Υγεία

Ακολουθήστε το πρωινό των fit girls

Στην έρευνα συμμετείχαν 150 περίπου άνδρες και γυναίκες με ιδανικό δείκτη μάζας σώματος, οι οποίοι αθλούνταν καθημερινά και δεν παρέλειπαν ποτέ το πρωινό γεύμα. Όπως έδειξαν τα αποτελέσματα, το σωστό πρωινό τους βοηθούσε να διατηρήσουν τα επίπεδα ενέργειας όλη την ημέρα και να κρατούν τον μεταβολισμό τους σε εγρήγορση.

Μάλιστα, το πρωινό τους περιελάμβανε τις εξής τροφές σε ποσοστό:

 Φρούτα 51%

 Μπάρες δημητριακών 33%

 Ψωμί (κατά προτίμηση ολικής) 32%

 Αυγά 31% – Δημητριακά με γάλα 29%

 Καφές (μέτριος ή σκέτος) 26%

Αντιθέτως όσοι συνηθίζουν να τρώνε ένα βαρύ πρωινό με ζάχαρη και κορεσμένα λιπαρά, έχουν την τάση να καταναλώνουν περισσότερες θερμίδες κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Επόμενο άρθρο

Τι κάνουν οι Γαλλίδες για επίπεδη κοιλιά;

Το μείγμα βοτάνων που κάνει θαύματα
15/08/2018 - 06:26

ΣχετικέςΕιδήσεις

Σεξ: Οι τρείς τροφές που.... το κάνουν καλύτερο!

H λύση είναι για ακόμη μια φορά στην διατροφή σου
17/07/2019 - 13:09

Αυτό είναι το φρούτο που πρέπει να αποφεύγετε το... βράδυ!

Σώστε τον ύπνο σας και μάθετε τις τροφές που θα σας βοηθήσουν
24/05/2019 - 17:16

Πέθαναν λίγο μετά την κατανάλωση δημητριακών

Περισσότεροι από 100 άνθρωποι νοσηλεύονται με υψηλό πυρετό και διανοητική σύγχυση
18/03/2019 - 21:23

Πιο ακριβό για φέτος το τραπέζι της Σαρακοστής (ΒΙΝΤΕΟ)

Εξαιτίας του καιρού η αύξηση στις τιμές σε φρούτα και λαχανικά
06/03/2019 - 21:05

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Προβληματίζουν οι συχνές εξαφανίσεις ανήλικων (BINTEO)

Το θέμα απασχόλησε σε πολύωρη σύσκεψη τους αρμόδιους

Σηκώνει μανίκια το Υπουργείο για αντιμετώπιση της βίας στα σχολεία (ΒΙΝΤΕΟ)

Έτοιμο για εφαρμογή από τον Σεπτέμβριο το νέο σχέδιο σε Γυμνάσια και Λύκεια

Έβδομη σύλληψη για τα 84 κιλά κάνναβης σε εμπορευματοκιβώτιο (ΒΙΝΤΕΟ)

Το χρονικό της υπόθεσης για την οποία αναζητείται άλλο ένα πρόσωπο
Ελλάδα

Ισχυρός σεισμός στην Αθήνα "ξύπνησε" μνήμες του 1999 (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Δύο τραυματίες, καταρρεύσεις κτιρίων, υλικές ζημιές και πανικόβλητοι πολίτες

Σεισμός στην Αθήνα, "σεισμός" και στο Twitter με υπαίτιο τον..."Κούλη"

Οι τουιτεράδες κρατούν άσβεστο το χιούμορ τους και γλεντούν την γκαντεμιά του Πρωθυπουργού

Η στιγμή που ο Εγκέλαδος χτυπά στην Αθήνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Μεγάλος σεισμός 5,1βαθμών με τραυματισμούς, καταρρεύσεις κτιρίων και ζημιές
Διεθνή

Το Ιράν "κατέλαβε πετρελαιοφόρο με βρετανική σημαία"

Οι Φρουροί της Επανάστασης το κατέλαβαν «για μη τήρηση του διεθνούς ναυτικού κώδικα»

Τουλάχιστον δύο νεκροί από έκρηξη βόμβας σε Πανεπιστήμιο στην Καμπούλ

Άλλοι 10 τραυματίες ο μέχρι στιγμής απολογισμός

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 19/07/2019 - 22:45ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ