Υγεία

Γευστικά και ανάλαφρα σνακς για το καλοκαίρι

1. Φρουτοσαλάτα
Τα καλοκαιρινά φρούτα φημίζονται για τη γεύση και την ποικιλία τους. Είναι δροσιστικά και πλούσια σε φυτικές ίνες, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Η κατανάλωσή τους είναι εύκολη, ενώ σε ελάχιστο χρόνο μπορείς να ετοιμάσεις μία φρουτοσαλάτα γεμάτη θρεπτικά συστατικά! Είναι ένας καλός τρόπος για να διατηρήσεις σταθερό το βάρος σου, καθώς περιέχει ελάχιστες θερμίδες.

2. Κεφίρ 
Η Jennifer Anniston, η Julia Roberts και η Michelle Pfeiffer το έχουν εντάξει στο διατροφικό τους πρόγραμμα. Έχει ευεργετικές ιδιότητες για τον οργανισμό μας, καθώς ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα, συμβάλλει στην καλή υγεία του πεπτικού συστήματος και στην εξισορρόπηση της χλωρίδας του εντέρου. 

3. Σούπα γκασπάτσο
Είναι η πιο καλοκαιρινή μεσογειακή κρύα σούπα που μπορείς να φτιάξεις σε ελάχιστο χρόνο. Θα χρειαστείς ντοματίνια, αγγούρι, πιπέρι και κρεμμύδια ενώ περιέχει ελάχιστες θερμίδες και είναι ιδιαιτέρως γευστική!  

4. Πράσινο smoothie
Είναι ένα από τα πιο ωραία ροφήματα που καλοκαιριού και συγκαταλέγεται στις πρώτες θέσεις στις προτιμήσεις των αγαπημένων μας σταρ του Χόλυγουντ. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις στο μπλέντερ ένα φλιτζάνι ψιλοκομμένο kale, ένα φλιτζάνι φρέσκα μούρα, ½ μπανάνα, ½ φλιτζάνι νερό και 5 παγάκια. Δοκίμασέ το για να αναζωογονηθείς και να αποτοξινωθείς!

 

Επόμενο άρθρο

Αυτό είναι το μυστικό για καλύτερη επικοινωνία σε ένα ζευγάρι!

Όλες οι σχέσεις περνάνε δύσκολες φάσεις κατά καιρούς, χωρίς καμία απολύτως επικοινωνία
12/05/2017 - 11:11

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτό είναι το "θαυματουργό" αντιοξειδωτικό smoothie! Πώς θα το φτιάξεις...

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις και η διαδικασία εκτέλεσής του
04/07/2019 - 20:31

"Οδηγός" προστασίας από τον ήλιο, μύθοι και αλήθειες

O δρ. Λώρης Κυριάκου μιλά στο AlphaNewsLive για τις δερματοπάθειες του καλοκαιριού
24/06/2019 - 09:01

Αυτές είναι οι 10 χρυσές συμβουλές για τέλειο μαύρισμα

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για το "μπρονζέ" χρώμα του καλοκαιριού
26/05/2019 - 12:39

Μέχρι τα μέσα Μαϊου θα "μυρίσει"... καλοκαίρι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ανοιξιάτικο το σκηνικό του καιρού με άνοδο της θερμοκρασίας
30/04/2019 - 21:08

Κατάλογο μέτρων για ενίσχυση των πυροσβεστικών μέσων ζήτησε ο ΠτΔ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ποιοί οι κίνδυνοι κατά την καλοκαιρινή περίοδο και τι ζητούν οι ορεινές κοινότητες
04/04/2019 - 13:28

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Έχετε δει την ανήλικη που εξαφανίστηκε από το Μακάριο; (ΦΩΤΟ)

Δείτε τη φωτογραφία της και βοηθήστε την Αστυνομία να εντοπίσει τα ίχνη της

Ψάχνουν ξανά την ανήλικη Ελευθερία (ΦΩΤΟ)

Ελλείπει για τρίτη φορά σε διάστημα μόλις δύο εβδομάδων

Mε τους γονείς του ήρθε στην Κύπρο ο 15χρονος ύποπτος για τον ομαδικό βιασμό

Βγήκε από το δωμάτιο του ξενοδοχείου η 19χρονη και φώναζε ότι την βίασαν οι 12 νεαροί
Ελλάδα

Ελεύθερη η Ρένα Δούρου μετά την απολογία της για της πλημμύρες στη Μάνδρα

"Ο σεβασμός στη μνήμη των νεκρών και στην οδύνη των οικείων τους απαιτεί πράξεις"

Αυτός είναι ο 27χρονος δολοφόνος της Αμερικανίδας βιολόγου στην Κρήτη (ΦΩΤΟ)

"Δεν μπορώ να ελέγξω τη μανία μου" είπε ο  καθ' ομολογίαν δολοφόνος

Αυτός είναι ο νέος Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων

Με ρεκόρ ψήφων εξελέγη στο αξίωμα ο Κώστας Τασούλας
Διεθνή

Νέες προειδοποιήσεις Μπαρνιέ προς Βρετανία για το "no deal" στο Brexit

Θα πρέπει να αντιμετωπίσει τις συνέπειες εφόσον επιλέξει αυτή την οδό.

Δεν αλλάζει στάση ο Σαλβίνι για το μεταναστευτικό (ΒΙΝΤΕΟ)

"Εργαζόμαστε για να δημιουργηθεί ένας σθεναρός μεσογειακός άξονας"

Παραδόθηκε στις φλόγες στούντιο κινουμένων σχεδίων στην Ιαπωνία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένας νεκρός και δεκάδες τραυματίες είναι ο απολογισμός της πυρκαγιάς

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 18/07/2019 - 19:00ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ