Υγεία

7 μυστικά για να κρατήσουμε τη δίαιτα

1. Κάνε μικρά και συχνά γεύματα: αντί να σκέφτεσαι τι θα κόψεις, καλό είναι να επικεντρωθείς στο να μην αφήνεις τον οργανισμό σου νηστικό, ώστε να κρατάς το μεταβολισμό σου ενεργοποιημένο.

2. Καλός ύπνος: τι καλύτερο από το να φροντίζεις να ξεκουράζεσαι επαρκώς; και μάλιστα με την οδηγία του διαιτολόγου σου! Οι έρευνες δείχνουν ότι η έλλειψη ύπνου σχετίζεται με αύξηση του βάρους και μάλιστα με συσσώρευση λίπους στην κοιλιά.

3. Απόλαυσε το φαγητό σου: είναι σημαντικό το κάθε γεύμα να περιλαμβάνει απόλαυση και χαρά. Αυτό σημαίνει ότι σου αξίζει να κάθεσαι πάντα όταν τρως και να αφιερώνεις αρκετό χρόνο ώστε να έχεις και τον ανάλογο κορεσμό.

4. Ξεκίνησε μια δραστηριότητα: πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι πόσο βαρετό μπορεί να είναι το γυμναστήριο, χρησιμοποίησε αυτή την ευκαιρία που έχεις να ασχοληθείς με τον εαυτό σου και να αρχίσεις για παράδειγμα χορό που τόσο καιρό ήθελες!

5. Ανακάλυψε το σεφ που κρύβεις μέσα σου: η δίαιτα είναι βαρετή όταν εσύ τη βλέπεις έτσι. Υπάρχουν πλέον τόσες ιδέες και συνταγές για light γεύματα ή σνακ που μπορείς να εφαρμόσεις, ώστε ακόμα και το μαγείρεμα να έχει μια αίσθηση δημιουργίας.

6. Γέμισε βιταμίνες: ανεξάρτητα από τα οφέλη των φρούτων και των λαχανικών στην καλή λειτουργία του οργανισμού και του μεταβολισμού, δεν πρέπει να ξεχνάς και το πόση περισσότερη ενέργεια θα αισθάνεσαι και εννοείται πόσο καλύτερα θα δείχνεις. Η υγιεινή διατροφή αντανακλάται στο δέρμα, τα μαλλιά και τα νύχια! To ίδιο ισχύει και για την κυτταρίτιδα.

7. Μην παραλείπεις γεύματα και μην τρως υπερβολικά λίγο: το να τρως ελάχιστα θα σε εξαντλήσει, θα μειώσει τις καύσεις σου και σίγουρα δε θα σε βοηθήσει να αδυνατίσεις. Άλλη μια οδηγία λοιπόν, που σου αποδεικνύει ότι το ζήτημα δεν είναι να μην τρως, αλλά να τρως σωστά για να φτάσεις στο στόχο σου.

 

Πηγή
www.shape.gr
Επόμενο άρθρο

Andriana Lima: Με αυτό το ρόφημα διατηρεί το απίστευτο κορμί της!

To μυστικό όπλο της βραζιλιάνας καλλονής με το σέξυ σώμα
04/05/2017 - 11:47

ΣχετικέςΕιδήσεις

3+1 βραδινά σνακ που δεν θα χαλάσουν τη δίαιτά σου και θα σε ...χορτάσουν!

Μην κάνεις διατροφικές αμαρτίες ενώ υπάρχουν... "λύσεις-θαύματα"
04/07/2019 - 19:35

Αυτή είναι η δίαιτα των 16 ωρών που έχει τρελάνει το...Hollywood!

Μάθετε τα μυστικά της δίαιτας που παρέχει τρομερά αποτελέσματα
16/06/2019 - 09:43

Tι να φας για μεσημεριανό αν θέλεις να αδυνατίσεις

Οι καλύτερες επιλογές αν μαγειρέψεις, αν παραγγείλεις, αν πρόκειται να φας έξω το βράδυ.
08/06/2019 - 10:37

Χάσε το λίπος στην κοιλιά σε 2 εβδομάδες

Όλα όσα πρέπει να κάνεις!
01/06/2019 - 11:58

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Κλείνει τμηματικά ο αυτοκινητόδρομος Λάρνακας - Κοφίνου

Δείτε ποιες μέρες και ώρες θα πραγματοποιούνται εργασίες

Έχετε δει την 16χρονη Ρόζα; Απουσιάζει από το χώρο διαμονής της (ΦΩΤΟ)

Τη βοήθεια του κοινού για τον εντοπισμό της ζητά η Αστυνομία

Αναζητούν την 16χρονη Ελευθερία που εξαφανίστηκε από το χώρο διαμονής της (ΦΩΤΟ)

Τη βοήθεια του κοινού για τον εντοπισμό της ζητά η Αστυνομία
Ελλάδα

Ισχυρός σεισμός 5,1 Ρίχτερ ταρακούνησε την Αθήνα (BINTEO&ΦΩΤΟ)

Εκκενώνονται τα κτίρια - Τρέχουν σε εξωτερικούς χώρους οι πολίτες

Ελεύθερη η Ρένα Δούρου μετά την απολογία της για της πλημμύρες στη Μάνδρα

"Ο σεβασμός στη μνήμη των νεκρών και στην οδύνη των οικείων τους απαιτεί πράξεις"

Αυτός είναι ο 27χρονος δολοφόνος της Αμερικανίδας βιολόγου στην Κρήτη (ΦΩΤΟ)

"Δεν μπορώ να ελέγξω τη μανία μου" είπε ο  καθ' ομολογίαν δολοφόνος
Διεθνή

Τουλάχιστον δύο νεκροί από έκρηξη βόμβας σε Πανεπιστήμιο στην Καμπούλ

Άλλοι 10 τραυματίες ο μέχρι στιγμής απολογισμός

Aεροπορικές επιδρομές εναντίον θέσεων του PKK εξαπέλυσε η Τουρκία

Η ανακοίνωση Ακάρ για την επίθεση στην επικράτεια του Ιράν

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 19/07/2019 - 16:15KITCHEN LAB