Υγεία

Ευθύνονται τα αντισυλληπτικά για τα... "παραπανίσια" κιλά;

Μολονότι το χάπι της αντισύλληψης και γενικότερα οι μέθοδοι της αντισύλληψης είνα ευρέως γνωστές και διαδεδομένες εδώ και αρκετές δεκαετίες, ακόμα υπάρχουν ορισμένες απορίες που αγγίζουν το όριο του… μύθου, αναφορικά με το «χάπι».

Φταίνε τα αντισυλληπτικά για τα περιττά κιλά;

Ένας από τους μύθους αυτούς που κυκλοφορούν είναι και το ότι το χάπι σε κάνει να παίρνεις βάρος. Σύμφωνα με τους ειδικούς, αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, άσχετα εάν συμπτωματικά πολλές γυναίκες έχουν παρατηρήσει αύξηση του σωματικού τους βάρους κατά τη διάρκεια λήψης του χαπιού της αντισύλληψης. Και τούτο, γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένες έρευνες τα συμπεράσματα των οποίων να επιβεβαιώνουν αυτή τη θεωρία.

Αυτό που συμβαίνει, σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι η κατακράτηση υγρών σε γυναίκες που παίρνουν χάπι που να περιέχει οιστρογόνα. Αυτό που μάλλον θα έχεις παρατηρήσει είναι οι πέραν του φυσιολογικού επισκέψεις στην τουαλέτα..

lkm

Ποιες παθήσεις αντιμετωπίζονται με τα αντισυλληπτικά;

Το αντισυλληπτικό χάπι συμβάλλει, σύμφωνα με τους ειδικούς, και στην αντιμετώπιση της ακμής, αλλά και στην μείωση της έντασης των συμπτωμάτων της περιόδου. Επίσης, συνταγογραφείται για την αντιμετώπιση της ενδομητρίωσης, της προεμμηνορροϊκής δυσφορικής διαταραχής, αλλά και του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών.

Επόμενο άρθρο

Έμφραγμα σε νεαρή ηλικία: Aυτό είναι το κοινό σύμπτωμα που πρέπει να ξέρεις!

Και όμως, το 90% των ανδρών και το 75% των γυναικών πάσχουν από...
13/03/2019 - 19:31

ΣχετικέςΕιδήσεις

Χρύσπα: Η αποκάλυψη για την διατροφική διαταραχή που πέρασε και τα κιλά της

Η εξομολόγηση της τραγουδίστριας και τα σχόλια που άκουσε από συνεργάτες της
24/04/2019 - 09:07

Η Ελένη Μενεγάκη αποκάλυψε on air τα κιλά της! (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα κιλά που έχασε, ο λόγος και ο "ρόλος" της Αργυρώς Μπαρμπαρίγου
17/04/2019 - 10:48

Άντρεα Κυριάκου: Το μήνυμα για τα σχόλια που δέχεται για τα κιλά της (ΒΙΝΤΕΟ)

"Ότι και να κάνεις πίστεψε με θα βρεθούν οι κακοπροαίρετοι που θα σχολιάσουν..."
30/03/2019 - 10:36

Ελένη Μενεγάκη: Η αποστομωτική απάντηση σε σχόλιο που δέχτηκε για τα κιλά της

Αποκάλυψε πόσα κιλά είναι και δηλώνει... "ευτυχισμένη"
25/03/2019 - 15:24

Η Χρηστίδου για τα σχόλια που δέχτηκε:"Γιατί πρέπει να απολογηθώ που πήρα κιλά;"

Όσα δήλωσε η παρουσιάστρια για τα αρνητικά σχόλια που δέχτηκε
25/03/2019 - 10:46

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ρολόγια και μετρητά αξίας 17.000 ευρώ έκαναν "φτερά" από οικία στο Παραλίμνι

Παραβίασαν την πόρτα εισόδου και έδρασαν ανενόχλητοι

45 χρόνια από την μαύρη επέτειο της τουρκικής εισβολής (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Η Κύπρος τιμά τους ήρωές της - Πανηγύρια ντροπής στα κατεχόμενα

Το μήνυμα της ΠΟΦΕΝ για την μαύρη επέτειο της τουρκικής εισβολής

"Το Κυπριακό πρόβλημα ήταν, είναι και παραμένει θέμα εισβολής και κατοχής"
Ελλάδα

Άγρια συμπλοκή κρατουμένων σε φυλακές στα Χανιά

Με σοβαρά τραύματα μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο δυο πρόσωπα

Ρήγμα της Πάρνηθας που δεν ενεργοποιήθηκε το 1999 προκάλεσε το σεισμό στην Αθήνα

"Έχουμε μάθει να ζούμε με σεισμούς" δήλωσε ο Έλληνας Πρωθυπουργός
Διεθνή

Εκρήξεις στο ηφαίστειο Ουμπίνας στο Περού (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Απομάκρυνση των κατοίκων από τα σπίτια τους διέταξαν οι Αρχές

"Έφυγε" ο διάσημος αρχιτέκτονας Σέσαρ Πέλι

Ίσως το πιο διάσημο αρχιτεκτόνημα του είναι οι δίδυμοι πύργοι της Πετρόνας

Τουλάχιστον 10 νεκροί μετά την έκρηξη σε εργοστάσιο στην Κίνα (ΦΩΤΟ)

Άλλοι 5 άνθρωποι αγνοούνται ενώ οι τραυματίες ανέρχονται στους 19

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 20/07/2019 - 17:50ALPHA NEWS