Υγεία

Γυναίκες: Οι 5 χρυσοί κανόνες που αυξάνουν το προσδόκιμο ζωής

Το ελιξήριο της νιότης! Αυτό ψάχνουν οι περισσότεροι το οποίο κρύβεται κατά καιρούς σε διάφορα από όλα αυτά που μας υπόσχονται. Οι χρυσοί κανόνες που θα σου προσφέρουν και την νεότητα αλλά και περισσότερα χρόνια ζωής είναι απλοί...αρκεί να τις ενσωματώσεις στην καθημερινότητά σου. 

1. Tο κόψιμο του καπνίσματος
Δεν χρειάζονται να σου παραθέσουμε καμιά μελέτη αφού είναι γνωστό πως το κάπνισμα προκαλεί τεράστια βλάβη στον ανθρώπινο οργανισμό. Όσο πιο νωρίς το κόψεις τόσο το καλύτερο για σένα και την υγεία σου. Βρες τη δύναμη! 

2. Τακτική άσκηση 
Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τα οφέλη της άσκησης, φροντίστε να προσφέρετε στο σώμα σας οποιαδήποτε σωματική άσκηση αρκεί να είναι δραστηριότητα πάνω από μισή ώρα. 

3. Σωστή και υγιεινή διατροφή 
Η διατροφή πάει πακέτο με την άσκηση για να μπορέσουμε να είμαστε και σε μυαλό και σε σώμα. Μην ξεχνάτε να προγραμματίζετε την καθημερινή σας διατροφή, αν το κάνετε σωστά δεν θα χρειαστεί να κάνετε ποτέ δίαιτα!

4. Σωστό σωματικό βάρος
Διατηρήστε το σωματικό σας βάρος σταθερό! Είναι σημαντικό να μην ξεφεύγετε από τα όρια σας.

5. Αποφυγή αλκοόλ
Με μέτρο! Μην παρασύρεστε καθώς το αλκοόλ έχει το τίμημά του και στο σώμα!

Μέχρι και 14 χρόνια επιπλέον μπορούν να σου δώσουν οι πιο πάνω επιλογές, κάτι που βασίστηκε σε στατιστικά στοιχεία 27 χρονών και σε δύο μεγάλες αμερικάνικες έρευνες στις οποίες συμμετείχαν γυναίκες και άνδρες.

Οι συμμετέχοντες ακολούθησαν κατά κανόνα αυτά τα 5 βήματα και σύμφωνα με τα αποτελέσματα, οι ίδιοι έχουν 74% λιγότερες πιθανότητες να πεθάνουν την ίδια ηλικία που έφυγαν από την ζωή όσοι δεν ακολουθούσαν κανέναν από τους πάνω κανόνες.

Επίσης ο υπεύθυνος σχετικής μελέτης του Χάρβαρντ δήλωσε: «Είναι κρίσιμο να τεθεί πρώτα η πρόληψη. Η πρόληψη, μέσω της διατροφής και του lifestyle, έχει τεράστια οφέλη όσον αφορά τη μείωση της εμφάνισης χρόνιων ασθενειών, τη βελτίωση του προσδόκιμου ζωής και τη μείωση του κόστους της υγειονομικής περίθαλψης».

 

Επόμενο άρθρο

Οι υγιεινές συνήθειες που κάνουν κακό στην υγεία μας

Τα ''καλά'' που πρέπει να μετριάσουμε
02/05/2018 - 09:40

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτές είναι οι 4+1 τροφές που πρέπει να τρως κάθε πρωί!

Το πρωινό είναι το πιο σημαντικό γεύμα...
22/04/2019 - 21:00

Γιατί οι γυναίκες έχουν κυτταρίτιδα; Μύθοι-αλήθειες και πως να εξαφανιστεί!

Όλα όσα πρέπει να ξέρει για τον εχθρό κάθε γυναίκας
21/04/2019 - 17:18

Αδυνατίστε με... νερό μελιτζάνας! Τα οφέλη και η παρασκευή του

Και όμως η λύση υπάρχει και είναι στην κουζίνα σας
27/03/2019 - 20:00

Μάθε το μυστικό - Αυτές είναι οι 5 τροφές που θα εξαφανίσουν την πείνα σου!

"Γέμισε" το στομάχι σου και σταμάτα να τσιμπολογάς...
23/03/2019 - 21:35

Ένας στους δύο Κύπριους είναι υπέρβαρος ή παχύσαρκος (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι κατέδειξε έρευνα για τη διατροφή
21/03/2019 - 22:39

Δέσποινα Βανδή: Τα μυστικά ομορφιάς της και τα "απαγορεύω" στη διατροφή της!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και αξίζει να ακολουθήσεις
21/03/2019 - 19:50

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Έναρξη με τεχνικά προβλήματα οι εγγραφές στο ΓεΣΥ (ΒΙΝΤΕΟ)

Υπουργός Υγείας: "Η κοινωνία να κατανοήσει ότι το ΓεΣΥ γίνεται για το δικό μας όφελος"

Το ιστορικό μεταλλείο που αμαυρώθηκε με τις τελευταίες εξελίξεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Κουβαλά ιστορία 3.000 χρόνω και έζησε στιγμές οικονομικής άνθησης αλλά και σκλαβιάς

Που ήταν ο 35χρονος ύποπτος όταν άρχισε να αποκαλύπτεται το φρεάτιο της φρίκης

Ψύχραιμος πιάνει στα  χέρια τη φωτογραφική του μηχανή και βγάζει εις πέρας τη δουλειά του
Ελλάδα

Αντιπαράθεση Τσίπρα - Μητσοτάκη με αφορμή τις αναρτήσεις Πολάκη 

Ποιος ο ρόλος υποψηφίου ευρωβουλευτή της Νέας Δημοκρατίας

Η απάντηση της Αθήνας στις δηλώσεις Ακάρ περί αποστρατικοποίησης του Αιγαίου

Προκλητικές οι δηλώσεις του Τούρκου Υπουργού Άμυνας
Διεθνή

Τουλάχιστον 15 νεκροί από έκρηξη σε αγορά στη Συρία

Μέχρι στιγμής δεν έχει διευκρινιστεί τι προκάλεσε την έκρηξη

Στέλνει «ένοπλους στρατιώτες» στα σύνορα με το Μεξικό ο Ντόναλντ Τραμπ

Ο ίδιος κατηγόρησε το Μεξικό ότι δεν «κάνει ουσιαστικά τίποτε»

Στα σκαριά συνάντηση Τραμπ και Ερντογάν

Πρόσκληση από τον Αμερικανό ομόλογό του λέει ότι έλαβε ο Τούρκος Πρόεδρος

tv news

Η ζωή του Σωκράτη απειλείται κι αναγκάζεται να πει ψέματα στην Ελένη...

Aυτό την προσκαλεί στην παγίδα του Ορφέα... «To Τατουάζ» Τετάρτη: Νέο Διπλό Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

«16 Γράμματα» Η νέα μίνι σειρά τριών επεισοδίων, σε σενάριο Θέας Χριστοδουλίδου

Ένας παράφορος έρωτας μεταξύ δύο νεαρών, την Μεγάλη Εβδομάδα στον Alpha Kύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 24/04/2019 - 21:15ΤΑ 16 ΓΡΑΜΜΑΤΑ