Ελλάδα

O Kωνσταντίνος έζησε δέκα μήνες σε καραντίνα και δεν έπαψε στιγμή να ονειρεύεται

Με μια συγκλονιστική ανάρτηση στον προσωπικό λογαριασμό που διατηρεί στο Facebook, ο Κωνσταντίνος Ράικος στέλνει το δικό του μήνυμα σε όσους αρνούνται να υπακούσουν στις οδηγίες και συστάσεις των Αρχών για περιορισμό στο σπίτι, με στόχο την αντιμετώπιση της εξάπλωσης της πανδημίας του κορωνοϊού. 

Ο Διευθύνων Σύμβουλος λογιστικής εταιρείας αποκαλύπτει την μάχη που εδωσε πριν από τρία χρόνια με τον καρκίνο από την οποία βγήκε νικητής και τους δύσκολους δέκα μήνες που πέρασε σε αυτοπεριορισμό για θεραπεία και ανάρρωση από την ασθένεια.

Καλεί τους συμπολίτες του να σεβαστούν τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού και επισημαίνει ότι σε αυτές συγκαταλέγονται άτομα που δεν έχουν περάσει τα εβδομήντα έτη της ζωής τους, όπως οι καρκινοπαθείς.

"Πριν 3 χρόνια ξεκινούσα μια δύσκολη δοκιμασία- ο καρκίνος ήταν ήδη μέσα μου και σαν σήμερα έκανα την πρώτη χημειοθεραπεία!
Πέρασα σχεδόν 10 μήνες σε καραντίνα- πάλεψα με εμμονές, κλεισμένος σε 4 τοίχους έχτιζα- δημιουργούσα και εξέλισσα την εταιρεία μου! Παράλληλα ήμουν διευθύνων σύμβουλος σε μια εταιρεία ( οι συνάδελφοι μου θυμούνται εκείνη την περίοδο). Δεν λύγισα ούτε μια στιγμή- πάντα χαμογελουσα και ονειρευόμουν την επόμενη μέρα- έχτιζα!
Τώρα είμαι πάλι εδώ- μέσα στους 4 τοίχους- μαντεψε! Πάλι δημιουργώ, ονειρεύομαι και χτίζω!!
Νομίζω ήρθε η στιγμή να φερθούμε όλοι ώριμα και να προστατέψουμε ο ένας τον άλλον- περισσότερο εύχομαι, ελπίζω και εκλιπαρώ να φερθούμε όλοι με συναίσθηση και να δώσουμε την δυνατότητα σε ανθρώπους που νοσούν από τον καρκίνο, να παλέψουν και να ρίξουν μια ζαριά για την ζωή τους! Πιστέψτε με- υπάρχουν ευπαθείς ομάδες που δεν έχουν περάσει τα 70 χρόνια ζωής! Δείξτε σεβασμό!"

 

Μικρογραφία
Επόμενο άρθρο

Λένε πως είναι συνεργείο απολύμανσης και εξαπατούν πολίτες

Δείτε όσα ανακοίνωσε η ελληνική Αστυνομία για το νέο φαινόμενο απάτης
23/03/2020 - 15:16

ΣχετικέςΕιδήσεις

Δύο και όχι τέσσερα τα νέα κρούσματα κορωνοϊού στις Βρετανικές Βάσεις

Επτά συνολικά κρούσματα σε αυτοπεριορισμό που παρουσιάζουν μόνο ήπια συμπτώματα
01/04/2020 - 10:20

Έστειλαν τρόφιμα στους φοιτητές, επιμένουν για τον επαναπατρισμό τους

3400 πακέτα με τρόφιμα στην πόρτα των φοιτητών εξωτερικού έστειλε η Κυβέρνηση
01/04/2020 - 09:44

Μετέτρεψαν την ταράτσα σε ... γήπεδο ποδοσφαίρου (ΦΩΤΟ)

Η καραντίνα δεν σταμάτησε κάποιους από το να ασχοληθούν με το αγαπημένο τους άθλημα
01/04/2020 - 09:44

Πήραν "φωτιά" τα τηλέφωνα των τραπεζών για την αναστολή δανείων

Χιλιάδες πολίτες πολίτες αναμένεται να αξιοποιήσουν τα σχέδια των τραπεζών
01/04/2020 - 09:27

13χρονο αγόρι στο Λονδίνο έχασε τη μάχη με τον κορωνοϊό

Έγινε το νεαρότερο θύμα του ιού στο Ηνωμένο Βασίλειο
01/04/2020 - 09:24

Mε 3D εκτυπωτές φτιάχνουν ασπίδες προσώπου για γιατρούς και νοσηλευτές (ΦΩΤΟ)

Συγκινητική πρωτοβουλία εθελοντών για κάλυψη αναγκών στα δημόσια νοσηλευτήρια της Κύπρου
01/04/2020 - 09:18

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Δύο και όχι τέσσερα τα νέα κρούσματα κορωνοϊού στις Βρετανικές Βάσεις

Επτά συνολικά κρούσματα σε αυτοπεριορισμό που παρουσιάζουν μόνο ήπια συμπτώματα

Έτρεχε νυχτιάτικα για να σβήσει πυρκαγιά στη Λυσό η Πυροσβεστική Υπηρεσία

Στάχτη και αποκαϊδια πέντε δεκάρια ξηρών χόρτων, άγριας βλάστησης και πεύκων

Πυροτεχνήματα στον ουρανό και πυρσοί στα μπαλκόνια για την 1η Απριλίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Εκδηλώσεις για την επέτειο έναρξης του Αγώνα της ΕΟΚΑ εν μέσω απαγορευτικών μέτρων
Ελλάδα

Μετέτρεψαν την ταράτσα σε ... γήπεδο ποδοσφαίρου (ΦΩΤΟ)

Η καραντίνα δεν σταμάτησε κάποιους από το να ασχοληθούν με το αγαπημένο τους άθλημα

Στους 49 οι θάνατοι στην Ελλάδα από τον κορωνοϊό

Ανακοινώθηκαν 82 νέα επιβεβαιωμένα κρούσματα στη χώρα

Άλλοι τρεις θάνατοι στην Ελλάδα, με τον αριθμό των νεκρών να ανεβαίνει στους 47

Σύμφωνα με τα στοιχεία του ΕΟΔΥ τα περισσότερα κρούσματα καταγράφονται στην Αττική
Διεθνή

13χρονο αγόρι στο Λονδίνο έχασε τη μάχη με τον κορωνοϊό

Έγινε το νεαρότερο θύμα του ιού στο Ηνωμένο Βασίλειο

Κίνα: Το "ευχαριστώ" στους γιατρούς που πάλεψαν με τον κορωνοϊό (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα πρόσωπα δεκάδων επαγγελματιών υγείας φωτίζουν κτίρια, δρόμους και σταθμούς μετρό

Ντόναλτ Τραμπ: Έρχονται δύο πολύ πολύ επώδυνες βδομάδες

Αλλάζει στρατηγική ο Αμερικανός Πρόεδρος εν μέσω των τρομακτικών προβλέψεων για τις ΗΠΑ

tv news

«Έρωτας μετά» Ένα δυνατό ερωτικό θρίλερ καθημερινά στον Alpha Κύπρου

Ένα παρελθόν γεμάτο μυστικά και πάθη και ένα παρόν που ψάχνει απαντήσεις...
Alpha TV Κύπρου

«8 Λέξεις» Η Τζουλιάνα κερδίζει όλο και περισσότερο την εμπιστοσύνη του Σωτήρη..

Δείτε στα νέα διπλά συγκλονιστικά επεισόδια της δραματικής σειράς, αυτό το Σαββατοκύριακο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 01/04/2020 - 11:00ALPHA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ