Υγεία

Αϋπνίες; 4 tips για να ξανακοιμηθείς αν ξυπνήσεις στη μέση της νύχτας!

Ξυπνάς, κοιτάς το ρολόι σου και βλέπεις απλά ότι η ώρα είναι τρεις τη νύχτα, χωρίς να δείχνεις ιδιαίτερη διάθεση να ξανακοιμηθείς άμεσα. Σε όλους μας μπορεί να τύχει να σηκωθούμε το βράδυ είτε επειδή διψάμε, είτε αν χρειαστούμε να επισκεφθούμε την τουαλέτα, αλλά το δύσκολο είναι το να επιστρέψουμε στο κρεβάτι και να συνεχίσουμε απερίσπαστοι τον ύπνο μας.    

Ποιοι είναι οι μέθοδοι όμως, οι οποίοι είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένα που μπορούν να χαλαρώσουν τον οργανισμό σου και να τον... βάλουν για ύπνο.

1. Βούτα το πρόσωπό σου σε κρύο νερό

Σύμφωνα με τη Huffington Post αν δεν μπορείς να κοιμηθείς, βύθισε το πρόσωπό σου σε κρύο νερό, φροντίζοντας να συμπεριλάβεις την περιοχή κάτω από τα μάτια σου και πάνω από τα ζυγωματικά σου. Κράτα την αναπνοή σου για τριάντα δευτερόλεπτα πριν σηκωθείς. Αυτό το κόλπο ενεργοποιεί μια ακούσια απόκριση που ονομάζεται το αντανακλαστικό της αναρρόφησης των θηλαστικών, το οποίο επιβραδύνει την καρδιά σου και ωθεί τον οργανισμό σου στην ηρεμία.

2. Η άσκηση 4-7-8

Bάλε την άκρη της γλώσσας σου στα πάνω, μπροστινά σου δόντια και κράτα την εκεί μέχρι να ολοκληρωθεί η άσκηση. Στη συνέχεια κάνε εκπνοή από το στόμα κάνοντας έναν θόρυβο "whoosh" ενώ εκπνέεις. Κλείσε μετά το στόμα σου και ανάπνευσε αργά από τη μύτη, μετρώντας ως το 4. Έπειτα, κράτα την αναπνοή σου μετρώντας ως το 7. Εκπνοή μετρώντας ως το 8 και κάνοντας τον ίδιο ήχο όπως στην αρχή. Επανάλαβε όλη την άσκηση τρεις ακόμα φορές.

3. Κάνε σεξ

Όταν κάνεις σεξ και έρχεσαι σε οργασμό, απελευθερώνεται η ορμόνη της αγάπης, η οξυτοκίνη, η οποία λειτουργεί ενάντια στις ορμόνες του στρες που σε κρατούν ξύπνιo. Επίσης απελευθερώνονται ενδορφίνες κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής δραστηριότητας και λειτουργούν ως φυσικό ηρεμιστικό.

4. Σήκω από το κρεβάτι και περπάτα

Αν μετά από είκοσι λεπτά δεν έχεις καταφέρει ακόμα να αποκοιμηθείς, καλύτερα να σηκωθείς από το κρεβάτι, γιατί αλλιώς απλά θα σκέφτεσαι "γιατί δεν κοιμάμαι" και θα στριφογυρνάς. Σήκω, κάνε κάτι βαρετό, όπως το να περιφέρεσαι άσκοπα στο σπίτι και γύρνα πάλι μετά από λίγο για νάνι.

Επόμενο άρθρο

Ψυχολογικό Τεστ: Βρείτε ποια είναι τα... απωθημένα σας (ΦΩΤΟ)

Επέλεξε την πιο...τρομακτική φιγούρα και ...δες τί κρύβει
10/02/2019 - 22:58

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η ώρα της... αύξησης! 7 μυστικά που θα σε βοηθήσουν να την πάρεις!

Οι ειδικοί και η μετρ του είδους μίλησαν
12/01/2019 - 18:46

Δέσποινα Βανδή: Τα μυστικά ομορφιάς της και τα "απαγορεύω" στη διατροφή της!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και αξίζει να ακολουθήσεις
11/01/2019 - 19:50

Ποια είναι η καλύτερη στάση για τον... ύπνο;

Κοιμάστε και η… υγεία σας δουλεύει!
03/01/2019 - 23:26

Πάσχεις από παλινδρόμηση; 7 τρόφιμα και ποτά για να την αντιμετωπίσεις άμεσα!

Τα απαγορεύω και τα επιτρέπω που πρέπει να ξέρεις...
26/11/2018 - 20:44

Μήπως κάνεις αυτά τα λάθη μετά την άσκηση;

Άλλαξε τις "κακές συνήθειες" για να δεις αποτελέσματα..\
26/11/2018 - 11:23

Κοιμάσαι με το στόμα ανοιχτό;Τι μπορεί να πάθεις και πως να το αντιμετωπίσεις!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για το συχνό φαινόμενο πολλών ανθρώπων
23/11/2018 - 19:05

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Καταζητείται από την Αστυνομία για κλοπές (ΦΩΤΟ)

Τα αδικήματα διαπράχθηκαν την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου, 2019, στην Λευκωσία

Νέα πρόσκληση από ΟΑΥ σε ΠΙΣ (ΒΙΝΤΕΟ)

Διορισμός του Χριστόδουλου Καϊσή στη θέση του Επιτρόπου Εποπτείας για το ΓεΣΥ

Μπλοκαρισμένη η κατοχύρωση του χαλλουμιού λόγω...Κυπριακού (ΒΙΝΤΕΟ)

Διασύνδεση του χαλουμιού με τον κανονισμό της Πράσινης Γραμμής
Ελλάδα

23χρονη Βρετανίδα τυφλώθηκε και έχασε τα νεφρά της από ένα ποτό στη Ζάκυνθο

Η περιπέτεια της Χάνα Πάουελ, το νοθευμένο ποτό και η ζωή της μετά

Παρέσυρε ανήλικο πεζό και τον εγκατέλειψε αβοήθητο στην άσφαλτο

Εντόπισαν τον νεαρό οδηγό λίγο αργότερα και του πέρασαν χειροπέδες

Πέταξε σε γκρεμό βάθους 60 μέτρων 18 κουταβάκια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σώθηκαν χάρη στην παρέμβαση φιλόζωων και αστυνομικών του τοπικού τμήματος
Διεθνή

Μέι και Γιούνκερ θέλουν να βρουν λύση για το backstop, μέσω διασφαλίσεων

Ανέθεσαν στις διαπραγματευτικές τους ομάδες να συνεχίσουν τις συζητήσεις

Ρεκόρ διακρίσεων για τη Melco στο Forbes Travel Guide 2019

Σε ποια καταλύματα και υπηρεσίες του κολοσσού απονεμήθηκαν διακρίσεις

Γιατί ο Ερντογάν θυμήθηκε την Αρχαία Αθήνα

Μιλούσε στη Βουλή των Γερόντων και την είδε φιλόσοφος

tv news

Ένας ακόμα φόνος έρχεται να ταράξει τα νερά της αστυνομικής διεύθυνσης…

Η Αμαλία συνειδητοποιεί πως η κατάστασή της χειροτερεύει «To Τατουάζ»Πέμπτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Η Μαρίνα«συμμαχεί»με το Δημήτρη και προσπαθεί να τον στρέψει εναντίον της Κάτιας

Ο Φώτης, μαθαίνει ότι τον ψάχνει η αστυνομία... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Πέμπτη:Νέο επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 21/02/2019 - 06:10ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΘΚΙΑ