Υγεία

Πόσα βήματα πρέπει να κάνεις την ημέρα για να χάσεις κιλά;

Είσαι σε περίοδο δίαιτας και διατροφής; Τότε το περπάτημα είναι η λύση...

Σύμφωνα με τους ειδικούς, πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 12.000 βήματα την ημέρα για να αδυνατίσεις. Όπως επισημαίνουν, στα 10.000 βήματα κάνεις καλό στην καρδιά, στα 12.000 κάνεις καλό στη διάθεσή σου και με πάνω από 12.0000 κάνεις καλό στη σιλουέτα σου!

κμ

Οι έρευνες αναφέρουν ότι είναι καλό θα είναι να κάνουμε περπάτημα για μισή ώρα τουλάχιστον το πρωί με το που θα ξυπνήσουμε για να συνεισφέρουμε στο σώμα και στην διάθεσή μας.

Με ένα φυσιολογικό περπάτημα χάνουμε  3 – 4 θερμίδες το λεπτό, δηλαδή περίπου 300 θερμίδες την ώρα. Για να χάσεις 1 κιλό θα πρέπει να «κάψεις» 9.000 θερμίδες. 

 

 

Επόμενο άρθρο

1 στους 4 Κύπριους πάσχει από υπέρταση

Τι αναφέρει η Καρδιολογική Εταιρεία Κύπρου
17/05/2019 - 17:07

ΣχετικέςΕιδήσεις

Κύπρια έχασε 90 κιλά και εκπροσωπεί τη χώρα μας σε Διαγωνισμό Αδυνατίσματος

Το παράδειγμα ζωής που αξίζει να ακολουθήσεις και πώς με μια ψήφο μπορείς να την βοηθήσεις
01/11/2019 - 12:14

Γιώργος Θεοφάνους: Και όμως έχασε...17 κιλά με την πρωτότυπη δίαιτα της αμαρτίας

"Έκανα μία δίαιτα που την κάνει η μισή Κύπρος… και έπιασε"
20/09/2019 - 09:17

Πώς θα αποφύγεις το καθημερινό.... τσιμπολόγημα (και τα παραπανίσια κιλά);

Mικρά tips που θα σε βοηθήσουν στην καθημερινότητα
11/09/2019 - 18:00

Η δίαιτα του Σαββατοκύριακου - Χάσε 2-3 κιλά μέσα σε δύο μέρες χωρίς θυσία!

Διαρκεί δυο ημέρες και βασίζεται σε τρόφιμα πλούσια σε πρωτεΐνες, ασβέστιο και βιταμίνες
11/09/2019 - 17:54

3+1 βραδινά σνακ που δεν θα χαλάσουν τη δίαιτά σου και θα σε ...χορτάσουν!

Μην κάνεις διατροφικές αμαρτίες ενώ υπάρχουν... "λύσεις-θαύματα"
04/07/2019 - 19:35

Αυτή είναι η δίαιτα των 16 ωρών που έχει τρελάνει το...Hollywood!

Μάθετε τα μυστικά της δίαιτας που παρέχει τρομερά αποτελέσματα
16/06/2019 - 09:43

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

«Τραγούδησα για τις ξεχασμένες, τις αφανείς, τις αγνοημένες» (ΦΩΤΟ)

Η «Σ Ε Ζ Ο Ν Γυναίκες» βρέθηκε στο Βρετανικό Μουσείο για μια διαφορετική αφήγηση

Λάτρεις του κύβου Ρούμπικ από 14 χώρες σε διαγωνισμό για δυνατούς λύτες (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο έφηβος Μιχάλης Ελευθεριάδης που διεκδικεί μια θέση στο ρεκόρ Γκίνες μιλά στον ALPHA

Βήμα-βήμα θα περπατήσει την Κύπρο ο Αλέξης Σοφοκλέους (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι δήλωσε ο πεζοπόρος Εθελοντής στην κάμερα του ALPHA
Ελλάδα

«Τι βιαστικός λες και χωρίς πανσέληνο αύριο δε θα 'βλεπες να εκλείψω» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένα από τα αγαπημένα ποιήματα της Κικής Δημουλά σε ανάγνωση της ίδιας

«Έφυγε» από τη ζωή η μεγάλη ποιήτρια Κική Δημουλά

Θλίψη σκόρπισε η είδηση του θανάτου της

Washington Post: «Η φύλαξη των γλυπτών του Παρθενώνα ανήκει σήμερα στην Ελλάδα»

Συντάκτρια της εφημερίδας τάσσεται υπέρ της επιστροφής των γλυπτών
Διεθνή

Diamond Princess: 23 επιβάτες διέφυγαν των ιατρικών ελέγχων

Την πληροφορία επιβεβαίωσε ο Ιάπωνας υπουργός Υγείας

Ανεξέλεγκτα κλιμακώνεται η ένταση στο Ιντλίμπ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δραματική έκκληση για κατάπαυση του πυρός απευθύνει ο Γ.Γ. του ΟΗΕ

Anadolu: Το Μάρτιο η συνάντηση Ερντογάν, Μακρόν, Μέρκελ και Πούτιν για τη Συρία

Σύμφωνα με δηλώσεις του Τούρκου Προέδρου μετά από σειρά τηλεφωνικών επικοινωνιών

tv news

«Παράδοση Κατ'Οίκον» Με καλεσμένο τον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή Κώστα Φασουλιώτη

Αποκαλύπτει στην Βασιλική Χατζηαδάμου ένδοξες ποδοσφαιρικές στιγμές και όσα τον σημάδεψαν
Alpha TV Κύπρου

Mία εκρηκτική ιστορία έρωτα και πάθους που έχασε τον έλεγχο και βάφτηκε με αίμα!

Ένα βίαιο έγκλημα ''ζωντανεύει'' αυτή την Κυριακή στο νέο επεισόδιο του «ΚΑΡΜΑ»
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 23/02/2020 - 06:00ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ