Υγεία

Δεν έχεις γυμναστεί ποτέ; Μάθε πώς θα μπεις γρήγορα στο κλίμα της άσκησης!

Ξυπνάς το πρωί, τρως, πας δουλειά, γυρίζεις, το ρίχνεις στην τηλεόραση και κοιμάσαι. Από ιδρώτα… ούτε ίχνος, ούτε σταγόνα. Δες πώς μπορείς να ξεκινήσεις να γυμνάζεσαι χωρίς να αισθανθείς ότι πιέζεσαι.

Μην το πολυσκέφτεσαι Αν δεν θες να πας γυμναστήριο, βάλε τα αθλητικά σου, τη φόρμα σου (που την πήρες και την έχεις να κάθεται στην ντουλάπα σου) και να βγες έξω. Περπάτα, τρέξε, κάνε σκοινάκι. Αν δεν έχεις καθόλου χρόνο προσπάθησε να τον βρεις. Ξύπνα 20-30 λεπτά νωρίτερα και γυμνάσου ακόμα και μέσα στο σπίτι. Αν υπάρξουν μέρες που δεν προλαβαίνεις με τίποτα να ασκηθείς, μην απογοητευτείς. Ξέχνα το. Κάθε μέρα είναι μια νέα μέρα. Μην σκέφτεσαι τι δεν έχεις κάνει ή πόσο καιρό θα χρειαστείς για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Ζήσε στο παρόν και κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς σήμερα.

Μην προσπαθείς πολύ Ένα άλλο λάθος πολλές κάνουν είναι να το… παρακάνουν. Το μόνο που θα καταφέρεις αν κάνεις κάτι τέτοιο θα είναι να σταματήσεις να γυμνάζεσαι πολύ νωρίς. Χαλάρωσε. Αν δεν έχεις γυμναστεί ποτέ στη ζωή σου, ό,τι κι αν κάνεις θα είναι καλύτερο από το τίποτα. Ποιος νοιάζεται αν αφιερώσεις μόνο 10 λεπτά στη γυμναστική σου. Πριν αφιέρωνες 0!

Απόκτησε έναν γνωστό Όχι φίλο, γνωστό. Βρες ένα άτομο από την πολυκατοικία σου ή από το γυμναστήριο που αγαπάτε και οι δύο το pilates ή το spinning και δίνετε κάθε μέρα ραντεβού στο γυμναστήριο. Από τη μια μεριά θα ντραπείς να μην πας και από την άλλη θα τα δίνεις όλα όταν είσαι μαζί του, αφού δεν θα θες με τίποτα να  σε… παρεξηγήσει.

Κάνε sign up Υπάρχουν κάποια μαθήματα στα γυμναστήρια στα οποία πρέπει να δηλώσεις ότι θα πας και να κλείσεις θέση. Κάνοντάς το αυτό δεν θα μπορείς με τίποτα να μην πας γιατί θα τα ακούσεις και θα στερήσεις αυτή τη θέση από κάποιον που θα ήθελε να γυμναστεί στην ώρα και τη θέση σου.

Κάνε παρέες Διάλεξε ένα ομαδικό είδος γυμναστικής που σου αρέσει πολύ (boxing, crosfit, spinning, μπαλέτο) και άρχισε να πηγαίνεις τακτικά. Εκεί θα δεις και θα γνωρίσεις κόσμο που έχει το ίδιο πάθος με σένα. Είναι πολύ καλό να αρχίσεις να κάνεις παρέα με άτομα από το μάθημά σου. Έτσι θα χαίρεσαι πολύ κάθε φορά που πρόκειται να πας στο μάθημα γιατί εκεί θα βλέπεις και τους φίλους σου. Αυτό είναι ένα κόλπο που πιάνει πάντα.

;l,m

Πηγή
faysbook
Επόμενο άρθρο

Διάρκεια στο σεξ: Ποιος είναι ο μέσος όρος - Η επιστήμη απάντησε...

Η έρευνα και τα αποτελέσματα - Ο μέσος όρος , το κατώτατο και ανώτατο όριο
10/05/2019 - 20:11

ΣχετικέςΕιδήσεις

Γυμναστική στο σπίτι: Το 20λεπτο πρόγραμμα που θα αλλάξει το σώμα σας!

Δεν έχεις χρόνο για γυμναστήρια; Ιδού η λύση...
21/06/2019 - 09:38

Χάσε το λίπος στην κοιλιά σε 2 εβδομάδες

Όλα όσα πρέπει να κάνεις!
01/06/2019 - 11:58

Γυμνάζονται ακούγοντας ελληνική μουσική και πετώντας γαρύφαλλα (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Ένα εναλλακτικό τρόπο βρήκαν δύο γυμναστές για το "κάψιμο" των θερμίδων
13/05/2019 - 12:59

Αυτή είναι η καλύτερη ώρα για γυμναστική για να κάψετε λίπος και να χάσετε κιλά!

Βάλτε το ξυπνητήρι την κατάλληλη ώρα και θα δεις αποτελέσματα
18/04/2019 - 21:10

Νέα σπουδαία επιτυχία για τον Μάριο Γεωργίου-Το μήνυμα του πρωταθλητή μας

Αύριο οι τελικοί στους οποίους θα συμμετάσχει ο Μάριος Γεωργίου
11/04/2019 - 12:16

Τί είναι το kangoo;Η νέα μόδα γυμναστικής που εξαφανίζει την κυτταρίτιδα(ΒΙΝΤΕΟ)

Το έκανε μόδα η Ηλιάνα Παπαγεωργίου και έχει κατακτήσει Ελλάδα και Κύπρο
03/04/2019 - 21:26

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Άφησαν τα έδρανα των Δικαστηρίων για αγώνα καλαθόσφαιρας (ΦΩΤΟ)

Δικηγόροι από Ελλάδα και Κύπρο αγωνίστηκαν στο κλειστό γήπεδο Κεραυνού στη Λευκωσία

Τροχαίο ατύχημα με μοτοσικλετιστή στην Αγία Νάπα

Μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο

Κυκλοφοριακό κομφούζιο στον Πρωταρά λόγω... κατσικιών (ΦΩΤΟ)

Κατσίκες μπήκαν σε κυκλικό κόμβο και σταμάτησαν την τροχαίο κυκλοφορία
Ελλάδα

Κυριάκος Μητσοτάκης: Πολύ ανίκανη η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ

Ο Έλληνας Πρωθυπουργός είπε πως οι πολίτες ψήφισαν με τη λογική και όχι με το συναίσθημα

Εκκενώνεται παραλία στο Πόρτο Ράφτη λόγω επικίνδυνου βράχου

Σοβαρός κίνδυνος να αποκολληθεί και να πέσει πάνω στους λουόμενους

Μαίνονται οι πυρκαγιές στα Μέγαρα και Μαρκόπουλο

Μάχη με τις φλόγες δίνουν πυροσβέστες
Διεθνή

14+1 φωτογραφίες ζώων πριν και μετά την υιοθεσία τους από καταφύγια

Πως μία καλή πράξη δίνει μία δεύτερη ευκαιρία για μία χαρούμενη ζωή

Ο Βρετανός ΥΠΟΙΚ λέει ότι θα παραιτηθεί πριν τον διώξει ο Μπόρις Τζόνσον 

"Είμαι σίγουρος ότι θα με διώξει. Θα παραιτηθώ πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο"

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 21/07/2019 - 18:00ΕΛΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ