Υγεία

3+1 βραδινά σνακ που δεν θα χαλάσουν τη δίαιτά σου και θα σε ...χορτάσουν!

Κάνεις δίαιτα ή προσέχεις λίγο γιατί το καλοκαίρι έφθασε και δεν θες να χαλάσεις την εμφάνισή σου στην παραλία με λιχουδιές το βράδυ; Λύσεις υπάρχουν και είναι το ίδιο αποτελεσματικές και πεντανόστιμες.

Παρακάτω θα βρεις 4 υγιεινά σνακ που δεν θα σου χαλάσουν τη δίαιτα, θα απολαύσει τη λιγούρα που σε έπιασε και θα σε βοηθήσουν να κοιμηθείς με… γεμάτο στομάχι.

Μήλο με φυστικοβούτυρο

[pk

Κόψε μια φέτα μήλου και άπλωσε επάνω της μια κουταλιά του γλυκού φυστικοβούρυρο. Ο συνδυασμός των φυτικών ινών του μήλου με το υγιεινό λίπος του φυστικοβούτυρου θα σε χορτάσει χωρίς να σου προσδώσει περιττές θερμίδες. Συγκεκριμένα, μια τέτοια μερίδα έχει συνολικά 200 θερμίδες και 8 γραμμάρια σε λιπαρά.

Ροδάκινο με τυρί κότατζ

kl

Πρόκειται για έναν «δυνατό» συνδυασμό πρωτεΐνης και φυτικών ινών με την ενίσχυση του ασβεστίου και της βιταμίνης C. Κόψε το ροδάκινο σε κομμάτια και βάλε μισή κούπα τυρί κότατζ. 150 θερμίδες και 0 λιπαρά!

Άπαχο γιαούρτι με σπόρους Chia

;kl

To γιαούρτι είναι μια εξαιρετική πηγή πρωτεΐνης και φυτικών ινών. Σε ένα μπoλ πρόσθεσε σπόρους Chia που περιέχουν εκτός των άλλων και σίδηρο! 160 θερμίδες για 3 γραμμάρια λιπαρών.

Μπανάνα με ηλιόσπορους

Μια μπανάνα  με δύο κουταλιές της σούπας ψημένους ανάλατους ηλιόσπορους προσφέρει υγιεινά λιπαρά καθώς και τρυπτοφάνη, ένα αμινοξύ που βοηθά το σώμα σας να δημιουργήσει μελατονίνη. Για 150 θερμίδες, 4,5 γραμμάρια λιπαρών.

΄κλ

Επόμενο άρθρο

Το σωστό πλάτος χαμόγελου και όλα όσα πρέπει να ξέρεις και μπορείς να διορθώσεις

Ο Δρ. Ανδρέας Άσπρος λύνει όλες τις απορίες για το τέλειο χαμόγελο
04/07/2019 - 19:05

ΣχετικέςΕιδήσεις

Οι 6 τροφές που πρέπει πάση θυσία να αποφεύγετε το βράδυ

Το βραδινό είναι ένα εξίσου σημαντικό γεύμα όπως το πρωινό...
01/11/2019 - 18:18

Κύπρια έχασε 90 κιλά και εκπροσωπεί τη χώρα μας σε Διαγωνισμό Αδυνατίσματος

Το παράδειγμα ζωής που αξίζει να ακολουθήσεις και πώς με μια ψήφο μπορείς να την βοηθήσεις
01/11/2019 - 12:14

Γιώργος Θεοφάνους: Και όμως έχασε...17 κιλά με την πρωτότυπη δίαιτα της αμαρτίας

"Έκανα μία δίαιτα που την κάνει η μισή Κύπρος… και έπιασε"
20/09/2019 - 09:17

Πώς θα αποφύγεις το καθημερινό.... τσιμπολόγημα (και τα παραπανίσια κιλά);

Mικρά tips που θα σε βοηθήσουν στην καθημερινότητα
11/09/2019 - 18:00

Η δίαιτα του Σαββατοκύριακου - Χάσε 2-3 κιλά μέσα σε δύο μέρες χωρίς θυσία!

Διαρκεί δυο ημέρες και βασίζεται σε τρόφιμα πλούσια σε πρωτεΐνες, ασβέστιο και βιταμίνες
11/09/2019 - 17:54

Σεξ μόνο το.... βράδυ συνιστούν οι ειδικοί – Δείτε γιατί!

Ανατρέπονται όλα όσα πιστεύαμε...
24/08/2019 - 17:29

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εξιτήριο σήμερα για δύο ασθενείς κορωνοϊού από το Νοσοκομείο Αναφοράς

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών τους εξετάσεων ήταν αρνητικά

Σε αυτό τον αριθμό καλείς για απορίες σχετικά με την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση

Γραμμή επικοινωνίας μεταξύ Υπουργείου Παιδείας και γονέων που θέλουν να ενημερωθούν

Καθηγητής Λοιμωξιολογίας: «Το θέμα είναι να δούμε μια προοδευτική πτώση» (VID)

Ο κ. Πετρίκκος, χαρακτήρισε «κρίσιμη» την επόμενη εβδομάδα
Ελλάδα

Ανακοινώθηκαν 62 νέα κρούσματα κορωνοϊού και 5 ακόμη θάνατοι στην Ελλάδα

Ο συνολικός αριθμός των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων ανέρχεται πλέον στα 1.735

Παρατείνεται μέχρι τις 27 Απριλίου η απαγόρευση κυκλοφορίας στην Ελλάδα

Καθ'όλη τη διάρκεια ισχύος των μέτρων δεν θα γίνονται αλλαγές στους τόπους κατοικίας
Διεθνή

Κλιμακώνονται εν μέσω πανδημίας οι εχθροπραξίες στη Λιβύη

Οι δυνάμεις του Χάφταρ ανακοίνωσαν ότι κατέρριψαν τρία τουρκικής κατασκευής drones

Στο νοσοκομείο παραμένει ο Μπόρις Τζόνσον με «επίμονα» συμπτώματα κορωνοϊού

Κρίθηκε αναγκαίο έπειτα από σύσταση του γιατρού του

Πάνω από 69.000 ασθενείς έχουν χάσει τη μάχη με τον κορωνοϊό παγκοσμίως

Οι Ηνωμένες Πολιτείες είναι η πιο πληγείσα χώρα σε αριθμό καταγεγραμμένων κρουσμάτων

tv news

H Ρενάτα αποκαλύπτει στο σπίτι του Μάρκου φωτογραφία της Σύλβιας & του Δαμιανού

Δείτε κάθε Σάββατο και Κυριακή στα νέα διπλά επεισόδια της σειράς "Έλα στη Θέση μου"
Alpha TV Κύπρου

Μια δραματική εξέλιξη κλιμακώνει το διαζύγιο Αντιγόνης και Λύσανδρου...

Δείτε αυτή την εβδομάδα τις συγκλονιστικές εξελίξεις της καθημερινής σειράς «Έρωτας μετά»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 06/04/2020 - 13:45ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ