Υγεία

Πόσες μέρες την εβδομάδα πρέπει να γυμνάζεσαι για να χάσεις βάρος;

Σύμφωνα με την personal trainer και συγγραφέα Michelle Bridges, ο μαγικός αριθμός για απώλεια βάρους είναι: 6 μέρες την εβδομάδα για περίπου 50-60 λεπτά τη φορά.

Για την trainer, όμως, η απώλεια βάρους και το κάψιμο θερμίδων δεν είναι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο θέλει οι πελάτες της να γυμνάζονται 6 φορές την εβδομάδα.

Θέλει, με αυτόν τον τρόπο, να τους δημιουργήσει μία συνήθεια και ένα τελετουργικό το οποίο θα ακολουθούν σε όλη τους τη ζωή και όχι μόνο για λίγο καιρό μέχρι να καταφέρουν να χάσουν το βάρος που θέλουν. 

ξ

Όπως δε σκέφτεσαι να πλένεις τα δόντια σου κάθε μέρα και είναι μία συνήθεια που απλά την έχεις υιοθετήσει, το ίδιο πρέπει να γίνει και με την άσκησή σου. 

Αν η ιδέα της καθημερινής γυμναστικής σου φαίνεται εξαντλητική, μετά από λίγο καιρό που θα το κάνεις καθημερινά θα σταματήσει να σου φαίνεται έτσι.

Προσπάθησε να κάνεις 3 σκληρές προπονήσεις την εβδομάδα, δύο μέτριες και μία αρκετά πιο χαλαρή. Δε χρειάζεται να προπονείσαι σαν αθλήτρια κάθε φορά. Αυτό που είναι σημαντικό είναι να σου δημιουργηθεί η συνήθεια της γυμναστικής. 

τζιμ

τζιμ

Πηγή
faysbook
Επόμενο άρθρο

No sex: Γιατί οι μισοί 40άρηδες Ιάπωνες είναι ακόμη παρθένοι;

Και όμως σύμφωνα με έρευνες είναι αλήθεια...
01/10/2018 - 14:27

ΣχετικέςΕιδήσεις

Τζένιφερ Λόπεζ:Η "γκρίνια" στο σύζυγό της μέσα στο...γυμναστήριο(ΒΙΝΤΕΟ)

"Λιώνει" στη γυμναστική και μας δείχνει το τέλειο κορμί της ενώ πεινάει
07/08/2019 - 10:40

Γυμναστική στο σπίτι: Το 20λεπτο πρόγραμμα που θα αλλάξει το σώμα σας!

Δεν έχεις χρόνο για γυμναστήρια; Ιδού η λύση...
21/06/2019 - 09:38

Χάσε το λίπος στην κοιλιά σε 2 εβδομάδες

Όλα όσα πρέπει να κάνεις!
01/06/2019 - 11:58

Γυμνάζονται ακούγοντας ελληνική μουσική και πετώντας γαρύφαλλα (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Ένα εναλλακτικό τρόπο βρήκαν δύο γυμναστές για το "κάψιμο" των θερμίδων
13/05/2019 - 12:59

Δεν έχεις γυμναστεί ποτέ; Μάθε πώς θα μπεις γρήγορα στο κλίμα της άσκησης!

Ξεκίνα να γυμνάζεσαι χωρίς να αισθανθείς ότι πιέζεσαι
10/05/2019 - 22:00

Αυτή είναι η καλύτερη ώρα για γυμναστική για να κάψετε λίπος και να χάσετε κιλά!

Βάλτε το ξυπνητήρι την κατάλληλη ώρα και θα δεις αποτελέσματα
18/04/2019 - 21:10

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στιγμές αγωνίας για ζεύγος τουριστών στη θάλασσα του Πισσουρίου (ΦΩΤΟ)

Το jet ski στο οποίο επέβαιναν αναποδογυρίστηκε και σώθηκαν χάρη στους ναυαγοσώστες

Εμπρησμό "βλέπουν" Αστυνομία και Πυροσβεστική για τη φωτιά σε πολυτελές όχημα

Για την κατάσβεση της πυρκαγιάς ανταποκρίθηκαν μέλη της Υπηρεσίας με δύο οχήματα

Έφοδος του ΟΠΕ σε δύο υποστατικά στην Πάφο για πάταξη του ηλεκτρονικού τζόγου

Κατασχέθηκαν 20 πύργοι υπολογιστών, κάμερες παρακολούθησης και χρηματικό ποσό
Ελλάδα

Ελλάδα: 60 άτομα εγκλωβίστηκαν σε παραλία λόγω μεγάλης φωτιάς στη Λέρο

Στη Λέρο δεν υπάρχει πυροσβεστικό κλιμάκιο παρά μόνο ένας εποχικός πυροσβέστης

Άγριο έγκλημα στην Καβάλα για ένα...πάρκινγκ

Γείτονας πυροβόλησε και σκότωσε μητέρα και γιο λόγω ενός φορτηγού

Ελλάδα: Εθελοντές έβγαλαν 58 τόνους σκουπιδιών από τη θάλασσα

Μια προσπάθεια που γίνεται τα τελευταία 6 χρόνια
Διεθνή

Καθηλώνουν στο έδαφος τα αεροπλάνα της British Airways οι εργαζόμενοι

Χιλιάδες επιβάτες αναμένεται να επηρεαστούν από δυναμικές απεργιακές κινητοποιήσεις

Oύτε σε Ελλάδα, ούτε σε Κύπρο το ιρανικό δεξαμενόπλoιο "Adrian Darya 1" (XAΡΤΗΣ)

Άλλαξε ρότα και κατευθύνεται προς το λιμάνι της Μερσίνας στα τουρκικά παράλια

Οκτακόσια πύρινα μέτωπα καίνε τον Αμαζόνιο (ΦΩΤΟ)

Στέλνει τον στρατό ο Βραζιλιάνος Πρόεδρος, έτομος να βοηθήσει δηλώνει ο Τράμπ

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 24/08/2019 - 14:00ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ