Υγεία

3+1 βραδινά σνακ που δεν θα χαλάσουν τη δίαιτά σου και θα σε ...χορτάσουν!

Κάνεις δίαιτα ή προσέχεις λίγο γιατί το καλοκαίρι έφθασε και δεν θες να χαλάσεις την εμφάνισή σου στην παραλία με λιχουδιές το βράδυ; Λύσεις υπάρχουν και είναι το ίδιο αποτελεσματικές και πεντανόστιμες.

Παρακάτω θα βρεις 4 υγιεινά σνακ που δεν θα σου χαλάσουν τη δίαιτα, θα απολαύσει τη λιγούρα που σε έπιασε και θα σε βοηθήσουν να κοιμηθείς με… γεμάτο στομάχι.

Μήλο με φυστικοβούτυρο

[pk

Κόψε μια φέτα μήλου και άπλωσε επάνω της μια κουταλιά του γλυκού φυστικοβούρυρο. Ο συνδυασμός των φυτικών ινών του μήλου με το υγιεινό λίπος του φυστικοβούτυρου θα σε χορτάσει χωρίς να σου προσδώσει περιττές θερμίδες. Συγκεκριμένα, μια τέτοια μερίδα έχει συνολικά 200 θερμίδες και 8 γραμμάρια σε λιπαρά.

Ροδάκινο με τυρί κότατζ

kl

Πρόκειται για έναν «δυνατό» συνδυασμό πρωτεΐνης και φυτικών ινών με την ενίσχυση του ασβεστίου και της βιταμίνης C. Κόψε το ροδάκινο σε κομμάτια και βάλε μισή κούπα τυρί κότατζ. 150 θερμίδες και 0 λιπαρά!

Άπαχο γιαούρτι με σπόρους Chia

;kl

To γιαούρτι είναι μια εξαιρετική πηγή πρωτεΐνης και φυτικών ινών. Σε ένα μπoλ πρόσθεσε σπόρους Chia που περιέχουν εκτός των άλλων και σίδηρο! 160 θερμίδες για 3 γραμμάρια λιπαρών.

Μπανάνα με ηλιόσπορους

Μια μπανάνα  με δύο κουταλιές της σούπας ψημένους ανάλατους ηλιόσπορους προσφέρει υγιεινά λιπαρά καθώς και τρυπτοφάνη, ένα αμινοξύ που βοηθά το σώμα σας να δημιουργήσει μελατονίνη. Για 150 θερμίδες, 4,5 γραμμάρια λιπαρών.

΄κλ

Επόμενο άρθρο

Το σωστό πλάτος χαμόγελου και όλα όσα πρέπει να ξέρεις και μπορείς να διορθώσεις

Ο Δρ. Ανδρέας Άσπρος λύνει όλες τις απορίες για το τέλειο χαμόγελο
04/07/2019 - 19:05

ΣχετικέςΕιδήσεις

Πώς θα αποφύγεις το καθημερινό.... τσιμπολόγημα (και τα παραπανίσια κιλά);

Mικρά tips που θα σε βοηθήσουν στην καθημερινότητα
11/09/2019 - 18:00

Η δίαιτα του Σαββατοκύριακου - Χάσε 2-3 κιλά μέσα σε δύο μέρες χωρίς θυσία!

Διαρκεί δυο ημέρες και βασίζεται σε τρόφιμα πλούσια σε πρωτεΐνες, ασβέστιο και βιταμίνες
11/09/2019 - 17:54

Σεξ μόνο το.... βράδυ συνιστούν οι ειδικοί – Δείτε γιατί!

Ανατρέπονται όλα όσα πιστεύαμε...
24/08/2019 - 17:29

Αυτή είναι η δίαιτα των 16 ωρών που έχει τρελάνει το...Hollywood!

Μάθετε τα μυστικά της δίαιτας που παρέχει τρομερά αποτελέσματα
16/06/2019 - 09:43

Tι να φας για μεσημεριανό αν θέλεις να αδυνατίσεις

Οι καλύτερες επιλογές αν μαγειρέψεις, αν παραγγείλεις, αν πρόκειται να φας έξω το βράδυ.
08/06/2019 - 10:37

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εμπρησμό βλέπουν οι αρχές πίσω από τη φωτιά σε όχημα στα Πολεμίδια

Διαπιστώθηκε ότι τέθηκε κακόβουλα με τη χρήση εύφλεκτης ύλης

Αίσιος τέλος στην εξαφάνιση 39χρονης από το Ακάκι

Εντοπίστηκε και είναι καλά στην υγεία της, σύμφωνα με ανακοίνωση της Αστυνομίας

Σε αναβρασμό ο εκπαιδευτικός κόσμος (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν κάνουν πίσω και προχωρούν με μέτρα - Μαίνεται η κόντρα Κυριάκου Νικηφόρου - ΟΕΛΜΕΚ
Ελλάδα

Μέχρι τις 27 Σεπτεμβρίου οι ηλεκτρονικές εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών

Δεν χρειάζεται η κατάθεση δικαιολογητικών ή η φυσική παρουσία των επιτυχόντων

Υπ. Παιδείας: Καταργεί την αναγραφή θρησκεύματος στα πιστοποιητικά σπουδών

Η Υπουργός δήλωσε ότι στόχος είναι να καλλιεργεί ένα περιβάλλον χωρίς αποκλεισμούς

"Κλείδωσε" η συνάντηση Μητσοτάκη - Τραμπ στη Νέα Υόρκη

Θα συναντηθούν στο περιθώριο της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ
Διεθνή

Το τετ - α- τετ Τραμπ με Ζούκερμπεργκ στο Λευκό Οίκο

Στο επίκεντρο της συνάντησης οι μελλοντικοί ρυθμιστικοί κανόνες του διαδικτύου

Την πολιτική της για το κλίμα παρουσιάζει η γερμανική Κυβέρνηση

Εκτιμάται ότι θα επενδυθούν περί τα 40 δισεκατομμύρια ευρώ τα επόμενα τέσσερα χρόνια

ΗΠΑ: 530 ασθενείς και 7 νεκροί στις ΗΠΑ από το άτμισμα

Πάνω από το 50% των ασθενών είναι ηλικίας μικρότερης των 25 ετών

tv news

Στα άδυτα της άνοιας και του Αλτσχάιμερ σε ένα επεισόδιο που θα συγκλονίσει...

Οι «24 ΩΡΕΣ» στον Σύνδεσμο στήριξης ατόμων με άνοια "Ιθάκη", αυτό το Σάββατο στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

«Η Φαμίλια» Β’ Κύκλος με...μαφία, νονά και κουφέτα γάμου, έρχεται στον Alpha!

Το αψυχολόγητο ζεύγος «Χατζηβασιλείου» παντρεύεται ξανά...Πρεμιέρα Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 20/09/2019 - 09:30ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ