Υγεία

5 σνακ που μπορείς να καταναλώσεις χωρίς ενοχές

1. Γιαούρτι
Το γιαούρτι είναι πλούσιο σε πρωτεΐνη και περιέχει ελάχιστα σάκχαρα, ενώ ανήκει στην κατηγορία εκείνων των τροφών που προκαλούν κορεσμό. Μπορείτε να προσθέσετε μερικά κομμάτια φρέσκου φρούτου ή ένα κουταλάκι του γλυκού τσιπς μαύρης σοκολάτας.

2. Αμύγδαλα
Οι ξηροί καρποί είναι μέρος της ισορροπημένες διατροφής. Τα ωμά και ανάλατα αμύγδαλα είναι ένα από τα πιο υγιεινά σνακ που μπορείτε να επιλέξετε, πριν τελικά πέσετε για ύπνο. Είναι πλούσια σε πρωτεΐνες και επίσης περιέχουν μαγνήσιο που βοηθά στον ύπνο και στη χαλάρωση των μυών.

3. Καρότα και χούμους
Αν θέλετε να απολαύσετε ένα σνακ δίχως ενοχές, τότε μια καλή λύση αποτελούν τα στικς καρότου και το χούμους (μια κουταλιά της σούπας). Ο συνδυασμός τους αποτελεί πηγή βιταμίνης Α, β-καροτίνης και πρωτεΐνης.

4. Ποπ κορν
Μπορεί να είναι συνδυασμένο με το σινεμά, αλλά η σπιτική του εκδοχή (ανάλατο και χωρίς βούτυρο) έχει ελάχιστες θερμίδες και λιπαρά, ενώ αντιθέτως είναι πλούσιο σε φυτικές ίνες. Για να του δώσετε γεύση μπορείτε να πασπαλίσετε κάποιο μπαχαρικό ή μυρωδικό.

5. Τυρί κότατζ
Μια από τις τροφές με υψηλή περιεκτικότητα πρωτεΐνης που αποτελεί δημοφιλές σνακ για αργά τις περασμένες ώρες.

Πηγή
www.iefimerida.gr
Επόμενο άρθρο

Με αυτό το συστατικό θα σταματήσεις να νιώθεις κουρασμένη

Βάλτο άμεσα στη διατροφή σου και δες τη διαφορά
24/05/2017 - 11:40

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτό είναι το "θαυματουργό" αντιοξειδωτικό smoothie! Πώς θα το φτιάξεις...

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις και η διαδικασία εκτέλεσής του
04/07/2019 - 20:31

Απόψε ο πιο μεγάλος και φωτεινός Δίας του 2019

Τα φεγγάρια του θα διακρίνονται ακόμη και... με κιάλια!
10/06/2019 - 09:25

Πόσες θερμίδες έχουν οι αγαπημένοι σου ξηροί καρποί;

Αμύγδαλα, καρύδια και λοιπά ξηροκάρπια στον θερμιδομετρητή
05/06/2019 - 19:39

Κλόε Καρντάσιαν: Αυτή είναι η διατροφή ... που έχασε 20 κιλά

Έτσι έγινε η Καρντάσιαν που αγάπησε ο κόσμος
31/05/2019 - 17:46

Κάτια Δανδουλάκη: Τα μυστικά διατροφής που την κρατούν σε φόρμα και λαμπερή

Σε ηλικία 71 ετών διατηρείται σε τέλεια φόρμα...
31/05/2019 - 10:49

Φτιάξτε ... smoothie αντί για γλυκό και γλιτώστε...θερμίδες!

Πάρτε μολύβι και χαρτί και σημειώστε τον αντικαταστάτη του γλυκού
27/05/2019 - 18:35

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Αίσιο τέλος στην υπόθεση εξαφάνισης 50χρονης από το σπίτι που εργαζόταν

Απουσίαζε από την Κυριακή και η Αστυνομία ζητούσε τη βοήθεια των πολιτών για εντοπισμό της

"Καταζητείται λεοντόψαρο νεκρό ή τηγανισμένο" (BINTEO)

Βούτηξαν και καθάρισαν το ναυάγιο Ζηνοβία από τα λεοντόψαρα και μετά...τα τηγάνισαν

Απάτη στο όνομα των...Κυπριακών Ταχυδρομείων (ΒΙΝΤΕΟ)

Το μήνυμα που λαμβάνουν εκατοντάδες πολίτες στα κινητά τους τηλέφωνα
Ελλάδα

Νεαρός φέρεται να ομολόγησε ότι σκότωσε την Αμερικανίδα βιολόγο

Τα ίχνη που οδήγησαν τις αρχές στη σύλληψη του 27χρονου Έλληνα

29χρονη ανάγκαζε την ανήλικη κόρη της να ζητιανεύει

Αδιαφορούσε αν το 11χρονο κορίτσι αντιμετώπιζε κινδύνους

Αποζημίωση ζητά η οικογένεια της 8χρονης που χτυπήθηκε από αδέσποτη σφαίρα

"Είναι ένας Γολγοθάς" δηλώνει ο δικηγόρος Ανδρέας Μήτσαινας
Διεθνή

Ερντογάν: Νέος στόχος η από κοινού παραγωγή S-400 με τη Ρωσία

"Όσο έχουμε στρατιώτες, αστυνομία και ευφυΐα, κανένας δεν μας αγγίζει"

Ο Άλαν Τούρινγκ το νέο πρόσωπο στο χαρτονόμισμα των 50 λιρών

Δικαίωση για τον "πατέρα" της Πληροφορικής που ευνουχίστηκε επειδή ήταν ομοφυλόφιλος

Τραγική κατάληξη είχε η εξαφάνιση 9χρονου κοριτσιού στην Κίνα

Το άψυχο σώμα της εντοπίστηκε στη θάλασσα με τις αρχές να αποκλείουν να ήταν ατύχημα

tv news

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

Ο Ηλίας μένει μόνος στο σπίτι,όταν ξαφνικά εισβάλλει μια γνωριμία απ’το παρελθόν

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 16/07/2019 - 06:3024 ΩΡΕΣ