Υγεία

"Δεν μπορώ να λειτουργήσω στο σεξ λόγω... άγχους - Τί να κάνω;"

"Δεν θέλω, δεν έχω όρεξη και δυσκολεύομαι να κάνω σεξ…  με αποτέλεσμα να χάνω την στύση μου πολύ γρήγορα και το άγχος με έχει χτυπήσει στο χειρότερο σημείο… Τι να κάνω;

Ένα σύνηθες φαινόμενο της σημερινή κοινωνίας και μια συχνή απορία πολλών ανθρώπων. Ο Ζήσης Παπαθανασίου, επίκουρος καθηγητής Γυναικολογίας και ανδρολόγος απαντάImage removed.

 Η έννοια της απόλυτης υγείας περιλαμβάνει τη σωματική υγεία αφενός και την ψυχολογική υγεία αφετέρου. Θα πρέπει κανείς να συμπεράνει από τα λεγόμενά σας ότι το αίτιο διαταραχής της στύσης είναι ψυχολογικό. Να σημειώσουμε επίσης ότι η απώλεια στύσης λίγο πριν ή κατά τη διάρκεια της επαφής παραπέμπει εννέα στις δέκα φορές σε πρόβλημα ψυχολογικό. Η αντιμετώπιση του προβλήματος γίνεται με ψυχολογική θεραπεία, με φάρμακα για τη στύση και με συνδυασμό των δύο προηγούμενων.

σεξ

 

Επόμενο άρθρο

Νυχτερινή βουλιμία: Γιατί μου συμβαίνει και πώς να την αντιμετωπίσω;

Λύσεις και συμβουλές για να αφήνετε "ήσυχο" το ψυγείο τα βράδια
20/10/2018 - 18:22

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ο σύντροφός σάς παραμελεί; Ποιες ψυχικές ασθένειες μπορεί να "κρύβει"

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για την ψυχολογία του συντρόφου σου
21/01/2019 - 18:40

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για κοπέλα να κάνει πρώτη φορά...σεξ;

Η απάντηση του Θάνου Ασκητή στις νέες κοπέλες για την έναρξη της σεξουαλικής τους ζωής
20/01/2019 - 20:44

"Friends With...Benefits": 6 βασικοί κανόνες για να πετύχει η ..."συνταγή"!

Κάντο όπως την ταινία και η "μαγεία" θα έρθει
15/01/2019 - 21:58

Υγεία & Σεξ: 4 στάσεις που καταπολεμούν το... στρες!

Η λύση βρέθηκε και είναι στο κρεβάτι σου
14/01/2019 - 19:39

Σεξ: Οι τρείς τροφές που.... το κάνουν καλύτερο!

H λύση είναι για ακόμη μια φορά στην διατροφή σου
08/01/2019 - 12:09

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ήρθε στην Κύπρο φορτωμένος λάδι και καφέ κάνναβης

Τον τσάκωσαν με το που έφτασε στο Αεροδρόμιο Πάφου

Το πρωί ζητιάνος και το βράδυ...αριστοκράτης (BINTEO)

Ο άνδρας με τα δύο πρόσωπα που εξακολουθεί να κυκλοφορεί ελεύθερος

Ξεκάθαρο μήνυμα Προέδρου για εφαρμογή του ΓεΣΥ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ικανοποιημένος από τις εγγραφές γιατρών ο Οργανισμός Ασφάλισης Υγείας
Ελλάδα

Στο "σκαμνί" ξανά ο Αμβρόσιος για την ανάρτηση κατά των ομοφυλόφιλων

Τι αναφέρει ο συνήγορος υπεράσπισης του μετά τον πρώτο γύρο της εκδίκαση της έφεσης

Δεν καταθέτει νέα πρόταση μομφής η Νέα Δημοκρατία

Προς ψήφιση το βράδυ της Πέμπτης η Συμφωνία των Πρεσπών από την Ελληνική Βουλή

"Έσβησε" κάτω από τα συντρίμμια της σκεπής παιδικής κατασκήνωσης

Συνελήφθησαν δύο άτομα, ενώ διερευνώνται οι ακριβείς συνθήκες του ατυχήματος
Διεθνή

Ένοπλος άνοιξε πυρ σε κατάμεστο υποκατάστημα τράπεζας και ταμπουρώθηκε (ΒΙΝΤΕΟ)

Πως κατάφεραν οι ειδικές δυνάμεις της SWAT να τον πείσουν να παραδοθεί

Πολιτικό χάος στη Βενεζουέλα εν μέσω μεγαλειωδών διαδηλώσεων κατά Μαδούρο (ΦΩΤΟ)

Η αυτοανακήρυξη, η έγκριση Τραμπ, το τελεσίγραφο Μαδούρο και το οργισμένο πλήθος

Συνελήφθη νοσηλευτής για σεξουαλική παρενόχληση γυναίκας που βρισκόταν σε κώμα

Η ασθενής έμεινε έγκυος ενώ βρισκόταν διασωληνωμένη τα τελευταία 14 χρόνια

tv news

Η Μαρίνα εγκλωβίζεται στον εκβιασμό της Κάτιας που ζητά την ψήφο της...

Η Μάρθα διαφωνεί να ενδώσει η Μαρίνα... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Πέμπτη: Νέο επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Η Αθηνά, πείθεται επιτέλους ότι δεν ευθύνεται ο Νικόλας για το φιάσκο του γάμου

Η Σάσα έχει φτάσει στο τελικό στάδιο του σχεδίου «To Τατουάζ» Τετάρτη: Νέο Διπλό Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 23/01/2019 - 23:45ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ