Υγεία

Εσύ ξέρεις τι σημαίνουν τα λακάκια στη μέση;Ποια τα οφέλη στο σεξ και την υγεία;

Λακάκια στη μέση...

Συνήθως το παρατηρούμε στις γυναίκες και σπανίως στους άνδρες, και κατά γενική ομολογία είναι ένα σέξι χαρακτηριστικό. Πώς δημιουργούνται όμως τα λακάκια στη μέση και ποια η σημασία τους για την υγεία του ανθρώπου;

Αρχικά, αξίζει να γνωρίζουμε ότι τα λακάκια στη μέση έχουν ονομασία και λέγονται "λακάκια της Αφροδίτης" . επί επιστημονικής πλευράς dimples of Venus και πιο ειδικά πλευρικές οσφυϊκές εσοχές και βρίσκονται στο σημείο όπου δυο οστά συνδέονται με τη λεκάνη. 

λκακα

Δημιουργούνται σε μερίδα ανθρώπων  από ένα σύντομο σύνδεσμο που υπάρχει μεταξύ της οπίσθιας απόφυσης άνω λαγόνιου και του δέρματος. 

Η σημασία τους άκρως ενδιαφέρουσα. Τα "λακάκια της Αφροδίτης"  είναι σημάδι της καλής κυκλοφορίας του αίματος και καλής φυσικής κατάστασης. Σύμφωνα με έρευνες οι οργανισμοί που έχουν αυτό το χαρακτηριστικό διαθέτουν σεξουαλικά οφέλη, αφού έρχονται ευκολότερα σε οργασμό. Διευκολύνουν την καλή κυκλοφορία, και λόγω της στρατηγικής τους θέσης γύρω από την περιοχή της πυέλου, η κορύφωση γίνεται ευκολότερη,

Το μέγεθος, το σχήμα και η εμφάνισή τους εξαρτάται από το βάρος ενός ανθρώπου, το σχήμα του σώματος και το αν είναι αθλητικοί. 

 

Επόμενο άρθρο

Γιατί κάποιοι άνθρωποι έχουν λακάκια; Πώς σχηματίζονται;

Γιατί πρέπει να νιώθουν μοναδικοί και ποια η...γενετική ανωμαλία
17/02/2019 - 20:54

ΣχετικέςΕιδήσεις

Πόσες θερμίδες "καίμε" κατά τη διάρκεια του sex... ανά λεπτό!

Η διαφορά στους άνδρες και τις γυναίκες και τα αποτελέσματα
23/03/2019 - 19:46

Τόσες φορές πρέπει να εκσπερματώνεις για να αποφύγεις τον καρκίνο του προστάτη!

Είναι θέμα υγείας σύμφωνα με έρευνες... Όλες οι λεπτομέρειες!
23/03/2019 - 19:36

Δέσποινα Βανδή: Τα μυστικά ομορφιάς της και τα "απαγορεύω" στη διατροφή της!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και αξίζει να ακολουθήσεις
21/03/2019 - 19:50

Κάνεις σεξ ή έρωτα; Μάθε σε ποια κατηγορία ανήκεις...

Υπάρχουν ενδείξεις που μπορείς να "διαβάσεις"
12/03/2019 - 20:51

Υγεία & Σεξ: 4 στάσεις που καταπολεμούν το... στρες!

Η λύση βρέθηκε και είναι στο κρεβάτι σου
12/03/2019 - 19:39

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Η Κύπρος τιμά την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Παρελάσεις και εκδηλώσεις σε όλες τις πόλεις, με επίκεντρο τη Λευκωσία

Αίσιο τέλος στην εξαφάνιση ανήλικου στην Πάφο

Απουσίαζε από το σπίτι του από την περασμένη Τρίτη

Στο κελί οδηγός που οδηγούσε τύφλα στο μεθύσι στον αυτοκινητόδρομο

Οδηγούσε αλόγιστα και επικίνδυνα και αρνήθηκε να προβεί σε τελικό έλεγχο αλκοτέστ
Ελλάδα

"Μακεδονία Ξακουστή" τραγουδούν πολίτες στην παρέλαση της Θεσσαλονίκης (ΒΙΝΤΕΟ)

Στέλνουν το δικό τους μήνυμα για την ελληνικότητα της Μακεδονίας

Πήγαν να τον κλέψουν και πυροβόλησε και σκότωσε τον διαρρήκτη

Πέταξε το πτώμα του σε λατομείο και τον έψαχνε η ομάδα του

Το βίντεο της ντροπής και οι ειρωνείες των αστυνομικών στην 90χρονη (ΒΙΝΤΕΟ)

Συνέλαβαν 90χρονη επειδή πουλούσε κάλτσες που έπλεκε η ίδια στη λαϊκή αγορά
Διεθνή

Η Ρουμανία ανακοίνωσε από τις ΗΠΑ ότι μεταφέρει την πρεσβεία της στην Ιερουσαλήμ

Η χώρα κατέχει αυτή την περίοδο την εκ περιτροπής προεδρία της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Έρευνα υψηλού επιπέδου διέταξε η Jacinda Ardern για το χτύπημα στη Νέα Ζηλανδία

"Σηκώνει κάθε πέτρα" για να απαντήσει όλα τα ερωτήματα η Πρωθυπουργός της χώρας

Σειρήνες πολέμου στην καρδιά του Ισραήλ (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Επτά τραυματίες, μεταξύ τους και δύο βρέφη, μετά από επίθεση με ρουκέτα

tv news

Η Πιλάρ επισκέπτεται τον Νικόλα με σκοπό να μιλήσει για όλους και για όλα...

Oι πληροφορίες που του δίνει τον αφήνουν άφωνο... «To Τατουάζ» Δευτέρα Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Θα ανακαλύψει η Κάτια το σχέδιο της Μαρίνας και τη σχέση της με τον Γιάννη;

Ο Κωστής αρχίζει να υποψιάζεται την Λίλιαν... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τρίτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 25/03/2019 - 11:45CATS & DOGS: THE REVENGE OF KITTY GALORE
Δευ, 25/03/2019 - 13:15ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ