Υγεία

Μία εμπειρία σεξουαλικής κακοποίησης, μία παράσταση, μία συζήτηση

Το “Hope For Children” CRC Policy Center σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε την παράσταση “ΧΑΡΩΠΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΧΕΡΙΑ..” έργο ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ σε σκηνοθεσία ΑΛΕΞΙΑΣ ΠΑΠΑΛΑΖΑΡΟΥ στις 11 Απριλίου, 20:00, στο Θέατρο Ανεμώνα. Η παράσταση ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα της σεξουαλικής κακοποίησης παιδιών.

Θα ακολουθήσει συζήτηση γύρω από τους προβληματισμούς που προκύπτουν τόσο με τη δυσκολία της αποκάλυψης όσο και με τις οικογενειακές σχέσεις και τον τρόπο που αναδιοργανώνονται στην προσπάθεια αποσιώπησης και αντιμετώπισης του κοινωνικού φαινομένου της σεξουαλικής κακοποίησης. Ένα φαινόμενο που συμβαίνει δίπλα μας, αλλά χρειάζεται θάρρος, διαρκής προσπάθεια και καλές πρακτικές για να αντιμετωπιστεί σωστά από όλους όσοι εμπλέκονται.

Το συντονισμό της συζήτησης θα έχει η Τάνια Μασιά, Συντονίστρια στο Σπίτι του Παιδιού, “Hope For Children” CRC Policy Center.

Μέρος των εσόδων της παράστασης στις 11/4, θα δοθεί για τη στήριξη του έργου του Οργανισμού.

Για περισσότερες πληροφορίες και κρατήσεις μπορείτε να επικοινωνήσετε με τα γραφεία του “Hope For Children” CRC Policy Center στο 22103234 ή με το Θέατρο Ανεμώνα στο 70007721.

 

Επόμενο άρθρο

Πώς θα καταλάβεις αν θέλει σχέση ή σεξ;

Τα σημάδια που σου λένε την αλήθεια
07/04/2018 - 12:00

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτό είναι το λεωφορείο που κατήγγειλε ο Ακιντζί ότι δέχθηκε επίθεση (ΦΩΤΟ)

Η Κυβέρνηση έδωσε οδηγίες στην Αστυνομία για διερεύνηση του περιστατικού
11/07/2019 - 13:05

Επτά χρόνια φυλάκιση σε 40χρονο πατέρα για σεξουαλική κακοποίηση της κόρης του

"Σε έξαρση το αδίκημα" αναφέρει στην απόφαση του το Κακουργιοδικείο
09/07/2019 - 16:33

Ντόρα Μακρυγιάννη: Ο λόγος που μίλησε για την κακοποίηση που δέχτηκε

"Είναι κάτι που δυστυχώς μπορεί να συμβεί στον καθένα..."
09/06/2019 - 16:48

Σεξουαλική κακοποίηση 5χρονου στον προσφυγικό καταυλισμό στη Λάρισα

Οι αρχές πραγματοποιούν έρευνα στον εντοπισμό του δράστη ή των δραστών
03/06/2019 - 16:13

Κατήγγειλε ότι την παρενόχλησε ο διευθυντής και την έκαψαν ζωντανή (ΦΩΤΟ)

Ομολόγησε ότι οργάνωσε τη δολοφονία από την φυλακή όταν αρνήθηκε να αποσύρει την κατηγορία
29/05/2019 - 15:23

Σοκάρει η Έλεν Ντε Τζενέρις:"Δέχθηκα σεξουαλική επίθεση από τον πατριό μου..."

Ο λόγος που το αποκάλυψε τώρα, οι δύσκολες στιγμές και ο πόνος που βίωσε
29/05/2019 - 12:09

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Έκοψαν πρόστιμο σε...καρέκλα και ποδήλατο στη Λάρνακα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι λέει στο AlphaNewsLive ο Δήμαρχος Λάρνακας για το περιστατικό αλλά και το βίντεο

Προβληματίζουν οι συχνές εξαφανίσεις ανήλικων (BINTEO)

Το θέμα απασχόλησε σε πολύωρη σύσκεψη τους αρμόδιους

Σηκώνει μανίκια το Υπουργείο για αντιμετώπιση της βίας στα σχολεία (ΒΙΝΤΕΟ)

Έτοιμο για εφαρμογή από τον Σεπτέμβριο το νέο σχέδιο σε Γυμνάσια και Λύκεια
Ελλάδα

Ισχυρός σεισμός στην Αθήνα "ξύπνησε" μνήμες του 1999 (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Δύο τραυματίες, καταρρεύσεις κτιρίων, υλικές ζημιές και πανικόβλητοι πολίτες

Σεισμός στην Αθήνα, "σεισμός" και στο Twitter με υπαίτιο τον..."Κούλη"

Οι τουιτεράδες κρατούν άσβεστο το χιούμορ τους και γλεντούν την γκαντεμιά του Πρωθυπουργού

Η στιγμή που ο Εγκέλαδος χτυπά στην Αθήνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Μεγάλος σεισμός 5,1βαθμών με τραυματισμούς, καταρρεύσεις κτιρίων και ζημιές
Διεθνή

Ο 96χρονος που έτρεξε 5 χιλιόμετρα και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι λέει ο ίδιος για το κατόρθωμα του και ποια είναι η μαγική συνταγή της επιτυχίας

Το Ιράν "κατέλαβε πετρελαιοφόρο με βρετανική σημαία"

Οι Φρουροί της Επανάστασης το κατέλαβαν «για μη τήρηση του διεθνούς ναυτικού κώδικα»

Τουλάχιστον δύο νεκροί από έκρηξη βόμβας σε Πανεπιστήμιο στην Καμπούλ

Άλλοι 10 τραυματίες ο μέχρι στιγμής απολογισμός

tv news

Ο χωρισμός της Αντιγόνης πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία πάνω σε Βούλα και Μηνά...

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

Ο Χρήστος Φερεντίνος από την καινούρια σεζόν φέρνει τα «Πάνω Κάτω» στον Alpha!

2 παίκτες, 2 κερκίδες, 2 ομάδες, πολλά βραχιολάκια! Δήλωσε και εσύ συμμετοχή τώρα! (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 20/07/2019 - 06:15DEAL