Υγεία

4 +1 tips για να είσαι έτοιμος, για φίλημα τη νύχτα του Αγίου Βαλεντίνου!

H Δρ. Αμαλία Παναγιώτου μοιράζεται μαζί μας 5 γρήγορα tips για να είσαι έτοιμος, για φίλημα την μέρα (ή την νύχτα) του Αγ. Βαλεντίνου

 Πριν μείνεις μόνος με τον η την αγαπημένο/η σου , πρέπει να σιγουρευτείς ότι η στοματική σου υγιεινή είναι σε τέλεια κατάσταση!

Το φιλί διεγείρει την παραγωγή σάλιου, το οποίο σε προστατεύει από την τερηδόνα. Συνεπώς αν το άτομο που φιλάτε  έχει κακή στοματική υγεία, διατρέχετε τον κίνδυνο να κολλήσετε αρκετές ασθένειες αντί να χαρείτε τον ερωτά σας την μέρα του Αγίου Βαλεντίνου!! Διαβάστε λοιπόν τι μπορείτε να κάνετε ώστε να έχετε το πιο ερωτεύσιμο σας χαμόγελο την μέρα αυτή!!!

  1. ΤΕΡΗΔΟΝΑ – ΚΑΚΟΣΜΙΑ ΣΤΟΜΑΤΟΣ

Αν έχετε τερηδόνες στο στόμα σας και βαθιές κοιλότητες (τρύπες) στις οποίες βρίσκονται βακτήρια με το φιλί η και πιο απλά  τρώγοντας από το ίδιο κουτάλι , αυτά τα βακτήρια μπορεί να μεταφερθούν από άτομο σε άτομο. Τα βακτήρια στο στόμα και η τερηδόνα είναι αιτία κακής αναπνοής. Έτσι λοιπόν βουρτσίζοντας τουλάχιστον δύο φορές την μέρα για δύο λεπτά, χρησιμοποιώντας οδοντικό νήμα και στοματικό διάλυμα  θα έχετε καθαρότερα φιλιά.

 

  1. ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΣΑΣ

Επειδή μοιράζοντας την οδοντόβουρτσα σας μοιράζεστε και τα μικρόβια σας!!!!

 

  1. ΑΣΠΡΙΣΤΕ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΣΑΣ

Τίποτα δεν είναι πιο ελκυστικό από ένα τέλειο χαμόγελο! Συμβουλευτείτε τον οδοντίατρο σας για τις διάφορες μεθόδους λεύκανσης!!

 

  1. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ Η΄ ΜΕΙΩΣΤΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

Το κάπνισμα ευθύνεται για την κακή αναπνοή αλλά και τις χρωστικές (κιτρίνισμα) στα δόντια να μην αναφερθώ και  στις συνέπειες για όλο τον οργανισμό!

 

  1. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΑΣ

Η καλή σχέση με τον οδοντίατρο σας με τις συχνές επισκέψεις θα κρατήσει το  στόμα και το χαμόγελο σας τέλειο για όλο τον χρόνο!!

 

 

Επόμενο άρθρο

8 συνήθειες που βλάπτουν την... ευαίσθητη περιοχή σου!

Τα σημάδια που πρέπει να προσέξεις για την υγεία σου
12/02/2019 - 20:46

ΣχετικέςΕιδήσεις

Έτσι γιορτάζουν οι... πιγκουίνοι την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου! (ΦΩΤΟ)

Το γλυκό στιγμιότυπο για την ημέρα των ερωτευμένων που απαθανάτισε ο φακός...
14/02/2019 - 14:48

«Αιώνια και τρελά ερωτευμένος μαζί σου, Πράσινος Λαός» (ΦΩΤΟ)

Το μήνυμα της Ομόνοιας για την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου
14/02/2019 - 12:25

5 λόγοι για να είσαι "hater" της ημέρας του Αγίου Βαλεντίνου

Τρολάρουμε την ημέρα με αυτούς που δεν την "χώνεψαν" ποτέ
14/02/2019 - 09:00

"Λιώνει" η Αριστοτέλους:"Ο Γιώργος ξέρει που έχω κάθε ελιά στο σώμα μου"(ΒΙΝΤΕΟ)

Όσα δήλωσε περί εορτής και δώρων του Αγίου Βαλεντίνου με τον γνωστό ποδοσφαιριστή
11/02/2019 - 19:23

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στις φλόγες τυλίχθηκε όχημα στον Άγιο Δομέτιο (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Σε συναγερμό Πυροσβεστική και Αστυνομία

Μετρούν τις πληγές τους οι αγρότες στην Πάφο μετά την χαλαζόπτωση (ΒΙΝΤΕΟ)

"Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο" δηλώνει ο κοινοτάρχης της Γιόλου

Υπ. Δικαιοσύνης: Στόχος μας η επανένωση της πατρίδας μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Με κάθε λαμπρότητα η Λεμεσός τίμησε την επέτειο της 25ης Μαρτίου
Ελλάδα

Έλληνας ΥΠΑΜ: Να κοιτάμε και να διδασκόμαστε από την Ιστορία

Το μήνυμα του Υπουργού Εθνικής Αμύνης για την 25η Μαρτίου

Τουρκικά μαχητικά παρενόχλησαν το ελικόπτερο του Αλέξη Τσίπρα (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαψεύδει η Άγκυρα λέγοντας ότι απλά έκαναν το καθήκον τους

Παυλόπουλος: Η Ελλάδα θα υπερασπιστεί τα σύνορα και την ΑΟΖ της

"Με αποκλειστικό γνώμονα την Ιστορία, το Διεθνές και το Ευρωπαϊκό Δίκαιο"
Διεθνή

Στο σκοτάδι και πάλι η Βενεζουέλα (ΦΩΤΟ)

Δύο εβδομάδες μετά το τεράστιο black out που παρέλυσε τη χώρα

Ρεκόρ παραγωγικότητας για το Δικαστήριο και το Γενικό Δικαστήριο ΕΕ 

Αναλυτικά ο αριθμός των υποθέσεων και η σύγκριση με προηγούμενα έτη

Επίθεση κατά στόχων της Χαμάς στη Γάζα εξαπέλυσαν ισραηλινές δυνάμεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Ισραηλινά ΜΜΕ μετέδωσαν ότι στέλλονται ενισχύσεις στα σύνορα με τον παλαιστινιακό θύλακο

tv news

«To Τατουάζ»Η δίκη του Ορφέα ξεκινά.Η Τατιάνα δίνει μια εμπεριστατωμένη κατάθεση

Η οικογένεια Μελά και η Ελένη καταθέτουν σαν μάρτυρες κατηγορίας... Τρίτη Διπλό Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Θα ανακαλύψει η Κάτια το σχέδιο της Μαρίνας και τη σχέση της με τον Γιάννη;

Ο Κωστής αρχίζει να υποψιάζεται την Λίλιαν... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τρίτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 26/03/2019 - 06:00ΑΝ Μ’ ΑΓΑΠΑΣ