Υγεία

Βήχεις; ... Κάνε σεξ! Οι 4 τρόποι με τους οποίους καταπολεμά το κρυολόγημα

Έρευνα Αμερικανών επιστημόνων δείχνει πως το σεξ, εκτός από όλα τα άλλα θετικά που έχει για την υγεία μας, μπορεί να προστατέψει τον οργανισμό μας από το κρυολόγημα με τέσσερις τρόπους.

Ερευνητές από το Πανεπιστήμιο της Πενσυλβάνια στις Ηνωμένες Πολιτείες διαπίστωσαν πως η τακτική σεξουαλική δραστηριότητα ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα και βοηθά σημαντικά στην πρόληψη και την αντιμετώπιση του κοινού κρυολογήματος που ταλαιπωρεί κάθε χρόνο εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.

– Αυξάνει τα επίπεδα της ανοσοσφαιρίνης Α (IgA), η οποία προστατεύει τον ανθρώπινο οργανισμό από διάφορα νοσήματα.


– Η αίσθηση του αγγίγματος που προσφέρουν οι στιγμές οικειότητας με τον/τη σύντροφο μπορεί να έχει θετική επίδραση στη συναισθηματική ευεξία και να ανακουφίσει τον ασθενή από τον πόνο και το αίσθημα κακουχίας.


– Η ορμόνη ωκυτοκίνη που εκκρίνεται με τον οργασμό, πέρα από τις άλλες δράσεις της, επιφέρει χαλάρωση και υπνηλία διασφαλίζοντας έτσι έναν βαθύ ύπνο.


– Σύμφωνα με ένα άρθρο που δημοσιεύτηκε στο έγκυρο επιστημονικό περιοδικό «Cephalalgia», οι ενδορφίνες που απελευθερώνονται κατά τη διάρκεια του οργασμού μπορούν να ανακουφίσουν ακόμα και από τον έντονο πόνο της ημικρανίας. Εάν λοιπόν η ρινική συμφόρηση προκαλεί πονοκέφαλο, η σεξουαλική δραστηριότητα μπορεί να δώσει τη λύση.

Πηγή
healthview
Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Προσοχή! Αν νιώσεις αυτό μετά το σεξ, πρέπει να πας αμέσως στο γιατρό!

Όλα όσα αξίζει να γνωρίζεις για την σεξουαλική σου υγεία
15/01/2020 - 18:13

Ποια ώρα γίνεται το καλύτερο σεξ; Η απάντηση θα χαροποιήσει κάποιους...

Η επιστημονική απάντηση στο ερώτημα "γιατί αρέσει στους άνδρες το πρωινό σεξ"
12/01/2020 - 19:00

Aυτή είναι η πιο δημοφιλής τάση στο... σεξ σύμφωνα με το Google!

Τί αναζητά ο κόσμος σε σχετική έρευνα δεκαετίας
10/01/2020 - 18:17

Σε αυτές τις χώρες οι γυναίκες χαίρονται περισσότερο το σεξ!

H 20άδα των χωρών που περνά περισσότερο χρόνο στον έρωτα
10/01/2020 - 14:30

Έρευνα: Αυτές είναι οι 5 αγαπημένες στάσεις των γυναικών στο...σεξ(ΦΩΤΟ)

Μάθε για να ξέρεις τι θέλουν περισσότερο στον ερωτικό τομέα
09/01/2020 - 17:00

Αυτά είναι τα σημάδια που δείχνουν ότι έκανες....σεξ χθες το βράδυ!

Ο καλός ύπνος, η χαρά και όσα πρέπει να γνωρίζεις
04/01/2020 - 19:04

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τρένο για το Τρόοδος θέλει ο Κώστας Χαμπιαούρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι αποκαλύπτει στον Alpha ο Επίτροπος Ορεινών Κοινοτήτων

Ακτινοθεραπεία "εξπρές" για καρκινοπαθείς με την υπογραφή Κύπριου επιστήμονα

Ενθαρρυντικά τα αποτελέσματα των πρώτων δοκιμών λέει ο Δρ. Κωνσταντίνος Κουμενής

Στα 168 έφτασαν τα κρούσματα της γρίπης Α' (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν είναι ανησυχητικός ο αριθμός, δηλώνει στον Alpha η Διευθύντρια των Ιατρικών Υπηρεσιών
Ελλάδα

Εξαρθρώθηκε εγκληματική ομάδα στην Αθήνα που είχε συλληφθεί άλλες 100 φορές

Διέπρατταν ληστείες, κλοπές και διακινούσαν ναρκωτικά

Η Γαλλία στο πλευρό της Ελλάδας για την αντιμετώπιση του μεταναστευτικού

Οι δύο πλευρές συμφώνησαν για συνέχιση των επαφών ενόψει των προσεχών διαπραγματεύσεων
Διεθνή

Τσαβούσογλου: Η Ελλάδα σαμποτάρει τις προσπάθειες για ειρήνη στη Λιβύη

Kρεσέντο τουρκικής προκλητικότητας ενόψει της Διάσκεψης του Βερολίνου

Παγκόσμιο συναγερμό σήμανε η εμφάνιση νέου κοροναϊού στην Κίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι προειδοποιήσεις του ΠΟΥ έθεσαν επί ποδός τις Αρχές σε πολλές χώρες του πλανήτη

Εκβιάζει απροκάλυπτα ο Ερντογάν λίγες ώρες πριν τη Διάσκεψη για τη Λιβύη (VID)

"Η Τουρκία θα συνεχίσει να βρίσκεται στη Λιβύη" δηλώνει ο Τούρκος Πρόεδρος

tv news

«Παράδοση Κατ' Οίκον» Καλεσμένη της Βασιλικής η...just married Μαρία Κορτζιά!

Τραγουδά και η μεγάλη της κορούλα… κάνει «έφοδο» στο στούντιο, την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου
Alpha TV Κύπρου

«ΚΑΡΜΑ» Φονιάς ή Τιμωρός; Το έγκλημα που δίχασε την κοινή γνώμη...

Μία αληθινή αιματοβαμμένη ιστορία αυτή την Κυριακή στο νέο επεισόδιο στον Alpha (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 19/01/2020 - 07:0024 ΩΡΕΣ