Υγεία

3 + 1 μυστικά για να μειώσετε τις λιγούρες για γλυκά

Μπορείτε να περιορίσετε τις λιγούρες για γλυκά με τρία απλά μυστικά. Δοκιμάστε τα!

1ο: Φάτε ένα υγιεινό γεύμα

Η λιγούρα δεν είναι το ίδιο με την πείνα. Το σώμα δηλαδή δεν ζητά ενέργεια, αλλά ο εγκέφαλος θέλει κάτι για να απελευθερώσει ντοπαμίνη. Αν λοιπόν σας πιάσουν λιγούρες ενώ έχετε ήδη φάει, τότε ο πειρασμός δεν είναι εύκολη υπόθεση. Αν λοιπόν οι λιγούρες συνοδεύονται από πείνα, το καλύτερο κόλπο είναι να καταναλώσετε αμέσως ένα υγιεινό γεύμα. Τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη, όπως το κρέας, το ψάρι και τα αυγά είναι ιδανικές επιλογές, και μπορεί να μην είναι το ίδιο ελκυστικές με ένα γλυκό, όμως αν πραγματικά θέλετε να περιορίσετε τα γλυκά, τότε αξίζει να το παλέψετε.

2ο: Κάντε ένα ζεστό ντους

Κι όμως, δουλεύει, αρκεί το νερό να είναι ζεστό αλλά όχι ζεματιστό. Αφήστε το να τρέξει στην πλάτη και τους ώμους σας, και μείνετε εκεί για 5-10 λεπτά. Όταν βγείτε από το ντους θα νιώσετε σαν να βγήκατε από σάουνα. Αυτή η αίσθηση ανακούφισης μπορεί να διώξει την ανάγκη για κατανάλωση γλυκών.

3ο: Βγείτε μια βόλτα

Ακόμα ένα κόλπο είναι να κάνετε κάποια αερόβια δραστηριότητα – τρέξιμο ή περπάτημα – όταν νιώσετε πως η ανάγκη για γλυκό σας κυριεύει. Το όφελος εδώ είναι διπλό: αφ’ ενός απομακρύνεστε από τους πειρασμούς, αφ’ ετέρου οι ενδορφίνες που εκκρίνονται από την άσκηση κάνουν τον εγκέφαλό σας να νιώσει ωραία και μειώνουν την ανάγκη για γλυκό. Αν πάλι δε μπορείτε να βγείτε έξω, τότε ένα σετ καθίσματα, πους απς ή κάποια άλλη άσκηση στο σπίτι μπορούν να έχουν το ίδιο θετικό αποτέλεσμα.

Το μυστικό

Πιείτε ένα ποτήρι νερό, πολλές φορές η αφυδάτωση προκαλεί λιγούρες. Επίσης φάτε ένα φρούτο, μπορεί να ικανοποιήσει την ανάγκη για γλυκό: δοκιμάστε μπανάνες, μήλα ή πορτοκάλια

Πηγή
boro.gr
Επόμενο άρθρο

3+1 σημάδια ενός άντρα στο σεξ που "προδίδουν" τα συναισθήματα του για σένα!

Η κίνηση στο λαιμό που θα σου αποκαλύψει τα πάντα!
09/05/2019 - 17:09

ΣχετικέςΕιδήσεις

8+2 πράγματα που δεν γνωρίζετε για το καρπούζι μέχρι σήμερα

Όλα τα θετικά που προσφέρει στον οργανισμό σου και δεν ξέρεις
19/07/2019 - 18:58

Ξύπνησε από το κώμα ο Κούζμιτς

Καμία εμπλοκή στην κατάσταση της υγείας του Σέρβου αθλητή
18/07/2019 - 16:03

H Θέκλα Πετρίδου αποχωρεί από την...τηλεόραση (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Οι λόγοι υγείας και το νέο ξεκίνημα στη ζωή της...
17/07/2019 - 14:37

Η ερώτηση για τα χλαμύδια και το σεξ που δεν θες να είναι...θετική!

Τί είναι, πώς μεταδίδονται, πώς κολλάς και πώς μειώνεις τον κίνδυνο
13/07/2019 - 19:13

Ήξερες ότι υπάρχουν....breatharians και τρέφονται (μόνο) με αέρα;

Η νέα νηστεία που έχει γίνει μόδα, ο τρόπος και οι κίνδυνοι
13/07/2019 - 18:44

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Για 6 ημέρες στο κελί 21χρονος και 25χρονος για υπόθεση διάρρηξης και κλοπής

Οδηγήθηκαν ενώπιον του Επαρχιακού Δικαστηρίου Λεμεσού

Άφησαν τα έδρανα των Δικαστηρίων για αγώνα καλαθόσφαιρας (ΦΩΤΟ)

Δικηγόροι από Ελλάδα και Κύπρο αγωνίστηκαν στο κλειστό γήπεδο Κεραυνού στη Λευκωσία

Τροχαίο ατύχημα με μοτοσικλετιστή στην Αγία Νάπα

Μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο
Ελλάδα

Επίθεση "Ρουβίκωνα" στα γραφεία της Στέγης Βιομηχανίας το Σύνταγμα (ΦΩΤΟ)

Βανδάλισαν με μπογιές την είσοδο του κτιρίου και τράπηκαν σε φυγή

Κυριάκος Μητσοτάκης: Πολύ ανίκανη η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ

Ο Έλληνας Πρωθυπουργός είπε πως οι πολίτες ψήφισαν με τη λογική και όχι με το συναίσθημα

Εκκενώνεται παραλία στο Πόρτο Ράφτη λόγω επικίνδυνου βράχου

Σοβαρός κίνδυνος να αποκολληθεί και να πέσει πάνω στους λουόμενους
Διεθνή

14+1 φωτογραφίες ζώων πριν και μετά την υιοθεσία τους από καταφύγια

Πως μία καλή πράξη δίνει μία δεύτερη ευκαιρία για μία χαρούμενη ζωή

Ο Βρετανός ΥΠΟΙΚ λέει ότι θα παραιτηθεί πριν τον διώξει ο Μπόρις Τζόνσον 

"Είμαι σίγουρος ότι θα με διώξει. Θα παραιτηθώ πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο"

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 21/07/2019 - 19:40ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ