Υγεία

Αϋπνίες; 4 tips για να ξανακοιμηθείς αν ξυπνήσεις στη μέση της νύχτας!

Ξυπνάς, κοιτάς το ρολόι σου και βλέπεις απλά ότι η ώρα είναι τρεις τη νύχτα, χωρίς να δείχνεις ιδιαίτερη διάθεση να ξανακοιμηθείς άμεσα. Σε όλους μας μπορεί να τύχει να σηκωθούμε το βράδυ είτε επειδή διψάμε, είτε αν χρειαστούμε να επισκεφθούμε την τουαλέτα, αλλά το δύσκολο είναι το να επιστρέψουμε στο κρεβάτι και να συνεχίσουμε απερίσπαστοι τον ύπνο μας.    

Ποιοι είναι οι μέθοδοι όμως, οι οποίοι είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένα που μπορούν να χαλαρώσουν τον οργανισμό σου και να τον... βάλουν για ύπνο.

1. Βούτα το πρόσωπό σου σε κρύο νερό

Σύμφωνα με τη Huffington Post αν δεν μπορείς να κοιμηθείς, βύθισε το πρόσωπό σου σε κρύο νερό, φροντίζοντας να συμπεριλάβεις την περιοχή κάτω από τα μάτια σου και πάνω από τα ζυγωματικά σου. Κράτα την αναπνοή σου για τριάντα δευτερόλεπτα πριν σηκωθείς. Αυτό το κόλπο ενεργοποιεί μια ακούσια απόκριση που ονομάζεται το αντανακλαστικό της αναρρόφησης των θηλαστικών, το οποίο επιβραδύνει την καρδιά σου και ωθεί τον οργανισμό σου στην ηρεμία.

2. Η άσκηση 4-7-8

Bάλε την άκρη της γλώσσας σου στα πάνω, μπροστινά σου δόντια και κράτα την εκεί μέχρι να ολοκληρωθεί η άσκηση. Στη συνέχεια κάνε εκπνοή από το στόμα κάνοντας έναν θόρυβο "whoosh" ενώ εκπνέεις. Κλείσε μετά το στόμα σου και ανάπνευσε αργά από τη μύτη, μετρώντας ως το 4. Έπειτα, κράτα την αναπνοή σου μετρώντας ως το 7. Εκπνοή μετρώντας ως το 8 και κάνοντας τον ίδιο ήχο όπως στην αρχή. Επανάλαβε όλη την άσκηση τρεις ακόμα φορές.

3. Κάνε σεξ

Όταν κάνεις σεξ και έρχεσαι σε οργασμό, απελευθερώνεται η ορμόνη της αγάπης, η οξυτοκίνη, η οποία λειτουργεί ενάντια στις ορμόνες του στρες που σε κρατούν ξύπνιo. Επίσης απελευθερώνονται ενδορφίνες κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής δραστηριότητας και λειτουργούν ως φυσικό ηρεμιστικό.

4. Σήκω από το κρεβάτι και περπάτα

Αν μετά από είκοσι λεπτά δεν έχεις καταφέρει ακόμα να αποκοιμηθείς, καλύτερα να σηκωθείς από το κρεβάτι, γιατί αλλιώς απλά θα σκέφτεσαι "γιατί δεν κοιμάμαι" και θα στριφογυρνάς. Σήκω, κάνε κάτι βαρετό, όπως το να περιφέρεσαι άσκοπα στο σπίτι και γύρνα πάλι μετά από λίγο για νάνι.

Επόμενο άρθρο

5+1 συμβουλές για τέλειο ...μαύρισμα στο σπίτι!

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζει τώρα που έφθασε το καλοκαίρι
30/04/2019 - 17:10

ΣχετικέςΕιδήσεις

Κοιμάσαι με το στόμα ανοιχτό;Τι μπορεί να πάθεις και πως να το αντιμετωπίσεις!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για το συχνό φαινόμενο πολλών ανθρώπων
07/07/2019 - 15:00

Πόσο πρέπει να διαρκεί ο ύπνος το μεσημέρι για να μη βλάψει την καρδιά;

Παν μέτρον άριστον - Η ιδανική ώρα και όλα όσα πρέπει να ξέρετε
06/07/2019 - 11:22

Η Βανδή αποκάλυψε το πρωινό της: "Τρώω σπόρους κάνναβης με..."(ΒΙΝΤΕΟ)

Το πρωινό που της χαρίζει ενέργεια και λαμπερό δέρμα
30/06/2019 - 20:49

Η στάση στον ύπνο δείχνει τον...χαρακτήρα σας! (ΦΩΤΟ)

"Διάβασε" τη στάση του σώματός σου και μάθε ποιος είσαι
30/06/2019 - 20:45

Τέλεια φρύδια: Oι συμβουλές για σωστό μέγεθος και σχήμα και το tip...οικονομίας

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις και οι μορφές φρυδιών
22/06/2019 - 15:23

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εκδήλωση έξω από την πρεσβεία της Βραζιλίας για τις πυρκαγιές στον Αμαζόνιο

Έκλεισαν τον δρόμο μπροστά από το κτίριο για να ακουστεί η φωνή τους

Χειροπέδες σε 29χρονο που είχε φυτώριο κάνναβης πέρασε η ΥΚΑΝ

Βρήκαν 14 φυτά κάνναβης και άλλα σε διαδικασία αποξήρανσης

Στην Κύπρο ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας

Τη Δευτέρα θα συναντηθεί με τον Πρόεδρο Αναστασιάδη
Ελλάδα

Ελλάδα: 60 άτομα εγκλωβίστηκαν σε παραλία λόγω μεγάλης φωτιάς στη Λέρο

Στη Λέρο δεν υπάρχει πυροσβεστικό κλιμάκιο παρά μόνο ένας εποχικός πυροσβέστης

Άγριο έγκλημα στην Καβάλα για ένα...πάρκινγκ

Γείτονας πυροβόλησε και σκότωσε μητέρα και γιο λόγω ενός φορτηγού

Ελλάδα: Εθελοντές έβγαλαν 58 τόνους σκουπιδιών από τη θάλασσα

Μια προσπάθεια που γίνεται τα τελευταία 6 χρόνια
Διεθνή

Νεκρή 17χρονη Ισραηλινή από βομβιστική επίθεση στη Δυτική Όχθη

Δέχθηκαν επίθεση από Παλαιστινίους με έναν αυτοσχέδιο εκρηκτικό μηχανισμό

Κίνα: Δασμοί σε αμερικανικά αγαθά αξίας €75 δισ.

Συνεχίζεται με αντεπίθεση από την Κίνα ο εμπορικός πόλεμος

Ο πρώτος ρωσικός πλωτός πυρηνικός σταθμός απέπλευσε στην Αρκτική

Ξεκίνησε για ένα ταξίδι 5.000 χιλιομέτρων για να φθάσει στην περιφέρεια Τσουκότκα

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 23/08/2019 - 19:00ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ