Υγεία

Ευθύνονται τα αντισυλληπτικά για τα... "παραπανίσια" κιλά;

Μολονότι το χάπι της αντισύλληψης και γενικότερα οι μέθοδοι της αντισύλληψης είνα ευρέως γνωστές και διαδεδομένες εδώ και αρκετές δεκαετίες, ακόμα υπάρχουν ορισμένες απορίες που αγγίζουν το όριο του… μύθου, αναφορικά με το «χάπι».

Φταίνε τα αντισυλληπτικά για τα περιττά κιλά;

Ένας από τους μύθους αυτούς που κυκλοφορούν είναι και το ότι το χάπι σε κάνει να παίρνεις βάρος. Σύμφωνα με τους ειδικούς, αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, άσχετα εάν συμπτωματικά πολλές γυναίκες έχουν παρατηρήσει αύξηση του σωματικού τους βάρους κατά τη διάρκεια λήψης του χαπιού της αντισύλληψης. Και τούτο, γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένες έρευνες τα συμπεράσματα των οποίων να επιβεβαιώνουν αυτή τη θεωρία.

Αυτό που συμβαίνει, σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι η κατακράτηση υγρών σε γυναίκες που παίρνουν χάπι που να περιέχει οιστρογόνα. Αυτό που μάλλον θα έχεις παρατηρήσει είναι οι πέραν του φυσιολογικού επισκέψεις στην τουαλέτα..

lkm

Ποιες παθήσεις αντιμετωπίζονται με τα αντισυλληπτικά;

Το αντισυλληπτικό χάπι συμβάλλει, σύμφωνα με τους ειδικούς, και στην αντιμετώπιση της ακμής, αλλά και στην μείωση της έντασης των συμπτωμάτων της περιόδου. Επίσης, συνταγογραφείται για την αντιμετώπιση της ενδομητρίωσης, της προεμμηνορροϊκής δυσφορικής διαταραχής, αλλά και του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών.

Επόμενο άρθρο

Έμφραγμα σε νεαρή ηλικία: Aυτό είναι το κοινό σύμπτωμα που πρέπει να ξέρεις!

Και όμως, το 90% των ανδρών και το 75% των γυναικών πάσχουν από...
13/03/2019 - 19:31

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ο Λούης έβαλε στόχο να... χάσει κιλά! (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα κιλά που θέλει να χάσει μέχρι το καλοκαίρι ο γνωστός παρουσιαστής
03/03/2019 - 17:47

Ξεσπά η Κατερίνα Ζαρίφη: "Το bullying θα πρέπει να διώκεται ποινικά.."

Τα σχόλια που δέχεται για τα κιλά της, οι επικίνδυνες δίαιτες που έκανε και το μήνυμα της
10/02/2019 - 12:50

Η Χριστιάνα Αριστοτέλους ζυγίστηκε on air και αποκάλυψε τα κιλά της! (BINTEO)

Η αγαπημένη παρουσιάστρια ανέβηκε στη ζυγαριά...
06/02/2019 - 15:48

Κράτησε τον Μαρσέλο στον πάγκο γιατί... έβαλε κιλά

Με πάγκο τιμώρησε τον Βραζιλιάνο ακραίο ο Σαντιάγκο Σολάρι
21/01/2019 - 12:34

Έλλη Κοκκίνου: Η αποκάλυψη για το πρόβλημα υγείας και το bullying που δέχθηκε...

"Μου έκλειναν πόρτες πολλές και με άσχημο τρόπο..."
06/12/2018 - 09:04

Ξεσπά η Χρηστίδου:Αν πάρω μερικά κιλά ακόμη μπορεί να με συγκρίνουν με την Όπρα!

“Γιατί δεν βγαίνεις να πεις τον λόγο που έχεις πάρει κιλά;”
23/11/2018 - 10:22

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Σεισμική δόνηση 3,4 βαθμών της κλίμακας ρίχτερ "ταρακούνησε" την Πάφο (ΦΩΤΟ)

Σύμφωνα με to EMSC, καταγράφηκε στις 11:18 το βράδυ της Δευτέρας

"Οχι" Ανωτάτου στις εφέσεις Κληρίδη για υπόθεση διαχωρισμού οικοπέδων στο Σκαλί

Τι δηλώνει ο πρώην Δημοτικός Μηχανικός του Δήμου Πάφου, Σάββας Σάββα

Στα χέρια του Δήμου Λευκωσίας το παλιό εργοστάσιο του ΣΟΠΑΖ (ΒΙΝΤΕΟ)

Γίνονται σκέψεις να αξιοποιηθεί για ακαδημαϊκή χρήση ή για ερευνητικά προγράμματα
Ελλάδα

Στις αρχές Απριλίου ο Αλέξης Τσίπρας αποφασίζει για τις κάλπες

Ένα “πακέτο” που θα φτάσει στο Μέγαρο Μαξίμου πιθανώς να ανατρέψει τα δεδομένα

Ο Ρουβίκωνας ανέλαβε την ευθύνη για την επίθεση στο Υπ. Περιβάλλοντος (ΦΩΤΟ)

Αιφνιδίασαν τα ξημερώματα τον φρουρό και έριξαν μπογιές στο κτίριο

Ένα εστιατόριο "πάνω στα σύννεφα" (BINTEO&ΦΩΤΟ)

Εσείς θα το επιλέγατε για ένα γεύμα;
Διεθνή

Ο Μακρόν απέλυσε τον αρχηγό της Αστυνομίας λόγω "κίτρινων γιλέκων"

Αποφασισμένος να λάβει μέτρα για αποτροπή νέων επεισοδίων στην καρδιά της πρωτεύουσας

Παραιτείται ο "ισχυρός" άνδρας της Warner Bros μετά από σκάνδαλο

Ο Διευθύνων Σύμβουλος του κολοσσού αποχωρεί μετά τις φήμες για ερωτική σχέση με 26χρονη

Πέθαναν λίγο μετά την κατανάλωση δημητριακών

Περισσότεροι από 100 άνθρωποι νοσηλεύονται με υψηλό πυρετό και διανοητική σύγχυση

tv news

H συμμετοχή της Τατιάνας σε μια αστυνομική έφοδο παίρνει απρόβλεπτες διαστάσεις!

H Όλγα σε απελπιστική κατάσταση στο ξενοδοχείο... «To Τατουάζ» Τρίτη Διπλό Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Αντρέας και Κάτια συναντιόνται τυχαία στο ίδιο μαγαζί με τη Ρένα και τον Σταύρο

Η Μαρίνα αντιμέτωπη με μια σειρά από κινδύνους...«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τρίτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 19/03/2019 - 06:00ΑΝ Μ’ ΑΓΑΠΑΣ