμαι πάλι εδώ- μέσα στους 4 τοίχους- μαντεψε! Πάλι δημιουργώ, ονειρεύομαι και χτίζω!!
Νομίζω ήρθε η στιγμή να φερθούμε όλοι ώριμα και να προστατέψουμε ο ένας τον άλλον- περισσότερο εύχομαι, ελπίζω και εκλιπαρώ να φερθούμε όλοι με συναίσθηση και να δώσουμε την δυνατότητα σε ανθρώπους που νοσούν από τον καρκίνο, να παλέψουν και να ρίξουν μια ζαριά για την ζωή τους! Πιστέψτε με- υπάρχουν ευπαθείς ομάδες που δεν έχουν περάσει τα 70 χρόνια ζωής! Δείξτε σεβασμό!"

 

Μικρογραφία
Επόμενο άρθρο

Λένε πως είναι συνεργείο απολύμανσης και εξαπατούν πολίτες

Δείτε όσα ανακοίνωσε η ελληνική Αστυνομία για το νέο φαινόμενο απάτης
23/03/2020 - 15:16

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η Μεγάλη Βρετανία δεν θα μπει στην κατηγορία Α' από την αρχή, λένε οι αρμόδιοι

Τι θα μεταφέρουν στον ΠτΔ τα μέλη της Επιδημιολογικής Ομάδας στην αυριανή τους συνάντηση
02/07/2020 - 07:38

Το ψευδοκράτος επιβεβαίωσε το πρώτο εισαγόμενο κρούσμα από την Τουρκία

Μετά από 75 ημέρες, ένα άτομο βρέθηκε θετικό στον ιό
02/07/2020 - 07:23

Ανησυχίες ειδικών για νέο στέλεχος της γρίπης των χοίρων (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένα νέο κρούσμα με ιστορικό ταξιδιού και αρνητικό στο πρώτο τεστ
01/07/2020 - 21:18

Moody's: Προσωρινή η αύξηση του χρέους ελέω Covid-19

Αναβάθμιση μόνο με μείωση των ΜΕΔ
01/07/2020 - 20:07

Ταξίδεψε Βουλγαρία, ήταν αρνητικός και μετά θετικός το νέο κρούσμα κορωνοϊού

Ένα νέο κρούσμα μετά από σύνολο 1,204 εργαστηριακών διαγνώσεων
01/07/2020 - 16:33

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Βύρας: Να βρουν λύση εταιρείες και Αρχή Λιμένων διαφορετικά έρχονται μέτρα

Το νέο αγκάθι στην μεγάλη προσπάθεια μετακίνησης των εγκαταστάσεων πετρελαιοειδών

Φωνές ιδιοκτητών κέντρων αναψυχής μετά το νέο πρωτόκολλο του Υπ. Υγείας (VID)

Προειδοποιούν με lockdown και ζητούν να ακουστούν οι ιδέες τους
Ελλάδα

Δένδιας: Η Τουρκία έχει ιστορικές ευθύνες για αυτό που συμβαίνει στη Λιβύη

"Η αυριανή πραγματικότητα στη Λιβύη προϋποθέτει την απομάκρυνση όλων των ξένων δυνάμεων"

ΒΙΝΤΕΟ: Μεγάλη πυρκαγιά ξέσπασε στη Χίο, οδηγίες για εκκένωση οικισμών

Το έργο των δυνάμεων πυρόσβεσης δυσχεραίνουν οι ισχυροί άνεμοι που πνέουν στην περιοχή

Άνοιξε τις πύλες της για τον τουρισμό με 253 πτήσεις η Ελλάδα

Απαγόρευση πτήσεων υπάρχει για τη Βρετανία, την Τουρκία και τη Σουηδία
Διεθνή

Παραμένει στην εξουσία έως το 2036 ο Βλαντίμιρ Πούτιν

Στην συντριπτική τους πλειοψηφία ψήφισαν το πακέτο των συνταγματικών αλλαγών οι Ρώσοι

Καταγράφηκαν 6.556 νέα κρούσματα Covid-19 στη Ρωσία

9.536 οι νεκροί, αριθμός που αντιστοιχεί στο 1,46% του συνολικού αριθμού κρουσμάτων

tv news

Η πληροφορία ότι η Μελίτη μπορεί να μην ζει βυθίζει στο πένθος την οικογένεια...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

Η Ηλέκτρα, φορτισμένη από τις αποκαλύψεις, ζητάει από τον Χρήστο να χωρίσουν...

«Έρωτας Μετά» Δείτε τις εξελίξεις στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας εδώ!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 02/07/2020 - 10:15ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ