Υγεία

Πώς θα μάθω ποιο είναι το ιδανικό βάρος για το ύψος μου;

Ποιο είναι το ιδανικό μας βάρος; Μια συχνή ερώτηση-απορία που απασχολεί εκατοντάδες ανθρώπους.

Στο επίπεδο του πληθυσμού ο Δείκτης Μάζας Σώματος (ΔΜΣ) μπορεί να μας δείξει αν το βάρος είναι φυσιολογικό, ελλιποβαρές ή υπέρβαρο.

Ο δείκτης αυτός υπολογίζεται ανάλογα με την ηλικία για άτομα κάτω των 18 ετών, διαιρώντας το βάρος σου σε κιλά με το ύψος στο τετράγωνο σου σε εκατοστά. Το βάρος μας όμως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το ποσοστό λίπους, μυϊκής μάζας, υγρών και οστών.

Επομένως, σε ατομικό επίπεδο το ιδανικό βάρος υπολογίζεται είτε με λιπομέτρηση είτε με δερματοπτυχομέτρηση ή με ειδική ζυγαριά, που αξιολογεί το ποσοστό λίπους στο σώμα και έτσι μπορούμε να θέσουμε στόχους ιδανικού βάρους.

 

Επόμενο άρθρο

7 μυστικά για να αντιμετωπίσετε σωστά την κριτική!

Αυτό πρέπει να το διαβάσεις...
08/11/2018 - 18:50

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτό είναι το φρούτο που πρέπει να αποφεύγετε το... βράδυ!

Σώστε τον ύπνο σας και μάθετε τις τροφές που θα σας βοηθήσουν
15/01/2019 - 22:16

Γιώργος Παμπορίδης: "Δυστυχώς είναι ψέμα"

Τι απαντά στα όσα διαδίδονται από "φίλους γιατρούς" για τους λόγους που έκανε το ΓεΣΥ
15/01/2019 - 17:29

Είσαι άρρωστη; 5 συμβουλές για να κοιμηθείς καλά και να ξυπνήσεις..."περδίκι"!

Για να προωθηθεί η καλή αποκατάσταση του σώματος, είναι απαραίτητο να κοιμηθείτε καλά
13/01/2019 - 21:26

Θοδωρής Μαραντίνης: To πρόβλημα υγείας,οι ψυχοθεραπείες και τα λάθη ως...πατέρας

Όλα όσα αποκάλυψε ο γνωστός τραγουδιστής με αφοπλιστική ειλικρίνεια
12/01/2019 - 10:51

Δέσποινα Βανδή: Τα μυστικά ομορφιάς της και τα "απαγορεύω" στη διατροφή της!

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και αξίζει να ακολουθήσεις
11/01/2019 - 19:50

Τόσες φορές πρέπει να εκσπερματώνεις για να αποφύγεις τον καρκίνο του προστάτη!

Είναι θέμα υγείας σύμφωνα με έρευνες... Όλες οι λεπτομέρειες!
11/01/2019 - 19:36

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Το αδιαχώρητο στις Πρώτες Βοήθειες του ΓΝ Λευκωσίας λόγω γρίπης (ΦΩΤΟ)

Ξεχείλισε το ποτήρι της υπομονής για τους νοσηλευτές που προειδοποιούν με μέτρα

Άμεση εκδίκαση της υπόθεσης του 23χρονου που "πετούσε" με 227 χιλιόμετρα

Παραδέχθηκε τη διάπραξη των τροχαίων αδικημάτων

Απροσπέλαστος ο χώρος στάθμευσης στην κοίτη του ποταμού Άμαθου (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Δήμος Γερμασόγειας προχώρησε εδώ και μέρες στο κλείσιμό του λόγω υπερχείλισης φράγματος
Ελλάδα

Στη σκιά επεισοδίων η "Συμφωνία των Πρεσπών" στην Ολομέλεια

Πρόθεση της κυβέρνησης να εξαντληθεί το προβλεπόμενο όριο τριών ημερών συζήτησης

Ο απόηχος των επεισοδίων στο συλλαλητήριο για τη Μακεδονία (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Τραυματισμοί, συλλήψεις, χημικά και μαζική επίθεση κατά της κυβέρνησης
Διεθνή

Κορυφώνεται η αγωνία για τον εντοπισμό του δίχρονου που έπεσε σε πηγάδι (BINTEO)

Η τιτάνια μάχη για 8η μέρα και το τούνελ που αναμένεται να οδηγήσει στο μικρό Γιούλεν

Γλίτωσαν από τον ισχυρό σεισμό και πέθαναν από καρδιακό επεισόδιο

Δόθηκε εντολή εκκένωσης σε περιοχή της Χιλής και προειδοποίηση για τσουνάμι

Παγκόσμιο ενδιαφέρον για το φαινόμενο του "ματωμένου" φεγγαριού (ΦΩΤΟ)

Δείτε εικόνες από την εντυπωσιακή πρώτη πανσέληνος του 2019

tv news

Η Λήδα θυμωμένη φεύγει από το σπίτι χωρίς να ξέρει ότι απ΄ έξω καραδοκεί η Σάσα…

«To Τατουάζ» επιστρέφει με συγκλονιστικά διπλά επεισόδια από την Δευτέρα στον Αlpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Η Κάτια έρχεται  αντιμέτωπη για πρώτη φορά μετά από χρόνια, με την  Μαρίνα...

Η Σοφία ανατρέπει τα δεδομένα «Γυναίκα Χωρίς Όνομα»Δευτέρα Νέο Επεισόδιο στον Αlpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 21/01/2019 - 17:40DEAL