Υγεία

Οι τροφές που "απαγορεύεται" να φας πριν κάνεις...σεξ

Η σωστή διατροφή δεν μας κρατά μόνο υγιείς αλλά μπορεί να μας τονώσει και στην κρεβατοκάμαρα. Τα περισσότερα αφροδισιακά, όπως τα οστρακοειδή, η σοκολάτα και το κρασί, είναι ήδη γνωστά.

Ποιες είναι όμως οι «ένοχες» τροφές που ρίχνουν την ερωτική διάθεση και τις σεξουαλικές μας επιδόσεις;

Αλάτι

Η αυξημένη κατανάλωση αλατιού οδηγεί στην υπέρταση. Μελέτη από το Πανεπιστήμιο Τουλέιν των ΗΠΑ δείχνει ότι η υψηλή αρτηριακή πίεση συμβάλλει στη στυτική δυσλειτουργία και δεν αντιμετωπίζεται με τα φάρμακα για τη ΣΔ.

Σόγια

Ερευνητές από το Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ διαπίστωσαν ότι μια διατροφή πλούσια σε σόγια μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στύσης στον άνδρα. Αυτό συμβαίνει επειδή το όσπριο ρίχνει τα επίπεδα της τεστοστερόνης.

Σάλτσα σε κονσέρβα

Οι περισσότερες κονσέρβες περιέχουν ένα χημικό συστατικό που ονομάζεται BPA. Η χρόνια έκθεση στη βλαβερή ουσία έχει αποδειχθεί πως αυξάνει κατά τέσσερις φορές τις πιθανότητες εκδήλωσης ΣΔ.

Λιπαρά τρανς

Τα απαγορευμένα στις ΗΠΑ λιπαρά τρανς συμβάλλουν σημαντικά στην καρδιοπάθεια. Αυτά τα τεχνητά λιπαρά βρίσκονται σε αρκετές επεξεργασμένες τροφές. Η καλή κυκλοφορία του αίματος και η δυνατή καρδιά είναι δύο απαραίτητα στοιχεία για τις ανεβασμένες σεξουαλικές επιδόσεις των ανδρών.

Ζάχαρη

Μελέτες δείχνουν ότι τα επίπεδα τεστοστερόνης μειώνονται έως και 25% όταν αυξάνονται απότομα τα επίπεδα ινσουλίνης στο αίμα.

Πηγή
onmed.gr
Επόμενο άρθρο

8 στους 10 πάσχοντες με ιογενή Ηπατίτιδα Γ παραμένουν...αδιάγνωστοι

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για την χρόνια λοίμωξη από τον ιό της Ηπατίτιδας Γ
25/07/2019 - 16:03

ΣχετικέςΕιδήσεις

Σεξ: Οι τρείς τροφές που.... το κάνουν καλύτερο!

H λύση είναι για ακόμη μια φορά στην διατροφή σου
19/12/2019 - 21:00

Αυτό είναι το φρούτο που πρέπει να αποφεύγετε το... βράδυ!

Σώστε τον ύπνο σας και μάθετε τις τροφές που θα σας βοηθήσουν
12/12/2019 - 17:16

5 super foods που θα εκτοξεύσουν τη σεξουαλική σου διάθεση στα ύψη

Ακόμη και η διατροφή μπορεί να σε βοηθήσει
28/09/2019 - 10:30

Αυτές οι τροφές μας φέρνουν πιο κοντά τα... γηρατειά!

Όσο τρώμε τις συγκεκριμένες τροφές γερνούμε πιο γρήγορα
10/10/2018 - 18:22

Ακολουθήστε το πρωινό των fit girls

Όλα όσα περιλαμβάνει το πρόγευμά τους για να διατηρούνται
15/08/2018 - 06:30

Τα 6 φαγητά του μέλλοντος

Σίγουρα δεν είναι αυτά που νομίζετε
13/06/2018 - 10:01

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τσιούτης: Δεν θα ανησυχούσα να ταξιδέψω στην Ελλάδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Καθησυχάζει τους Κύπριους που έχουν ή σκέφτονται να κάνουν εκεί τις διακοπές τους

"Βροχή" οι καταγγελίες των Aρχών σε πολίτες και υποστατικά (BINTEO)

Σαρωτικοί οι έλεγχοι της Αστυνομίας - Πιο σύνηθες αδίκημα αυτό της μη χρήσης μάσκας

"Ματώνει" η Αγία Νάπα: Τουρίστες με το... σταγονόμετρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Η αύξηση κρουσμάτων έφερε νέο κύκλο ακυρώσεων στα ξενοδοχεία της περιοχής
Ελλάδα

Ελλάδα και Τουρκία αρχίζουν στις 24 Αυγούστου διερευνητικές επαφές

Ίσως να υπάρξουν ορισμένες προσαρμογές στην ελληνική ομάδα των συνομιλιών

Εβδομήντα επτά κρούσματα στην Ελλάδα και δυο νέοι θάνατοι

Μόνο τα οκτώ εντοπίστηκαν στις πύλες εισόδου της χώρας

Έλληνας Υπουργός Τουρισμού: Λανθασμένη η απόφαση της Κύπρου για την Ελλάδα

"Είναι μια απόφαση την οποία δεν κατανοώ...δεν ξέρω σε ποια κριτήρια ακριβώς στηρίχτηκε"
Διεθνή

Κανένας νέος θάνατος από κορωνοϊό στην Πορτογαλία για πρώτη φορά από τον Μάρτιο

Πάνω από 18 εκατομμύρια επιβεβαιωμένα κρούσματα παγκοσμίως

Π.Ο.Υ: Πιθανό να μην υπάρξει ποτέ πανάκεια για τον Covid 19

"Ο δρόμος προς την κανονικότητα θα είναι μακρύς"

tv news

«Μεσημέρι στον Alpha» Infotainment εκπομπή με την Κατερίνα Αγαπητού καθημερινά

Γιατί η ενημέρωση στον ALPHA δεν σταματάει ποτέ!
Alpha TV Κύπρου

Ο Γιώργος Τσούλης κάνει τη μαγειρική, διασκέδαση καθημερινά στον Alpha Κύπρου!

Έρχεται να αποδείξει ότι όλοι μπορούν να τα καταφέρουν στην...κουζίνα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 04/08/2020 - 06:00Η ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ