Υγεία

Πόσα βήματα πρέπει να κάνεις την ημέρα για να χάσεις κιλά;

Είσαι σε περίοδο δίαιτας και διατροφής; Τότε το περπάτημα είναι η λύση...

Σύμφωνα με τους ειδικούς, πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 12.000 βήματα την ημέρα για να αδυνατίσεις. Όπως επισημαίνουν, στα 10.000 βήματα κάνεις καλό στην καρδιά, στα 12.000 κάνεις καλό στη διάθεσή σου και με πάνω από 12.0000 κάνεις καλό στη σιλουέτα σου!

κμ

Οι έρευνες αναφέρουν ότι είναι καλό θα είναι να κάνουμε περπάτημα για μισή ώρα τουλάχιστον το πρωί με το που θα ξυπνήσουμε για να συνεισφέρουμε στο σώμα και στην διάθεσή μας.

Με ένα φυσιολογικό περπάτημα χάνουμε  3 – 4 θερμίδες το λεπτό, δηλαδή περίπου 300 θερμίδες την ώρα. Για να χάσεις 1 κιλό θα πρέπει να «κάψεις» 9.000 θερμίδες. 

 

 

Επόμενο άρθρο

1 στους 4 Κύπριους πάσχει από υπέρταση

Τι αναφέρει η Καρδιολογική Εταιρεία Κύπρου
17/05/2019 - 17:07

ΣχετικέςΕιδήσεις

3+1 βραδινά σνακ που δεν θα χαλάσουν τη δίαιτά σου και θα σε ...χορτάσουν!

Μην κάνεις διατροφικές αμαρτίες ενώ υπάρχουν... "λύσεις-θαύματα"
04/07/2019 - 19:35

Αυτή είναι η δίαιτα των 16 ωρών που έχει τρελάνει το...Hollywood!

Μάθετε τα μυστικά της δίαιτας που παρέχει τρομερά αποτελέσματα
16/06/2019 - 09:43

Tι να φας για μεσημεριανό αν θέλεις να αδυνατίσεις

Οι καλύτερες επιλογές αν μαγειρέψεις, αν παραγγείλεις, αν πρόκειται να φας έξω το βράδυ.
08/06/2019 - 10:37

Aυτά είναι τα πιο απλά και υγιεινά σνακ για όσους κάνουν...δίαιτα

5 τέλειες προτάσεις για κάθε στιγμή της ημέρας
27/04/2019 - 01:44

Η δίαιτα του Σαββατοκύριακου - Χάσε 2-3 κιλά μέσα σε δύο μέρες χωρίς θυσία!

Διαρκεί δυο ημέρες και βασίζεται σε τρόφιμα πλούσια σε πρωτεΐνες, ασβέστιο και βιταμίνες
11/04/2019 - 21:54

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στιγμές αγωνίας για ζεύγος τουριστών στη θάλασσα του Πισσουρίου (ΦΩΤΟ)

Το jet ski στο οποίο επέβαιναν αναποδογυρίστηκε και σώθηκαν χάρη στους ναυαγοσώστες

Εμπρησμό "βλέπουν" Αστυνομία και Πυροσβεστική για τη φωτιά σε πολυτελές όχημα

Για την κατάσβεση της πυρκαγιάς ανταποκρίθηκαν μέλη της Υπηρεσίας με δύο οχήματα

Έφοδος του ΟΠΕ σε δύο υποστατικά στην Πάφο για πάταξη του ηλεκτρονικού τζόγου

Κατασχέθηκαν 20 πύργοι υπολογιστών, κάμερες παρακολούθησης και χρηματικό ποσό
Ελλάδα

Ελλάδα: 60 άτομα εγκλωβίστηκαν σε παραλία λόγω μεγάλης φωτιάς στη Λέρο

Στη Λέρο δεν υπάρχει πυροσβεστικό κλιμάκιο παρά μόνο ένας εποχικός πυροσβέστης

Άγριο έγκλημα στην Καβάλα για ένα...πάρκινγκ

Γείτονας πυροβόλησε και σκότωσε μητέρα και γιο λόγω ενός φορτηγού

Ελλάδα: Εθελοντές έβγαλαν 58 τόνους σκουπιδιών από τη θάλασσα

Μια προσπάθεια που γίνεται τα τελευταία 6 χρόνια
Διεθνή

Καθηλώνουν στο έδαφος τα αεροπλάνα της British Airways οι εργαζόμενοι

Χιλιάδες επιβάτες αναμένεται να επηρεαστούν από δυναμικές απεργιακές κινητοποιήσεις

Oύτε σε Ελλάδα, ούτε σε Κύπρο το ιρανικό δεξαμενόπλoιο "Adrian Darya 1" (XAΡΤΗΣ)

Άλλαξε ρότα και κατευθύνεται προς το λιμάνι της Μερσίνας στα τουρκικά παράλια

Οκτακόσια πύρινα μέτωπα καίνε τον Αμαζόνιο (ΦΩΤΟ)

Στέλνει τον στρατό ο Βραζιλιάνος Πρόεδρος, έτομος να βοηθήσει δηλώνει ο Τράμπ

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 24/08/2019 - 15:20Η ΦΑΜΙΛΙΑ