Υγεία

Αϋπνίες; 4 tips για να ξανακοιμηθείς αν ξυπνήσεις στη μέση της νύχτας!

Ξυπνάς, κοιτάς το ρολόι σου και βλέπεις απλά ότι η ώρα είναι τρεις τη νύχτα, χωρίς να δείχνεις ιδιαίτερη διάθεση να ξανακοιμηθείς άμεσα. Σε όλους μας μπορεί να τύχει να σηκωθούμε το βράδυ είτε επειδή διψάμε, είτε αν χρειαστούμε να επισκεφθούμε την τουαλέτα, αλλά το δύσκολο είναι το να επιστρέψουμε στο κρεβάτι και να συνεχίσουμε απερίσπαστοι τον ύπνο μας.    

Ποιοι είναι οι μέθοδοι όμως, οι οποίοι είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένα που μπορούν να χαλαρώσουν τον οργανισμό σου και να τον... βάλουν για ύπνο.

1. Βούτα το πρόσωπό σου σε κρύο νερό

Σύμφωνα με τη Huffington Post αν δεν μπορείς να κοιμηθείς, βύθισε το πρόσωπό σου σε κρύο νερό, φροντίζοντας να συμπεριλάβεις την περιοχή κάτω από τα μάτια σου και πάνω από τα ζυγωματικά σου. Κράτα την αναπνοή σου για τριάντα δευτερόλεπτα πριν σηκωθείς. Αυτό το κόλπο ενεργοποιεί μια ακούσια απόκριση που ονομάζεται το αντανακλαστικό της αναρρόφησης των θηλαστικών, το οποίο επιβραδύνει την καρδιά σου και ωθεί τον οργανισμό σου στην ηρεμία.

2. Η άσκηση 4-7-8

Bάλε την άκρη της γλώσσας σου στα πάνω, μπροστινά σου δόντια και κράτα την εκεί μέχρι να ολοκληρωθεί η άσκηση. Στη συνέχεια κάνε εκπνοή από το στόμα κάνοντας έναν θόρυβο "whoosh" ενώ εκπνέεις. Κλείσε μετά το στόμα σου και ανάπνευσε αργά από τη μύτη, μετρώντας ως το 4. Έπειτα, κράτα την αναπνοή σου μετρώντας ως το 7. Εκπνοή μετρώντας ως το 8 και κάνοντας τον ίδιο ήχο όπως στην αρχή. Επανάλαβε όλη την άσκηση τρεις ακόμα φορές.

3. Κάνε σεξ

Όταν κάνεις σεξ και έρχεσαι σε οργασμό, απελευθερώνεται η ορμόνη της αγάπης, η οξυτοκίνη, η οποία λειτουργεί ενάντια στις ορμόνες του στρες που σε κρατούν ξύπνιo. Επίσης απελευθερώνονται ενδορφίνες κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής δραστηριότητας και λειτουργούν ως φυσικό ηρεμιστικό.

4. Σήκω από το κρεβάτι και περπάτα

Αν μετά από είκοσι λεπτά δεν έχεις καταφέρει ακόμα να αποκοιμηθείς, καλύτερα να σηκωθείς από το κρεβάτι, γιατί αλλιώς απλά θα σκέφτεσαι "γιατί δεν κοιμάμαι" και θα στριφογυρνάς. Σήκω, κάνε κάτι βαρετό, όπως το να περιφέρεσαι άσκοπα στο σπίτι και γύρνα πάλι μετά από λίγο για νάνι.

Επόμενο άρθρο

Ψυχολογικό Τεστ: Βρείτε ποια είναι τα... απωθημένα σας (ΦΩΤΟ)

Επέλεξε την πιο...τρομακτική φιγούρα και ...δες τί κρύβει
10/02/2019 - 22:58

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μαύροι κύκλοι; 5 τροφές για να τους εξαφανίσεις για πάντα...

Μικρά μυστικά για να αντιμετωπίσεις ένα συχνό πρόβλημα
11/04/2019 - 22:07

Δέσποινα Βανδή: Τα μυστικά ομορφιάς της και τα "απαγορεύω" στη διατροφή της!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και αξίζει να ακολουθήσεις
21/03/2019 - 19:50

Κάτια Δανδουλάκη: Τα μυστικά διατροφής που την κρατούν σε φόρμα και λαμπερή

Σε ηλικία 71 ετών διατηρείται σε τέλεια φόρμα...
20/03/2019 - 10:49

Παγκόσμια ημέρα ύπνου - Αυτές είναι οι ιδανικές ώρες για να κοιμάσαι ανά ηλικία

Από 7 έως και 18 ώρες ύπνου μπορείς να απολαύσεις
15/03/2019 - 19:34

Κοιμάσαι με το στόμα ανοιχτό;Τι μπορεί να πάθεις και πως να το αντιμετωπίσεις!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για το συχνό φαινόμενο πολλών ανθρώπων
09/03/2019 - 21:00

Η ώρα της... αύξησης! 7 μυστικά που θα σε βοηθήσουν να την πάρεις!

Οι ειδικοί και η μετρ του είδους μίλησαν
12/01/2019 - 18:46

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Φρικιαστικές λεπτομέρειες έδωσε ο 35χρονος για τα εγκλήματά του (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Παραδέχθηκε το φόνο της 38χρονης Mary Rose και της 28χρονης Arian Palanas

LIVE: Την έπνιξε κατά τη διάρκεια σεξουαλικής επαφής και την πέταξε στο Μιτσερό

Πως περιέγραψε ο 35χρονος την απαλλαγή της σορού της 6χρονης Sierra
Ελλάδα

Η απάντηση της Αθήνας στις δηλώσεις Ακάρ περί αποστρατικοποίησης του Αιγαίου

Προκλητικές οι δηλώσεις του Τούρκου Υπουργού Άμυνας

Ξεψύχησε στην άσφαλτο 20χρονη μετά από τροχαίο

Νέο θανατηφόρο δυστύχημα στην Κρήτη σημειώθηκε τα ξημερώματα

Αλέξης Γεωργούλης και Ρος Ντέιλι στο ψηφοδέλτιο για τις Ευρωεκλογές

Με ποιο κόμμα κατεβαίνουν οι δύο καλλιτέχνες ως υποψήφιοι στις εκλογές του Μαΐου
Διεθνή

Ματωμένο Πάσχα στη Σρι Λάνκα με μπαράζ εκρήξεων σε εκκλησίες και ξενοδοχεία

Τουλάχιστον 137 νεκροί και εκατοντάδες τραυματίες ανήμερα της χριστιανικής γιορτής

Έτοιμη να επιδείξει τον νέο στόλο πολεμικών πλοίων η Κίνα

Πυρηνικά υποβρύχια και καταδρομικά στην καθιερωμένη παρέλαση

Γιούνκερ: Υπάρχει ακόμη κίνδυνος αποχώρησης του ΗΒ από ΕΕ χωρίς συμφωνία

"Ουδείς γνωρίζει πώς θα τελειώσει το Brexit" λέει ο Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

tv news

Ο Χάρης Κκολός σ’ ένα αλλιώτικο “performance” που θα μείνει αξέχαστο...

«Παράδοση Κατ’ Οίκον» με την Βασιλική Χατζηαδάμου αυτή την Κυριακή στον Alpha (BΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

Χρ.Αρτεμίου & Μ.Ιωάννου εισβάλλουν στο «ΚΑΡΜΑ»...όπου η ζήλια οδηγεί σε έγκλημα!

Δύο γυναίκες,ένας άνδρας και ένα αιχμηρό «μαχαίρι» στη μέση... Αυτή την Κυριακή στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 21/04/2019 - 13:00ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ